26.2.2024 | Svátek má Dorota


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Nomen 24.9.2008 4:40

No, jo chudáčci v ODS to s.vačej a může za to Pečinka....

Hejtmani ODS si myslí to samé co Pečinka a tak jsou to rozvraceči ODS????

taky Honza 24.9.2008 4:12

Mlžíš Bárto, mlžíš.....

Prd stařenčin Ti záleží, zda v ODS bude u vesla Havel nebo Šavel.

Stejná Mladá fronta lezla ještě nedávno do rekta ODS, stejně jako Ty.

Prostě jste to hladoleti po moci a prebendách, nezvládli.

Brzy půjdete k ledu na více než osm let. Holt chce to asi novou skutečnou pravicovou stranu.

hamar 24.9.2008 4:08

Že by se psychiatr přepočítal...

... a neuvědomoval si, že český volič nadržuje slabším a otloukaným? A nebo je to taktika?

lucinapes 24.9.2008 1:00

k Sarajevu na okraj

v sobotu náhle zemřel první český velvyslanec na Slovensku, Filip Šedivý. Nechal se zmást Zielencem a spol. a výrazně na to doplatil. Začal znovu v ODS pracovat na místní úrovni v Praze a jako jeden z mála účastníků sarajevského atentátu svoji chybu uznal. Byl to slušný člověk a taky krásný muž. Je ho škoda.

jm 24.9.2008 0:10

AUGIÁŠŮV CHLÍV ČESKÉ POLITIKY JE NEVYČISTITELNÝ OD POBLITIKŮ A JEJICH PÁŽÁTEK- POBLITOLOGŮ

AUGIÁŠŮV CHLÍV ČESKÉ POLITIKY JE NEVYČISTITELNÝ OD POBLITIKŮ A JEJICH PÁŽÁTEK- POBLITOLOGŮ bez změny Ústavy a volebních zákonů. Kde vyvolený vytlemený zastupitel není mandantářem odpovědným ani partaji za kterou byl vyvolen a ani svým voličům. Tomu zadělal již Tatíček zakladatel Masaryk, když v obsahu těchto porakouských zákonů mu již nevoněly 60 let osvědčené praktiky zákonů švýcarských - v přímé zastupitelské demokracii.

Pája 45 24.9.2008 1:16

Re: " JM "

Milé  " JM ", není třeba chodit do roku 1918, ani do Švíca i jinam. Ústavu si musí napsat každý stát sám, nelze ji napsat v USA nebo někde jinde jen představitelé státu ji mohou psát, problém je ten, že nebyla vydiskutována s občany, toť vše.

jm 24.9.2008 7:07

Re: Re: " JM "

Ještě si zbývá odpovědět, zda 60 léty osvědčený vzor zastupitelské demokracie, oba tatíčkové zakladatelé porevolučních demokracií, nepoužili z neznalosti a nebo zištně?  

Brundibár 24.9.2008 4:44

Re: AUGIÁŠŮV CHLÍV ČESKÉ POLITIKY JE NEVYČISTITELNÝ OD POBLITIKŮ A JEJICH PÁŽÁTEK- POBLITOLOGŮ

Problém je v tom, že švýcarský systém vznikal "odspodu" nějakých 800 let - tedy v dobách, akční rádius běžného Evropana byl nějakých 50 km maximálně. Vzhledem k (tehdejší) hustotě osídlení Švýcarska nebyl pro jeho

obyvatele problém se domluvit na těch pár oblastech, které budou řešit

společně (typicky obrana), a "do zbytku nám nos nestrkejte". Byla to velmi chudá země, zimy dlouhé, bez tvrdé práce člověk umřel hlady, lidi na tom byli dost stejně, v podstatě se nestýkali a mohli si důvěřovat. Díky tomu je vědomí švýcarského občana o tom, jak funguje stát, někde úplně jinde, než vědomí občana českého.

Centrální vláda ve Švýcarsku ovlivňuje jen velmi málo věcí, hlavní moc je v kantonech - těch je 26, jsou tedy menší než české kraje, takže aby něco prosadily, musí jich být víc. K tomu fungují referenda, ale protože občané mají jasnou představu, jak stát funguje, jejich rozhodování je docela racionální (byť se to z českého pohledu nemusí zdát).

Problém je v tom, že se obyvatelé ČR o dění ve vlastním státě (ale také obci či kraji) v podstatě nezajímají - chtějí mít svůj klid. Stačí se podívat na to, jak fungují "společenství vlastníků bytů" nebo malá bytová družstva. Všichni vědí, že s tím je nějaká práce, kterou musí někdo dělat. Nikdo to dělat nechce, ale když představenstvo BD nějak rozhodne, tak se najde spousta kritiků, kteří tvrdí, že "se to mělo udělat líp", "kdo se na tom nakapsuje" apod. S vlastním řešením ale nepřijdou...