26.5.2020 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

GLOSA: Štáb do standardu

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 19, poslední: 3.4. 2020 18:33, přehled diskusí

M. Pivoda 3.4.2020 18:33

USA, s Trumpem ve vedení, se odhodlali jednat jako ve válce. Šest amerických firem musí urychleně vyrábět ventilátory (pro nucené dýchání lidí vážně postižených koronavirem). Je to "válečná výroba".

Trump finally invoked the Defense Production Act for ventilator manufacturing. It directs the supply of materials to six companies to speed up their ability to produce ventilators and N95 face masks.

V. Pokorný 3.4.2020 17:24

Blafy novináře pana Petráčka. I v tomto případě. Kterýkoliv uslintaný politik by neměl mít jakékoliv právo využívat práci a vlohy jiného člověka. pardon, ne využívat, ale zneužívat jsem měl napsat. Třeba pan Prymula, myslím si, že řídil krizový štáb přesně, jak se mělo a jeho rozhodnutí byla správná. A teď bude místo něho profitovat nějaký Hamáček z ČSSD? Nebo jakýkoliv jiný tzv. politik? To můžou mít červených svetrů milión. pořád , v tomto případě, jsou to jen vyžírkové. Jejich vizitka: dělám všechno, neručím za nic. Fuj.

J. Jurax 3.4.2020 15:37

A to v podobě, za kterou sám nese odpovědnost, pravíte.

Nuže, ministr je politik a jako takový nese odpovědnost toliko politickou, tedy prakticky žádnou. Jen v revolučních dobách je občas pověšen na lucerně nebo defenestrován. Běžně však nanejvýš odstoupí a po čase případně ministruje v jiném rezortu.

P. Hatina 3.4.2020 17:46

No to je sice hezké, ovšem pak se musíte zeptat, jakou zodpovědnost nesl pan Prymula, taky žádnou. Navíc, sice je to vědec, ale de jure pracoval jako náměstek ministra zdravotnictví. Tož, v případě neúspěchu by to bylo ještě jednodušší, toho může každý další ministr zdravotnictví odvolat, nebo ne, jak se mu zachce popřípadě jmenovat do jiné stejně vysoké státní funkce taky...

A. Hrbek 3.4.2020 12:03

V poslední době se stále častěji objevovaly a objevují vzájemně rozporné, často očividně nesprávné informace o vývoji budoucího počtu nakažených COVIDem. Samozřejmě, že všechny jsou založeny na „solidních vědeckých základech“ a imunologických zkušenostech“. Jenomže např. informace, že v optimistické variantě bude koncem dubna 7200 nemocných a v pesimistické variantě 30.000 příliš velkou hodnotu nemá.

Pokusil jsem se proto použít pro analýzu vývoje celkového počtu onemocnění jednonoduchou

„středoškolskou“ statistiku. Jako výchozí údaje jsem použil průběžně publikované údaje Ministerstva zdravotnictví na jeho webu. výchozím bodem č.1 jsem zvolil 1. březen 2020.

Do 10 dnů nemělo, pro malý počet údajů, cenu statistiku používat. Proto jsem postupně analyzoval prvních 15 údajů a dále pak 20, 25 a 30 údajů. Pro znázornění tehdejší vývojové tendence jsem použil kubický polynom A*T*T*T + B*T*T + C*T+ D, kde T je počet dnů od 1. Března. Zároveň jsem vždy na základě stanoveného vývojového trendu vypočetl prognózu pro dalších 5 dnů dopředu. Výsledky s R kvadrat nad 0,98 jednoznačně prokázaly použitelnost zvoleného polynomu. Pro T15 byl poměr skutečného počtu onemocnění k výpočtu 889/835 a u prognózy na T20 298/277. Podobně tomu bylo i u T20 889/894 a prognózy na T25 2093/1763, u T25 1763/1743 a prognózy na T30 3001/3121, i u T30 3049/3001 a prognózy T35 ?/4224. Dokonce se dá předpokládat, že koncem měsíce dubna počet onemocnění rozhodně nepřevýší 23.000. A získané výsledky lze dále postupně zpřesňovat. Na „středoškolskou statistiku“ bez hlubokých vědeckých úvah to snad nejsou tak špatné výsledky.

