27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

POLITIKA: Ferdu Mravence za člena vlády?

Slýcháme poslední dobou, že prezident Zeman porušuje ústavu a že u nás zavádí prezidentský systém, nebo že prezident je povinen jmenovat členem vlády třeba Ferdu Mravence, pokud mu ho premiér navrhne, jak se nechal slyšet předseda Senátu Kubera. Autoři obou výroků se velice mýlí. Prostě zafungovala ústavní pojistka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 3.8.2019 12:55

Re: Tady jde o něco jiné

"Vašeho" majetku??? Pokuste se zjistit nějaká fakta, než ze sebe začnete dělat Všeználka.

V. Chrastina 7.8.2019 13:53

Re: Tady jde o něco jiné

Stručné a výstižné, pane Polanský. Děkuji tímto i panu Jáklovi.

J. Svoboda 3.8.2019 7:43

Proč Jakl není ústavním právníkem?

Školy na to nemá a rozumí tomu podobně, jako spousta čechů sportu, po nějakém nezdaru :o)

Pěkný den.

J. Vobr 3.8.2019 7:50

Re: Proč Jakl není ústavním právníkem?

Jakl je ústavním právníkem ... specialista na amnestie !!!

:-)))

M. Zikmund 3.8.2019 8:14

Re: Proč Jakl není ústavním právníkem?

Ústava není bible, nad kterou poddaní nediskujují, jen poslušně přebírají výklad svých kněží a své vrchnosti. Ústava by především měla být základní dohodou společnosti o politickém systému. A protože nežijeme a nechceme žít jako poddaní, ale chceme být demokratickou společností, tak bychom o výkladu Ústavy měli být schopni diskutovat. Zkuste tedy panu Jaklovi argumentovat zněním článků Ústavy, v čem nemá podle vás pravdu, jinak jsou to zbytečně hloupé poznámky.

F. Kusák 3.8.2019 12:06

Re: Proč Jakl není ústavním právníkem?

Souhlas. Jenže argumentovat znamená namáhat si mozek, něco nastudovat. Moc práce. Tak je lepší urážet.

J. Krásenský 3.8.2019 14:11

Re: Proč Jakl není ústavním právníkem?

Ústava není Bible, ovšem naši postbolševičtí právníci (Jičínský, Rychetský, Motejl) a jejich kamarádi (Pithart, Havel...) prosadili právní pozitivizmus což v důsledku znamená, že v justici nejde o spravedlnost, ale o naplnění zákona. Ústava je základní zákon. Pláčete dobře, ale na špatném hrobě.

V. Chrastina 7.8.2019 14:03

Re: Proč Jakl není ústavním právníkem?

Ano, pane M. Zikmunde, řečeno věcně a tím podnětně. Děkuji!

P. Zinga 3.8.2019 9:07

Re: Proč Jakl není ústavním právníkem?

By mě zajímalo, proč sem píšeš: taky ničemu nerozumíš...

P. Lenc 3.8.2019 9:44

Re: Proč Jakl není ústavním právníkem?

Potěšilo mně pane Svobodo 169, jak vy tak právnicky fundovaně dokážete dokázat, že pan Jakl je naprostý nýmand.Ještě že vás máme...

K. Salajka 3.8.2019 9:45

Re: Proč Jakl není ústavním právníkem?

Pro prezidenta, který svou funkci vykonává svědomitě a zodpovědně není potřeba žádné lhůty zakotvit. Kdyby potřebovala vláda důvěru prezidenta, asi by nebylo v ústavě, že o ní žádá sněmovnu.

J. Jurax 3.8.2019 16:36

Zákon je algoritmus. A dobrý algoritmus ošetřuje i hraniční stavy. Kupříkladu ten stav, že prezident se nechová tak, jak si tvůrci ústavy představovali.

Je arciť možné, že chyby v algoritmu ústavy tvůrci ponechali schválně.

K. Salajka 3.8.2019 7:30

Jmenování

člena vlády bez souhlasu vysílající strany právě proběhlo před Vašimi zraky. Strany by nemusely uzavírat koaliční smlouvy, pokud by jim prezident znemožnil jejich plnění. Úkolem prezidenta není kádrovat vládu - možná Vám nepřišlo zvláštní, že se přimlouval ve Vatikánu za kardinála - asi jste zapomněl slavné doby komunistických kádrováků.

