30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

POLITIKA: Jitrnice, jakou svět neviděl

Stát ještě nikdy v historii nebyl schopen garantovat důchody svým občanům. Jistě, do zákonů je možné napsat leccos. Ve skutečnosti však ve věci důchodů nejde o nic jiného než o uklidnění mas, že se o ně stát za ty nekřesťanské daně a odvody postará, přičemž jedinými trumfy státu v této hře jsou špatná paměť lidí a jejich inklinace k naději.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 12.6.2013 1:04

Re: Docela by mě zajímalo...

No, když si tu tisícovku jenom odložil stranou, tak se mu nijak neznásobí. To by ji musel uložit na úročený účet nebo vhodně investovat :-)

P. Vítek 12.6.2013 0:19

autor ale ani slovo

nerekl o tom,ze by se zabezpecoval na stari penezi!Byl by blbej.A to neni

P. Vítek 12.6.2013 0:17

autor ale nerekl

J. Jurax 11.6.2013 21:57

Re: K důchodu a něco navíc...

Vždy bude jisté procento lidí pracovat a vytvářet reálné hodnoty a tím zajišťovat (= živit) generaci přicházející (dětí) a generaci odcházející (starých poproduktivních občanů).

To jistě. Otázkou je, jak velké bude to jisté procento. To jest jaký bude poměr  počtem lidí vytvářejícími reálné hodnoty a - pro důchody specielně - počtem starých, poproduktivních občanů. Demografické údaje neopravňují k přílišnému optimismu.

Průběžný důchodový systém je sice nezničitelný, ale to neznamená, že bude vždy skýtat důchod, z něhož se dá aspoň přežívat, ne-li kvalitně žít.

J. Barto 11.6.2013 21:48

Re: K důchodu a něco navíc...

Myslíte tedy,pane Vízku, že je rozumné vše prožrat a spoléhat se každého prvního na důchod?

P. Vaňura 11.6.2013 21:47

Je tu jeden problém - zkuste sociální stát přenést

do subsaharské Afriky a nebo na Haiti a uvidíte, jak to dopadne.

P. Vaňura 11.6.2013 21:43

Re: rozbujelý sociální stát

Pozor, a pak přijde ideolog a vysvětlí těm, kdo na léčení nemají, že je třeba sebrat peníze těm, kdo je mají. A vracíme se obloukem zpátky.

P. Vaňura 11.6.2013 21:39

Máte pravdu, k zajištění před kolapsem je třeba mít

také podzemní kryt, plný zásob a KULOMET. A protože ani to nemusí stačit, chtělo by to vodíkovou bombu... 

P. Vaňura 11.6.2013 21:35

Máte samozřejmě pravdu, dá se to popsat takto

1918-válečná inflace znehodnotila úspory, 1945-měnová reforma stáhla peníze z válečné inflace, 1953 - měnová reforma zlikvidovala nekryté peníze, kterými soudruzi financovali zbrojení, 1991-1993 - inflační znehodnocení pěněz, které už předtím byly nedostatečně kryté zbožím. Ta inflace počátku 90 let byla nejmírnější, vklady na knížkách byly díky úrokům znehodnoceny "jen" na polovinu. V předchozích případech to bylo 90%.

F. Vízek 11.6.2013 21:09

K důchodu a něco navíc...

Já fandím průběžnému důchodovému systému, protože je NEZNIČITELNÝ:  Vždy bude jisté procento lidí pracovat a vytvářet reálné hodnoty a tím zajišťovat (= živit) generaci přicházející (dětí) a generaci odcházející (starých poproduktivních občanů).  Tisíce let platila ona mezigenerační tři "P":  PŘEVZÍT, PŘIDAT, PŘEDAT... V tom je obsaženo téměř všechno, čili i otázka mládí a stáří. 

Shromažďovat peníze (=kapitál) a počítat s tím, že za 30 až 40 let mi to garantuje solidní žití je obrovské RIZIKO.   Sám mám doma  jednu tureckou bankovku - BiR MILYON TüRK LIRASI -   a koupit se za ní nedala ani limonáda. 