V posledních několika málo letech se poněkud ukazuje, že již příliš neroste počet denně indikovaných onemocnění, což by vedlo k pozvolnému přechodu od přibližně parabolického růstu celkového počtu onemocnění k růstu lineárnímu. Ale o tom, že by současná drastická a nákladná opatření vedla k výraznému omezení nemocnosti a tím i úmrtnosti, nelze zatím najít žádný důkaz.

V. Bok 3.4.2020 13:11

No, obdivuji Vás a za sebe se stydím, že mám sice čas ale jsem stejně líny si tu statistiku udělat. Možný srovnávací vzorek může být třeba Švédsko, které činí zatím jen mírná opatření. I když má trochu příznivější podmínky, jako řidší osídlení a ve městech méně koncentrovanou výstavbu, poslední dny se zdá, že dochází k dost velkému nárustu nových případů. No, uvidíme.

Co se týče té teorie "promoření", tak to tedy nevím. Tahle nemoc je jedním z derivátů chřipky a prodělání nemoci jeden rok rozhodně nevytvoří předpoklady pro imunitu rok příští. No, na ni funguje dosud aspirín a paralen. Myslím, že na ten nový aspirín pořád v tomhle případě čekáme.

P. Lenc 3.4.2020 10:29

Ćlánek má hlavu a patu, dík za něj.

J. Kalina 3.4.2020 10:25

Tak Prymula se prosadil evidentně svou odborností nejprve ve vládě neb byl v širším vládním týmu jediným, který chápal zhruba vocogou. Navíc se ukázal jako snad jediný, který dokáže jasně a stručně vysvětlit na tiskovce přijímaná opatření. Byl to obrovský rozdíl proti blábolení Babiše a Adama. Mám na mysli vyjadřování. V době kdy prioritou bylo správně nastavit karantény, restrikce atd byl jednoznačnou autoritou. Nyní ho střídá Hamáček, který bude nejspíše "tím pravým" v zásobování materiálem po republice plus má na povel celý aparát , který může pomáhat, ale i vymáhat dodržování opatření.

Osobně jsem zvědavý na to jak bude fungovat "chytrá" karanténa. Tipnul bych si na 2 hlavní účely: a) u nově zjištěného nakaženého pomůže vysledovat kde se pohyboval a s kým mluvil aspoň tak, že připomene dotyčnému jeho pohyb a možné kontakty za posledních cca 6 dní a to i těm co nelžou, jen na něco zapomenou.

b) možná by se dalo i sledovat, zda po zjištěný nakažený opravdu dodržuje karanténu a necourá mezi ostatními. c) tyto zkušenosti se sledováním lidí budou k "nezaplacení" a dobrými poznatky pro různé služby, které stejně už podobné možnosti používají. A to tě bůh!!!

P. Hatina 3.4.2020 10:23

Btw, on je ještě jeden důvod, proč Prymula odchází a na jeho místo nastupuje Hamáček,ministr vnitra.

Totiž ona slavně vyhlašovaná chytrá karanténa.

Bohužel, až mne mrazí, jak jsem to odhadl minulý týden správně. Zatímco původní návrh ajťaků z COVID19CZ byl - všichni ti lidé kolem kterých nakažení projdou (ca 10 metrů), dostanou jen varovnou SMSku, tak vládou přijaté opatření, je že všichni spadnou "natvrdo" do karantény, se vším všudy.

Tedy, aspoň jak jsem to pochopil, z toho co se k tomu v posledních dnech publikovalo..

A to už končí sranda, když si takto politici vyzkouší, jak se dají kontrolovat podvratné elementy..

D. Müller 3.4.2020 11:48

Třeba nás to přinutí hodit telefony do šuplíku a vrátit se do reálného života z toho virtuálního.

