5.4.2020 | Svátek má MiroslavaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: Kde je přímá demokracie, když ji potřebujeme?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 19, poslední: 11.7.2016 19:02, přehled diskusí

Racionální neznalost a referenda::
Autor: J. Václavíková Datum: 11.7.2016 12:47

Teorie veřejné volby (nejznámějším představitelem je James Buchanan, nositel Nobelovy ceny za ekonomii) pracuje s pojmem racionální neznalost. Většina voličů při volbě politického programu, politické strany či konkrétního politika dává přednost neznalosti před znalostí. Důvodem je skutečnost, že dodatečné náklady každého voliče na získání konkrétních znalostí o politickém programu (straně, politikovi) jsou poměrně vysoké ve srovnání s dodatečným výnosem, jenž volič získá tím, že dané volby svým jediným unikátním hlasem ovlivní. Na straně jedné ten, kdo chce volit racionálně, je nucen strávit mnoho času a energie studiem a analýzou konkrétních programů politických stran. Na straně druhé jeho hlas má váhu jedné n-milióntiny.

Protože takto většina voličů logicky nepostupuje, výsledkem je racionální neznalost s výrazně menší možností voličů kontrolovat své politiky. Nemám-li potřebné znalosti o výhodách a nevýhodách členství své země v politických, ekonomických či vojenských uskupeních a blíží-li se váha mého volebního hlasu limitně k nule, je racionální svěřit příslušné rozhodování zvolenému zastupiteli, jenž má přístup k informacím výrazně jednodušší a váha jeho hlasu je o několik řádů vyšší. To je ve stručnosti princip zastupitelské demokracie.

http://svobodneforum.cz/milos-novy-brexit-aneb-nebezpeci-prime-demokracie/

Referendum :
Autor: V. Pavelka Datum: 11.7.2016 11:49

Plebiscit nikdo nepotřebuje ! stát funguje . Jen prokremelská klika v čele se Zemanem, chce lidi rozhádat a znejistit.

Ponekud bych vas opravil::
Autor: P. Sulc Datum: 11.7.2016 5:03

nevladne si lid pomoci zvolenych zastupcu, vladnou zvolene strany pomoci svych dosazenych zastupcu. Pokud poslanec umre, ci proste jde k certu, nebudou v jeho okrese nove volby, ale jeho strana tam dostrka sveho zastupce. Hergot, kdy na to prijdete, ze tento v Evrope rozsireny system je vice ci mene podvod? Jen to usnadnuje stranickou manipulaci lidmi.

Re: Ponekud bych vas opravil::
Autor: V. Pavelka Datum: 11.7.2016 11:52

A Jak si volí v Rusku, jinak ?

Re: Ponekud bych vas opravil::
Autor: P. Sulc Datum: 11.7.2016 18:55

Nevim, nikdy jsem tam nebyl, hnupoe. Ale v USA se voli osoby, ne strany, a kdyz kongresman umre ci resignuje, jeho volebni obvod ma nahradni volby.

Prima demokracie:
Autor: V. Vaclavik Datum: 10.7.2016 3:07

je casna forma demokracie (neni divu, ze ji stari Rekove meli, zacali s ni), zastupitelska demokracie je pozdejsi vydobytek vyssi civilizovanosti.

Prima demokracie se da analogicky prirovnat k rizeni firmy primo, ukolovanim kazdeho zamestnance co a jak ma kdy delat jeho manazerem zamestnavatelem. Jak znamo, s takovou firemni kulturou se dira do sveta neudela a vskutku je to vseobecne hodnocene jako spatne rizeni zamestnancu. Uspesni manazeri svym zamestnancum davaji jen ramcove pokyny a nechaji je byt aby si svou praci ridili po svem a novym zamestnancum daji dobu hajeni, aby se mohli ukazat... a kdyz maji dobre vysledky, misto si udrzi, jinak jsou pote vymeneni.

Zastupitelska demokracie funguje prave podle tohoto druheho prikladu, kdy si do politiky zvolime lidi se souhlasnymi ramcovymi idejemi jak spravovat spolecnost a dame jim volebni obdobi, aby ukazali, co umi a muzeme je po ctyrech letech vymenit.

Referendum ma v zastupitelske demokracii sve misto pro pripady, ze se musi resit nepredvidana vecdlouhodobeho vyznamu, ktera jde napric politickym spektrem, tedy tyka se hluboce kazdeho obcana bez rozdilu jake muzou mit politicke reference.

Re: Prima demokracie:
Autor: V. Vaclavik Datum: 10.7.2016 3:38

Dodam, ze jestlize mame potize se zastupitelskou demokracii, ta prima nas nespasi. V tom pripade potrebujeme nikoli primou demokracii, ale stastnu ruku pri vyberu vlady 'pevne ruky' - podobne jako ucinili dobry vyber obcane Ruska s jejich Putinem, ktereho potrebovali jako prase drbani.

