30.5.2020 | Svátek má Ferdinand


Diskuse k článku

POLITIKA: Opravdu nás ohrožuje bílá migrace?

Blogerka Libuše Palková se ve svém článku na blogu idnes zabývá problémem migrace jaksi naopak. Tedy odchodem „bílých“ lékařů od nás do ciziny. Opravdu je situace tak katastrofální?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 57, poslední: 12.7. 2018 18:07, přehled diskusí

J. Jurax 12.7.2018 18:07

No jo, motto každé vlády je "kdybyste věděli, co budeme opravdu dělat, nikdy byste nás nevolili" ...

A ta diskutovaná reforma byla sama o sobě pozitivním prvkem, jenže to mnohým nedošlo; a popravdě to mnohým nedochází dodnes.

P. Portwyn 12.7.2018 10:36

Re: K "nadbytečným lůžkům"

V rozumné vzdálenosti nic takového není. Ne každý je z Prahy.

P. Portwyn 12.7.2018 10:36

Re: K "nadbytečným lůžkům"

Léky a výživu podávám sám. Plus dohled 24 h. Jenže když se Vám dusí maminka a chce pomoc, tak ji prostě zavoláte. Teda - většina lidí ji zavolá.

IMHO lůžko v nemocnici vyjde levněji, než ty výjezdy RZ, která navíc chybí někde jinde.

P. Portwyn 12.7.2018 10:32

Re:

Copak o to, reforma by potřeba byla. Dokonce je třeba i reforma, která zvýší spoluzodpovědnost pacienta za své léčení. Jenže každá reforma musí obsahovat pozitivní prvek, a s voličem se nesmí jednat jako s pitomcem.

Motto té vlády "kdybyste věděli, co chceme dělat, nikdy byste nás nevolili", byla politická sebevražda.

P. Portwyn 12.7.2018 10:29

Re: Řešení je celkem snadné

Já nemluvím o koncepci, ale o jejich aroganci.

S koncepcí můžou sedět v kanclu, ale na lidi musí mluvit politik. A dobrý politik nevystupuje stylem "hahaha vy pitomci, zvolili jste si nás, tak držte hubu".

Netuším, proč mi tlačíte paní Součkovou a koblihy. Já volil ODS až do dob téhle party, co mi dala jasně najevo, že o můj hlas nestojí. Stranu, která mi nadává do "vyžírků", volit nebudu.

A než mi zas budete předhazovat koblihy: je řada jiných možností, než Babiš, Okamura a ČSSD.

P. Portwyn 12.7.2018 10:25

Re: Řešení je celkem snadné

Nečtu socany. Obrázek o lidech si dělám z jejich vystupování.

To zas na druhou stranu Heger, byť z mně ne zrovna milé TOP09, je osobně slušný člověk.

P. Portwyn 12.7.2018 10:24

Re: K "nadbytečným lůžkům"

Jo, to bude ono.

Určitě je v tom spiknutí!

Ale Vy jste je odhalil.

J. Jurax 11.7.2018 23:20

Ehm ... kdyby ti dva prokázali byť jen elementární politické schopnosti, tak s žádnou reformou nevyrukují. Zdravotnictví je přece podle ústavy zadarmo a chtít po pacientech peníze je politická sebevražda - a politická konkurence jim to za jásotu voličů - těch alternativněji inteligentních - dá sežrat. Což se taky stalo - těch alternativněji inteligentních je holt moc. Ještě není tak zle, aby si i oni uvědomili nezbytnost nějaké reformy.

D. Šimáček 11.7.2018 22:49

Re: Řešení je celkem snadné

tohle řešení ale musí začít u zdravotních daňových institutů (pojišťoven) zavedením skutečných pojistek (smlouvy mezi institutem a pojštěncem) kde bude vyčísleno na co má za své pojistné nárok a s možností platit klidně víc či míň s rozšířením či omezením služeb

J. Kulheim 11.7.2018 21:10

Re: K "nadbytečným lůžkům"

"..které jezdí co den "rychlá" a která potřebuje neustálý dohled.."

Proč rychlá? Nestačila by normální sanitka, která by ji zavezla do nemocnice. Asi proto, aby najezdili km a požádali ještě o jednu osádku.

J. Kulheim 11.7.2018 21:06

Re: K "nadbytečným lůžkům"

V nemocnici je provoz velmi drahý. Ta paní má stanovenou diagnosu, nastavenou léčbu a nejde asi o nic ví jak podávání léků a péči o toho nemocného. K tomu nemocnice sloužit nemůže.