V. Bok 3.4.2020 13:03

Důvod je jediný. Hamáček potřebuje politické body aby zachránil socany. Tak si to na Babišovi vymohl. Jak se říká, mouřenín vykonal práci, mouřenín může jít. Bohužel jsme od vítězství nad virem jestě hodně daleko. Může se nám to šeredně vxmstít.

P. Hatina 3.4.2020 13:21

Jenže, jak obvykle to Hamáček se socany udělal blbě. Totiž, vybral si postavu toho zlýho policajta...

V. Bok 3.4.2020 15:29

Ba ne, on teď bude hodný a vše svede na štáb co mu radí. Takže za nic nemůže.

F. Navrátil 3.4.2020 9:02

Hámáčkovou výhodou je, že v době epidemie respektuje pokyny kvalifikovaných odborníků a s veřejností dokáže srozumitelně komunikovat. Prymula řídí záležitosti odborné a Hamáček politické. A tak je to správně.

P. Victorin 3.4.2020 6:41

Pro mně přínosný článek. Děkuji!

P. Victorin 3.4.2020 6:44

Oprava: Správně mělo být "mě" nebo "mne".

V. Bok 3.4.2020 1:42

No ano,p. Hamáček epidemiologii nestudovsal. On ale nestudoval ani nic jiného. Taky hned začal a najmenoval do štábu spoustu nových tváří, kteří se vyznačují spíše kecací odbornou dráhou než tou praktickou. Obávám se, že se tento typ vědátorů a politiků neshodne ani na termínech, kdy se těch cca 40 lidí bude scházet. A jednání, při známém sklonu těchto jedinců k sebeprezentaci, budou těžké 16 i více hodinovky. S tím že se skuteční odborníci nedostanou ke slovu.

Takhle se krize neřídí, přátelé. A ty vychvalované Hamáčkovy organizační schopnosti asi dostanou na zadek.

Zlatej Prymula. Sice nemá politickou odpovědnost (netuším co to je, zřejmě jen nebezpečí, že ho příště nezvolí) ale zodpovědnost epidemiologa je samozřejmě nevýznamná. Zodpovídá jen za životy a zdraví nás všech.

No, pár podobných komisí už jsem zažil. Nikdy nic nevyřešily.

Nerad, ale vkládám nadšěji do Babiše, že to nakonec ukočíruje.

P. Victorin 3.4.2020 6:56

Pane Boku, oceňuji, že nejste zasažen, ve společnosti značně rozšířeným virem, "antibabiš". Jinak ale Váš nesouhlas s ustavením Hamáčka do čela krizové komise neshledávám důvodným. Ať si lze o předsedovi ČSSD a jím reprezentované straně jako celku myslet cokoliv, nepopiratelným faktem je, že jmenovaný dokáže hovořit k veřejnosti srozumitelně a smysluplně, lépe než Babiš a pochyby, že nebude respektovat názory odborníků, jakými jsou MUDr. Prymula a další, nejsou ničím opodstatněné.... Přátelsky zdravím! :-)

D. Müller 3.4.2020 12:06

Ono je jedno kdo tam sedí. Dosud Bojujeme s epidemií prostředky středověkými. Nasadíme roušky a sedíme na zadku a nikam nesmíme. Na to nepotřebujeme žádný krizový štáb. Strategie žádná, alespoň veřejnosti žádná nebyla sdělena. Jen příslib "chytré karantény"... Takže když budu v baráku a o patro výš bude nějaký marod, tak mne to vyhodnotí, že jsme byli na stejném místě a pomažu do karantény... nezbude nám než si to z větší části odmarodit. A tempem 3000 nakažených denně by to trvalo 9 let. Když by stačila jen 50 procentní promořenost populace, tak by to bylo 4,5 roku. Tak buď rychle vakcína nebo zvýšit denní počet nakažených :-) Že se problému zbavíme do podzimu je bláhová představa.