Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

POLITIKA: Komu patří stavební úřad

Zkusili jste někdy vyběhat stavební povolení? Znáte lidi, kteří zažili martyrium razítek na povolení k přístavbě garáže? Asi všichni máme buď přímo, nebo zprostředkovaně nějakou neblahou zkušenost s povolováním stavby a rozhodováním stavebních úřadů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VC

S bydlením je u nás všechno naprosto špatně. Dnes jsem zjistil, že 3 pokoják 70m2 stojí 3 miliony někde v ČR a přes 6 v Praze. a to pozor, ne nové paneláky!!!

Jestli je to takhle, je to na defenestraci vlády, defenstraci managmentu ČNB, pro Ústavní soud platí máčení ve Vltavě a rány bičem i z jiných důvodů.

Problém je určitě ve výstavbě, ale i jak říká paní Šichtařová v nízkých úrokových sazbách na nákup starého bytu, ale vlastně ve všem.

Prostě, je to asociální civilizace. Nechápu jak můžou MiChPrDi řešit Čapí Hnízda a Fiala odvolání vlády ani sám neví proč. Jediní Piráti si alespoň problému všimli, ale ti jsou sami žabou na prameni složitých povolení a brždění výstavby.

0 0
možnosti
JS

Je to o nastavení systému . Zustali jsme ve feudalismu , kde nemovitost je uložením peněz . Tudíž nikdo nic neprodává , nikam se nestěhuje za lepším , protože by měl vyšší náklady než když zustane v huře placené práci . 0,5 milonu prázdných nemovitostí to ukazuje a jejich hodnota stále roste . Obce nemají zájem na rozvoji , spíše shání dotace na cyklostezky a soukromý majetek je jen nutné zlo.

0 0
možnosti
VK

V34á81c90l39a62v 81K29a12i78n

29. 5. 2021 13:13

Přebujelá byrokracie nese své ovoce.Nic jiného v tom není.

0 0
možnosti
Foto

Autor tomu evidentně nerozumí.

Odvolávat se dokola proti stavebnímu povolení nejde. Lze to udělat pouze jednou. Po odvolání následuje řízení na krajském úřadě. Ten rozhodne a pokud se to stěžovateli nelíbí, musí podat žalobu k soudu.

Pro mě, jako člověka, který se stavařinou živí, je zásadní zavedení fikce souhlasu. Ta nám už urychlila stavební řízení dostatečně.

Ještě před 3 roky jsem čeakl na souhlas od odboru územního plánování celých 10 měsíců. Teď na to mají maximálně 2 měsíce a pokud to nestihnou, nastává "fikce souhlasu".

Fikce souhlasu urychlí stavební řízení podstatně víc, než to, pod koho budou stavební úřady patřit.

0 0
možnosti
IS

Snad to přispěje ke zrychlení stavebního řízení. Optimisticky očekávám do pěti let další minimálně 2 novely a pozici skokana roku v rámci postupu ze 156. na pěkné 138. místo. Světu mír.

0 0
možnosti
FK

Příprava Stavebního zákona trvala roky, protože se jedná o tzv. procesní zákon s vazbou na nepřeberné množství jiných zákonů a právních předpisů. V průběhu přípravy se k tomu mohli vyjádřit všichni a ministerstvo, a ty informace jsou k dispozici, na připomínky vstřícně reagovalo. Tedy pokud to neměnilo koncepci zákona. Nyní, když je vše hotovo, tak jako vždy, vidíme typický cirkus. Nářky různých zájmových a profesních skupin, lobbistů i úplných laiků neberou konce. A média jim účelově dávají prostor, protože to přeci připravilo Babišovo ministerstvo a je před volbami. Takže je lepší to shodit se stolu, ať si poradí velká koalice v novém parlamentu. Pořád mně přijde, že jsme idioti, kteří si nedovedou vládnout.

0 0
možnosti
JN

Nemohli bychom se podívat, jak to dělají tam, kde to dobře a rychle funguje?

0 0
možnosti
Foto

všude, kde to dobře a rychle funguje, platí tento postup:

1) přinesete projektovou dokumentaci na stavební úřad se žádostí o stavební povolení

2) stavební úřad rozešle všem dotčeným organizacím požadavek na vyjádření do zákonem dané lhůty.

3) když se dotčené organizace do zákonem dané lhůty nevyjádří, bere to stavební úřad jako souhlas (fikce souhlasu).

Je to jednoduché až moc, a proto to donedávna u nás nebylo možné. ;-)

0 0
možnosti
JL

Ke stavbě by se měli vyjádřit samozřejmě všichni dotčení sousedé, hasiči, příroda.... ale naráz a jednou. A úměrně velikosti a významu stavby. A ne aby 10 minut před uplynutím lhůty přišla námitka, že tam žije ještěrka Adélka... pak 3 měsíce na zpracování a 10 minut před lhůtou přišla námitka, že tam žije střevlík Pepa.... a tak kolem dokola 15 let. Chtěl jsem postavit na své zahradě dřevěnou boudu na nářadí, bylo k tomu třeba 12 papírů, asi stejný počet na vysokorychlostní trať Praha - Vídeň. J.L. end

0 0
možnosti
Foto

"Existuje někde nějaká studie, která by dokazovala, že lokální politici vstupují do povolování staveb? Zdržuje snad starosta vydání třeba územního rozhodnutí? Nic takového neexistuje." No tak to jste mne rozesmál. "Studie" možná neexistuje, ale existují rozhodnutí soudů, které popisují střet zájmů samosprávy ve stavebním (územním) řízení. No a potom existují zkušenosti tisíců lidé, kteří zajdou za starostou a ten s nimi zajde do vedlejších dveří a tak nějak po sousedsku to s tou paní ze stavebního dohodnou aby to bylo dobře pro všechny. A existuje zkušenost developerů, kdy je ti "volení" přimějí, aby do projektu nechali vstoupit jejich kámoše, jinak to přes SÚ neprojde. Nový stavební zákon budí odpor "komunálních politiků" proto, že ztratí vliv. A vliv jsou peníze.

Mimochodem - odjakživa si obce stěžovaly na to, že příspěvek na přenesený výkon státní správy je moc nízký, že doplácí. I ten váš Lukl. Tak teď už si nemusí stěžovat.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz