17.5.2021 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

POLITIKA: Krátký sen o hejtmanátu

Čtvrteční parlamentní stopka dalšímu pokračování nouzového stavu otevřela dveře chaosu. Dohodu hejtmanů s vládou je proto nutné přivítat, byť třebas jen jako nejméně špatné ze všech špatných řešení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 18.2.2021 18:54

Vzhledem k tomu, ze se nakonec pandemicky zakon hnul (cemuz bych jeste vcera neveril), ukazalo se, ze zariznuti vyjimecneho stavu opozici minuly ctvrtek melo smysl. Komousi a Zeman, kteri uz si spolu rysovali urednickou vladu (premier Ovcacek?), se ted asi vzteky kousou do (_._) ;-D;-D;-D

P. Selinger 18.2.2021 11:27

Čtyři vládní hejtmani chtěli NS za každou cenu a nedali si říct. Aby nebyla republika rozdělena na dvě části, s NS a bez NS, museli hejtmani ostatních stran se skřípajícími zuby na 14 dni NS schválit, i když s podmínkami. Rozhodně nešlo o nějaké spojenectví hejtmanů s Babišovou vládou.

F. Kusák 18.2.2021 14:50

Ale o to snad v tom článku ani nešlo. Hejtmani se spíše snažili, aby fungovala alespoň nějaká koordinace mezi vládou a občany, když už to opozice rozvalila. Tlačit ty problémy do neustálé konfrontace vlády s parlamentní opozicí je naprostá debilita. Nerad se oháním jinými lidmi, protože chci mluvit sám za sebe. Ale ta situace je natolik vážná, že jde přímo o nás občany, nikoliv o nějaké Babiše, Fialy nebo Bartoše. Ani jeden z nich nemá v kapse návod, jak všechny přesvědčit, že to budou dělat mnohem líp. Víte jak to zpívá Jarek Nohavica o té "hanbě a slávě"?

L. Harvánek 18.2.2021 10:19

Jenže tohle všechno udělala i vláda a jaký je výsledek? Ta opatření musí být takového rázu, aby byla účinná (kdo to dokáže odhadnout a posoudit?) a přijatelná pro ty, jichž se ta omezení týkají. Ne systémem "uděláme 20 opatření a když nebudou fungovat, přidáme 3 další". Už jsem pochopil nedávnou diskusi o tom, zda se mají ve škole probírat některé Newtonovy zákony (prý jsou pro děti těžko pochopitelné). Ale zákon akce a reakce platí nejen ve fyzice, ale i v běžném životě a to by si měli naši politici a "odborníci" zavčas uvědomit.

J. Urban 18.2.2021 10:08

Jj. Denne se starat, rozhodovat, jednat... a taky nest odpovednost a kuzi na trh... to vse by cekalo hejtmana, ktery by chtel resit ve svem kraji pandemii z titulu vlastni kompetence. Jednodussi je pozadat vladu o vyhlaseni noveho vyjimecneho stavu, prece mnohem jednodussi. Kraje, vznikle z oposmlouvy ODSCSSD, jsou jen prerozdelovac statnich penez - a zrout statnich penez.

J. Kindl 18.2.2021 11:08

Vzniku krajů po dobu 7 let bránila ODS. ČSSD je nakonec prosadila. Obce a kraje vykonávají státní správu a samosprávu.

Š. Hašek 18.2.2021 11:54

R^

........ když ale o té oposmlouvě se tak hezky píše.

S. Komik 20.2.2021 6:37

Hejtman by nemohl většinu věcí řešit sám, na to ani nemá pravomoci. Musel by úzce spolupracovat s krajským hygienikem, který naopak může řadu věcí zakázat stejně, jako ministerstvo zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Výsledek by byl, že by v různých krajích mohla platit trochu různá opatření podle místní situace v epidemii. No a co? Všude se píše, jaký by to byl hrozný zmatek.

Bydlím v menší vesnici středočeského kraje. Opravdu si někdo myslí, že by mne zmátla opatření vyhlášená například pro okres Šumperk olomouckým hejtmanem?

D. Polanský 18.2.2021 9:59

Kraje jsou jenom a jenom rozdělovači peněz, jako kdysi za socialismu tehdejší Kraje. Kraj nevede žádnou agendu, především jsou to politická koryta. Pokud by vláda měla někde spořit, tak personálně právě na krajích.

