17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

POLITIKA: Nejlegračnější hláška

Ve středu večer jsem slyšela nejlegračnější hlášku posledního týdne, které jsem se vydržela řehnit ještě dalších třicet minut. To když ve zprávách nová ministryně pro místní rozvoj s vážnou tváří upozornila, že pěkně prosím disponuje státnicí ze statistiky, a tudíž musíme být všichni na pozoru, neb z toho plyne, že číslům vážně rozumí. Řeknu vám: V tu chvíli mě paní ministryně začala upřímně zajímat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 13.10.2014 23:21

No, víte

módou pravých intelektuálů je veřejně se chlubit tím, že na matiku byli vždycky blbí. Ono se tomu obvykle dá věřit s přípodotkem, že nejen na matiku.

V tomto ohledu je paní ministryně světlá výjimka - veřejně se chlubí tím, že rozumí číslům. Mezi inťoši se tím zcela znemožnila :-)

P. Jirka 13.10.2014 19:16

Vzdělání sice má smysl,

ale jeho dosažení se nesmí stát vrcholnou metou profesního života :-)

V. Seiner 13.10.2014 12:04

Význam formálního vzdělání

Ona ta diskuse o důležitosti, nebo nedůležitosti formálního vzdělání má, podle mého, svá úskalí. Nechali byste se léčit lékařem bez formálního vzdělání? A co most spočítaný statikem - samoukem? (Netvrdím, že by takový nemohl být ale...)

A na druhou stranu, souhlasím s poučkou, že poločas rozpadu vysokoškolských vědomostí jsou 4 roky. Takže, co jsem vystudoval před 35 lety a nepoužívám, je mi skutečně na ***.

V. Ondys 13.10.2014 12:16

:)))))))) Při tak společensky příkladné záplavě se lehce

může stát, že vykukům a šarlatánům s :)))))))))) úžasným papírem se ostatní začnou vyhýbat a budou se rozhodovat jenom podle prokazatelných výsledků...

J. Řezák 13.10.2014 12:30

Re: Význam formálního vzdělání

A naopak: nechal byste se léčit blbem s dokončeným formálním vzděláním? Znám  jich několik.

J. Jurax 13.10.2014 23:23

Re: Význam formálního vzdělání

No, nic moc, ale furt lepší blba bez onoho vzdělání :-)

J. Jurax 13.10.2014 23:24

Re: Význam formálního vzdělání

Neznáte všechny. Takže stejně nemůžete vždy vědět, kdo Vás léčí ... :-)

J. David 13.10.2014 16:10

Re: Význam formálního vzdělání

Musíte rozlišovat. Pokud jste absolventem VŠ-tech oboru, bude pro Vás mocnina součtu dvojčlenu umocněného na druhou vždy rovna a^2+2ab+b^2 v oboru reálných čísel. Ale vezměte různé humanitní směry (politologie, práva, ekonomie - jak která Fa, etc.). Tam nelze hovořit o poločasu rozpadu, jako ve fyzice u nuleoidů, tam je ten rozpad expoonenciální. Jsem ročník 1950, kdysi mne postihla ta nehoda, že jsem vystudoval VŠ oboru IT a numerických výpočtů, tehdá se to nazývalo ASŘ. Abych v důchodu "nevyhnil u kompu", jako starej Ing a měl příspěvek na mrzké neřesti, jezdím na rozvozu ranních komodit. Máme tam i absolventy různých obskurních humanitních VŠ oborů a titulů  (Bc, PHd, MBA), kteří si přivydělávají na "chléb náš vezdejší". Slušní, hodní, pomalu latinsky citují Senecu, ale pro praktický život nepoužitelní. Jak moli v almaře, simplex dopravního problému je pro ně singularitou, ukazatel PHM v autě je pro ně zástupný problém, proto je často vyprošťuji s kanystrem z rajónu. Vono to přestalo jet, dí s vycucnutou nádrží, vězící s fuhrwerkem mezi poli, luhy a háji a tiše filosofují v transcendentnu nad úradkem Božím. Nakopat takové vysokoškoláky do řiti je málo. Vyměnit žárovku u nynějších vozidel, toť mnohdy gynekologická práce, ale abstrahovat stav, při výjezdu na tůru na prázném "bagu", to je na psychiatra. Budu impertinentní, k čemu nám takoví jedinci budou? Na jalové tlachání a teoretizování, kterak správně mlácnout sekyrou do špalku, když sekyru viděl pouze na obrázku reklamního letáku, která to vše pošťípe za ně. Rád se nechám poučit.

