24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

POLITIKA: O duchu plebejském...

Ó, bývaly to časy, dokud ještě v zemích českých vládl takový ten obyčejný, demokratický dualismus! Jedna skupina partají, říkajících si – ne že by byly – pravicové, druhá skupina – ne že by opravdu byly – levicových, tu vynese voličská přízeň do křesel vládních jedny, kdežto druzí skončí v opozičních lavicích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Krivanek 25.8.2013 7:26

Vše nejlepší k narozeninám

Milý pane Frýborte, rád bych Vám popřál k Vašim

dnešním 80. narozeninám vše nejlepší,hlavně stálé zdraví, spokojenosti,

splnění všech Vašich přání, a též ještě hodně tvůrčí energie a

inspirace do mnoha dalších let. Díky za Vaše vynikající články minulé i

budoucí.Srdečně Vás zdraví Váš dlouholetý čtenář Láďa K. 

J. Kopp 24.8.2013 17:38

Chudí duchem

Možná si malilinkato chybně vysvětlujete to biblické rčení "chudí duchem". To neznamená, že by byli nadání slabým duchem (hloupí). Oni jsou chudí skrzevá ducha, to znamená, že pro ducha (božstvo) obětovali světský majetek. Proto jsou chudí.

J. Vozábalová 23.8.2013 2:34

Re: Jako vždy pane Frýborte, paráda!

Já nevím, pane Václavíku, spíš ale mám dojem, že "svým" je minimálně možné - vždyť je-li někdo "mým presidentem, mým nejoblíbenějším hercem, mým idolem mezi zpěváky" a tak podobně, vnímala bych to spíš právě jako velmi intimní, vnitřní vztah, byť samozřejmě jen z mé strany, nikoli ze strany oné osoby. Mluvím.li tedy ze své pozice, je podle mne výraz "svůj" dobře. Ale nemusím mít pravdu, jen to tak cítím, mám sice češtinu opravdu ráda, ale teoretický základ mi chybí. 

Z. Rychlý 22.8.2013 19:46

Re: trocha frustrace

Mám stejný názor. Občas se tu objeví úvaha v tom smyslu, že k naplnění smyslu demokracie stačí, že rozhodla většina. A čím více většiny se do rozhodování zapojí, tím více demokracie.

No a pak se divíme, že většina se rozhodla támhle pro Hitlera, tu pro Gottwalda. Většina negarantuje nic, zvlášť pokud je denně masírována Bleskem a Ivetou Bartošovou.

Z. Rychlý 22.8.2013 19:36

Re: Zase pěkný článek,

Jasně, jsou to banky, které se státním dluhem (tedy dluhopisy) obchodují jak divé, ale až dojde ke splatnosti bude to stát, který bude požádán o splacení. Ale nerad bych už slovíčkařil. Přeji hezký večer v milé společnosti (tím rozhodně nemyslím sebe :-)) ).

Z. Rychlý 22.8.2013 19:28

Re: Skvělý článek.

Pokud by šlo jen o to dostat HO do Bruselu, tak jsem pro. Ale v

parlamentu by mi přišel jako politická zombie. Je dávno za zenitem.

Pokud byl schopen ještě něco udělat, mohl to jako prezident dokázat (viz

Zemanův přístup ke zvyklostem). 

Ale pokud úplně nezblbnul, tak se jen v pozadí směje těm spekulacím.

J. Vyhnalík 22.8.2013 19:24

Re: Zase pěkný článek,

Státy dluhopisy příliš nenakupují, ty nakupují banky, takže jde pouze o teoretickou možnost. Jak jsem psal, téměř ve všem s Vámi souhlasím.

Z. Rychlý 22.8.2013 19:20

Re: Zase pěkný článek,

Měl jsem na mysli to, že státy v EU si navzájem vlastní státní dluhopisy. Pokud by si je vyrovnaly (nemyslím odpustily, i kdy i to se může stát viz Řecko), pak by se do jisté míry situace vyjasnila. Ale jsou tu i jiní vlastníci státních dluhopisů, je tu měnový fond, atd, atd. Samozřejmě by to vyřešilo jen trošku, protože když se někdo zadlužuje jako blázen, tak mu nepomůžou žádné transakce. Dluhy rozředí do ztracena jedině superinflace, ale na to skutečně doplatí všichni, kdož se masivně NEzadlužili.