J. Kindl 18.2.2021 9:39

Současní hejtmani jenom ukazují, že nejsou žádní manažéři, jenom osoby, kterým jde o koryta. Na každém kraji mají Krizové oddělení, kde jsou školeni pracovníci školeni pro případ každé krize od ekologických havárií až po povodně. Osvědčili se v době několika epidemií chřipky, povodní. Mají pandemické plány, kde je do detailu je uvedené, co dělat v případě vypuknutí epidemie, kam dopravovat pacienty v případě přetíženosti nemocnic, mají připravené odborníky, studentky zdravotních škol na které je možné se obrátit na pomoc v případě přetíženosti zdravotního personálu. Mají sklady hmotný rezerv, kde jsou uskladněné věci nutné k řešení pandemie. Je možné při vyhlášení stavu nebezpečí omezit výuku ve školách, omezit návštěvy ve zdravotnických, sociálních zařízení a věznic. Vyhláškou nařídit povinnost nosit roušky. Vyhláškou zakázat navštěvování restaurací, hospod a barů, poskytování ubytovacích služeb . Zakázat konání koncertů, divadelních i filmových představení za účasti diváků, zakázat pořádání poutí, kongresů, vzdělávacích akcí, veletrhů. Zakázat nebo omezit styk skupin fyzických osob podezřelých z nákazy s ostatními fyzickými osobami, zejména omezení cestování z některých oblastí a omezení dopravy mezi některými oblastmi, a tak dál.

P. Čech 18.2.2021 8:36

"Vlnobití epidemické bouře".

Velice hezké slovní spojení, které ovšem nic neřeší.Ono u nás bují něco jiného.Vlnobití bouře volné soutěže politických stran a politického boje o moc nad občany státu. Koronavirus a státní zásahy, spolu se žvaněním opozice jsou pouze součástí tohoto boje.

"boj s pandemií musí být řízen z centra".

To je podle mne ten zásadní omyl. To státní centrum - vláda, prezident, parlament a politické strany a hnutí mají jen vytvářet podmínky k tomu, aby se občané mohli svým odpovědným chováním a jednáním před koronavirem chránit sami. On totiž ten boj s nákazou koronavirem, vedený z center států nikde na světě nefunguje. Zejména proto, že jej občané nikde nevzali za svůj a nepodporují jej. A takový boj nelze vyhrát! A přidáme-li k tomu centrálnímu boji s COVIDem 19 boj politický - boj o moc nad občany, je hned oheň na střeše. I u nás!

D. Polanský 18.2.2021 10:02

Není to omyl! Pochopte, že máme jenom 10,7 mil. obyvatelů a kraje jsou politické trafiky, jejich nástroje jsou minimální. Nemluvě o tom, že kupř. zdravotnictví, školství je z podstaty řízeno centrálně, jako všude na Západě.

V. Kain 18.2.2021 11:10

Teprve nyní vidí Jájínek kam to přivedl svým egocentrismem.Obrací se na opozici když už mu voda sahá po ramena.Ale i když je to jenom jeho vina,tak přesto není schopen si přiznat sebemší díl viny.Tento typ člověka nemůže vést stát.Měl by se vrátit ke svému Agrofertu a počítat s tím,že skončí štědré dotace a je konec s přihráváním státních zakázek.Toto všechno se ale odrazí na prosperitě Agrofertu a nakonec se ukáže,že není ani schopen vést ten svůj zaparkovaný cirkus bez tučných dotací.

P. Čech 18.2.2021 13:16

Přání otcem myšlenky, že ano? Po ramena nesahá tomu Vašemu Jájínkovi voda, ale koronavirus. ten potápí pomalu všechny státy a to nezávisle na tom, koho mají ve vedení. Proč? Podle mne proto, že se snaží (zcela zbytečně) vést s koronaviry válku s cílem tuto vyhrát. To je ovšem ten zásadní omyl. Tato válka se vyhrát nedá. S koronaviry je třeba se naučit žít a jejich sílu umenšovat tím, že každý jednotlivý občan se bude chovat zodpovědně především sám k sobě. Státní zásahy, jak je vidět kolem nás a u nás, nefungují nikde.

P. Čech 18.2.2021 13:09

Že jsou kraje politické trafiky je jen proto, že mají velice málo pravomocí, které si uzurpuje stát a potažmo politické strany. Za úplně stejné politické trafiky lze považovat poslaneckou sněmovnu a zatupitelstva měst a obcí. Veškerá moc je ovšem soustředěna v rukou státních orgánů, představovaných politickými stranami a hnutími. Všimnětě si, že z toho všeho nějak vypadl občan. Ten přesto, že tvoří stát, nemá pravomoci zcela žádné, dokonce s výjimkou senátu a prezidenta je mu upíráno i právo přímo volit. Školství lze obecně řídit z krajů a o zdravotnictví je možno diskutovat. Zejména o pravomocích ministerstva zdravotnictví, které lze významně osekat a předat také krajům. Je nutno mít na zřeteli jednu zásadní pravdu. Stát má mít pravomoc jen takovou, jaká je bezpodmínečně nutná a řídit nižší články řízení tak málo, jak je to jen možné. Ono totiž to centrální řízení všeho nefunguje nikde na světě.