Š. Hašek 13.10.2014 16:22

Re: Význam formálního vzdělání

Netřeba Vás poučovat, jest třeba poučovat jiné.

Politikem může být kterýkoliv vzdělaný člověk, který prokázal, že dovede řídit aspoň vesnici. Možno si potom dosadit i větší celky. Mudrlant, který "rozumí všemu" může tak leda zastávat neplacené místo v poradním sboru těch konkrétních řídících politiků.

Nemá ale co dělat přímo s konkrétním vzděláním, ale s tím, že ministr, starosta, předseda parlamentu už někdy něco řídil (kromě auta s automatickou převodovkou, nebo nějakou přítelkyni). A dobře řídil, ne, že byl uklizen, aby neškodil. To jest sakrarozdíl.

J. Jurax 13.10.2014 23:28

Re: Význam formálního vzdělání

Na co nám budou? Ti drzejší s méně skrupulemi se dají na politiku, tam se to ztratí, a další holt budou dělat mluvčí, podržtažky, třetí asistenty druhých asistentů, recepční, PR manažery, HR manažery a takové podobné - a zbytek bude rozvážet ty komodity. Čest práci každé, praví básník ...

V. Vaclavik 13.10.2014 20:12

Re: Význam formálního vzdělání

Ale mosty uz prece spadly, prestoze vsichni zucastneni meli patricne tituly a bumazky. A nikdo, ani titulovany inzenyr nezacne kach s mosty, nebo aspon ne s velkymi, ale vypracuje se k nim na mensich a mene rizikovych projektech a cestou ziska duveru ostatnich odborniku. Stejne se muze vypracovat mozny 'statik samouk' a pak je odobrniky sire uznavany a po jeho moste klidne pojedu. A uplne stejne je to s chirurgy a dalsimi podobnymi povolanimi.

J. Jurax 13.10.2014 23:30

Re: Význam formálního vzdělání

Jenže statika samouka k tomu dnes nepustí. Chirurga samouka taky ne ... :-)

K. Luboš 13.10.2014 11:28

Ažzastak...

...bych s v tom nenimral. Paní Karla něco musela říct, a tak řekla tohle. Jeno škoda, že je z tý Plzně!

B. Volarik 13.10.2014 8:06

Jak to v životě chodí...

Já jsem do Ameriky přišel jako svářeč s čekou stavební průmyslovkou (2 roky jsem skutečně jako svářeč pracoval). Přes agenta v nemovitostech se ze mne stal senior mortgage underwriter (ten, kdo prověřuje žádosti o hypotéky, zkoumá hodnotu majetku, koupěschopnost a úvěrovou úroveň kupce a kvalitu titulu k majetku.. a pak buď podepíše nebo zamítne). Žádné formální americké vzdělání nemám. Přesto jsem byl akreditován Californským ministerstvem pro nemovitosti k výuce Realitních Agentů a těmto poskytování kreditu až do výše devíti hodin z povinných 45 pro obnovování státní licence každé 4 roky. Pořádal jsem celovečerní semináře pro agenty o financování nemovitostí obytného typu...atd. Tím se nechlubím....tím pouze chci dokumentovat, že i bez formálního vzdělání je možné se uplatnit tam, kde rozhodují schopnosti a ne papíry. Má dcera je velmi úspěšnou agentkou v prodeji medicinských pomůcek a technologie, computerových systémů pro medicinské účetnictví a kontrolu plateb od pojišťoven. Sotva dodělala zdejší dvanáctiletku, žádný universitní diplom ani státní zkoušky nemá... ale miluje svou práci, dělá na 120% a výsledky jsou znamenité. Mnozí držitelé universitních diplomů v její oblasti působení trapně vyhořeli. Ona je ve svém živlu a vydělává peníze. Takže...kdo umí, umí...kdo neumí, čumí. Diplomy to nezachrání.

