30.5.2020 | Svátek má Ferdinand


Diskuse k článku

POLITIKA: Opravdu nás ohrožuje bílá migrace?

Blogerka Libuše Palková se ve svém článku na blogu idnes zabývá problémem migrace jaksi naopak. Tedy odchodem „bílých“ lékařů od nás do ciziny. Opravdu je situace tak katastrofální?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 57, poslední: 12.7. 2018 18:07, přehled diskusí

J. Pospíšil 11.7.2018 12:49

Re: K "nadbytečným lůžkům"

Ano, ta potřeba rušit hasičárny, protože nehoří, je nezlomná.

I. Vermis 11.7.2018 12:16

Re: Nesmíte číst vše, co uveřejní naši "prodejci emocí"

A znáte nějakého našeho "skutečně chudého" politika? Ekonoma? Právníka? Přál byste si, aby vás léčil stejně zdatný lékař, jako ti, co jsem jmenoval? Jistě, jsou i advokáti, kteří dokážou skvěle obhájit i ty největší gaunery, ale takový lékař by vás přišel velice, velice draho...

I. Vermis 11.7.2018 12:07

Řešení je celkem snadné

snížit platy politiků a zvýšit platy lékařů. Otázka je jen, zda i naši politikové jsou tak skvělí, aby si mohli dovolit odcházet do ciziny "za lepším" ... nu, jestliže jim naše společnost dovoluje, aby o svých platech rozhodovali sami ... co k tomu říci?

S. Netzer 11.7.2018 11:24

Re: EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou

Kdybyste byl důsledný, tak by Vám nesmělo vadit, že "EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou cestou všechno nejlepší co v Evropě je."

To je SŘLI ... Dzp.

P. Portwyn 11.7.2018 11:13

K "nadbytečným lůžkům"

Nemocničních lůžek z principu musí být o něco více, než je průběžně třeba. To je prostě nutná krizová rezerva.

Samozřejmě že je otázkou diskuze, o kolik více. Představa, že je možno "optimalizovat" počet lůžek tak, že budou využita průběžně dejme tomu na 98 %, je asi stejně reálná, jako že průběžně bude v garáži technických služeb tolik sněhových pluhů, kolik je aktuálně potřeba.

Co se týká "nadbytečné lůžkové péče", tak jsem nic podobného ve svém okolí nezaznamenal, naopak se nemocnice snaží hospitalizaci zkrátit, jak jen to jde.

P. Portwyn 11.7.2018 11:03

Re: Přemnožili se reformátoři.

Jak v čem.

Třeba zubní péče byla bezesporu mnohem dostupnější. Nemluvím o penězích, ale o tom, že v některých oblastech zubaři prostě nejsou.

Na druhou stranu např. systém péče o staré lidi je dnes jednoznačně lepší.

J. Lepka 11.7.2018 11:00

Re: EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou

Takže plácáte bez rozmyslu co vám slina na jazyk přinese? Ano, to to dost připomíná. A ještě ke všemu neznáte Cimrmanovu rovnici s dírou.

J. Lepka 11.7.2018 10:59

Re: EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou

Ale to je přece spontánní vývoj lidské společnosti ne? Nebo byste radši zase kompozičně smíchal vrstvy obyvatel? Ale broučku to už tu bylo, hezky vrstva komunistů, vrstva bláta, jenže to se supermanažerovi asi dost blbě chápe, že?

J. Lepka 11.7.2018 10:55

Re: Školné

Jasně a pak těm negramotům, nejen nezaměstnaným, ale i nezaměstnatelným zvýšíte sociální dávky. Pak musíte ovšem zvýšit daně těm už jednou postiženým, co si platili, tedy jejich rodiny i za vzdělání nejzákladnější. Že ZŠ selhávají i v marginálních oborech a kolikrát musíte i dítě na II. stupni nechat dost nákladně doučovat, protože učitelé chtíc nechtíc musí přizpůsobit výuku těm nejslabším a nejpomalejším a prostě naučit děti to, co mají umět, prostě nestíhají. Ten trend se tu objevuje už sakra dlouho, už počátkem let osmdesátých si mi stěžovala bývalá spolužačka, nyní učitelka, že vůbec nikoho nezajímá, co děti naučí, ale vyplněné (zfalšované) formuláře pro ministerstvo, protože třeba dítko dělnického původu nesmělo propadnout z "profilového" předmětu, takže vůbec a jak je známo už od starověku, řetěz je vždy tak silným jak slabý je jeho nejslabší článek. No a inkluze je jen poslední hřebíček do rakve.