Nikdo nikdy nemohl garantovat jakékoli "příští", zejména když jde o řadu desetiletí. Vždyť jenom v těchto zeměpisných šířkách jsme měli za posledních sto let tyto státní útvary a režimy:  Rakousko-Uhersko, 1.Masarykovu Československou republiku, 2.okleštěnou Československou republiku, Protektorát Čechy a Morava, poválečnou (lidově demokratickou) Československou republiku, poté skoro 30 let Československou socialistickou republiku, krátce Českou a Slovenskou federativní republiku a teď Českou republiku...

Toto všechno zažil OBČAN, který mohl celý svůj život prožít v jedné vesnici v témže domku.  

V. Mlich 11.6.2013 21:05

Re: rozbujelý sociální stát

A ted to zdravotnictvi plati kdo? Platime si ho my sami, a krome toho navic i experty od pojistoven, kteri nejlepe vedi stanovit ceny pripravku a zakroku, a taky SUKL, ktery se stara hlavne o to, aby se k nam nedovazely pripravky treba z Indie po 20 Kc/tab, ale prodavaly jejich vyrobky po 500 Kc/tab. A pojistovna muze uhradit treba 100 urcitych operaci rocne, i kdyz na ni ceka treba 300 pacientu, doktor musí sám rozhodnout, kterych 200 zemre (jasne, ze kdo da nejmeno do obalky nebo krabice od vina). Kdyby si to platili lidi sami, prezije jich daleko vic a lekar je uchranen pred rozhodovanim, operuje proste toho, kdo na to ma.

J. Barto 11.6.2013 20:13

Re: rozbujelý sociální stát

Samosebou, že současný sytém lze reformovat. Jen je třeba odstoupit od zastaralého modelu financování důchodů, který je neudržitelný.

Jinak, Váš návrh,aby si každý platil"zdravocnictví" sám, je už z říše temného pablbství !

J. Řezníček 11.6.2013 19:44

rozbujelý sociální stát

Ten průběžný důchodový systém, nebo  tzv. 1. pilíř, má dnes jednu výhodu : zdroje mizí rychle-okamžitě, že je politici nestačí rozkrádat.  Jinak když si dáte práci s násobením a dělením tak zjistíte, že celý život POCTIVĚ pracující člověk ( třeba 18 až 63 let), dostane něco přes polovinu toho, co odvedl. Počítejte třeba mzdu 23 tisíc, odvody činí  cca 1/3 ( pracující + zaměstnavatel), starobní důchod pobírá 20 let, jeho výše 10 500 Kč/ měs.

O 2.t.zv. pilíři nemá cenu mluvit, je to dárek státních úředníků bankám.  A Nečas tomu za naše peníze dělá reklamu - trapné. Zajímavé je důchodové připojištění, neboli 3. pilíř. Divím se, že se to Kalousek nepokusil zrušit. 

Současný systém nelze reformovat. Až se to zhroutí ( systém letadlo) úplně, nejen u nás, tak snad se začne znovu a lépe. Na př. takto, nedělám si patent :  Nemocným a bezmocným pomoci, mládeži dát střední vzdělání nebo řemeslo, a potom ať se starají sami.  Starobní důchod stanovit  ve výši  nějakého minima, všem stejně. Daně a poplatky  max. 20 % HDP. Zdravotnictví si každý platí sám, zdravotní pojištění dobrovolné. Okamžitě bychom zjistili, že je moc  VŠ, nemocnic i lékařů.  Pomohl by asi i většinový volební systém.

J. Kadeřábek 11.6.2013 17:26

Re: "4) Jedinou skupinou obyvatel, jejíž počet strmě poroste, a to o cca 100 %, jsou důchodci od 65 let výš. Bude jich kolem 3 milionů."

Omyl ještě jednou. Důchodci budou podle současných zákonů osoby ve věku 72 let. Tím se jejich počet zredukuje na pár žen.

P. Urban 11.6.2013 17:12

Pokud zolabuje stát

pak ušetřené peníze (pokud by mělo jít o ně) ztratí veškerou hodnotu. To ostaní mu prostě zabaví ti, kteří budou silnější, než on. Nejlépe v podobě nějaké tlupy či bandy.