V. Ondys 13.10.2014 10:35

:))))))))) Vám se to píše z USA, pane Volariku,

kde si asi v běžném životě poradí každý se selským rozumem, ale v Evropě se neochvějně věří, že zlatí hadi, zlatě i kadí...

J. Balcar 13.10.2014 12:37

Re: Jak to v životě chodí...

Už se nedivím, že nám přišla z Ameriky realitní krize, když úvěrovou kvalitu kupujícího prověřuje svářeč.

M. Prokop 13.10.2014 15:41

Re: Jak to v životě chodí...

Ten svářeč určitě nevymyslel ani nezavedl Fannie Mae ani Freddie Mac.

Trochu postudujte, i neformálně.

J. Řezák 13.10.2014 12:37

Re: Jak to v životě chodí...

Možná, že kdybyste měl k tomu i to formální vzdělání, tak byste věděl, že Californské ministerstvo pro nemovitosti je pitomost. Když už, tak kalifornské, tedy s "ká", nikoliv "cé", píšete přeci česky, a s malým písmenem, jde o adjektivum. Pardon, přídavné jméno. A že by v USA měli ministerstva? Pokud vím, mají departmenty, které zhruba zastávají funkce našich ministerstvech.  

P. Švejnoch 13.10.2014 13:25

Re: Jak to v životě chodí...

Máte pocit, že jste tím nějak zpochybnil obsah příspěvku pana Volarika? Nebo co jste tím národu vlastně chtěl sdělit?

Mimochodem: "Department" se dá zcela korektně přeložit jako "ministerstvo",

Takže mám dojem, že se rýpete v králičím bobku... Jestli Vy nebudete nějaký absolvent těch pověstných plzeňských práv či českobudějovické Vysoké školy regionálních a evropských studií či nějaké jiné, podobně hodnotné školy - že jste takovej dotčenej... :-D

J. Jurax 13.10.2014 23:38

Re: Jak to v životě chodí...

Amerika je země neomezených možností, ale přesto zejména v některých oborech formální vzdělání neuškodí. A něco bez fermanu nemůžete vůbec dělat. Na agenta v nemovitostech asi vysoká škola nebude ani v té Americe, ale i kdybyste uměl vyoperovat slepé střevo líp jak přednosta kliniky, když to budete dělat (mimo stav nouze) bez fermanu, zavřou Vás.

B. Volarik 15.10.2014 7:57

Re: Jak to v životě chodí...

Je potřeba udělat zkoušky a získat státní licenci. Každé 4 roky nutno absovovat 45 hodin doplňovacích kursů a složit nové zkoušky.

J. Jurax 15.10.2014 23:21

Re: Jak to v životě chodí...

No, takže vlastně taky jistým způsobem formální vzdělání a ferman osvědčující, že něco víte a smíte dělat to, co děláte. Ono študovat se musí furt ... :-)

P. Švejnoch 13.10.2014 7:34

Hmmm

Autorka se dopuští stejné chyby (v podstatě křupanství) jako jí kritizovaná ministryně.

Protože prohlášení: "Mám státnici ze statistiky a proto číslům vážně rozumím." paní ministryně a prohlášení autorky (parafrázuji): "Chci vědět, co umí a dokázal, ale MUSÍ mít vysokou školu." jsou ze stejného sudu.

