Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

BUDOUCNOST: Referendum o přímé volbě prezidenta

Kdepak jen po 15 měsících jsou všechny předvolební sliby a všechna ta naléhavá spektakulární témata, která se v parlamentních volbách zvolení straníci dušovali dotáhnout až do úspěšného konce, i kdyby na nás přišlo třebas zemětřesení.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JJ

J40u87r53a 48J16u78r27a71x

19. 1. 2023 13:59

... že jako národ máme dostatek rozumu a intuice na zásadní rozhodnutí. A přitom to byl právě šéf ODS, jenž se před pěti lety po zvolení Miloše Zemana prezidentem zařadil mezi ty, kteří kategoricky tepali do téhož nekompetentního národa, který označili za ten, jenž není schopen ... pravíte.

Ale no tak ... vždyť je to prosté. Pakliže národ ve volbách rozhodne podle mého gusta, je kompetentní a vyspělý. V opačném případě je bandou nekompetentních zaostalých idiotů.

0 0
možnosti
PS

P22a86v74e55l 82S17u61r63a

19. 1. 2023 13:13

Všechny popisované problémy by vyřešilamožnost odstavit "oligarchy - moderní rozkrádače v mezích otvorů v zákonecj" od přístupu do politiky. Tím by se politika zbavila 70% zbytečných diskusí.

0 0
možnosti
PP

P70e68p41a 22P55e60p14a65x

19. 1. 2023 11:12

5-kolka je jako špatný vtip, nevím za co jsme trestáni že nám vládnou takové individua.

0 0
možnosti
VM

Také bych rád věděl.

I když jeden směr vidíme - ÚS !

0 0
možnosti
OM

O55. 52M82.

19. 1. 2023 10:09

Můžete mi osvěžit paměť, kterak P. Fiala tepal do národa, že si zvolil špatného prezidenta? A že by vláda chtěla změnit způsob volby prezidenta, natož o tom vyhlašovat referendum, to je taky nějaká novinka, kterou jsem nezachytil.

Děkuji.

0 0
možnosti
PM

P49e39t78r 38M92a58r79c54í42n

19. 1. 2023 10:20

Referendum o přímé volbě prezidenta budou tyto prezidentské volby. Protože president, který půjde vládě "na ruku" nebude mít problém vládě jmenovat vyhovující soudce Ústavního soudu. Takže bude volná cesta třeba k hlubšímu zapracování direktiv EK do naší ústavy a dalších zákonů...

0 0
možnosti
Foto

A/ Považuji funkci presidenta v našem politickém systému, který je založen na parlamentní demokracii, za přežitek a měla by být zrušena. Presidenta tento stát nepotřebuje.

B/ Přímá volba hlavy státu byla zavedena bez patřičného upřesnění Ústavy. Současně se nepočítalo s možností, že do křesla hlavy státu usedne jedinec, který bude veden pomstychtivostí, opačnou orientací než vláda, jedinec, jehož touha být stále viděn a slyšen bude pořevažovat nad odpovědností, plynoucí z jeho postavení.

0 0
možnosti
PK

P56e72t66r 47K51u26b67á37č

19. 1. 2023 9:40

Považuji poměrné zastoupení v parlamentu - zejména aktivistickým ústavním soudem opakovaně a nekonzistentně měněný český volební zákon - za nebezpečný pro další vyvoj České republiky.

Příkladem budiž současné složení parlamentu, kde to jestli strana pronikne do parlametnu nezáviselo ani tak na vůli voličů, ale spíše na tom jestli strana má partnery pro účast na kandidátce některé koalice, nebo ne. Vláda takových koalic pak je natolik široká až je akce-neschopná - viz současná situace.

Tento koncept byl natolik úspěšný ve vyhnutí se vůli voličů, že lze očekávat že předvolební koalice typu "Sněhurka a sedm trpaslíků" s námi budou už na věky, což povede k zabetonování parlamentu a politické scény.

Proto jsem rozhodně pro zachování přímé volby prezidenta - jako většinového prvku v našem politickém systému a posílení jeho pravomocí aby jeho kontrola nad chodem republiky byla úměrná mandátu z přímé volby.

