19.1.2022 | Svátek má Doubravka


Diskuse k článku

POLITIKA: Plná truhla bez práce

Už jste četli Sbírku volebních pohádek na téma, jak dáme do pořádku státní finance a nebude vás to ani bolet? Tak se podívejte do programů, které strany nabízejí před říjnovými volbami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 12.8.2021 13:59

Věřte a víra Vaše Vás uzdraví ... možná ... :-)

P. Pepax 12.8.2021 9:08

Státní dluh je jistě vážná, ale napravitelná věc, co je ale opravdový problém je zelený úděl EU, ten evropské země položí dlouhodobě na kolena.

V. Petr 12.8.2021 15:13

R^R^R^

M. Valenta 12.8.2021 8:57

To je všechno hezké, ale v Česku volby nerozhoduje touha po vyrovnaných rozpočtech ( chcete-li nežití na dluh), ale v pravou chvíli kdesi ve vlaku objevená skupina migrantů snažící se nenápadně prosmýknout přes naše západní hranice.

J. Vlček 12.8.2021 9:10

Přece byste těm chudákům, pane Valento, nechtěl upírat jejich "právo" jít za lepším životem na západě. ;-D

M. Valenta 12.8.2021 9:15

To jste z toho opravdu vyčetl pane Vlčku?

J. Vlček 12.8.2021 9:33

Je mi jasné, že vám pane Valento, leží na srdci především blaho vaší rodné země, kterou jste tak neprozřetelně opustil, a které to chcete nyní vašimi příspěvky a zájmem o dění u nás tak trochu vynahradit, že. ;-D;-D;-D

M. Valenta 12.8.2021 10:13

Mít na srdci blaho rodné země by, tedy alespoň podle mne, mělo patřit do běžné výbavy člověka, ať už žije kdekoliv. Že Vám tohle z nějakého důvodu stále nedochází je smutné.

J. Vlček 12.8.2021 10:27

Dochází mi to, pane Valento, jste na omylu.

Jen mne vytáčí, když ten, co naši zemi opustil, vnucuje svoji představu jejího blaha těm, co mají svoji vlast natolik v lásce, že by ji nikdy neopustili. [>-]

M. Valenta 12.8.2021 13:33

Opět zaměňujete názor za vnucování a zároveň přeceňujete mé možnosti.

J. Vlček 12.8.2021 14:37

Po x-té vám musím opakovat, že o vaše názory na dění v naší zemi zajímají možná tak bílého Tesáka, a že byste měl tudíž vaše zbytečné starosti o naši zemi nechat na nás, kteří zde žijeme, a vaší péči a drahocenný čas věnovat vaší nové vlasti.

Buďte od té lásky, pane Valento. V

F. Kusák 12.8.2021 8:49

Zrušení superhrubé mzdy, ten Kalouskův podvod, bylo navýsost správné. A že to stalo rozpočet 80 mld., no nikde jsem nečetl seriózní odhad skutečného dopadu na rozpočet. Toto je primitivní výpočet na úrovni 1. stupně ZŠ.

A z páně Jégla čiší nenávist k Babišovi na sto honů. To, že se do ekonomiky pumpovaly nadměrně prachy, je nepopiratelný a odsouzeníhodný fakt, jenže to dělají všichni, takže i kritika by se měla týkat všech. A jsem jen zvědav, pokud dojde ke změně vlády (s extrémním předpokladem nestability a předčasných voleb), jak a s jakou odvahou to bude nová formace řešit. Nehledě na další vážná témata, která leží na stole.

J. Jurax 12.8.2021 14:14

Ale kuš - superhrubou jsme měli proto, že bylo třeba splnit předvolební slib o patnáctiprocentní dani. Po startu počítaná by tehdy byla, nemýlím-li se, něco přes dvacet procent.

Ovšem superhrubá měla jednu výhodu - každý na výplatní pásce viděl, jaké mzdové náklady na něj zaměstnavatel má (a to ještě bez bonusů, dovolených, odstupných etc.) a kolik mu z toho stát na dani a pojištěních vezme.

A snížení daní sice potěšilo, ovšem za dané situace bylo z hlediska státních financí diplomaticky řečeno neuvážené, byť před volbami pochopitelné.

V. Hodorka 12.8.2021 8:41

Co je vetsi zlo? Volit spd nebo prisahu?

F. Kusák 12.8.2021 8:57

Tak já nebudu volit z těch dvou zmíněných ani jednu. Zvolím si tu, u které budu mít alespoň trochu představu, že budou schopny řešit a prosadit (alespoň z části) ty vážné problémy, kam se společnost, a nejen česká, řítí. Vychází mně ANO 2011. Ideální volba to, pravda, není, ale filosofický vzato, co je ideální.

P. Selinger 12.8.2021 9:46

Asi by jste měl navštívit psychiatra. Volit ANO může jen šílenec !

F. Kusák 12.8.2021 16:43

Já možná půjdu k psychiatrovi, ale jen když mně prozradíte vaší volbu. A pravdu prosím.

J. Jurax 12.8.2021 14:20

Co je větší zlo? Volit ANO, Pirstan, Spolu, SPD, Přísahu, KSČM, ČSSD, Trikolóru ...