Takže ano, paní inženýrko, oplývající tolika státnicemi, že je ani neumíte spočítat: Důležité je opravdu to, co člověk umí - a pak ještě jeho potenciál. To, co dotyčný dokázal je poněkud méně důležité, leč alespoň ilustrující. Ale to, zda svoje vědomosti a znalosti získal na Cambridge či v poušti středního Mongolska, je úplně, ale úplně fuk.

A to platí stejně pro aspiranta na místo ve Vaší firmě (kde je to ovšem Váš boj),  jako pro ministra.

P. Lenc 13.10.2014 7:44

Re: Hmmm

Ale paní autorka píše přesně o tom. Jenom jste to zřejmně přehlédl.

P. Švejnoch 13.10.2014 8:05

Re: Hmmm

Mýlíte se pánové (tedy Vy, pane Lenci, i pan Bureš níže), a článek jste zřejmě nečetli pozorně vy.

Paní Šichtařová píše, nejprve k uchazeči o místo v její firmě: "Když na vstupním pohovoru přijímám nového kolegu, neptám se jej na dosažené vzdělání; ptám se jej, co umí a co dokázal. Protože uchází-li se o vysokou funkci, o vzdělání není třeba mluvit; vzdělání je SAMOZŘEJMOSTÍ. Vysoké vzdělání mají SAMOZŘEJMĚ všichni z uchazečů. Teprve to, co dokázali či co umí, rozhodne, který z nich se kvalifikuje nad ostatní.". Tedy podle autorky MUSÍ mít uchazeč o místo u ní vysokoškolské vzdělání (což je ovšem, jak píšu, svobodná volba majitele firmy).

Poté k ministrovi: "Když je někdo jmenován ministrem, očekávám od něj, že vysokoškolský titul je takovou samozřejmostí, že ani nestojí za řeč.". Tedy opět: Podle autorky ministr MUSÍ mít vysokoškolské vzdělání.

Což je podle mého názoru ukázka křupanství (nebo intelektuálního snobismu, chcete-li), protože podle tohoto vzorce člověk, který nemá vysokoškolský titul, nemůže být vzdělaný. Což je samozřejmě nesmysl.

V. Ondys 13.10.2014 10:47

:))))))))) Je, pane Švejnochu a vzhledem k současné úrovni

mi připadá velice pikantní nutnost mít nějaký podobný papír jako vstupenku do klubu :)))))))))))))) vyvolených.

B. Rybák 13.10.2014 17:54

Re: Hmmm

Paní Šichtařová v tomto článku netvrdí, že ten, kdo nemá vysokoškolský titul, nemá vzdělání, ale oprávněně se podivuje nad tím, že paní ministryně má tak málo argumentů pro svoje ministrování, že se musí ohánět i svou státnicí ze statistiky.

Faktem také je, že ten kdo nemá vysokoškolský titul jen těžko může mít praxi v činnostech k nimž je titul požadován (např. ve státní správě nebo v zdravotnictví.) a také je velmi nepravděpodobné, že by se se někdo bez titulu dobrovolně dovzdělal i v neoblíbených oblastech souvisejících s vlastním oborem! Dost na tom, že se bez pořádného titulu může stát miliardářem a funkce si "koupit"!

Z. Bureš 13.10.2014 7:55

Re: Hmmm

Zkuste si ten článek přečíst ještě jednou, případně i vícekrát !!!

Třeba se Vám rozsvítí.....

P. Švejnoch 13.10.2014 8:07

Re: Hmmm

Možná by bylo lépe, kdybyste si Vy přečetl článek pozorně - dříve, než začnete být třeskutě vtipný... :-)

P. Lenc 13.10.2014 9:22

Re: Hmmm

Pane Švejnochu, ani já, ani pan Bureš nejsme, ani nezačínáme být "třeskutě vtipní".Jenom se oba domníváme, že jste jaksi nepochopil podstatu článku.Mimochodem, osočovat autorku článku z "křupanství" je opravdu hodně křupanské.