Právě proto píšu, že Maelstrom bude ještě dlouho mlít, dokud budou existovat banky, či fondy, které si státní dluhopisy (emitované ČNB na krytí státního dluhu) koupí. A to letos ani příští rok nehrozí. I to Řecko budou vlastní, i EU politici trápit ještě desetiletí.

Reagoval jsem na to, že pan Frýbort očekává konec zadlužování podle mě příliš brzo.

J. Schwarz 22.8.2013 19:18

Re: trocha frustrace

Mám dojem, že máte o demokracii iluze... a té naší chybí především meze - definice toho, v čem se menšina má většině přizpůsobit. Když si "většina" rozhodne, že si všichni budou čistit zuby v sedm večer, zeleným kartáčkem a zubní pastou perlička, taky musí "menšina" sklapnout kufry a podřídit se? V mnoha věcech se vůbec nikdo nemusí podřizovat, všichni si mohou jít svou cestou. Většina perličkářů může ze svého "kruhu" odmítače nanejvýš vyloučit a odmítnout s ním hrát kanastu - to je tak všechno. Jinak je despocií a diktaturou právě taková "demokracie" jakou tu popisujete,

J. Vyhnalík 22.8.2013 19:03

Re: Zase pěkný článek,

Možná se jedná o nedorozumění, ale psal jste o tom, že by si státy dluhy vzájemně odpustily. S ostatním, co jste napsal plně souhlasím.

L. Novák 22.8.2013 18:59

Re: Zase pěkný článek,

To víte, jeden myslel, a vymyslel trakař. Ale to vy určitě nedokážete. :-P

Z. Rychlý 22.8.2013 18:35

Re: Zase pěkný článek,

O tom píšu na začátku. Stát bude platit ještě dlouho a bude si na všechno půjčovat (na splácení půjček), třeba i z budoucnosti a bude pořád splácet. Jen toho bude víc a víc. Takže teze, že stát odmítne platit není moje teze.

Z. Rychlý 22.8.2013 18:30

Re: Zase pěkný článek,

Jistě máte pravdu, ale dluhopisy jsou někdy splatné. Kdo to zaplatí vážení ? Důchodové fondy ? Proč, když dlužníkem je stát ? Jsou to státní dluhopisy. Ta banka je tam opravdu jen prostředník.

V. Novák 22.8.2013 17:38

Tak by to MĚLO být - aspoň podle mého levičáckého názoru.

Ale není...

M. Zavala 22.8.2013 17:09

Re: Řecko je jediný známý případ země, která je v bankrotu od prvního dne svého vzniku.

a proto je budou Nemci financovat do aleluja. Ta duslednost i naprostych nesmyslech vzdy zlomila Nemecku vaz. Proto Nemci holt maji porazku v genech

J. Vyhnalík 22.8.2013 15:58

Re: Zase pěkný článek,

ČNB je vydává, ale nakupují je právě důchodové fondy a banky, které je drží jako povinné rezervy. Kdyby stát odmítl platit, okrade důchodce a zlikviduje banky i s Vašimi úsporami.

Opakujte si: "Každý složitý problém má alespoň jedno jednoduché řešení. Problém je, že toto řešení je naprosto špatné. Kdyby existovalo, nejednalo by se o složitý problém."

B. Rameš 22.8.2013 15:43

trocha frustrace

Dobrý den.Články pana Frýborta obvykle čítám s potěšením a většinovým souhlasem. Nikoli však tentokrát.

Za prvé, necítím se jako plebejec.

Nic proti šlechtnosti ducha, otázkou je, jak ji měřit a kde ji brát. Je ušlechtilý chudý či bohatý? Moudrý či "chudý duchem" (byť mám dojem, že tím v Písmu bylo myšleno něco jiného, než se zde interpretuje)? Demokracie, oligarchie, monarchie či "sapiokracie"? Frustraci z vývoje chápu a sdílím, leč není pravidlo demokracie, že menšina se musí podřídit většině? že může nesouhlasit, dělat vše pro to, aby se její názor stal většinovým a zvítězil, ale musí rozhodnutí respektovat? Není vše ostatní diktatura?