J. Vyhnalík 11.6.2013 16:30

Re: Když totiž stát tvrdí, že ví, co bude za dvacet let, lže. Neví to nikdo, natož stát.

Vývoj populace se řídí zákonitostmi populační dynamiky. Teoreticky by mohlo dojít k populační explozi, ovšem pokud k tomu nevidíme žádné náznaky, nemá smysl na to spoléhat. Kolik lidí ze stávající populace zemře, lze celkem přesně odhadnout, kolik se narodí matkám v plodném věku také. Populační modely jsou poměrně exaktní disciplína.

Jestli se dá něco očekávat, tak spíše populační pokles, pokud se ekonomika EU, nedokáže zvednout z krize.

J. Slanina 11.6.2013 15:51

Re: Musíme říci naplno: Jde o důchodové POJIŠTĚNÍ. Navíc povinné.

Taky mám, francku, doma jednu bankovku, ale nekoupil jsi za ni ani hajzlpapír, protože žádný nebyl:

http://www.scanzen.cz/files/dobove_listiny/poukazy/Odberni_poukaz_-_Tuzexovy_bon_(1968)_p1.jpg

R. Tichý 11.6.2013 15:01

Re: Další z úderných

Představa,že občan si bude hospodařit s penězi sám,pokud mu budou sníženy daně a odvody?To by jistě každý a dokonce i proklínaný stát velmi ocenil.Ovšem jak vidno z počtu přihlášených do dalšího penzijního pilíře mnoho lidí se tam nehlásí i když právě tam se panem Matějkou navrhované změny opatrně zkouší.

Myslím, že se mýlíte. Stát potřebuje přerozdělovat co nejvíce peněz, protože podle toho se pozná, jak je "dobrý". Do druhého pilíře se lidé nehlásí proto, že je nevýhodný a proto, že socani vyhlásili, že ho zlikvidují. Takže naopak, lidé prokazují, že s penězi hospodaří správně.

R. Langer 11.6.2013 15:00

Re: Realita

No klidně si takového člověka můžete vzít domů a živit ho ze svého. Nikdo vám nebrání.

K. Luboš 11.6.2013 15:00

Docela by mě zajímalo...

... na kolik měsíců života v důchodu si pan autor již našetřil. (Ale třeba mu to blogování vynáší víc než jsem si myslel.) A taky by mě docela zajímalo, v jaké podobě má uložená svá důchodová aktiva. A taky bě mě docela zajímalo toto: když si právě třeba dnes odložil stranou dejme tomu 1000 Kč, tak na kolik se mu tato částka znásobí až v roce 2040 půjde do důchodu.

R. Langer 11.6.2013 14:59

Re: Pak počítejte s tím, že na Vás vlítne

No pak bude stejně nejlepší naučit sebe i děti střílet, ne?

K. Drobková 11.6.2013 14:46

Re: Když totiž stát tvrdí, že ví, co bude za dvacet let, lže. Neví to nikdo, natož stát.

Naučte se číst, blábolisto nešťastný.

K. Drobková 11.6.2013 14:45

Autor tvrdí tohle... vymaštěnci kteří neumí číst.

1) Do roku 2065 bude postupně počet obyvatel České republiky klesat až na pravděpodobných 9,5 milionů.

2) Bude také klesat počet dětí od 0 do 14 let, tedy budoucích "produktivních".

3) Naprosto zásadně ubude lidí ve věku, který chybně označujeme za produktivní, tedy od 14 do 64. Proč jej podle mě označujeme chybně? Protože já za produktivního považuji toho, kdo tvoří hodnoty, o které má někdo jiný zájem a zaplatí za ně. Z tohoto pohledu znám obrovské množství neproduktivních lidí v této věkové kategorii, zatímco znám také dost těch nad 64 let, kteří by v produktivitě své práce hravě strčili třicátníka do kapsy. Ze současných cca 7,2 milionu produktivních (zůstaňme u toho termínu) lidí jich bude v České republice v roce 2065 jen cca 5,3 milionu. A to jsou v tom i byrokrati, jimž jsem se věnoval v poznámce o produktivitě…

4) Jedinou skupinou obyvatel, jejíž počet strmě poroste, a to o cca 100 %, jsou důchodci od 65 let výš. Bude jich kolem 3 milionů.

