6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

POLITIKA: Kapři u stavidel

Slovním novotvarem roku 2012 a možná i těch dalších zřejmě bude termín dluhová brzda. Odpoutejme se nyní trochu od eurodiskusí a zkusme se věnovat podstatě myšlenky zakotvit ústavně mechanismy, které by bránily politikům v krátkodobém politickém zájmu uvrhnout své země do dlouhodobých dluhových problémů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Varadinková 29.2.2012 1:13

A co třeba změnit volební právo?

Bylo by to lepší řešení, než nějaká nevolená skupina samozvaných expertů.

Autor má pravdu v tom, že všeobecné rovné volební právo se příliš neosvědčilo a takto nastavený systém vede k tomu, že parazitující většina si volí takovou reprezentaci, která jí slíbí další a ještě větší parazitování.Takže ta menšina, která státu více dává než od něj dostává, prostě nakonec celou tu přerozdělovací mašinérii na svých bedrech neutáhne. Není přece možné, aby zmenšující se počet daňových poplatníků byl donekonečna schopen živit ty pobírače všemožných dávek a dotací, přikrádající si úředníky, rozežrané a rozhazovačné politiky, kteří před volbami naslibují své voličské klientele ještě pohodlnější parazitování a pak vládnou stylem: po nás potopa.

Řešením by bylo například to, že by volební právo sice zůstalo všeobecné, ale nebylo by rovné. Každý by měl jeden základní hlas a k tomu dalších několik hlasů (řekněme jeden až pět) podle toho, kolik daní států odvádí. Tím by se zamezilo tomu, aby parazité, kteří do státní kasy nepřispívají a jen z ní berou, mohli ve volbách přehlasovat ty, kteří ten stát svými daněmi financují.

O. Firtl 29.2.2012 5:45

Re: A co třeba změnit volební právo?

.....tento systém docela úspěšně funguje v akciovkách.......víc akcií, "větší slovo"........

P. Jášek 29.2.2012 6:15

Re: A co třeba změnit volební právo?

Možná by stačilo aby volit směl jen ten, který je se státem ve finančně vyrovnaném vztahu. Buď  ma příjmy a výdaje rovné nebo je  v plusu!

A zákon o státní službě, státní úředník nevolí!!!

R. Sedláček 29.2.2012 7:23

Re: A co třeba změnit volební právo?

To mi přijde jako blbost. Kdo má půjčku, nebo hypotéku, nevolí státní úředník nevolí i když on bude první zasaže legislativní změnou.

R. Sedláček 29.2.2012 6:36

Re: A co třeba změnit volební právo?

takhle to vypadá logicky a jednoduše, ale při představě, kolik lidí se zde pokouší o danové úniky a teď by to mělo být vidět mi přijde tento způsob jako neuzákonitelný naším parlamentem. Něco takového nemůže projít. Nebo, žeby se k volbám chodilo z daňovým přiznáním a na místě komise stanovila počet mandátů dle platných tabulek? A další otázkou je výše odvodů, ale za jakou dobu? Za poslední volební období? Musí přece být odlišeni stálí flákači od lidí, kteří třeba zbankrotovali, nebo jsou bez zaměstnání na přechodnou dobu. A pak tu máme důchodce. Ty zbavíme volebního práva, nebo podle čeho budou mít oni přiznáno? Dostanou jeden hlas jako nemakačenka i když celý život dřeli a plnili státní kasu?

J. Hejna 29.2.2012 8:13

Re: A co třeba změnit volební právo?

Co kdybyste, místo zdůvodňování, že to nejde, zkusil navrhnout, jak by to mohlo jít?

R. Sedláček 29.2.2012 8:36

Re: A co třeba změnit volební právo?

když chcete najít řešení, musíte si nejprve uvědomit klady a zápory. Takový rozbor si dělá rozumný člověk před každou činností ovlivňující jeho finance. Vy jse jen hloupě vyštěkl bez jakéhokoli názoru. zkuste tedy odpovědět místo štěkání třeba na tu s důchodci. Děkuji.

M. Varadinková 29.2.2012 13:04

Re: A co třeba změnit volební právo?

Ale houby. Stačilo by přece, aby finanční úřad vydal každému tolik kolků, kolik by odpovídalo množství odvedených daní. Jestli za rok nebo delší období, to je otázka dohody - já bych se přimlouvala za delší období, aspoň ty čtyři roky nebo raději i více. U voleb by potom člověk nalepil své kolky na hlasovací lístek a při sčítaní hlasů by se okolkovaný lístek započítal vícekrát. Lístek bez kolku je jeden hlas, lístek  s jedním kolkem by vydal za dva hlasy, lístek se dvěma kolky za tři hlasy atd.

Pokud jde o důchodce, tak jeden základní hlas by jim zůstal tak jako tak, a jestli pracují nebo mají jiné příjmy, mohli by mít i hlasů více. Jeden hlas jako nemakačenka mají přece všichni teď, takže žádný "makačenko" by si v novém systému oproti stávajícímu stavu nepohoršil. Navíc lidé,kteří dělají daňové úniky by měli méně hlasů, než lidé, kteří stejné příjmy poctivě přiznávají.