Tim nerikam, ze jsem nejakym jeho priznivcem, ale z pohledu Rusu rozumim tomu, ze ho maji oblibeneho. My jsme na tom civilizacne lepe, nez Rusove, ale na demokracii zastupitelskeho druhu jsme take jeste rozumove nedorostli. Svym zpusobem je pro nas Evropska Unie takovou vladou pevne ruky, nebo ji tak alespon mnozi lide vidi - a vskutku eurohujeri ji timo zpusobem, ze je pro nas takovou vladou pevne ruky, vskutku primo obhajuji. Bohuzel je to ruka lev(icov)a.

Re: Prima demokracie:
Autor: V. Pavelka Datum: 11.7.2016 12:12

Otrocké povahy potřebují Batušku ,Rusové díky revoluci, s feudálního řádu přeskočili do tzv.socialismu , demokracii nikdy nezažili .Pinočetova Chile díky osvícené diktatuře je jedinou prosperující zemí jižní Ameriky .

To s tím následováním Špidly Sobotkou mne také:
Autor: J. Chaloupka Datum: 9.7.2016 13:00

napadlo. Na důchod je moc mladý a kam jinam a za kolik by tento profesionální politik (v podstatě socdemácký Šlouf) kde seděl? Neříkám pracoval, protože to slovo mu je cizí. Ale žvanit umí, to se mu musí přiznat. EU je pro něj ideální.

Re: To s tím následováním Špidly Sobotkou mne také:
Autor: J. Prikner Datum: 9.7.2016 13:16

Sobotka by měl i uvažovat o tom, že se může stát, že se už žádná trafika nebude poslušným přidělovat. Že nebude v čele ČSSD a ani ve vládě je po volbách 2017 víc než pravděpodobné. Pokud bude pokračovat v politice, kdy doma dělá ramena a v Bruseli secvakne podpadky, má to víc než jisté. ČSSD bude mít silné problémy a v jejíchřadách není vidět nikdo, kdo je opravdu vedoucí osobností, jsou tam je při zdi s.áčové. Nevolit!

Nejsem zastáncem přímé demokracie. :
Autor: K. Janyška Datum: 9.7.2016 10:18

Jen v otázkých života smrti. A podstatě lidského světa totiž lidé nevědí nic, vůbec nic... Dzp.

Re: Nejsem zastáncem přímé demokracie. :
Autor: J. Farda Datum: 9.7.2016 21:49

Vážně nevědí nikdy nic? A kde jste nechal interakci lidského řádu, děde vševěde?

Re: Nejsem zastáncem přímé demokracie. :
Autor: J. Heincl Datum: 10.7.2016 20:29

Ten ded vseved je opravdu dobry.

Referendum:
Autor: J. Myslivec Datum: 9.7.2016 9:48

Tak toto podepisuji! Dobře napsáno a zdůvodněno! Možná se jednou dočkáme. Alespoň v to doufám.

Re: Referendum:
Autor: P. Sulc Datum: 9.7.2016 10:06

Nedockate, to budte jist. Pokud budou lide sedet u piva a TV a nic neudelaji, tak se nedockate. Zvanenim se nikdy nic nezmenilo, a shora take ne. Pokud neni tlak zdola, bude vse stejne.

Re: Referendum nepřijde samo od sebe!:
Autor: J. Prikner Datum: 9.7.2016 13:30

Občané, musíme se postarat sami, aby

- byl zákon o referendu, který by byl demokratický a nezmanipulovatelný

- bude-li, aby referendum bylo uznáno a žadatelé nebyli pod záminkami vylučováni (viz prezidentské volby)

- bude-li, pak zatlačit na parlament - je nutná i jednojednoznačná a jasná otázka

Toto vše nepřijde samo sebou, občané musí sledovat jak tvar zákona, tak schválení otázky a schválení právoplatnosti referenda. To dokážeme jen tak, že budeme soustavně tlačit na parlament a strany v celém výše uvedeném procesu a to trvalou mailovou kampaní s nátlakem na volitelnost strana a osob v roce 2017. Je to jediná politická zbran, kterou my, občané máme.

Re: Referendum nepřijde samo od sebe!:
Autor: P. Sulc Datum: 9.7.2016 20:57

Moc pekne. Ale s temi maily se daleko nedostanente. Ony jsou lepsi zbrane: 300 tisic lidi, nekolik dni demonstrujicich pred parlamentem, eventuelne generalni stavka. Ale to se nestane, alespon v Cesku ne, to chce kuraznejsi lidi, ne pivni skauty, lidi tolerantni a ne rafave, rozhadane kverulanty. Takze se neteste, Cesi si nedovedli vladnout kdysi a nedokazi to poradne ani ted.

Re: Referendum nepřijde samo od sebe!:
Autor: V. Pavelka Datum: 11.7.2016 12:54

Děláš co můžeš sulc ,urážíš ,popichuješ , nadáváš ,lžeš ,! Chegevara profesionální revolucionář, šel zdvihnout revoluci do Bolivie , nevšiml si že ti lidé o žádnou revoluci nestojí ,proto dopadl jak dopadl ..

Re: Referendum nepřijde samo od sebe!:
Autor: P. Sulc Datum: 11.7.2016 19:02

Za prve si netykame, hulvate. A za druhe, je pravda ze popichuji, ale kde lzu, neschopny primitive>