Úkoly prezidenta spočívají v tom, že se bude věcně vyjadřovat k tomu, co se děje v naší zemi a v zahraničí a bude respektovat vůli zákonodárných orgánů. Stojí v čele státu, nikoli v čele exekutivy.

Samozřejmě může obchodovat s funkcemi jako to činí - ale pak není prezidentem, ale trafikantem. Představa, že nejmenováním nějaké osoby zachrání směřování české politiky je mesianismus a nelze jí se soudruhem Zemanem sdílet. Mesiášem je právě tak málo jako sociálním demokratem. Vůči vládě vzniklé jako výsledek všeobecných voleb vystupuje s větší arogancí než si dovolila královna Viktorie. To z něj ovšem nečiní aristokrata, ale ignoranta, který nastoupil na trůn, aby si vyřídil staré účty.

M. Zikmund 3.8.2019 7:59

Re: Jmenování

Autor mluví o Ústavě, co v ní je a co v ní není. A koaliční smlouva v ní není. Strany uzavírají koaliční smlouvu jen proto, aby vláda měla podporu sněmovny a to je věc premiera, žádná povinnost prezidenta z Ústavy v tomto směru nevyplývá. A co se týká obchodování s funkcemi, tak to je přece podstata reálné politiky (ať už se nám to líbí nebo ne), to dělají a dělali všichni - všichni prezidenti, všichni premieři, předsedové stran, senátoři, poslanci... Obchodují se funkce ministru, náměstků, radních ČT/ČTK..., obchodují se i ústavní soudci.. Nelíbí se vám to? No, to je tak všechno, co s tím můžete dělat. Jen byste se neměl pokrytecky pohoršovat na jedním a přecházet to u druhých.

K. Salajka 3.8.2019 8:39

Re: Jmenování

Povinnost prezidenta odvolat člena vlády, kterého k odvolání navrhne premiér, je nepochybná - nemá o tom co meditovat, ani proč to odkládat.

V Ústavě není uvedeno jaké předpoklady /ať kvalifikační či osobnostní / má splňovat osoba, kterou navrhne ke jmenování předseda vlády. Oprávnění nejmenovat navrženého člena by prezidentovi příslušelo v případě, že by mu Ústava dovolovala kompetenci ministra přezkoumávat - to mu ale nedovoluje. Pak by totiž musela zároveň poskytnout nejmenovanému ministrovi právo přímo podat opravný prostředek.

Protože kompetence prezidenta může vykonávat předseda senátu, jeví se v současnosti funkce prezidenta jako nadbytečný prvek, pokud nevnímá svoji funkci jako reprezentativní a nadstranickou. Jak jste naznačil - je-li jen dalším obchodníkem s funkcemi, potřebují ho jenom jeho kamarádi a slouhové.

M. Zikmund 3.8.2019 8:52

Re: Jmenování

Tak oni si podle vás ministři podávají žádost být jmenováni a tím pádem mají právo podávat žádost o opravný prostředek? Máte to volako popletené. Jméno ministra navrhuje premier prezidentovi a slovo návrh v češtině znamená něco, co podleléhá schválení či rozhodování. A protože, jak sám správně píšete, není v Ústavě nic kvalifikačních předpokladech, pak toto rozhodnutí podléhá doslova libovůli prezidenta. Jinak řečeno - na jménu ministra se premier a prezident musí shodnout.

K. Salajka 3.8.2019 9:03

Re: Jmenování

No hlavně ať jim do toho nekecá soc.dem. Je vůbec hnutí v Ústavě ?

O. Musil 3.8.2019 7:20

No, osobně si myslím, že formulace, kterou má pan Jakl na mysli, je spíše "navrhuje" a "schvaluje". Tak je tomu jasně dáno například u ústavních soudců, pan prezident se přitom velmi rozčiloval, že jeho návrh neprošel. Sám Zeman ani nepopírá, že navrženého ministra schválit musí, jen ale není dáno, kdy.

B. Volarik 3.8.2019 4:50

systém premiérský, kancléřský

To zavedl jistý Adolf Hitler tuhle jednou v Německu, nemýlím-li se....

P. Han 3.8.2019 12:28

Re: systém premiérský, kancléřský

A mají to dosud. Ale mám pocit, že to zavedl už Bismarck.