P. Čech 29.2.2012 8:45

Re: A co třeba změnit volební právo?

Jsou to všechno složité a uměle vytvářené nesmysly. Co je to volební právo? Je to jedno z práv občanských. Stačí uzákonit obecné pravidlo, že každý občan si musí plnit své občanské povinnosti, tyto občanské povinnosti je nutno taxativně v zákoně vyjmenovat. V případě, že si občan plní své občanské povinnosti, je obdařen občanskými právy, mezi jinými i právem volebním. Občanská práva je nutno rovněž v zákoně vyjmenovat. Pozor! Pojem "občanská práva" se nerovná pojmu "lidská práva". Toto lze uzákonit obecně a problém okamžitě padá ze stolu. Je to vlastně jednoduché, jako ostatně skoro všechno.

M. Varadinková 29.2.2012 13:14

Re: A co třeba změnit volební právo?

Můj návrh je naprosto jednoduchý a nevyžádá si žádné úředníky navíc - finanční úřady tak jako tak evidují, kolik kdo odvádí daní. Naproti tomu Váš návrh má sice racionální jádro, ale prakticky je neproveditelný. Kdo bude rozhodovat o tom, že občan si neplní své povinnosti a je tutíž zbaven volebního práva? Svévolně nějaký úředník? Nebo soud? Na základě jakých důkazů, kdo je shromáždí a doloží, co když se občan bude bránit a ty důkazy zpochybňovat, odvolávat se k vyšším soudům?  Víte, jak fungují soudy? Umíte si to představit v praxi?

P. Čech 29.2.2012 17:32

Re: A co třeba změnit volební právo?

Mluvím zde obecně nikoliv pouze o jedné občanské povinnosti - placení daní.Občanských práv, tedy i práva volebního mají být zbaveni nejen ti, kteří neplatí daně, ale obecně ti, kteří si neplní všechny občanské povinnosti jako např. placení nájmu, posílání dětí do školy, řádné vychovávání dětí, jakékoliv neporušování platných zákonů atd.Rozhodovat o tom mohou Obecní úřady.

M. Varadinková 29.2.2012 17:51

Re: A co třeba změnit volební právo?

Čili chcete dát obecnímu úřadu moc, aby zbavoval lidi občanských práv, bez odvolání? A teď si představte, že žijete v malé obci, kde starosta má na Vás pifku:-))))

P. Čech 29.2.2012 21:36

Re: A co třeba změnit volební právo?

Může být. Plním-li si občanské povinnosti, žádná pifka nikomu nepomůže.

V. Husák 29.2.2012 16:43

Re: A co třeba změnit volební právo?

Vážená paní Varadinková - díky za velmi rozumný názor. To je skutečně jediná možná cesta. Volit by měli jen ti - co platí daně!!! Nikoli však ostatní, kteří z vybraných daní žijí: Tudíž ani vojáci a policie, ani úředníci, ani lidé na různých sociálních podporách, ani nezaměstnaní ...atd. Jen ti, kteří v průběhu několika minulých let odvedli na daních určité daňové minimum.

Psal jsem o tom zde:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-skoda-ze-to-nejde-dgm-/p_spolecnost.asp?c=A090308_102647_p_spolecnost_wag

R. Tichý 29.2.2012 16:56

Re: A co třeba změnit volební právo?

Já ve svých debatách ještě navrhuji kritérium vzdělání a věku. Přeci jen "bohatý řezník" nemusí být schopen obsáhnout širší záběr než je jeho obchod. A starší člověk už nějaké zkušenosti přeci jen posbíral.

P. Čása 29.2.2012 19:08

Re: A co třeba změnit volební právo?

Souhlas, jenom bych to změnil podle stávajících definic práv a svobod, které se v západním dosud považují na nesporné, viz. třeba: http://icv.vlada.cz/cz/tema/deklarace-prav-cloveka-a-obcana-60939/tmplid-560/. Například pro tuto diskuzi se zde píše, že: Zákon je vyjádřením všeobecné vůle. Všichni občané mají právo účastnit se osobně nebo prostřednictvím svých zástupců při jeho vytváření. Zákon má být stejný pro všechny, ať už poskytuje ochranu či trestá. Všichni občané, jsouce si před zákonem rovni, mají stejný přístup ke všem hodnostem, veřejným úřadům a zaměstnáním, podle svých schopností a jen na základě rozlišení, která vyplývají z jejich ctností a z jejich nadání.   To znamená, když nebudu kolidovat s dalšími body, že cností není život na náklady jiných, ale naopak tvorba nebo vytváření hodnost pro jiné. V rámci posledních pár tisíc let se hodnoty dají a také přepočítávají na peníze, čím dál přesněji. Takže, kdo státu přinese za poslední volební období více prostředků, než od státu dostal, tak ať má volební právo v rámci státních institucí (parlament, samosprávy). Tím se vyloučí mimo jiné i státní zaměstnanci, aby si nemohli zahřívat vlastní křeslo ve volbách. Není to NIC proti deklaraci práv a svobod, pouze se jedná o aplikaci několik set let starých slov, které i nyní stále uznáváme zprava/zleva.