1.12.2021 | Svátek má Iva


Diskuse k článku

GLOSA: Polepšili jsme si předčasnými volbami?

Vítězná strana se ukázala jako obyčejná parta piklící s prezidentem proti vlastnímu předsedovi v domnění, že prezident jim to posvětí, leč pokus sice dobrý, ale nevyšel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Reček 3.12.2013 8:57

Ano polepšili jsme si!

Předčasné volby velmi vhodně změnily pozice figurek na politické šachovnici.  V minulé volební partii byl vyhozen jeden tradiční pěšec (lidovci) a jeden nezavedený (zelení), které nahradili dva čerství koňové TOPka a VV.  Politická šachová partie pak musela být časově omezena pro nečekaně chybné tahy bílých figur, kdy jeden kůň (VV) byl vyhozen ze hry, král (ODS) neměl dostatečný manévrovací prostor a další kůň (TOPka), neměl moc zájmu krále bránit.  Útočící černá dáma (ČSSD) s podporou černého koně (KSČM), dovedly bílé figury k patu a hra byla ukončena předčasně.  Čekalo se ještě v létě, že po volbách černým či rudooranžovým králem bude socdem, dámou pak komunisti a za přispění nového koně (SPOZ) ovládnou politické šachové pole.  Jenže ouha, velikost a síla figur byla volbami poměněna a ono politické pole vypadá poněkud jinak, než rudooranžoví předpokládali. A tak králem sice je ČSSD, ale dámou je ANO, z koně se stala silnější figura -věž (KSČM), koněm také zůstala TOPka a z ODS je už jen pěšák, vedle dvou nových pěšáků - lidovců a Úsvitu. A tak místo očekávaného rudooranžového gambitu se bude hrát Skandinávská hra s izolací nebezpečné a zbytečné věže! Ještě je třeba figury vhodně na poli rozmístit.

S. Vaněček Šauerová 3.12.2013 4:40

Je to stejně zajímavé. Všichni volali po změně

a najednou ze všech těch halasně proklamovaných změn vypadnou lustrační zákon a církevní restituce, tradiční bolševické karty ... :-)  Nebo snad někdo zaznamenal ještě nějaké jiné zásadní téma, které by pánové a dámy ze soc.dem., ANO a KSČM zdvihli ? V LN čtu, že "od soboty" pánové už "začnou jednat o programu". Proč tak rychle, proboha ? :-)

P. Boublíková 3.12.2013 5:59

Re: Je to stejně zajímavé. Všichni volali po změně

Přesně tak. Souhlasím sice plně s vyzněním článku a skutečně jsem se nenadála toho, že se někdy dožiju, aby se rušil lustrační zákon kvůli tomu, aby nám mohl vládnout bývalý agent StB.

Nicméně otázkou života a smrti tohoto státu nejsou lustrace ani církevní restituce, nýbrž systém důchodového a zdravotního pojištění, případně koncepce energetiky. Nic z toho, jak se zdá, není na programu (možná kromě zrušení 2. pilíře, který nikoho nezajímá, a sloučení zdravotních pojišťoven, proti kterému nic nenamítám, ale nic podstatného to neřeší).

S. Vaněček Šauerová 3.12.2013 6:28

No ano. Jenze tady je dobre videt, co bylo pro ten

spolek skutecne nejpodstatnejsi. Cosi mne rika, ze jsme svedky pomalu se rodici snemovni (nikoliv tedy vladni) koalice : KSCM, ANO, Usvit a cast soc.dem., jak velka cast, teprve uvidime. A co z toho vyleze, taky. Smutne je, ze zatimco se pravice nikdy v poslednich 24 letech nebyla schopna domluvit, komuniste stareho i noveho razeni se domluvi spolu vzdycky. No, dobre je, ze uz ANO odhazuje predvolebni mimikry (Usvit byl pruhledny od pocatku). Jsem stale optimistka. Jeste parkrat si zahlasuje pan Babis s komunisty a jeho volici se zacnou trousit pomalu domu.

P. Vítek 3.12.2013 11:08

Re: No ano. Jenze tady je dobre videt, co bylo pro ten

Proc Jancura,Dedek a Bernard?

V. Halašta 3.12.2013 8:12

Jak, nikoho nezajímá?

V případě restitucí našlapují opatrně, že je zákon a smlouva a bez souhlasu obou stran ji nelze měnit.

U 2. pilíře už není zákon? Já nemám na jeho podkladě smlouvu? To už nepujde o znárodnění? To už nebude krádež? Aha, nebude. To je jen jeho zrušení. Jde totiž jen o pár tisícovek lidí (ještě k tomu ekonomicky silnějších) a korun.

Není ale podstata stejná?

P. Boublíková 3.12.2013 9:23

Re: Jak, nikoho nezajímá?

Máte pravdu, jistěže jsem "nikoho nezajímá" mínila s jistopu nadsázkou. Pokud se lidé, kteří mají smlouvy na 2. pilíř důchodového spoření budou soudně bránit proti jejich zrušení, budu jim držet palec.

V. Halašta 3.12.2013 9:36

Re: Jak, nikoho nezajímá?

Já to pochopil a máte v tom pravdu. Nikoho to nezajímá, protože se jedná jen o těch pár tisícovek..

J. Vozábalová 3.12.2013 0:39

Lustrační zákon

Zachytila jsem dnes jen samý konec povídání paní Drtinové s panem Ondráčkou - jednalo se o lustrační zákon. A pan předseda TI vedl moudré řeči o jeho vyčpělosti a tak podobně - že po 24 letech... - no, však to všichni známe.

Bohužel mu paní Drtinová nepoložila otázku, zda je tak tolerantní k nacistickým zločincům - dost by mne zajímalo, jak by hovořil o vyčpělosti po téměř 70 letech.

J. Kanioková 3.12.2013 1:34

Ale, ale, ale, tak pan předseda TI náhle.... uff..

čeho všeho jsou lidi schopni, když jde o korýtko..

Rázem z nich opadávají šupinky jejich nesmiřitelnosti a pevné postoje..

Ten člověk už dávno není pro mě etalonem objektivity..

J. Vyhnalík 3.12.2013 3:34

Re: Lustrační zákon

Rozhovor jsem pouze poslouchal, ale Ondráčka byl jako vyměněný. Zmizela až agresivní nesmiřitelnost, která byla dříve jeho součástí. O Babišovi mluvil až obdivně, a když se ho Drtinová zeptala na názor na policejního presidenta, téměř doslova opakoval argumenty, které v této smrduté kauze uváděli Pecina a Lessy. Zjevně je to hoch pilný a snaživý a když se mu dostane důrazného poučení, dokáže se naučit celé odstavce nazpaměť.

Na jednu stranu se jeho případného ministerského angažmá děsím, na druhou stranu doufám, že pokud se ministrem stane, uřízne si patřičnou ostudu. Jenom se obávám, že policii ovládnutou partou z ÚOOZ ve spolupráci s Lessym, jen tak někdo nenapraví.

Š. Hašek 3.12.2013 17:58

Re: Lustrační zákon

Ondráčka se tedy najednou jako typický mladý zapálenec - od hájení principů přejde k pragmatické kolaboraci s Babišem.

Třeba mu křivdím. Pokud je konzistentní, vydrží ve vládě ČSSD/ANO 1 měsíc.