22.10.2020 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

EVROPA: Zúčtování s levicí

Až na Jana Hamáčka to už vědí všichni. Levice končí, a to nejenom u nás, ale i v Evropě. Ptám se, proč k tomu došlo a jestli pro ni existují východiska.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Fiala 14.11.2018 19:34

Článek hlásá vlastně samozřejmé pravdy

jež ovšem v tomto šíleném, prolhaném a zvráceném světě zaslechneme jen vzácně. Mám k němu jen tu poznámku, že socdem sice ztrácí u nás i na všech stranách. V Německu, jež je pro nás zvlášť důležité, za ni však ochotně zaskakují extrémističtí Zelení ev. Die Linke. Tím ovšem nechci zlehčovat aktuálně i dlouhodobě klíčový problém klimatických změn, oteplování, sucha a různých meteorologických excesů, který už nezpochybňuje ani takový Václav Klaus.

M. Mikulec 14.11.2018 17:14

Pan Robejšek napsal

skvělý článek. Zas jsem o něco chytřejší, když se dnes právě díky masmédiím všechno relativizuje, včetně pravice a levice (nejen ten proslulý nacionální socialismus coby extrémní pravice :-)). Levicové politické strany opravdu selhaly, ale levicové názory se neukotveny vznášejí prostorem i tam, kde bychom je nečekali, jako od pana Okamury. Za jeho návrhy jako Stop byznysu s chudobou a přiskřípnout prsty exekutorům, sociální dávky lidem s pracovní minulostí, by se nemusela stydět ani Čssd: jenomže tu to nezajímá, jak výborně pan Robejšek vysvětlil.

J. Cervenka 14.11.2018 15:34

identity

myslim, ze neni moc nadeje - neb levice opustila davnou tradici na prvnim miste podporvat,ecnomicky znevyhodnene, lepsi zdravotni zabezecnei, odbory a skolstvi. Nyni na prvnim miste a hlavni thema je podporan mensin, respektu pro mensiny, pro imigrany, otevreni hranic pro asyl - podpora tribalismu, identity politics. Ta je naprosto neslucitelne s democracii a liberalni svobodou slova.

M. Prokop 14.11.2018 16:05

Re: identity

Takovou tradici levice nikdy neměla. Ekonomicky znevýhodněné obírala daněmi, aby mohla předstírat, že jim něco dává, zdravotní zabezpečení prosazovala pro všechny stejně mizerné, školství také.

P. Urban 14.11.2018 15:33

Dnešní skutečně levicová politika

se musí zabývat odměnou za práci, ochranou vlastních lidí před zahraniční konkurencí, podporou sociálně slabých a zajištěním bezpečnosti nižších vrstev společnosti. K jejím tématům musí patřit chudoba ve stáří, podpora normální rodiny, levné bydlení pro chudší lidi a daňové úlevy pro nižší střední třídu.

K tomu všemu potřebujete prachy, prachy a zase prachy. Nebo, abych byl přesnější, ekonomickou prosperitu. To znamená větší závislost na těch, kteří roztáčí kola ekonomiky. Těm je nutno maximálně vyjít vstříc. Protože jen tak si nižší i vyšší střední třída vydělá dost na to, aby fungování státu, levicového či pravicového, mohla zaplatit. Alternativní cesta vede do Řecka nebo, pokud by nebyla uplatněna neoliberální záchrana, do Venezuely.

Jistě, prosperující hospodářství není jediným měřítkem dobře fungující společnosti. Podobně jako vysoký plat není jediným měřítkem dobře fungující rodiny. Pokud ovšem nejste schopni platit své účty bez permanentního zadlužování, pak hrozí, že jakýkoli výpadek tu funkčnost výrazně ohrozí. To pak není mnoho prostoru pro experimenty, které mohou nebo taky nemusí fungovat.

V porovnání s tím je nutné "salónní levici" přiznat, že sice není zadarmo, ale v porovnání s běžnou praxí klasické levice (chudým brát a žebrákům dávat) je přece jenom o něco levnější. Nebo levnější aspoň byla, před migrační krizí.

A Daniel Černý? Pokládá-li jinak myslící za magory, pak by mohl být jmenován národním umělcem. Ne kvůli svému dílu, ale protože do českého národa perfektně zapadá.

P. Urban 14.11.2018 15:36

Oprava

DAVID Černý.

P. Urban 14.11.2018 16:44

Existuje ještě jedna alternativa

a to oliberální (neneoliberální) pomoc, jakou předvedlo Německo po sjednocení na území bývalé NDR. To znamená dotyčné území de facto živit. A doufat, že se za pár desítek let zmátoří natolik, aby se aspoň zčásti uživilo samo.

Takovýto postup vůči Řecku by pravděpodobně velmi pomohl řecké levici. Zda (a kam) by levici pomohl také ve zbytku EU, především v Německu, ale nejen tam, tím už bych si tak jistý nebyl.

V každém případě Řecko by se takto zachraňovat dalo. Obávám se, že celou EU by takto zachraňovat neměl kdo.

V. Novák 14.11.2018 15:29

Marx by "neomarxistům" vytknul leccos,

hlavně to, že se ho berou do huby.

Marx nepropagoval abstraktní nebo absolutní rovnost, ale rovnost ve vztahu k výrobním prostředkům - ekonomickou rovnost.

A už vůbec by nechápal ten nesmysl s rovnocenností kultur. On - stoupenec představ o vývoji od nižších k vyšším formám společenského bytí, od prvobytně pospolné společnosti k otrokářslé a přes feudální, kapitalistickou a socialistickou ke komunistické! On, který popisoval vývoj od divošství přes barbarství k civilizaci!

Vždyť "neomarxističtí" sluníčkáři by ho označili za xenofoba a fašistu!

J. Svoboda 14.11.2018 15:38

Re: Marx by "neomarxistům" vytknul leccos,

Je na vás vidět, že jste vzorným absolventem VUMLu. Až po ten kapitalizmus to je v pořádku. Odbočka k socializmu a potažmo ke komunizmu byla odbočka na slepou kolej, které sem se mohli navzdory zázračnému Marxovi vyhnout. Odbočka, která stála mnoho lidských životů a fůry peněz.

V. Novák 14.11.2018 17:28

Re: Marx by "neomarxistům" vytknul leccos,

I kdepak VUML, člověče!

VUML byl pro dělnické kádry. Já mám čtyři ročníky od Dějin MDH přes Politickou ekonomii a Historický materialismus po Vědecký komunismus - a taky státnici z toho všeho. Jako všichni vysokoškoláci v 80. letech. A pak jsem si to zopakoval na třech semestrech postgraduálu.

S VUMLem se můžete nechat vyfotit...

A možná byste se taky mohl zkusit naučit porozumět psanému textu - aspoň tomu, čemu se říká "citace".

M. Prokop 14.11.2018 16:06

:-P

"rovnost ve vztahu k výrobním prostředkům - ekonomickou rovnost."

To je možné nějak zařídit?

V. Novák 14.11.2018 17:23

Re: :-P

Já netvrdím, že je to možné zařídit.

Píšu, co požadoval Marx na rozdíl od "neomarxistů", kteří nemají s marxismem nic společného.

B. Hamal 14.11.2018 14:04

„…bohatí bohatnou a chudí chudnou.

To sice není nový jev, ale dnes nabyl rozměrů nebývalých a nevídaných. Multimiliardáři Jeffu Bezosovi přibyde každý den na osobním kontě dvě stě milionů dolarů, zatímco dělníci, kteří otročí v jeho firmě Amazon, dostávají tak hladové mzdy, že polovině z nich stát musí dávat potravinové poukázky, aby jejich rodiny mohly vůbec přežít.“ (http://literarky.cz/politika/svet/27293-americke-volby-koho-bohove-chtji-potrestat)

Není problém pro takové multimili... zdeptat levici, které se takto organizovaný svět nelíbí. Tj. svět, kde lidé žijí v ohradách, v nichž si mohou demokraticky rozhodovat o běžných prkotinách, ale běda pokusí-li se změnit podstatu této demokratické totality.

Petr Robejšek nekritizuje levici, že se nesnaží dostatečně, je nadšený, že proti miliardám nemá šanci..

M. Prokop 14.11.2018 14:48

Re: „…bohatí bohatnou a chudí chudnou.

Jo literarky, to je dobré levičácké hnízdo. Tam to v otročí v hlavě všem.

E. Tocháček 14.11.2018 11:45

Na úbytě přeci nezachází jenom levice,

ale i pravice. Lidé vycítili, že o dalším směřování společnosti se nerozhoduje na linii volič -> jeho zastupitel, ale na linii lobbisté korporací a sociální inženýři -> politické elity. Za této situace je celý pravo-levý ideologický zápas dobrý akorát tak na odvedení pozornosti. Volič už to ale začíná intuitivně vnímat a hledá jak si vzít rozhodování nazpět. Až se tak stane, vrátí se na scénu i pravo-levý ideologický zápas.

M. Prokop 14.11.2018 14:49

Re: Na úbytě přeci nezachází jenom levice,

Tak to holt musí ten volič trochu myslet, kdo může své volební sliby i splnit, případně jak. A nevolit slibotechny, ať už levičáky, nebo Bureše, Piráty a podobnou verbež.

J. Svoboda 14.11.2018 15:48

Re: Na úbytě přeci nezachází jenom levice,

Volič už to začal vnímat dávno a proto zvolil Babiše. Tím ale minul cíl. Rozhodování si rozhodně nevzal zpět, ale podal ho Babišovi na stříbrném podnosu.

P. Urban 14.11.2018 16:49

Otázka je, jaké rozhodování

Pokud nedokážete přežít bez zadlužování, pak budete vždy závislí na těch, kteří Vám půjčí.

Na tom nic nezmění ani pravo-levý zápas, ani držba rozhodování.

L. Severa 14.11.2018 10:22

Možná, že je i prozaičtější důvod.

Měl jsem vždy dojem, že levicové strany bývaly jakýmisi "ochránci chudých". U nás měli soc.demokraté ještě na pomoc odbory(např. táta Falbr) a dařilo se jim. Jsem dost skeptický v hodnocení voličů. Mám dojem, že hodně zabírají na to kdo co dá, nebo i slíbí. Je mi to dost trapné omílat to třicetikorunové tsunami, ale zabralo. Po válce slibovali komunisté všem modré z nebe. Ostrými lokty se všude nacpali do veřejných funkcí a rozdávali. A slibovali a slibovali... V pohraničí statky, znárodněné firmy a všem ráj na zemi. A zabralo to. Vždyť je volila celá řada živnostníků i zemědělců. Co nabídnout dnes, když maximum možného i nemožného dává(nebo si to rozdávání přivlastňuje) ANO. Pokud se našemu hospodářství bude dařit tak Babiš bude mít kolem třiceti procent a volič mu vše odpustí. Zřejmě v zemích hojnosti to bude mít levice těžké.

V. Petr 14.11.2018 10:13

Podívejme se na otázku exekutorů!

JEDINÁ strana, která hájí zájmy nejen dlužníků, ale dokonce i věřitelů je Okamurova SPD. Všechny ostatní strany a hnutí jsou ve vleku exekutorské lobby!

M. Prokop 14.11.2018 10:33

Re: Podívejme se na otázku exekutorů!

Zajímavá schizofrenie ...

V. Petr 14.11.2018 10:42

Můžete svou myšlenku pooněkud rozvést? Na toto se nedá

odpovědět!

M. Prokop 14.11.2018 12:08

Re: Můžete svou myšlenku pooněkud rozvést? Na toto se nedá

Zájmy dlužníků a věřitelů jsou rozdílné, až protichůdné. Těžko hájit oboje, zvláště pak při prokázané "inteligenci" členů a představitelů SPD.

V. Petr 14.11.2018 12:14

Ale ale, Vy jste nepochopil, že jsou tady ještě zájmy třetí

skupiny, a tou jsou EXEKUTOŘI. Okamura chce zkrouhnout zisky exekutorů tak, aby nebyly mnohonásobně vyšší, než vymáhaný dluh a současně chce, aby exekutoři nedostávali peníze, dokud nebude uspokojen věřitel!

Věřiteli jistě neprospívá, když jde většina toho, co SPLÁCÍ dlužník do kapes exekutora!

M. Prokop 14.11.2018 14:50

Re: Ale ale, Vy jste nepochopil, že jsou tady ještě zájmy třetí

Když jim zkrouhne zisky, ostrouhá taky věřitel.

P. Urban 14.11.2018 16:52

Tak to řada exekucí jednoduše nebude

protože se nikomu nevyplatí.

Jsem pro. Ale v souladu se zájmem věřitelů chudých dlužníků to asi nebude.

S. Rehulka 14.11.2018 14:30

Re: Můžete svou myšlenku pooněkud rozvést? Na toto se nedá

Žiji už půlstoletí v Austrálii, nejsem bohatý, ale jsem finančně spokojený. Celý svůj život tady, jsem nakupoval "za hotové", nikdy na dluh - tedy "na půjčku" ! Mám zásadu - na co nemám, to nepotřebuji. A je zajímavé, že se mi exekutoři (ano, i v Austrálii jsou exekutoři) - vyhýbají !

M. Prokop 14.11.2018 14:52

Re: Můžete svou myšlenku pooněkud rozvést? Na toto se nedá

Kdysi dávno, ještě za bolševíka, jsem si půjčil na garáž. Nutně jsem ji potřeboval. Od té doby už mám úspory, tak si půjčovat nemusím.

Obecně řečeno, půjčka má cenu jen na investici, která vynese více než dluh + úroky.

J. Richter 14.11.2018 11:58

Re: Podívejme se na otázku exekutorů!

dluhy?

J. Chaloupka 14.11.2018 10:01

Levice prostě vládla tak dlouho, že si začala myslet,

že je to navždy. No a ono ne.