27.2.2021 | Svátek má Alexandr


Diskuse k článku

GLOSA: Dvě hlavy

Německá sociální demokracie má nové vedení. Podobně jako znak našeho císařského panovníka má dvě hlavy. Rozdíly tu ovšem jsou. Hlavy orlů na panovnickém znaku koukaly jedna vlevo, druhá vpravo, kdežto ty německé sociálnědemokratické hledí obě doleva. Tak to je a napříště v této politické straně bude, předsedové jsou a budou dva, jeden bude muž a druhý žena.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 11.12.2019 19:34

Dvě dnešní hlavy: klimatická a pštrosí.

Z článku na aktuálně.cz:

"Zástupy uvědomělých spoluobčanů pochodovaly letos ulicemi s transparenty « System Change, Not Climate Change ». Vysoká škola umělecko-průmyslová dokonce vyvěsila toto heslo v centru Prahy a středoškolská mládež při pátečních demonstracích také žádá, « Změňte systém, ne klima ». « Systémem » je míněna parlamentní demokracie, která se má podle nich odstranit, protože prý se nedokáže vypořádat s náročným « bojem » proti klimatu. Ale zajímá tyto nemyslící imitátory, co má přijít po demokracii ?"

Komentář: Rozumím tomu tak, že aktivisté za zachování pozemského klimatu považují za potřebné zavést válečný režim pro účinný boj o zachování lidstva.

V dobách válečných je skutečně řízení předáno specializované organizaci (armádě), která není demokraticky strukturována. Pokud by byla armáda strukturována demokraticky, určitě by žádnou válku nevyhrála. Jenže jsem již ve válečném stavu?

Způsob interpretace klimatických dat jednotlivci skutečně rozhoduje i o způsobu volby účinné reakce na existující problém. Nemůžete tedy klimaalaristům mít za zlé, že nechtějí strkat svou hlavu do písku, jako to činí pštros v případě vnímaného nebezpečí.

Demokraticky můžeme dnes rozhodnout o čem?

M. Pivoda 11.12.2019 20:27

Občan (ze zákona) má nárok na přiměřenou obranu.

Jenže v časové tísni, kdo rozhodne o tom, co je přiměřené?

M. Pivoda 11.12.2019 19:12

Dvě hlavy? Sdělení od pamětníka:

V dobách českého reálného socialismu se povídalo: "Proč policajt vodí s sebou psa?" Odpověď byla: "Více hlav, více rozumu."

Po listopadu 1989 mělo Československo dvě hlavy také. Ta disidentská hlava (Václav Havel) usnadňovala české kontakty na Západě. Ta druhá hlava (komunista Čalfa) dirigoval vnitřní vývoj v tomto státě.

K. Novotný 11.12.2019 16:15

Možná měla kdysi kdesi pozitivní diskriminace žen nějaký reálný základ. Ale smysl to mělo je u těch nejméně příjmových skupin na dolním konci společenského žebříčku. A to kdo ví jestli.

Že si z toho udělaly zájemkyně o nejvyšší posty v politice či v managementu megakorporací "urychlovač" ve stoupání do vyšších pater je jedním z mnoha důsledků iracionality dnešní doby.

Ono se to časem srovná samo. Iracionalitu následuje neefektivita a ztráta konkurence (obrany) schopnosti. Jen ale aby to naše civilizace přečkala. Jisté to vůbec není.

L. Harvánek 11.12.2019 9:28

Já z toho, co nás čeká, mám také fóbii.

K. Salajka 11.12.2019 7:05

My pamatujeme ty doby, kdy důkazem kvalifikačních předpokladů byl dělnický původ a to bez doprovodu nedělnického trubce. Tohle je horší, protože v rozporu s tvrzeným zrovnoprávněním stanoví, že předpokladem pro funkci jsou pohlavní znaky. Zároveň dvojvládí samozřejmě vylučuje reálnou odpovědnost za výkon funkce !!!

Mali sme v Chomutově takú kauzu. Dva vojáci bourali v autě a vypadli z něj. Každý z nich tvrdil, že řídil ten druhý. Nedal se usvědčit žádný z nich. To samozřejmě nastane u zdvojených funkcí.

R. Dubravský 11.12.2019 11:00

Přesně tak, byl jste rychlejší. Sdílená odpovědnost = žádná odpovědnost.

Z. Vydra 11.12.2019 1:07

Jistě, máme pokrok a svobodu, a každý se může cítit jak chce, třeba jako Napoleon. Ovšem, pokud vyžaduje, aby ho i ostatní považovali za Napoleona a také se tak k němu chovali, i když všichni vědí, že je to Otík z Křečovic, tak to snad není ani tak na fóbii, jako spíše k smíchu. Tedy bejvávalo. Dnes bychom se mu asi korektně a uctivě poklonili a oslovili ho Vaše Výsosti. Ve světě bláznů to je normální. Však se tu taky za poslední léta spotřeba psychofarmak zvýšila šestinásobně. O marjánce a jiných drogách ani nemluvě.

J. Brunner 11.12.2019 4:07

R^

R. Langer 11.12.2019 15:17

Bingo! ;-D

J. Jurax 12.12.2019 0:46

No, pokud se budete cítit jako Napoleon a prohlašovat se za něj, ještě i dnes Vás zavřou do cvokhauzu.

Pakliže se však budete cítit jako žena a budete to dávat hlasitě najevo, cvokhauz nehrozí. Naopak nikdo se Vás ani nesmí dotknout ani slůvkem, protože by aktivisté a ochránci práv ječeli jak podřezávaná podsvinčata, a dvéře dámských toalet budou před Vámi široce otevřeny, aby Vaše křehká psýcha neutrpěla ujmu pohledem na pisoár.

Doba, vymknuta z kloubů šílí ... ;-€