16.5.2022 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

HISTORIE: Sto let páchání dobra

Letos 7. listopadu tomu bude pěkných 100 let, kdy byly poprvé uvedeny do praxe údajně geniální myšlenky filosofa Karla Marxe.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ś. Svobodová 6.11.2017 18:15

Kolik hrobečků asi vyprodukují marxisté bruselští?

Občany pro občanskou válku už si dovážejí i vychovávají....

P. Mach 6.11.2017 20:12

Re: Kolik hrobečků asi vyprodukují marxisté bruselští?

... zdaleka ne tolik co psychopat puťka, vítající v kremlu teroristy z hizballáhu a kamarádící se islamistickým banditou kadyrovem, který na území ruské federace legalizoval mnohoženství a šaríju.

A. Alda 6.11.2017 15:20

Skvěle napsáno, pane.

Vážně skvěle.

Jen bych připomenul, že Marx se dožil a i přežil vraždění Pařížské komuny. Takže věděl, kam jeho učení povede. A korigoval je? Nikoli. Naopak napsal, že komunardi nebyli dost důslední a dost tvrdí.

D. Nováků 8.11.2017 13:27

Re: Skvěle napsáno, pane.

Nekorigoval, protože to je přesný postup komunistů.

Komunismus a socialismus se neliší cílem, ale pouze cestou k němu. Socialisté jsou pro postupnou změnu systému, i skrze demokratické volby a další, kdežto komunisté jsou pro ráznou revoluci ze dne na den.

A o to je to dnes nebezpečnější, většina komunistů po světě již pochopila, že lidé neradi náhlé změny, že ona postupná "salámová metoda" je lepší. Sice zdlouhavější, ale úspěšnější.

J. Lepka 6.11.2017 13:44

Teda pan Berka, vy jste se nám rozepsal!

Co to hodit do samostatného článku, spíš knihy. Jenže takových už je.

Č. Berka 6.11.2017 13:23

Autor nám Občanskou válku dost "zestručnil"

bělogvardějci zabili nevýznamný počet lidí,Kolčakův "bílý teror" nebyl, intervence USA, Britů a Francouzů nebyla, Józef Piłsudski se nerozhodl vytvořit tzv. Mezimořskou federaci a učinit z Polska velmoc rozkládající se od Baltu až k Černému moři

Prostě bolševičtí Rusové se jen tak kvůli Marxovi rozhodli vraždit lidi a to se lidu zalíbilo, tak se k nim přidal...přitom stačí aspoň prolétnout wikipedii https://cs.wikipedia.org/wiki/Rusk%C3%A1_ob%C4%8Dansk%C3%A1_v%C3%A1lka

P. Vaňura 6.11.2017 15:29

Bolševici VĚDOMNĚ rozpoutali občanskou válku, dokonce

jsme se to učili ve škole! Revoluce byla cíl a účel světil prostředky. Zítra uplyne 100 let od VŘSR a ještě před koncem roku 1917 založili bolševici Čeku.

Mimochodem, dnes po celé té slávě neštěkne ani pes, to by si měli uvědomit všichni současní tvůrci "nového člověka." Že se z toho nepoučí, je ovšem jasné předem!

P. Mach 6.11.2017 20:20

... a berka dostal hysterický záchvat, protože

mu někdo připomněl jak zrůdná a krvavá je komunistická ideologie. Ale jinak má pravdu, intervence Britů, Francouzů a USA nebyla - obsazení jednoho přístavu, ze kterého se vzápětí jedni nebo druzí stáhli se intervencí nazývat nedá. Sebeobrana Polska před rusáckou invazí může s bestiálním vražděním bolševických sviní srovnávat leda vylízanec.

Č. Berka 6.11.2017 12:45

Pol Pot

Pol Pot a jeho suita, která stála v čele Rudých Khmerů, měla jen matné povědomí o marxisticko-leninských teoriích a vybrala si z komunistických idejí jen to málo, co se jí hodilo.Víc než o abstraktní teorie se opírali o praxi a metodu pokusů a chyb. Jak pravil Pol Pot: "Naše situace byla naprosto odlišná od jiných zemí." Hlavní pro něj bylo, že si Khmerové po dlouhých staletích opět vládnou sami. Velkou inspiraci našel on i jeho přátelé už v době svých studií ve Francii 50. let: byla jí francouzská buržoazní revoluce. Další nápady převzali z Mao Ce-tungovy příručky O nové demokracii. Snad i proto Pol Pot sám rád užíval slova "demokracie" a vetknul jej i do názvu svého státu. Budoucí Rudí Khmerové zkrátka už v mládí "vstřebávali jednu myšlenku po druhé, každou samostatně, a nikoli jako koherentní ideový celek", tvrdí Philip Short. Rudí Khmerové nepochybovali o tom, že musí "udělat zcela novou, ryze kambodžskou zkušenost."

Právě z pera tohoto britského historika a novináře (nám známého již z objemné monografie o Mao Ce-tungovi, vydané česky před 4 lety) pochází zatím nejdůkladnější a hlavně nejplastičtější zpráva o polpotovském režimu, jíž se dosud českým čtenářům dostalo. Monumentální životopis Pol Pot – Dějiny zlého snu je mimořádným dílem, které do značné míry zbavuje Pol Potův režim mytického oparu a umožňuje jeho vznik vůbec pochopit. ....http://www.klubhanoi.cz/view.php?cisloclanku=2006110502 ... před Pol Potem se ovšem USA pokusily vybombardovat Kambodžu do doby kamenné- zahynulo 600-800 000 lidí, byly zničeny zavodňovací systémy...

P. Vaňura 6.11.2017 15:23

Víte jak se Američané dostali do konfliktu v Kambodží?

Vietnamští komunisté si totiž zřídili přes Kambodžu hlavní zásobovací linii, říkalo se tomu "Ho Či Minova stezka" a tamní vládce princ Sihanuk jim to trpěl, protože předpokládal, že Vietnamští komunisté vyhrají. Jenže byl svržen proamerickým vojenským převratem a válka proti komunistům se rozšířila do Kambodži. Sihanuk utekl do Maovy Číny a vyzval obyvatele, aby se přidali ke komunistům!!! A když pak "díky" domácí páté koloně Američané ve Vietnamu prohráli, přišel v Kambosži k moci Pol Pot, později svržený samotným Vietnamem, s jehož pomocí se dostal k moci.

Č. Berka 6.11.2017 12:39

Indonesie

Během jednoho z nejhorších masakrů 20. století bylo mezi lety 1965 a 1966 zabito nejméně 500 tisíc lidí - různé prameny udávají až šestkrát vyšší počet - podezřelých z toho, že jsou komunisté nebo s nimi sympatizují. Washington o čistkách věděl a mlčel. Vyplývá to z celkem 39 dokumentů z americké ambasády v Jakartě, které byly odtajněny

https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/asie-a-oceanie/usa-vedely-a-mlcely-o-masakrech-v-indonesii-ukazaly-dokumenty_450816.html

P. Vaňura 6.11.2017 15:14

Milý pane, o tehdejších masakrech v Indonésii věděl

celý svět včetně mě! Nevím, co o tom víte Vy. Tehdejší Indonésie měla více méně prosovětský režim, v čele s presidentem Sukarnem, jehož role v následujících událostech mi není jasná. Jisté je, že tam fungovala nějaká komunistická strana (když to prohrála, říkalo se u nás, že byla maoistická) a ta měla nějaké ozbrojené složky. Roku 1965 se komunisté pokusili v hlavním městě Jakartě o převrat. Prvním cílem bylo vyřadit překvapivým útokem velení armády a komunistům se skutečně podařilo povraždit všechny generály generálního štábu až na Suharta, kterého údajně varoval jeho hvězdopravec, takže byl mimo a Nasutiona, za kterého se obětoval jeho pobočník, převlékl se totiž do jeho uniformy a než na to komunisté přišli, stačil Nasution uprchnout. Oba generálové přivolali radiem vojenské jednotky z venkova a puč rozdrtili, pobito bylo následně 25000 komunistů. JENŽE muslimští předáci následně vyhlásili komunistické straně džihád a venkované začli masakrovat komunisty ve svém okolí, nejvyšší odhad obětí byl až dva miliony.

