13.7.2020 | Svátek má MarkétaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


GLOSA: 20. výročí tzv. Opoziční smlouvyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 82, poslední: 11.7.2018 21:21, přehled diskusí

Tři fáze:
Autor: K. Tejkal Datum: 11.7.2018 16:37

Jak se obohatit na cizí účet? V posametových dějinách ČR lze vysledovat 3 základní fáze, které se částečně překrývají:

1. Fáze privatizace. Obohacování na účet privatizovaného státního majetku.

2. Fáze státních zakázek (privatizace skončila a pro klasické tunelování vyschly zdroje). "Kapitalisté" vytvoření v první fázi se orientují na profit z předražených zakázek pro státní sféru.

3. Fáze exekuční (zvýšila se rizika spojená s korupcí kolem státních zakázek). Obohacování se koná na úkor fyzických osob, ale nejsou to jen nemravné poplatky či úroky v souvislosti s exekucemi. Jsou to i šmejdi, nebankovní půjčky s lichvářským úrokem nebo fotovoltaika.

Je samozřejmě otázkou, zda bylo lze kapitalismus vybudovat bez zmíněných externalit, nicméně druhá fáze má dle mého názoru souvislost s opoziční smlouvou.

Re: Tři fáze:
Autor: M. Prokop Datum: 11.7.2018 16:47

1.Privatizaci ve velkém měřítku nelze provést bez obohacování. Útěchou vám budiž, že bez privatizace by ztráty byly vyšší.

2. To je obecná zákonitost, provázející vždy manipulace s penězi jiných. Lze omezit jen minimalizací role státu a částečně i obcí. Nejhorší je to v takzvaném socialismu.

3. To je obchod s lidskou blbostí a ta je jediný, dokonale se obnovující zdroj. Lze částečně omezit zákony, ale hlavně je to závislé na celkové morálce té které společnosti. Ta se mění pomalu, až skoro vůbec (a většinou spíš k horšímu, viz proměny Švédska kvůli migrantům).

S oposmlouvou z toho nesouvisí prakticky nic.

Přesně !:
Autor: J. Kanioková Datum: 11.7.2018 18:34

Re: Tři fáze:
Autor: K. Tejkal Datum: 11.7.2018 19:13

Svůj názor vám nevnucuji, je vaším právem se mnou nesouhlasit. Přesto se domnívám, že opoziční smlouva přispěla k rozvoji korupčního chování tehdejších papalášů.

Re: Tři fáze:
Autor: J. Kulheim Datum: 11.7.2018 19:39

Jestli myslíte toto, tak to bylo až později.

Biolíh, Kakaová aféra, komunista Kraus, Unipetrol, Pět na stole v českých, Byt StanislavaGrosse , Podnikání Šárky Grossové, Tajný policejní tým Mlýn, Podezřelé zakázky na policejním prezidiu, Mlátička Pavel Přibyl, Lidový dům, Střet zájmů ministra Zgarby, Spekulace s pozemky za ministra Zgarby, Fencl pozemky pod dálnice, Mlékárny Madeta, Skandál kolem soudce, Jiřího Berky, Diag Human, Dálnice D47, Grippeny, Zpronevěra fondu z EU,Čepro, IPB,Arbitráž s CME, Skandály Karla Srby, Internet do škol, Tunelování podniku Liberta, Kavan agent StB, Přikryl agent StB, atd

.Jaromír Janata a Rostislav Polák - utajení magnáti, kteří stojí za průmyslovým lihovarem Kolín. Policejní prezident zakázal speciálním policejním útvarům, které řeší i politickou korupci, poskytovat veřejnosti informace. Mrázek se nikdy netajil, že má podobné vztahy s politiky, jmenoval poslance ČSSD Josefa Hojdara. Kriminalisté, kteří pracují na případu Biolíh , jsou podezřelí z korupce. Pozemkový fond v čele s ministrem zemědělství Petrem Zgarbou přihrál spekulantům pozemky v okolí Prahy. Zatkly čtyři členy ČSSD v kauze biolíh, vyšetřují "kakaovou aféru" bývalého poslance stejné strany Michala Krause. Obvinění v kauze biolíh František Vybíral a Miloš Červinka byli v úzkém styku s Mrázkem. O Pospíchala se v souvislosti s kauzou korupce při rozdělování státních zakázek na výrobu biolihu. Berdychova banda