K. Janyška 11.7.2018 10:50

Re: EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou

Já nikdy. Znalost kompozitivní teorie mi to nedovoluje... Dzp.

K. Janyška 11.7.2018 10:49

Re: EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou

To, že u nás nikdo pořádný nezbyde... Dzp.

S. Netzer 11.7.2018 10:45

Re: EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou

Od kdy si protiřečíte?

J. Lepka 11.7.2018 10:40

Re: EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou

Copak, vám vadí spontánní přístup lékařů k lepšímu bydlu ?

M. Prokop 11.7.2018 9:36

Re: Přemnožili se reformátoři.

Přísně ne-ideologicky měl smůlu ten, kdo neměl mezi zdravotníky známé.

P. Kubáč 11.7.2018 9:04

Přemnožili se reformátoři.

Nerad to píšu ale komunisti organizovali zdravotnictví přísně ne-ideologicky a racionálně - jako údržbu živého válečného materiálu pro "poslední bitvu"

Pak padl režim a vyrojili se reformátoři, kteří "předělali vše a hned" a nejlépe ještě dvakrát a aby "mé frakci" z toho pokaždé něco káplo - výsledkem je vzdělávání v rozkladu, byrokracie, která se "řeší" přidáváním dalších lejster, frustrace zdrav.sester, která "sákne" do celé společnosti.

Co je nyní potřeba je dalších 30 let bedlivého pozorování, co hapruje a RUŠENÍ těchto nesmyslů. Jenom nevím, jestli tolik času vůbec máme.

K. Janyška 11.7.2018 9:03

EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou

cestou všechno nejlepší co v Evropě je. Co zbyde bude oslabeno a Německem lépe ovládáno... Dzp.

R. Langer 11.7.2018 8:54

Re: Školné

Tu povinnou školní docházku považuji za jednu z velmi mála pozitivních funkcí státu. I tak se tady pohybuje víc negramotů, než je mi milo. Ona už i ta Marie Terezie moc dobře věděla, proč se mají lidé učit číst, psát a počítat. Mimochodem, nic jiného od základního vzdělání neočekávám. Jak to vypadá, když základní školní docházka není tak povinná, jak by měla, nám tu předvádí jedno etnikum už dostatečně dlouhou dobu. Jestli si myslíte, že u zbytku by to časem nevypadalo stejně, tak jste dost naivní.

Z. Frys 11.7.2018 8:33

Školné

v plné výši už od základní školy. Zrušit povinnou základní školní docházku, tam dochází k největší indoktrinaci etatismem. Vzdělání je komodita (vzácná a cenná) na volném trhu a státu vůbec nepřísluší se do toho míchat. Ať si každý na volném trhu to svoje optimální vzdělání najde. Je úplně jedno, jestli někdo vystuduje medicínu nebo jadernou fyziku; a jesli potom bude pracovat v Česku, Německu nebo třeba Brazílii.

Statistika (počet lékarů na 1000 obyv, data 2014): Řecko 6,2; ČR 3,7; Německo 3,6; Nizozemí 2,6.

Z. Rychlý 11.7.2018 8:27

Re: Tou "veřejností" myslíte místní plátek?

:-)

To je jistě velmi logický a věrohodný argument. Nicméně se domnívám, že pan Vodvářka je lékař, který do zdravotnictví vidí a určitě nemá zapotřebí dělat nějakou blogovací bokovku kvůli financím. Ale je to typický dobrotrus.

J. Chaloupka 11.7.2018 8:07

Tou "veřejností" myslíte místní plátek?

Jak jinak by se udržel na trhu, kdyby neuveřejňoval cituplné články?