Monarchie není samospasitelná - středoafrické císařství jistě nebylo rájem na zemi. Je fajn mít za císaře Karla IV., ale pak přijde Václav IV. a jste v loji. Byť, připouštím, je drobnou ironií, že citovaný výrok je připisován siru (sic!) Winstonu Churchillovi, poddanému jedné z nejstarších současných monarchií.

Mohli bychom si povídat o formách demokracie, jejím vývoji minulém a budoucím, je či není-li tím systémem, který se nakonec prosadí, a již to tak vypadá, že se něco bude muset změnit, ale je to jediný systém o kterém si myslím, že je schopen nějakému megalomanskému magorovi napáchat děsivé škody. K čemuž, jak pevně doufám, nakonec dojde.

R. Langer 22.8.2013 15:40

Re: pane Franku

Ne, to tedy není. Takhle se určitě nevyčísluje. Neznáte ten příklad s pekařem?

R. Langer 22.8.2013 15:37

Re: Každý takový článek

Jsem si naprosto jistý, že kdyby vyhrál kdokoliv jiný, prohráli bychom všichni úplně stejně... :-P

P. Vítek 22.8.2013 15:27

Karel Kriz taky pekny a hodi se k panu Frybortovi

http://m.idnes.cz/blog/clanek.357093.idn

I. Schlägel 22.8.2013 15:12

Re: Zase pěkný článek,

Tak proč to nepřizná? Nikdo mu hlavu neutrhne, doufám...

J. Boleslav 22.8.2013 15:11

Re: Zase pěkný článek,

Pan Rychlý to má poněkud popletené.

P. Chládek 22.8.2013 15:10

Článek sice hezký a pravdivý,

nicméně se obávám, že ho žádný plebs číst nebude, neboť je poněkud rozsochatý...

Celkem bych si přál, aby "pan profesor" šel s Bobo do voleb. Mohla by z toho být docela pěkná prča a slova o českém Absurdistánu by došla svého naplnění.... :-)

J. Boleslav 22.8.2013 15:09

Re: Správně!

Doufám, že ten nahoře ho na Hradě tak dlouho smrdět nenechá.

J. Boleslav 22.8.2013 15:08

Re: Nezávidím, porovnávám.

Ježíšmarjá. :-(((

V. Vaclavik 22.8.2013 14:54

Re: Jako vždy pane Frýborte, paráda!

"nazývat jej svým presidentem opravdu nemohu"

Nema tu byt gramaticky spravne ''mym''? Privlastnovat si ho tak intimne se snad od nikoho neocekava.

J. Skála 22.8.2013 14:50

Článek nehodnotím,

ale bylo vzdělanému člověku, jako je autor zapotřebí několikrát užít výraz "chudý duchem" ve smyslu "člověk rozumu mdlého"? Ano, tak jej opravdu používá plebs. Skutečný význam je však jiný: "Člověk, jenž je chudý z vlastního rozhodnutí;" zkuste si to vygůglovat.

A. Ruščák 22.8.2013 13:46

Správně!

Nechť žije Jeho královské veličenstvo Karel Habsbursko-Lotrinský! Jen ať se buran na Hradě předvádí, není lepšího způsobu, jak republikánské zřízení diskreditovat. Pamatujme, že odejde v roce 2018 - jak by to bylo hezké, kdybychom po sto letech tohoto nepovedeného experimentu republiku ukončili.

P. Kmoníček 22.8.2013 13:30

Re: Nezávidím, porovnávám.

Takovýmto Mrázkům je marné cokoliv vysvětlovat.

M. Frank 22.8.2013 13:17

Re: pane Franku

Dejte si to do mzdové kalkulačky a zjistíte, jak je to s tou progresí. V Německu jednoduše zaplatíte menší daň, což platí již nyní, po zavedení progrese (další) u nás to bude až obludný rozdíl.