A za privatizaci PŘEDEVŠÍM nutno vinit:
Autor: J. Kanioková Datum: 11.7.2018 18:37

komunisty ! Nebýt r. 48 a dál, kdy okradli všechny o všechno "tzv. znárodněním", nemusela být ŽÁDNÁ privatizace !!!!!!!

Re: A za privatizaci PŘEDEVŠÍM nutno vinit:
Autor: R. Langer Datum: 11.7.2018 19:48

Tak tak!

Re: Jak prosté a jednoduché Jaruško (18:37) jenže si to ....:
Autor: M. Bílý Datum: 11.7.2018 20:13

.... většina lidí neuvědomuje, že kdyby to bolševíci neukradli nemuselo se nic privatizovat. Zamyslete se vy, kteří nadáváte na Václava Klause, koho volili vaši páni rodičové či prarodičové v roce 1946!

Zdravím do Frýdku Místku.

Re: Jak prosté a jednoduché Jaruško (18:37) jenže si to ....:
Autor: L. Novák 475 Datum: 11.7.2018 20:22

Opravdu si myslíte, že to, jak dopadl poválečný vývoj a uchvácení moci komunisty, záleželo na volbách v roce 1946? ;-)

Re na p. Nováka 20:22 Volby k tomu přispěly podstatnou ....:
Autor: M. Bílý Datum: 11.7.2018 21:16

.... měrou. Vezměte si Rakousko.

Re: A za privatizaci PŘEDEVŠÍM nutno vinit:
Autor: Z. Rychlý Datum: 11.7.2018 21:21

To je tak absolutní pravda, že by měla být vytesána do kamene na podstavci sv.Václava. Tehdy začaly naše současné problémy. Je to parta, které by se měli všichni štítit, jako odporného hmyzu. K čemuž bohužel nedošlo. Ale komančové v té jejich zaprděné partaji jsou alespoň viditelní a čitelní, kdežto ti dobroserové s komunistickou mentalitou jsou maskovaní a tudíž mnohem nebezpečnější.

Po letech se Oposiční smlouva :
Autor: J. Řezníček Datum: 11.7.2018 15:46

čím dál více zamlžuje, podstata ale byla prostá a zničující pro důvěru občanů v demokracii. Bylo to, jako by se hajný s pytlákem dohodli, že spolu budou spravovat les a majitel ať si trhne nohou, nanejvýše mu to nějak zdůvodníme.

Re: Po letech se Oposiční smlouva :
Autor: M. Prokop Datum: 11.7.2018 16:51

I to je občas nutné, není-li jiné řešení k dispozici.

Lux, Ruml a Havel se poctivě snažili, aby nebylo.

Blbost !:
Autor: J. Kanioková Datum: 11.7.2018 18:37

Nikdy jsme po 1989 neměli lepšího prezidenta:
Autor: M. Krátký Datum: 11.7.2018 15:33

a politika už vůbec ne. Kydat na Václava Klause hnůj je dnes asi v módě. Určitě si všichni pamatujeme, že jsme mohli ( zase všichni ) vstoupit do jakékoliv partaje včetně OF a spolurozhodovat o budoucnosti naší země. Když jsme se této možnosti vzdali, tak teď si můžeme trhnout nohou - hezký den

Ano, naprosto souzním..:
Autor: J. Kanioková Datum: 11.7.2018 18:39

Prostě jako obvykle tady nastalo hemžení Klausofobů..