Pro volby je třeba ptát se opačně. Co je z uvedených politických subjektů nejmenší zlo?

Odpovědět si je arciť opravdu obtížné ...

J. Koubek 12.8.2021 8:28

Ještě jsem nečetl nikde o návrhu zrušení dopravních slev seniorům. Jistě pamatujeme na demokratickou opozici když je Babiš prosazoval. To asi až po volbách.

J. Vlček 12.8.2021 9:22

Pane Klubku, kdykoli vidím projíždějící vlak, počítám lidí uvnitř vagónů. Většinou mi k tomu stačí prsty na rukou, mnohdy i na jedné.

Nezdá se tedy, že by důchodci výhody slevněného jízdného příliš využívali, natož zneužívali.

J. Vlček 12.8.2021 9:25

Promiňte, pane Koubku,...

J. Koubek 12.8.2021 10:13

Jsem z oboru. Slevy využívám velmi. Podle zpráv z plnění rozpočtu činí 5-7 miliard ročně. Pro dráhy jsou podle mnepřínosem, Lepší nějaký cestující než žáný. Když ale je Babiš prosazoval, tak naše demokratuická opozice protestovala. Platí je erár dopravcům jako rozdíl jízdného před a po slevě.

J. Jurax 12.8.2021 14:27

No vidíte. Já zase vzhledem k svým dopravním potřebám a existující síti kolejí jezdím převážně autem. I když tu slevu jsem už taky párkrát (skoro doslova, uvážíme-li, že pár jsou dvě) využil.

Navíc momentální nutnost cestovat ve vlaku v roušce mne nenaplňuje nadšením.

F. Navrátil 12.8.2021 8:22

To všechno jsou jen technikálie. Základní problém vidím v tom, že roste vrstva bohatých a chudých, zatímco střední vrstva pomalu mizí. Přitom bohatí daně neplatí, protože na to mají hordy právníků. Chudí daně neplatí, protože nevydělávají. Daňová zátěž dopadá především na střední vrstvu, která musí vydělat jak na dotace pro bohaté, tak na sociální dávky na chudé a navíc na provoz státu, který je odírá.

F. Kusák 12.8.2021 9:04

Tak, říká se to, hlavně na amerických universitách. A řešeni? Sebrat to těm bohatým a dát to chudým. Pak si blouznivci myslí, že všichni budou mít všechno. Takový ráj na zemi. Pěkně děkuji, už jsme si to vyzkoušeli. Zkusme si zapřemýšlet, co jsou peníze a co je vlastně bohatství. Odpověď nás určitě uklidní.

J. Pankovic 12.8.2021 10:04

spravedlivě se dá rozdělit jenom bída :-)

V. Kain 12.8.2021 8:17

Jak byli lidé kteří byli v Průhonicích Babišovi vděčni za kornout zmrzliny zadarmo.Takhle se získavají hlasy.Tomu bohužel valná část obyvatel rozumí.Nic jiného je nazajímá dokud to na ně nedopadne a i potom by nedávali zmrzlinářovi vinu.

F. Navrátil 12.8.2021 8:32

To je dost zjednodušující pohled. Například Fatra Napajedla byla po zpackané privatizaci krachující podnik, dokud ho nekoupil Agrofert. Dnes je to prosperující firma, která se prosadila na domácím i zahraničním trhu a zaměstnává přes tisíc zaměstnanců. Místa tu našli i vysoce kvalifikovaní a zkušení technici z krachujících podniků obuvnického průmyslu a Výzkumného ústavu gumárenské a plastikářské technologie. Koho asi budou místní volit? Dodejme, že zejména lidovec Zdechovský a Pirát Wagenknecht se se svými udavačskými aktivitami zasloužili o to, že Fatra nedostane eurodotaci na projekt inovace. Čínská konkurence jásá. Že by místní občané volili lidovce a Piráty?

F. Brnušák 12.8.2021 7:37

I ten plan Raifky mi prijde naprd. Zvyseni progresivity dane - demotivace schopnych lidi. Zvyseni dani neznamena automaticky vetsi vyber. Urcite bych byl pro zjednoduseni danoveho systemu, nebo spise cele legislativy. Pak stat ma mnohem vic nez 1% zbytecnych zamestnancu a blokuje tak trh prace. Platy statnich zamestnancu vyssi nez v soukromem sektoru, pritom efektivita statnich zamestnancu je velmi diskutabilni. Bylo by potreba do toho riznout velmi hluboko aby byla nejaka sance na vyrovnany rozpocet, ale o utahovani opasku samozrejme nikdo slyset nechce.

L. Písařík 12.8.2021 5:23

Vyhrát volby s takovým programem? Možná ano, spíše ne. Lidé totiž nikdy neuvěří, že jsou v marastu, pokud jim neprotéká mezi prsty na rukou, na nohou jim ještě tolik nevadí. Cestu z vybřednutí je navrhované snížení výdajů a zvýšení příjmů a to znamená - hlavně pro stát méně utrácet a více pracovat. Ale na povrch se dere otázka, jak to, že jinde jsou na tom lépe? Přesto, že utrácejí více. Příkladem je třeba Řecko.