J. Chaloupka 11.7.2018 8:06

Nesmíte číst vše, co uveřejní naši "prodejci emocí"

/dříve novináři/. Ono je to trochu jinak. Jen se podívejte na ten "vozový" park před nemocnicí. Neznám skutečně chudého lékaře, no a napsat cituplný článek o tom, jak chce odejít do Německa? To umí každý, kdo se naučil psát.

P. Harabaska 11.7.2018 7:42

Ač mám sám dost důvodů být lékařům vděčný, přesto se nemohu

ubránit dojmu, že mnozí (ne všichni) ti lékaři vlastně společnost, ve které mohli vystudovat zadarmo, tedy za peníze daňových poplatníků, svými neustále neuspokojenými požadavky a nároky tu společnost vydírají. Proto - ač sám jsem vystudoval také zadarmo (techniku) - se po mnoha letech přikláním k tomu, aby na vysoké škole bylo zavedeno školné, ano a pro všechny obory. Námitku, že řada nadaných na to mít peníze nebude, lze odmítnout s poukazem na možnost vhodně formulovaných úvěrů. Zde by stát měl dát najevo své zájmy. Úvěry pak budou jen přirozeným "bičem", aby student studoval řádně a úspěšně. Opětné zavedení umístěnek, jak jsme je znali za minulého režimu, není možné, neboť nespravedlivé, protože by je bylo sice možné snadno uvalit na absolventy-lékaře, když zdravotnictví je do značné míry ve státních rukou (FN, krajské a jiné veřejné nemocnice), nikoli ale na absolventy např. vysokých škol technických, protože podniková sféra je naopak téměř celá v rukou soukromých. Především však by se mělo školné zavést u všech těch "kecacích" oborů (s výjimkou škol pedagogických), které materiálně přinášejí společnosti jen velmi málo a spíše nic.

R. Meišner 11.7.2018 7:39

ten konec

to je blábol na entou. co tím chtěl autor říct? tak na vysvětlenou---lidé u nás nemají z ničeho strach a nikdo z jejich strachu netyje, lidé jsou jen pořádně naštvaní. a to je nekonečný rozdíl, autore. a na co jsou nejvíc naštvaní,, si dejte za domácí úkol.

J. Pražák 11.7.2018 7:32

Ten konec-to je úlet

A. Trick 11.7.2018 5:05

Mladý lékař má málo peněz?

Nejen mladý lékař, ale i další mladí absolventi VŠ. Ale to je přece naše komparativní výhoda jak jásavě tvrdí ekonomisté.

Kam čert nemůže, tam nastrčí ekonomistu.

P.S. bez absolventů "kecacích fakult" se obejdeme.

Z. Rychlý 11.7.2018 4:24

Oceňuji odvahu pana Vodvářky

psát o nadbytečných nemocničních lůžkách. Ač pravdivé, veřejnost to nechce slyšet. Jenže pane Vodvářko, nepíšete vůbec nic o potřebě doplnit státní financování o financování ze strany pacientů. Je mi jasné, že to víte, ale pšt! Ani muk!

A to je politikum jako hrom už od 90-tých let. Socialismus zvítězil a vytvořil černou díru, do které můžete sypat peněz kolik jen chcete, aniž by nespokojenost lékařů o píď polevila. Popsal jste to velmi dobře, ale to nejdůležitšjší jste schválně zapomněl.

K. Pavlik 11.7.2018 1:36

Neni to jednoduche

Otazka je jestli se muze udrzet ceske socialisticke zdravotnictvi meho mladi- ktere bylo jaks tak. Dokonce mne apriklad presvedcilo ze acilpirin vyvolava poceni.

Pokud ne tak je vyber z nekolika moznosti: USA - kde to nejchudsi rozhodne nemaji jednoduche, Argentina kde kdyz mas penize (a to dost) tak je pece jako v USA, pokud nemas tak holt mas statni zdravotnictvi ktere je hodne mizerne, nebo Kanada kde kdyz se ti nelibi statni zdravotnictvi a mas penize tak zajedes do USA (Cechokanadane tez mohou zajet do Prahy kde jim daji kloub za tyden uplne zadarmo).

Myslenka aby se Cesko oplotilo, aby doktori nemohli utikat je zatim zcela fantazie - doufam ze toto autor nenavrhuje.