Nicméně, komunisté si začli a tak dostali, co si zasloužili! Kdo ví, co by následovalo, pokud by vyhráli!

Č. Berka 6.11.2017 12:36

Povstání Tchai Pchingů

Povstání zasáhlo většinu Číny, rebelové ohrožovali i Peking. Po mnohaletých válkách byli rebelové poraženi čchingskou armádou za pomoci Spojeného království a Francie. Války způsobily masivní ztráty na lidských životech, jež se odhadují na 20–30 milionů, a ohromné škody na majetku, což by z konfliktu dělalo třetí nejkrvavější, po první a druhé světové válce.

Povstalci zde provedli radikální reformy, prosazujíce rovnost lidí. Tradiční čínská náboženství, konfuciánství, buddhismus a taoismus nahradili specifickou formou křesťanství, v jejíž čele stál Chung Siou-čchüan považující se za mladšího bratra Ježíše Krista.

Č. Berka 6.11.2017 12:30

V těch dobách milion mrtvých nebyl zas takový problém

Filipínsko-Americká válka: Ve válce svůj život položilo 4 196 Američanů. Filipínci za svou vlast a hrdost zaplatili skoro 20 000 vojáky a 1,5 milionem civilistů. Filipínská 1. republika zanikla roku 1902. Někteří filipínští vlastenci se ale vzdali až roku 1913. Americká armáda při této válce také poprvé systematicky užila koncentrační tábory k internaci filipínského civilního obyvatelstva.

P. Vaňura 6.11.2017 20:13

Re: V těch dobách milion mrtvých nebyl zas takový problém

Casualties and losses

USA 4,234–6,165 killed, 2,818 wounded, Philippine 16,000–20,000 killed

Filipino civilians: 34,000 killed;an additional 200,000 died from cholera

While there are many estimates for civilian deaths, with some even going well over a million for the war, modern historians generally place the death toll between 200,000 and 250,000; see "Casualties".

R. Szewczyk 6.11.2017 10:13

ha ha ha

tak jo, připomenu zcela již zapomenutou historku, Indonezie, vedená Suhartem, kolonizovala v 1975 Východní Timor, s cca 600 tis obyvatel povraždila 400 tis osob v koncentračních táborech, to ovšem nepadá na váhu, bo koho by zajímal osud nějakejch indianů,

M. Vondráček 6.11.2017 12:13

Re: ha ha ha

V Indonésii indiány nenajdete :-)

M. Pivoda 6.11.2017 9:00

Rekordní počet mrtvých?

Kdy byl rekordmanem?

Nebyl to prý ani Lenin, ani Stalin, ani Mao, ale prý to byl Martin Luther kdy v následných náboženských válkách prý zahynulo zhruba půl miliardy lidí. Fakticky to ale byla Neviditelná ruka trhu, která do přísně ideologicky založené organizace (církve) zavedla prodej odpustků.

Češi si ale spíše pamatují více českou methanolovou aféru, kdy teprve až zemřelo více než 40 lidí, úřady začaly konečně konat.

A. Trick 6.11.2017 9:08

Re: Rekordní počet mrtvých?

Za náboženské války nemůže pouze Luther. Též kolonialismus se nenechal zahanbit.

P. Vaňura 6.11.2017 10:17

Co to proboha žvaníte? Tolik lidí nežilo v celé Evropě!

M. Pivoda 6.11.2017 11:05

Pro Petra Vaňuru

Od zveřejnění 95 tezí Martina Luthera v roce 1517 ve Vittenbergu uplynulo 500 let. V průběhu té doby mělo v následných náboženských válkách přijít o život až 500 milionů lidí - to jsem někde vyčetl, ale negarantuji.

Marxovo učení (oproti Lutherovu učení) je poměrně mladé.

Pohled inovátora: bez patřičného počtu mrtvých nedochází k žádným významnějším společenským inovacím. To je to hlavní poselství. Ukažte mi případ, kdy tomu tak nebylo. Česká Sametová revoluce 1989? Ale to vždyť to také nebyla žádná revoluce! Po třech desetiletích od pádu českého reálného socialismu stojí v čele českého státu bývalý komunista a o nejvyšší post se uchází (prý) bývalý agent StB.