J. Kulheim 11.7.2018 21:00

Re: A co takhle

Stát nech se stará o to, aby bylo kvalitní základní vzdělání. Pokud někdo chce pracovat v zahraničí nech tam jde už na střední školu. Mělo by to výhodu v tom, že by uměl dobře jazyk země se kterou chce spojit svou budoucnost

J. Schwarz 11.7.2018 20:59

Re: Řešení je celkem snadné

Řešením je zdravotnické služby zprivatizovat. Pak bude mít každý co si zaplatí. Lékaři třeba miliardy, najdou-li dost solventních pacientů.

J. Kulheim 11.7.2018 20:57

Re: Řešení je celkem snadné

Ano. Měl rozpracovanou koncepci.Netvrdím, že byla bez chyb. To by ukázal život a dá se to vylepšit. Ostatní nedělali nic co by stálo za řeč. To neměl žádný žádný jiný ministr zdravotnictví před ním ani po něm. Snad pan Macek.

Pokud znáte některého, tak mi ho připomeňte. Možná paní Součková, která nechala balit koblihy a kopírovat recepty. To se nedá při nejlepší vůli považovat za koncepci organizace a financování zdravotní péče.

Já jsem volič ODS.

J. Schwarz 11.7.2018 20:56

A co takhle

studium zpoplatnit? Jakou výhodu dostane dańový poplatník, bude-li financovat profesionální růst lidem, kteří své schopnosti odejdou prodat tomu, kdo dá víc? Minimálně by to mělo být tak že člověk, který odejde bezprostředně po studiích do ciziny zaplatit školné. To by neplatil, pokud by, dejme tomu, deset let pracoval v tuzemsku.

M. Prokop 11.7.2018 20:51

Re: K "nadbytečným lůžkům"

Nicméně, péče o staré lidi je jiná kapitola. Tam by bylo třeba udělat mnohé, i na úkor akutních lůžek.

M. Prokop 11.7.2018 20:49

Re: K "nadbytečným lůžkům"

Svou starou paní mám u Sue Ryder. Není to nejlevnější, ale péče je tam na úrovni.

M. Prokop 11.7.2018 20:47

Re: Řešení je celkem snadné

Upřímně - ano. Dost jsem je sledoval a úsudek si dělám z toho sledování a ne z toho co psal kdejaký socan o nich.

P. Portwyn 11.7.2018 20:38

Re: Řešení je celkem snadné

Upřímně - Vy si myslíte, že Julínek a Cikrt prokázali byť jen elementární politické schopnosti?

Teď nemluvím o IZIPu apod., ale o způsobu, jakým vystupovali vůči voličům. I vlastním voličům.

P. Portwyn 11.7.2018 20:35

Re: K "nadbytečným lůžkům"

Je to možné. Nicméně ve chvíli, kdy máte doma starou paní, ke které jezdí co den "rychlá" a která potřebuje neustálý dohled, tak pro tvrzení o "hospitacích kvůli dovolené u moře" příliš pochopení nemáte.

Mimochodem si myslím, že hospitalizace by vyšla levněji.

K. Janyška 11.7.2018 20:09

EU je podstatou problémů v Evropě.

Je německá a to luxuje všechno dobré v Evropě a nechává území po těch nejlepších opuštěna. Jsou pak Němci lépe ovládána... Dzp.

P. Portwyn 11.7.2018 19:00

Re: K "nadbytečným lůžkům"

Je to možné. Na interně jsem ani na návštěvě nebyl desítky let, jestli vůbec někdy.

J. Kulheim 11.7.2018 17:22

Re: K "nadbytečným lůžkům"

V současnosti interní oddělení připomína léčebnu pro dlouhodobě nemocné. Ti lidé nepotřebují nic víc než zajistit jim základní péči. Oni nechtějí domů a doma se o ně nechce nikdo starat.

Všichni jednají racionálně. Starý člověk, který má hromadu zdravotních problémů je v nemocnici rád. Přiveze ho tam rychlá, nemusí pálit svů benzin nebo čekat na autobus. Je tam o něho výborně postarané, jsou tam šikovné sestřičky, dostanou jídlo, mají čisté povlečení a nestojí ho to nic. Už ta 100 Kč se na obložnosti projevila. Jeho děti mají po problémech, vždyť udělali pro stařenku to nejlepší a očekávají, že z nemocnice přiběhne jako srnka. Jenomže v nemocnice se zdraví nedává ani neprodává. Tam se léčí nemocní a ti chronicky nemocní nebudou zdraví až půjdou z nemocnice. Přinesou si jenom kabelu léků

J. Kulheim 11.7.2018 17:09

Re: Řešení je celkem snadné

To, že systém a způsob financování je špatný se ví už dávno. Jediným ministrem, který chtěl systém změnit, byl MUDr Julínek a ODS. Jak to dopalo víme. Zejména zásluhou MUDR Ratha, MUDr Kubka a ČLK pan Julínek skončil a ODS prohrála volby. Který blázen by to chtěl opakovat? Ono by nevadilo, že tito lidé Julínka kritizovali. Na to mají právo. Ale oni nic smysluplného nenavrhli.

