4.12.2021 | Svátek má Barbora


Diskuse k článku

GLOSA: Parazitologie

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Řezníček 21.10.2021 19:40

Obecně platí, že nestátní (soukromá) osoba nebo instituce by měla být účinnější než státní. ( hospodaří s vlastními penězi pro sebe, kdežto stát hospodaří s cizími penězi pro cizí). Ale neplatí to vždy, známe dost příkladů soukromníků lemplů a zlodějů.

D. Bowman 21.10.2021 17:25

V jakých bludech to pan autor žije? Německo se vzpamatovalo po tom státním řádění tj. válce, až když mohutně zliberalizovala od měny, přes cenovou regulaci až po průmysl. A jakmile začalo v 70. letech zase socializovat, tak se jejich HDP začlo opět ploužit. Britům ta válečná socializace dělala problémy až do Margarety. Švédové, jinak nezbičení válkou, také museli razantně liberalizovat počátkem 90. let.

Jinak je samozřejmě pravda, zě privatizace jako taková nic neřeší, pokud zůstanou v místě monopolní podmínky tj. regulemi omezená konkurence.

P. Adámek 21.10.2021 15:52

Na mantru o tom, že soukromý vlastník je vždycky lepší hospodář než stát, si vzpomenu vždycky, když se procházím Prahou a vidím desítky let zavřené obchody a chátrající domy - viz automat Svět v Libni, nádraží Vyšehrad, bývalý dům látek v Rytířské, neobsazené prostory obchodního centra Cíl v Zahradní Městě ... you name it ...

I. Schlägel 21.10.2021 16:24

Zatím co když u nás všechno řídil stát, chátrala "jenom" celá republika. A nebyly za tím lokální příčiny, případně ekonomické krize způsobené třeba tiskem nekrytých peněz (státem), politicky motivovanými hypotékami pro lidi neschopných splácet (tlačených státem), apod. Byla za tím jedna základní příčina. Čím větší moc má nad lidmi stát, tím hůře. Následky řádění našeho státu si můžete prohlédnout třeba v severních Čechách. Stát, pane, na ten se můžete stoprocentně spolehnout.;-D

M. Sedláček 21.10.2021 16:53

R^

D. Bowman 21.10.2021 17:49

Rozdíl je v tom, že tu soukromou barabiznu nedotuje daňový poplatník. Takže pokud ho neohrožuje padající omítkou nebo přemnožením hlodavců, tak mu může být úplně šumák, že si nějakej v-l vrazil peníze do neprosperujícího podniku.

L. Franc 21.10.2021 14:32

Zásadní, důležité chyby, kterých se dopustil stát, potažmo minulá vláda: 1./ Nezahájila stavbu nové bezemisní elektrárny 2./ Nezahájila rušení lokálních železničních tratí. To první nám přijde zatraceně draho v budoucnu, to druhé nám přijde draho už dnes.

I. Schlägel 21.10.2021 14:20

Stát je nejhorší vlastník, hospodář, provozovatel, nejhorší investor, nejhorší bojovník proti klimatické změně, nejhorší ve všem, na cokoliv si vzpomenete. A pokud Vám chybí dokonalost v tržních vztazích, k výše uvedenému seznamu si přidejte nejhorší regulátor, nejhorší poskytovatel dotací, nejhorší manager,... Výsledkem není trh, ale moderní verze socialismu. A proč na západě privatizovali po válce zestátněné firmy? Protože byly ve srovnání se soukromými poskytovateli téhož obrovsky efektivní a ziskoví. to dává smysl.

J. Novák 21.10.2021 13:24

parazité jsou všude, já je viděl, tady seděl,......... ale řešení v EE https://www.novarepublika.cz/2021/10/postavme-si-jaderne-elektrarny-sami-v-minulosti-jsme-to-dokazali-v-dukovanech-a-temelinu-kde-jsme-postavili-jaderky-vlastnimi-silami-na-klic

V. Bok 21.10.2021 14:01

No, vlastními silami to tedy rozhodně nebylo. Byla to sovětská licence, jen některé uzly měly náš původ. Vyvoj vyl jinde. Ale umeli jsme to vyrobit a provozovat. V dnesni době jsou ovsem pozadavky nekde jinde a od konstrukce Vvvr uplynulo vic jak 40 let. Na vyvoj nových prostě nemáme, ani penize ani lidi, ani kapacity. A dnešní Ruske jsou asi nejlepší na světě... I když ostatní tak nejak ztratili invenci nebo kvalitu.