J. Lepka 6.11.2017 13:49

Re: Pro Petra Vaňuru

Leda tak. Ale rozprostření do pěti století nijak neumenšuje problém, že za většinu vraždění mezi lidmi zapříčinil fanatismus a jedno jest zda náboženský nebo politický (on v to zas takový rozdíl není). Ovšem i v tomto srovnání jsem přesvědčen, že vítězí islám, má náskok.

M. Drašner 6.11.2017 14:50

Re: Pro Petra Vaňuru

Inu himbajs - a zvážil jste, kolik oběti si vyžádalo třeba mírumilovné šíření islámu? A to ještě před Lutherem? Včil, dědku, počítej! (upravený citát, ne osobní invektiva)

P. Vaňura 6.11.2017 16:17

Mírumilovné šíření islámu si vyžádalo 270 milonů

obětí! Muslimové také odvlekli do otroctví několik milionů !!! křesťanů (od 7 až do 19 století) a více černochů, než kolik jich od afrických náčelníků nakoupili počínaje 16 stoletím bílí otrokáři. Speciálně bych zdůraznil muslimský zájem o kleštěnce, což vedlo k masové kastraci jim prodávaných otroků!

P. Vaňura 6.11.2017 16:00

Podle Wikipedie si vyžádla třicetiletá válka 8 milionů

obětí (většinou civilistů, kteří zemřeli na hlad a nemoce), francouzské náboženské války v 16 století 2-4 miliony obětí. Žádná evropská válka po roce 1648 není považována za náboženskou.

Pokud jde o oběti dřívějších válek, Čingischánovi se připisuje 40 milionů obětí, Tamerlánovi 13 milionů.

Roku 1750 žilo na zemi 790 milionu lidí, z toho většina v Asii!

D. Nováků 8.11.2017 13:31

Re: Pro Petra Vaňuru

Každá válka za poslední staletí až tisíciletí je náboženská.

Nejrozšířenější náboženství světa je dnes státismus. Víra ve stát, vlastní stát, který je lepší než ty ostatní, nebo min. byl občan naučen ho milovat.

B. Rameš 6.11.2017 11:26

Re: Rekordní počet mrtvých?

Nóó, kdybychom to brali takto, pak bych hlasoval pro jistého Jeshuu, kterému jeho grekofonní epigoni udělili přídomek Kristós. Což je trochu s podivem, protože podle dochovaných textů byl pacifistou. Nicméně, jeho následovníci (včetně pana Luthera) se opravdu snažili a měli na to dva tisíce let.

J. Sova 6.11.2017 12:04

Re: Rekordní počet mrtvých?

Podle dochovaných textů byl pacifistou? Co je to za texty?

Mt 10,34 Nemyslete si, že jsem přišel na zem uvést pokoj; nepřišel jsem uvést pokoj, ale meč. Neboť jsem přišel postavit syna proti jeho otci, dceru proti matce, snachu proti tchyni; a ‚nepřítelem člověka bude jeho vlastní rodina‘.

J. Kernal 6.11.2017 14:57

Re: Rekordní počet mrtvých?

evidentně vytrhujete verše z kontextu k obrazu svému, tak jak to dělala církev před narozením Martina Luthera a jak to dělají i dnes lidé se snahou kopnout si do křesťanů a Bible. Ježíš Kristus mluví o duchovním rozdělení a vy z toho uděláte válku. 2.Pt 2,12 Ti lživí učitelé....

2.Pt 2,17 Takoví lidé jsou jako prameny bez vody, mračna hnaná bouří: je pro ně připravena nejčernější tma.

Mt 26,52 Ježíš mu řekl: Vrať svůj meč na jeho místo; všichni, všichni kdo se chápou meče, mečem zajdou.

Ef 2,17 Přišel a zvěstoval mír, mír vám, kteří jste dalecí, i těm, kteří jsou blízcí. Ježíš i jeho učedníci nepropagovali násilí a válku, ale lásku, ne tu světskou, ale Boží.

A. Alda 6.11.2017 15:25

Zbytečno diskutovat

se služebníky ďáblovými.