ČSSD toho využila a vyhrála volby. Jediným ministrem, který byl na tuto funkci připravený byl pan Julínek. Ostatní jsou vytahovaní jako králíci z klobouku a zásadnější změny se čekat nedají. Reformovat se tento systém nedá.

Stále brečí jedni a ti samí. Pan MUDr Kubek sliboval"tu pravou reformu". Léta běží nic se neděje.

Zdravotnictví je snadno politicky zneužitelné. Stačí postrašit voliče, jak budou ležet mrtví v příkopě, protože nebudou mít 30 Kč na zaplacení. Zatím jsem neslyšel od nikoho nic než to, že všichni mají málo peněz. To je k ničemu. Zdravotnictví je schopné spotřebovat celý rozpočet státu a stále bude nálo lékařů, sestřiček a všichni budou přepracovaní a vyhořelí. Možná bylo to co navrhoval ministr Julínek nedokonalé, ale ve světě není žádný systém, který by dokonalý byl.

Z. Frys 11.7.2018 15:43

Re: Školné

Jak zdravotní služby, tak i vzdělávací služby by měly být předmětem volnotržní směny a neměl by se do toho žádným způsobem montovat stát. Povinná školní docházka dle vzoru Marie Terezie měla za úkol vychovat poslušné ovčany a vojáčky, a je, podobně jako branná povinnost formou otroctví, nehledě na to, že je to státní násilí a je nemorální. Současný sociální systém (sociální dávky, důchody) je založen na násilném transferu a přerozdělování soukromých prostředků státem a tedy nemorální. Sociální systém může byt založen jen na dobrovolnosti, protože jen dobrovolná solidarita je opravdová solidarita. Ta státní, vynucená pseudosolidarita je násilná a nemorální, a jejím přímým důsledkem je morální hazard - snaha po lepším pracovním uplatnění prostřednictvím lepšího vzdělání je vytěsněna očekávanou sociální davkou.

Je ale vidět, že indoktrinace etatismem je velmi podobná náboženské indokrinaci; stát je považován za "magickou bytost", která umí některé věci (v tomto případě zdravotnictví a školství) nejakým zázračným "božským" způsobem organizovat lépe než volý trh, že ano.

M. Prokop 11.7.2018 14:49

Re: K "nadbytečným lůžkům"

Pan Kulheim má pravdu v tom, že s obsazením lůžek mohou lékaři fakt hodně kouzlit.

M. Prokop 11.7.2018 14:48

Re: Řešení je celkem snadné

Prachy pomůžou, ale špatný systém nezachrání. Viz britský NHS.

P. Portwyn 11.7.2018 14:39

Re: K "nadbytečným lůžkům"

A jak placené služby vyřeší krizovou rezervu?

Jinak kdyby se platilo a byla lůžka na objednávku, tak je v současnosti moje matka hospitalizovaná. Jinými slovy, bylo by o 1 obsazené lůžko VÍCE.

A na dovolené u moře opravdu nejsem.

J. Kulheim 11.7.2018 13:33

Re: K "nadbytečným lůžkům"

Kolik lůžek v nemocnicích je skutečně potřeba, nikdo neví. To by se dlo zjistit pouze tak, že si budou pacienti pobyt v nemocnici platit. Po zavedení poplatku za hotelové služby klesla obložnost. Jak by to bylo při hrazení skutečných nákladů? Nemocnice by přestala být pečovatelskou službou pro ty, kteří se nechtějí o své staré rodiče starat a raději jezdí za ušetřené peníze na dovolenou k moři. Lidé se chovají tak, jak jim to systém dovoluje.

J. Kulheim 11.7.2018 13:26

Re: Řešení je celkem snadné

Řešením by bylo zrušit politiky a přidat ušetřené peníze lékařům. Řešním by mohlo být také nepřidávat důchodcům a peníze dát zdravotníkům. Oni by s těmi penězi určitě poradili.