Opoziční smlouva = organizační inovace:
Autor: M. Pivoda Datum: 11.7.2018 10:56

Toto prohlašoval před dvaceti lety Václav Klaus, který se rovněž stal předsedou spolku inovátorů Josepha Schumpetera.

OPOSMLOUVA - tragedie české politiky II:
Autor: J. Hagara Datum: 11.7.2018 10:52

Vážený pane Klausi. Níže uvedený text, je jen části dopisu, který jsem Vám zaslal 08. 07. 1998. Po dvaceti letech na něm nemusím měnit ani slůvko: "Vašim řečem o stabilitě země a dlouhodobém klidu dnes už neuvěří ani ti největší hlupáci.Lidé to vidí takhle:"Klaus prostě udělal kšeft se Zemanem a za křeslo šéfa sněmovny mu přenechá vládu. Jenom si vyměnili role"!!! Takový obchod je podlý, zlý a falešný. Znovu připomínám, že se letošní výsledek voleb od toho z roku 1996 liší, nyní je to 102 : 74 ve prospěch pravice, nepočítáme-li komunisty. Pane předsedo, jestli jste to přehlédl, tak Vám připomínám, že 102 je parlamentní většina. Je Vaší povinností výsledek voleb respektovat a jednat až do úmoru. Jestliže to nedokážete, jděte od toho, vyberte si dovolenou, zasloužíte si ji. Nejste jediný a už vůbec ne nenahraditelný. Když se nedokážete domluvit Vy, ještě to neznamená, že se nedokáže domluvit nikdo jiný. Připomenu Vám pár Vašich nedávných výroků a hesel: Ještě pořád máte radost z toho, že ani ve čtvrtých volbách nezvítězila v ČR levice?

Ještě pořád je pro Vás čtení programu socanů hororem, který Vás děsí? Ještě pořád platí: " S Klausem nebo doleva"? Ještě pořád platí ODS = OBRANA DEMOKRACIE A SVOBODY? Neměli bychom nyní opravdu, ale opravdu zorganizovat Mobilisaci?" konec citace.

Po dvaceti letech devastace klasické stranické politiky, je nehorázné opoziční smlouvy a její důsledky obhajovat. To chce opravdu hroší kůži...

Re: OPOSMLOUVA - tragedie české politiky II:
Autor: M. Prokop Datum: 11.7.2018 11:32

"Uležením" se z toho moudro nestane.

Re: OPOSMLOUVA - tragedie české politiky II:
Autor: J. Kulheim Datum: 11.7.2018 13:51

Pane Hagaro, vznik menšinové vlády bylo racionální řešení tehdejší situace. Pan Lux nepřijal ani nabízené míst předsedy vlády. Bylo pro něho velkým překvapením, že se dá vládnout i bez lidovců.

Niky není něco za nic. Dohoda musí jasná pravidla, Aby někdo nezapoměl na čem se obě strany dohodli, je nutné to napsat na papír a podepsat. Říkejte tomu třeba toleranční smlouva, kdy se vám nelíbí opoziční smlouva.

Ano, bylo to Luxovo vydírání, :
Autor: J. Kanioková Datum: 11.7.2018 18:43

A ten "dopis" je nesmyslný..

Re: OPOSMLOUVA - tragedie české politiky II:
Autor: P. Han Datum: 11.7.2018 14:04

ODS jednala s pravicovými stranami. Jak lidovci, tak US odmítli jít do vlády s ODS, přestože jim byly nabízeny výhody, značně překračující jejich zastoupení v parlamentu. Lidovci by klidně vládli i s ČSSD, těm bylo tradičně jedno, s kým v té vládě sedí, hlavně když v ní sedí. Ale US odmítla i podílet se na vládě se socany, tím padla jakákoliv možnost většinové koalice. Takže žádná parlamentní většina neexistovala. Proč tedy lžete?