K. Frauknecht 11.6.2013 14:20

???

S panem Matějkou nesouhlasím tak často, ale tento článek mě potěšil.

Jsme zvyklí přenášet odpovědnost za sebe na "stát" (co to je???, parta momentálně zvolených občanů, přijdou jiní, nastaví jiná pravidla, přijdou jiní...), když pomoc nepřijde, tak si trochu zanádáváme, sklapnem kufry a motáme se dál kupředu.

Pokud stát zkolabuje budou "Matějkovy úschovy" mnohem jistější nežli "státní pilíře"!!!

E. Sevrát 11.6.2013 14:05

Re: Pak počítejte s tím, že na Vás vlítne

E. Sevrát 11.6.2013 14:03

Re: Nejjistější důchodové zabezpečení ,

A proč by měla být nemovitost bez nájemníků ? Přistěhovalců z Ruska,Číny atd. bude jistě dost. Ani ta arabská či židovská většina mi nevadí,důležité je aby platila a to se dá ohlídat.

P. Urban 11.6.2013 14:00

Co by se stalo, kdyby si lidé o svých penzích rozhodovali sami ?

Zpočátku nic moc. Jenom počet žebráků a bezdomovců z řad seniorů bz podstatně vzrostl.

A ten, kdo by nabídl jakékoli jen trochu pravděpodobné řešení, by získal kontrolu nad voliči, o jaké se dnešním českým politikům ani nesní.

Docela by mě zajímalo, jak si pan Matějka uschovává na stáří tak, aby tyto úschovy přežily kolaps státu.

F. Vízek 11.6.2013 13:37

Musíme říci naplno: Jde o důchodové POJIŠTĚNÍ. Navíc povinné.

A jakmile toto naplno řekneme, pak samozřejmě - jakmile nastane pojistná událost - musí pojistný orgán (= stát)  plnit (= platit).

Musí platit samozřejmě s tím, že výše plnění MUSÍ odpovídat  výši pojistného.

Toto mi připadá naprosto jasné, samozřejmé a spravedlivé.  Solidarita je také ve vyspělé společnosti samozřejmá (nejsou všichni mladí, silní, zdraví), dokonce se její kvalita měří právě tím, jak myslí na své nejslabší... A tady stojí otázka: Jak sociální stát (protože nechceme stát asociální) může, má a musí tento problém řešit.

A o tom to je: pravice vs. levice,  historické zkušenosti, praxe v Evropě i ve světě... čili užít MODEL, který  se v průběhu let osvědčil. A takové existují, lze je přenést, modifikovat a uplatnit.

Já fandím průběžnému systému, protože je NEZNIČITELNÝ: Vždy bude jisté procento lidí pracovat a vytvářet hodnoty a zajišťovat generaci přicházející (dětí) a generaci odcházející (starých poproduktivních občanů).  Shromažďovat peníze (=kapitál) a počítat s tím, že za 30 až 40 let mi garantují solidní žití je RIZIKO.  Mám doma  jednu tureckou bankovku - BiR MILYON TüRK LIRASI -   a koupit se za ní nedala ani limonáda.

P. Vaňura 11.6.2013 13:19

Pak počítejte s tím, že na Vás vlítne

k stáru tlupa těch, co nás kulturně obohacují, a kompletně Vás vykrade, případně zabije, protože o Vás nestojí.

Přestaňte si myslet, že bez dětí existuje budoucnost státu, zůstane budoucnost území, na kterém Vy ovšem budete překážet!

P. Vaňura 11.6.2013 13:10

Jeden citát

"Mohu najmour polovinu dělnické třídy v USA, aby pobila tu druhou polovinu." Jay Goald

("I can hire one-half of the working class to kill the other half.")

Toto ovšem o něm říkali odborářští předáci, takže to nemusí být pravda.