P. Kubáč 21.10.2021 11:20

Pravici to asi nezní moc dobře, ale "asijský ekonomický zázrak" nevznikl prodejem domácího průmyslu do Německa, ale rozvojem silných polostátních firem vyrábějících vše "od špendlíku po atomovou elektrárnu"

Jen takové příklady Hyundai, Daewoo, Hitachi - a to se pořád pohybujeme mimo komunistickou Čínu.

I. Schlägel 21.10.2021 14:23

Dovedu si představit Škodu auto privatizovanou třeba Stehlíkem. To bychom se asi divili. Prodej silnému zahraničnímu investorovi byl často holou nutností vzhledem k zastaralosti našich firem. Tím nemyslím pouze výrobní linky.

M. Sedláček 21.10.2021 16:56

No to bude tím, že "asijský ekonomický zázrak" potřebuje asiaty. Nebo se máte ještě jiný příklad, kde to takhle funguje?

D. Bowman 21.10.2021 17:33

Asiat nebo jiné etnikum s vysokým IQ je vám ale na nic, když máte socialismus viz příklady pokusů na dvojčatech v Němckách a Koreích.

D. Bowman 21.10.2021 17:32

Ano, již jen částečná privatizace přináší prosperitu. Singapur, Hong Kong a Tchaiwan ukázaly, že to jde dokonce velmi rychle. Korea taky poskočila, jakmile to tam přestala direktivně šéfovat vojenská diktatura.

I ta Čína pochopila, že uvolnění alá Shanghai (jejich SLušovice kopírující Hong Kong) jim vytrhne trn z paty. Kdyby to pustili ještě víc, tak jsou na tom ještě líp alo to by zase zlomilo vaz té vládní mafii, tak to šolichaj.

L. Severa 21.10.2021 10:20

Malá poznámka. Baťa chtěl před válkou převzít Státní dráhy. Bylo by zajímavé jak by si s tím prodělkovým podnikem poradil. Nevím jak je tomu nyní, ale myslím, že před válkou byly železnice v USA v soukromých rukou. A provoz byl na dobré úrovni.

D. Bowman 21.10.2021 17:40

Vždycky to začne soukromě. Jako v UK. Soukromníci v tom utopěj děsný prachy a pak nacválá vláda a zrekvíruje to k válečným účelům a jako místo pro zaměstnávání alkoholiků ;-)

J. Pavel 21.10.2021 9:46

Ach jo, musí se to opakovat neustále: Stát je zlý pán a špatný sluha. Jinak to být nemůže už z podstaty demokracie. Všeobecné volební právo dává právo volit čistým příjemcům peněz od státu - důchodci, státní zaměstnanci. Díky tomu má stát možnost korumpovat voliče, kteří jsou na něm závislý a zvětšovat svou moc. Naopak investovat, produkovat něco užitečného, sloužit zbylé populaci, nebo snad nedej bože spravedlivě vládnout, má minimální motivaci, nic z toho totiž nemá. A pokud už něco dělá, je to nesmírně drahé a pomalé. Státní zaměstnanec s definitivou a pevným platem, vyšším než v soukromé sféře, má jedinou motivaci, chránit si svoji pozici. A zde čím dál víc platí, kdo nic nedělá, nic nepokazí (nic na něj nikdo nenajde).

I. Schlägel 21.10.2021 14:26

Ano. Pes je zakopaný v motivaci. Stát nemusí usilovat o zákazníka jako soukromník v tržním prostředí. Protože občan nemůže odejít ke konkurenci, tj. hlasovat nohama. Tak že ve státním sektoru jako monopolnímu poskytovateli "služeb" platí ono pověstné "smrádek, ale teploučko".

D. Bowman 21.10.2021 17:44

Ono to má ještě jednu rovinu. Ty politiky a úředníky si koupí velkopodnikatelé, kterým šíleně vadí ta konkurence a tak ji pomoci státu seříznou a v symbióze si tak vládnou pospolu, zatímco házej drobky voličům z kapes ostatních voličů.

J. Nevrkla 21.10.2021 8:53

Velkým parazitem je třeba Elon Musk, který zbohatnul na tržně neúspěšných elektroautech jenom proto, že mu byznys dotují státy z uhlíkových povolenek. Tak stát cíleně ochuzuje chudé a dotuje bohaté. A všichni mají být šťastní, že zachraňují planetu. Až takhle dokáže novodobé náboženství lidi zblbnout a některé obohatit.

F. Navrátil 21.10.2021 8:26

Parazité jsou nenasytní. Například Fialova vysoce zisková neziskovka vysává ze státního rozpočtu a rozpočtů vysokých škol desítky miliónů korun. Pak produkuje bezcenné kuplety jako Vliv feminismu na vývoj demokracie v Barmě.