8.7.2024 | Svátek má Nora


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Patta 5.7.2024 12:27

Bez toho abychom pochopili co se děje a proč se to děje, jsme vydáni muslimské tsunami. Místo koukání z okna doporučuji pohled na odkazy ve výše zmíněné knížce. Knihu si nemusíte hned kupovat, stačí výpůjčka v městské knihovně. V té pražské je k půjčení šest výtisků knihy Ekonomům to myslí černobíle.

P. Hák 5.7.2024 8:28

Za Výmarské republiky se přešlo od inflačních marek k říšským (RM). Ty pak platily až do konce WW2, dokonce i po ní. Inflační náraz RM přišel až s německým úpadkem na konci války.

Jinými slovy, hodnota peněz nebyla po většinu vlády nacistického režimu problém. "Bezcenné papírky" to nebyly. Před válkou byl kurz RM k USD stabilní, za RM jste mohl nakoupit stejně jako za USD i v zahraničí. Za války také, pokud země brala obě měny (Švýcarsko, Švédsko... zajímalo by mne, zda i Finsko).

P. Hák 5.7.2024 8:17

Jak jsem psal - nežili si ani tak, jako západní vyšší střední třída. Přitom bohatství v zemi by jistě stačilo na to, aby mohli mít mercedesy, vily s bazény a dovolené v Karibiku. Stačilo jen více utáhnout šrouby, prostředky k tomu měli.

J. Lukavsky 5.7.2024 8:17

Nevím jestli v době Výmarské republiky byly jen ty jedny inflační marky nebo dvojí. Ty inflační jistě byly "papírky". J.L. end

P. Hák 5.7.2024 8:13

Tématem hovoru bylo, zda podle Vašeho tvrzení byly RM bezcenné natištěné papírky. Tak byly, nebo nebyly?

J. Lukavsky 5.7.2024 7:34

"brutální znehodnocení marky" no to není můj obor, ale řekl bych, že tím Německo "vytřelo zrak" Francii a spol. Mělo zaplatit obrovské reparace za prohranou 1.sv. válku (jak bylo tenkrát zvykem), což šalamounsky vyřešilo natištěním papírků a obrovskou inflací. Pak mohlo klidně splácet miliardy/hodinu. Možná museli část platit ve zlatě, či konvertibilních markách, nevím. Ale kdysi jsem našel doma miliardovou marku z té doby a děda se smál "to stál jeden chleba". Ano je to založeno na očekávání. Když mi dáte tisíc dolarů tak vím, že si za to koupím v USA ale i kdekoli cokoli. U jiných měn to neplatí. J.L. end

J. Lukavsky 5.7.2024 7:26

Asi záleží na tom co si představujete pod pojmem luxus. Naši papaláši nesměli dávat najevo že si žijí lépe, ano. Ale žili si lépe. Jedna známá musela na okresní palác KSČ něco vyřídit a šokovalo jí, že tam měli v bufetu párky, tak si jich koupila kilo a prodavačka jí je nevraživě navážila. Tenkrát byly párky "podpulťák". A poukazy na auta? "systém, kde je zachováno soukromé vlastnictví, ale bohatství je koncentrováno v rukou malé části populace." je kapitalizmus. V každé společnosti se etabluje malá skupina bohatých co "v tom umí chodit". Problém je jestli zbohatnou tím, že např. vyrábí "trhák" nebo dělají po čem je poptávka, nebo zda se umí "přicucnout". Bohužel to druhé je dneska "in". J.L. end

H. Scholzova 4.7.2024 20:27

Domnívám se, že odpověď na tuto otázku je spis údiv a smutek či vztek ( podle povahy) , ale nikoliv nějaké vysvětlení, anžto je zbytečně.

H. Scholzova 4.7.2024 20:23

Domnívám se, že odpověď na tuto otázku je spis údiv a smutek či vztek ( podle povahy) , ale nikoliv nějaké vysvětlení, anžto je zbytečně.

H. Scholzova 4.7.2024 20:20

Možná má na věc jiný názor než vy. V tom případě vámi dpoprucene odpovědi nefunguji.

P. Hák 4.7.2024 16:51

Jistě, ale v současné době jsou prakticky všechny peníze založeny na důvěře (vnitřní, vnější) v měnu a v možnosti používat tuto měnu k mezinárodním platbám, plus na zájmu o měnu ze strany bank a občanů. USD navíc staví na pozici světové rezervní měny.

Celkově jsou ta "aktiva" založená na očekávání, což může být pravda, ale může také jít o iluze, to nikdo předem neví.

Co se týká Německa, brutální znehodnocení marky proběhlo za demokratické (a kapitalistické) Výmarské republiky. Nacismus tehdy ještě neexistoval. Říšská marka zavedená po Papiermark a Rentenmark představovala podstatně stabilnější peníze, ať už se jí platilo za zbytku existence Výmarské republiky, nebo po nástupu nacismu. Až inflace koncem války srazila hodnotu RM na čtvrtinu.

P. Hák 4.7.2024 16:30

Děkuji za Váš hlas. Zatím jediná smysluplná odpověď.

P. Hák 4.7.2024 16:29

Zcela netuším, proč do mého dotazu je nutno motat Rusko.

Psal jsem o tom, že komunistické elity nežily v přepychu (což v porovnání se západními miliardáři, milionáři atd. opravdu nežily, ve skutečnosti nežily ani tak luxusně, jako západní vyšší střední třída). Výslovně jsem jmenoval Jakeše, tedy ČSSR.

Máte k tomu nějaký argument?

Dále jsem se ptal, jak by čtenář nazval systém, kde je zachováno soukromé vlastnictví, ale bohatství je koncentrováno v rukou malé části populace. (Komunistické režimy 20. století jsou vyloučeny z výše uvedeného důvodu.)