Chybovati je lidské:
Autor: I. Mertl Datum: 11.7.2018 10:38

a nevyhnulo se to ani V. Klausovi. Jen ti moudřejší nedělají ze starých chyb vítězství ducha. Takže ANO, Václave Klausi, na co jste sáhnul, to byl gól. Padon, koš.

Re: Chybovati je lidské:
Autor: J. Václavíková Datum: 11.7.2018 11:37

Do sítě občanů, jimž vládl.

Re: Chybovati je lidské:
Autor: J. Kulheim Datum: 11.7.2018 13:57

Ten kdo něco dělá, dělá také chyby. Lépe řečeno za několik let zjistí, že se problém dal řeštit nějak jinak.

Kde jste byl, když bylo potřeba řešit přechod dirigistického režimu na tržní hospodářství? Co jste udělat pro to, aby to bylo lépe vyřešeno? Já jsem přesědčený, že vůbec nic.

Re: Chybovati je lidské:
Autor: M. Prokop Datum: 11.7.2018 16:53

Jak ho tady tak čtu, tak doufám, že nic. To by to bylo dopadlo ...

Re: Chybovati je lidské:
Autor: I. Mertl Datum: 11.7.2018 18:05

No vidíte, oba máte i nemáte pravdu. Nešel jsem do politiky a dělal jsem to, co umím. I tam jsem jistě dělal nějaké chyby, ale nemám se za co stydět, nebyl jsem první, ale zdaleka ne poslední. Ani Klaus se jistě nestydí, ale já, na rozdíl od něj, netrousím po světě, jak jsem chytrej. A co vy, pánové, jak to bylo s vaší životní dráhou? Nebo spíš jen tak okopáváte ty, co vidí svět jinak než vy?

Re: Chybovati je lidské:
Autor: P. Han Datum: 11.7.2018 18:45

Předpokládám, že vidíte svět jinak než Václav Klaus. Takže jste s okopáváním začal...

No, největším "lkopávačem" jste tady na NP vy:
Autor: J. Kanioková Datum: 11.7.2018 18:45

a pár dalších zoufalců

Re: Chybovati je lidské:
Autor: J. Kulheim Datum: 11.7.2018 19:34

Postavil jsem dům, mám syna a dceru a stromů jsem zasadil neurekom To se každému nepovede. S manželkou žiji téměř padesát let a máme ještě tři vnuky.

Jsem ve věku, ve kterém už můžu bilancovat co jsem v životě udělal dobře a co jsem mohl udělat lépe. Určitě jsem nikomu neublížil vědomně. Bohužel, život se žije naostro, bez zkoušení a co se stane nedá se odestát. Myslím, že jsem ve své profesi neudělal žádnou zásadní chybu i když jsem se musel rozhodnout sám, bez jiné pomoci.

Já kolem sebe nic netrousím. Moje názory nejsou pro nikoho tak zase moc zajímavé a nikomu je nevnucuji. Pokud se mne někdo zeptá, tak mu svůj názor řeknu i když vím, že se mut líbit nebude. Když jsem dostal při pohovorech v roce 1970 otázku jestli byl potřebný vstup vojsk, tak jsem řekl, že si myslím, že nebyl. Taková odpověď se jim moc nelíbila. Kdyby se mne neptali neříkal bych jim nic.

Mám výhodu v tom, že moje hodnotová stupnice začíná individuální svobodou a odpovědností sám za sebe a svou rodinu. Respektuji svobodu lidí kolem sebe a chci, aby i oni respektovali svobodu mou a mé rodiny. Nikomu do života nemluvím a nechci, aby mě někdo komandoval co mám a co nemám a říkal co je dobré a co je špatné. Většinou si vystačím sám abych to posoudil. Jsem toho názoru, že svoboda jednotlivce je to jediné za co sojí bojovat.

V.k. má nevýhodu v tom, že jeho názory chce mnoho lidí vědět. Pokud vidíte svět jinak jako já mi nevadí. Vadit mi to začne, když se to začne týkat mé svobody žít po svém a za své.