23.11.2020 | Svátek má Klement


Diskuse k článku

ESEJ: Zeman či Husák?

Experti různých oborů v poslední době konstatují určitý návrat do minulosti: leckteré rysy současného společenského života začínají nápadně připomínat normalizaci, a nabízí se tak srovnání dvou presidentů: Zemana a Husáka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ráž 23.11.2015 15:11

Srovnávat Husáka a Zemana je nesmysl

bez oddělení toho, co srovnáváme. Jestliže chce Payne srovnat tyto dvě osobností s pohledu jejich prezidentské funkce, ukazuje to elementární zmatek v myšlení.

Už jenom tím, že Husák byl zprvu vrcholným představitelem autoritářské moci (KSČ) a později se stal je reprezentační figurkou. Zeman je demokratický zvoleným prezidentem, který zpočátku chtěl být reprezentantem všech složek obyvatelstva, ale s pooznanim, že u jisté nezanedbatelné množiny občanů důvěru nezíská, stal se mluvčím jen té množiny, kterou reprezentovali jeho voliči.

A srovnávat je jinak nejde, neb jsou každý zcela rozdílnými osobnostmi a to jak z pohledu jejich rozdílného genofondu, tak i povahově. Například o Husákovi si můžeme myslet co chceme, ale rozhodně byl intelektuál, což se objektivně o Zemanovi říci nedá.