Máte nějakou smysluplnou odpověď?

J. Lukavsky 4.7.2024 14:50

"porovnáte to, jak žil třeba Jakeš, s tím, jak žijí západní elity," no když si porovnáme jak žil i náš dělňas např. s dělníkem z Afriky nebo z Ruska... tak jsme na tom nebyli tak špatně. Ale zase jak si žijí elity v Rusku dnes... no asi si to moc neužijí neb nevědí dne ani hodiny kdy vyskočí z okna. V našem systému máme tu výhodu, že můžeme klidně odejít do USA, Austrálie, Afriky, Ruska... a nikdo po nás nestřílí na hraniích. Prostě každý svého štěstí mašinfýra jest. J.L. end

P. Hák 4.7.2024 13:20

Pane Lukavský, psal jsem "velká většina". Možno dohledat.

Jinak když z hlediska přepychu porovnáte to, jak žil třeba Jakeš, s tím, jak žijí západní elity, tak pochopíte, co jsem měl na mysli.

J. Lukavsky 4.7.2024 13:08

Už v Číně v době Marca Pola jste mohl papírovou bankovkou platit, nebo si jí vyměnit za zlato. Záleží na tom zda nějaká Centrální či Národní banka omezuje tisk bankocetlí aby nepřesáhly hodnotu "ostatních aktiv" státu. Čili zda bankovky reprezentují nějaké jiné hodnoty než jenom kolik má stát zlata ve sklepě. J.L. end

J. Lukavsky 4.7.2024 12:59

"Oni i ti papaláši žili ve srovnání se Západem poměrně skromně" no úplně přesně: nesměli s tím svým blahobytem na veřejnost. Takže jen potajomky. A to možná bylo i jedním z důvodů proč ani řada těch papalášů a "lepších" lidí se o ten socík nervala. Ale jitě nechcete tvrdit, že zodpovědný vedoucí Masny, Zelenimy Mototechny.... se měli stejně jako dělňas co hákoval u pásu. Byli pravda i protěžovaní dělníci kupř. horníci, ale kdo byl někdy v dole tak jim nezáviděl. J.L. end

M. Grussmannová 4.7.2024 12:47

No já bych to nazvala neofeudalismem.

Žádný socialismus v tom "sociálním" slova smyslu se na nás fakt nechystá...

O neofeudalismu mluví Robejšek, Kovanda a Keller

Koho zajímá, co znamená neofeudalismus v praxi, nechť si nastuduje,jak skvěle se měl sprostný lid za feudalismu

P. Hák 4.7.2024 8:42

No v tom případě jsou socialistické všechny státy, co se pustily zlatého standardu, včetně svatých USA (a už dost dlouho).

Tím slovo "socialistický" de facto ztrácí odlišující význam.

J. Lukavsky 4.7.2024 8:30

"Pokud za svoji produkci dostáváte papírky, za které můžete žít v luxusu" záleží asi na tom, jestli ty papírky jsou podloženy i něčím jiným nežli iluzí. No a to tenkrát v Německu asi bylo. Ano, továrník prodával občanům a ti mu platili penězi. Ale také státu a ten platil... papírky. Takže vlastně to byl krásný způsob jak okrást kapitalisty, což pro "Nacionálně socialistickou německou dělnickou stranu" žádný morální problém nebyl. J.L. end

K. Zelený 3.7.2024 23:33

Nj, vy jste zlatej člověk, nebudete vy nakonec tenhle dobroser?

K. Zelený 3.7.2024 23:30

Tag určitě, je skoro jedno jestli vás někdo tahá na vařený nudli lží, hlavně, že vám to dělá dobře. Kolik máte doma zázračných hrnců a léčivých dek a kolik už jste vyhrál ve skořápkách?

J. Ganaur 3.7.2024 23:23

Já jenom, že jste nic nenašel, jen ten výrok Leyen.;-D

I. Patta 3.7.2024 22:52

Pokládat otázku, která je zodpovězena v knížce založené v mé vlastní knihovně, jako to dělá B. Kuras, je poněkud absurdní. Kniha má název Ekonomům to myslí černobíle a odpověď na uvedenou otázku najdete na straně 323.

I. Patta 3.7.2024 22:41

Blázen ne, ignorant ano.

P. Diviš 3.7.2024 22:15

Asi to Kuras nečetl, nezdá se být bláznem.

V. Církva 3.7.2024 21:42

Ono je skoro jedno, zda Ylva Johanssonová „Migranti přicházejí z lásky a vaší prací je vítat je. Evropa je stárnoucí kontinent, a ať se vám to líbí nebo ne, musíte je vítat.“.

V každém případě se podle toho EU i FRONTEX chová.

I. Patta 3.7.2024 21:37

Panu Kurasovi jsem osobně předal v červnu 2021 v kavárně Adria knihu Ekonomům to myslí černobíle. Knihu, která v té době vyšla v nakladatelství Verbum. Knihu, kde je těch "pár neodbytných otázek" již zodpovězeno! Má EU nějaký jiný cíl a program než pohřbít Evropu, tentokrát nenávratně? (strana 308) Kdo jsou ty záhadné osoby za fasádou EU, které to vymýšlejí? (strana 206) Proč to dělají? (strana 26) A jak je možné, že si to půl miliardy gramotných lidí nechává líbit? (strana 323). Navíc jsou v knize zodpovězeny otázky: Jak z toho ven? (254, 271) Jak se k reformám staví čeští politici od Paroubka až po Schillerovou? (strana 333).

P. Hák 3.7.2024 21:35

No, už se omezuje zdravotní péče.

P. Diviš 3.7.2024 21:31

Sociální služby (socík) jedou na plné koule, jen na dluh.