0 0
možnosti
FDL

Chce to právo nejen volit, ale i odvolat.

0 0
možnosti
VC

Pane De Lammere, stručně a naprosto výstižně řečeno. Totiž politik, který chová jistotu, že je voliči neodvolatelný, jde na ruku straně, která mu dovolila za ni kandidovat, nikoliv lidu, a jak známo, strany jsou mezi volbami neodvolatelné. Bohužel!!:-/

0 0
možnosti

P19e38t68r 32Č71e83c93h

19. 1. 2023 8:21

" Lidé u nás nejsou o nic méně zodpovědní, než v jiných zemích, a proto si zaslouží i stejnou míru svobody“.

To je naprostá pravda. Ovšem skutky toho, kdo toto prohlásil věci neodpovídají. V podstatě jde o jedno, lépe řečeno o dvě věci. Lidé - občané musí dostat svobodu přímého vyjadřování se k záležitostem, které se jich také přímo týkají. Musí mít možnost přímo volit s v é zástupce a musí mít konečné slovo ve všech věcech, týkajících se také všech občanů. Občany nemohou zastupovat žádné politické strany ani hnutí, které v podstatě zastupují jen své členy a příznivce. Nikoliv všechny občany a nebo aspoň jejich většinu. Tady je zakopaný pes nefunkčnosti celého našeho politického systému. Systému, který zde máme už od roku 1920 a který nikdy pořádně nefungoval. Nefungoval proto, že volené politické subjekty nikdy nezastupovaly občany, ale jen sebe, své členy, příznivce a voliče, jichž byla a je vždy naprostá menšina ze všech občanů.

0 0
možnosti
FN

Referendum o přímé volbě fialová vláda nepřipustí. Jestliže nenávidí něco ještě více než přímou volbu, tak je to referendum. Že je referendum v ústavě, to pro ni znamená méně než nic, neboť společenstvo pravdy a lásky uctívá výhradně ducha ústavy.

0 0
možnosti

P17e56t74r 82Č76e32c68h

19. 1. 2023 8:23

Kromě toho ducha uctívá a uznává ještě ústavní zvyklosti. Zejména ty, které společenstvím dávají moc nad občany. Význam českého textu ústavy je nezajímá.

0 0
možnosti
JM

Možná to bude znít paradoxně, ale referendum o přímé volbě je možné učinit spolu s volbou. Ovšem pouze v prvním kole. Druhé kolo je volbou o úplně něčem jiném.

Předpokladem by byla nejen změna Ústavy (poměrně drobná), ale především shoda na tom, na koho by prezidentské pravomoci byly v případě pozitivního výsledku referenda delegovány. Takováto shoda by nebyla na škodu i pro případ dočasné indispozice osoby, která úřad aktuálně zastává.

Více zde: https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/volby-nikdo-nejlepsi-kandidat.A230112_194607_p_politika_nef

0 0
možnosti

P31e22t78r 92Č40e92c49h

19. 1. 2023 8:36

Předpokladem funkčnosti státu může být jen zcela zásadní přepracování celé ústavy. Žádná drobná změna nic neřeší. Možnost konání referend a všeobčanských hlasování musí být obsaženo přímo v ústavě a musí zde být jednoznačně psáno, že jejich výsledky jsou obecně závazné. Přímá volba všech volených kandidátů (nikoliv politických stran a hnutí) musí být rovněž dána ústavou. Z přímé volby prezidenta musí být odstraněna možnost, že kandidáty mohou navrhovat poslanci a senátoři. Prezident je totiž zástupcem všech občanů a tedy jen oni mají mít právo své kandidáty navrhovat. Orgány moci zákonodárné, výkonné a soudní musí být přísně odděleny a nesmí si vzájemně zasahovat do svých daných pravomocí a povinností. Obecně musí být stanoven nejvyšší možný počet ministerstev a většina pravomocí a povinností musí být přesunuta do Krajů, měst a obcí. A tak bych mohl dlouze pokračovat. Pokud k tomuto nedojde, budeme se stále plácat někde mezi socialismem a anarchií, vždy někde mezi něčím, což v podstatě děláme již od roku 1920.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz