17.6.2024 | Svátek má Adolf


Diskuse k článku

POLITIKA: Ministerské rošády nejsou jen o ministrech

Je to zvláštní – téměř vždy, když se v nějakém vládním kabinetu hovoří o personálních změnách v ministerských postech, je předmětem buď spekulací, nebo dokonce přímo skutečných změn vedení ministerstva zemědělství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 4.12.2012 18:07

Kde jsou příčiny dějů a jevů?

Kde je základ toho, že dochází neustále k výměnám na postech ministrů? Pravá příčina tkví v e špatném politickém systému, v absolutní moci politických stran.Ještě ve volebním systému podle zásad poměrného zastoupení. Tento volební systém není schopen vygenerovat  většinu u nějaké politické strany a proto jsou po každých volbách tvořeny, lépe řečeno handlovány, koalice politických stran, které onu většinu mají aspoň na první pohled zajišťovat. Díky volebnímu systému však tuto potřebnou většinu zajišťují jen koalice. Tyto koalice nejsou tvořeny na základě žádného právního opatření a jsou tedy nelegitimní. Nicméně tvořeny jsou, stejně jako mnoho jiných nelegitimních věcí v ČR. Koalice jsou tvořeny na základě handlování o pozicích ministrů, jejich náměstků, ředitelů odborů na ministerstvech či místech ředitelů přímo řízených organizací. Tedy, nejhorší možný případ politické korupce, vedle nějž korupčníci jiní (ekonomičtí) blednou závistí. Politické strany si při handlování koalice rozdělí funkce ministrů a další funkce. Na základě tohoto sprostého handlu je následně prezidentovi navržena vláda, jejíž členy tento jmenuje. To je jediná legitimita, o kterou se vláda může opírat. Poté stačí málo, průšvih zaviněný některým z vyhandlovaných funkcionářů a strany v koalici se začnou znovu dohadovat. Aby bylo navenek vytvořeno zdání upřímnosti, jsou vyměňováni ministři, někdy pro skutečnou nekompetentnost, jindy pro nekompetentnost premiéra či proto, že strany v kolaici se musí nějak znovu domluvit. Toto je skutečnost. Příčina je ovšem pouze a jedině ve špatné ústavě (čl.5 a dalších), ve špatném volebním systému a neméně špatných volebních zákonech. V systému, založeném a stojícím na moci politických stran nad občany země. Na absolutní diktatuře politických stran, které z titulu své moci nectí deklaraci ústavy o tom, že veškerá moc pochází z lidu. Porušují beztrestně ústavu v několika jejích článcích a stále jim to prochází. O tom to je.

A. Hrbek 4.12.2012 22:25

Re: Kde jsou příčiny dějů a jevů?

Vážený pane Čechu,

základní příčinou je zpolitizování státní správy a to často až do úrovně vedoucích oddělení. To nejsou odborníci, ale exponenti politických stran,jejichž základním úkolem je zajistit tok financí do určité politické oblasti.

Proto to neustálé odkládání zákona o státní správě s definitivními kvalifikovanými v zásadě neodstranitelnými úředníky, vyšlých konkursů, a to až po úroveň náměstků. I když i v případě "neodvolatelných" policejních ředitelů se našly cesty.

P. Čech 5.12.2012 7:07

Re: Kde jsou příčiny dějů a jevů?

Mám za to, že se mýlíte, pane Hrbku. To, o čem zde píšete , není příčinou, ale důsledkem. Zpolitizování státní správy je důsledkem nastavení celého systému. Nastavení, které kritizuji. Kdyby totiž naše ústava neobsahovala čl.5, který hovoří o volné soutěži politických stran a zároveň se zmiňovala o tom, že volby do všech úrovní státní správy (zde mám na mysli nejen senát, ale i poslaneckou sněmovnu, prezidenta a zastupitelstva krajů a obcí) jsou většinové dvoukolové, potom by k Vámi zmiňovanému zpolitizování nemohlo dojít. Tedy opakuji, zpolitizování státní správy je velmi špatná věc, je však důsledkem celkového ústavního systému. A právě proto také nelze provést skutečné, velmi potřebné a zásadní reformy státní správy, které mohou přinést stovky miliard do státního rozpočtu.

F. Janíček 4.12.2012 17:17

Pne Hrbek,

kde jste sebral toho pana Holuba ?  Možná jste se jen spletl  - místo Havel říkáte Holub. Ale v tom případě se moc, ale opravdu moc mýlíte, považujete-li pana Havla za nekompetentního. Je to náš špičkový odborník na problematiku zemědělství a všech navazujících oblastí.

A. Hrbek 4.12.2012 22:18

Re: Pne Hrbek,

promiňte,

skutečně Petr Havel.

Můžete mi laskavě uvést, jaký zemědělský podnik úspěšně řídil?

Pan Havel je typický "agrární analytik", "novinář" na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí. V mediální oblasti působí od roku 1993. Mimo jiné byl šéfredaktorem celoplošného radia Echo, zástupcem šéfredaktora České tiskové agentury.

Jeho články mají typicky jednostranné zaměření.

A. Hrbek 4.12.2012 15:01

Pan Holub

jako obvykle kecá

K zemědělství měli velmi blízko např. pan Fencl, pan Lu i pan Palas.

Rozhodně blíže než pan Holub

P. Čech 4.12.2012 9:25

Pouze k třetímu odstavci.

Tento text se týká nejen ministerstva zemědělství, ale všech ministerstev obecně. Politické strany, k tomu , aby mohly ovládat občany, potřebují malou armádu loajálních hlupců (rozuměj politiků), kteří v naprosté většině případů ničemu nerozumí, zato jsou ke svým stranám loajální. Tyto lidi je ovšem zapotřebí něčím odměnit (rozuměj podplatit). A tak vzniká ta nejhorší korupce, vedle níž nějaké všimné za státní zakázky bledne závistí. Tady utíkají stovky miliard korun ze státního rozpočtu. Nějaké ministerstvo zemědělství totiž vůbec není zapotřebí. Tuto oblast je možno mnohem efektivněji řídit z Krajů a ministerstva financí. A stejně je tomu i s ministerstvy kultury, školství, místního rozvoje atd.Existuje totiž v Evropě jedna bohatá a hlavně efektivně fungující země, která je řízena pouhými sedmi ministerstvy. Dobře řízena. Má tato ministerstva : 1. Životního prostředí, energie, dopravy a komunikací, 2.Vnitra, 3.Zahraničních věcí, 4.Financí, 5.Obrany, 6.Spravedlnosti a policie, 7. Hospodářství.Dost. Více ministerstev k řízení státu nepotřebuje.Pakliže toto funguje a ono to opravdu funguje, nevidím naprosto žádného smyslu k vymýšlení nějaké české třetí cesty k všelijakým politickým rošádám, prosazovaným paní Peake. Nejjednodušší je, celý tento vyzkoušený a objektivně fungující systém převzít což za prvé stojí mizivé prostředky, ale ve svém důsledku může přinést stovky miliard úspor.O tom by měla být řeč a ne o opět diletantských zásazích do současně zcela nefunkčního systému v České republice.

F. Eliáš 4.12.2012 7:14

Asi někteří něco o zemědělství věděli

Například ten chasník, který dělal ministra asi měsíc, aby mohl na sebe a na své přítele převést nějaké pozemky, tuším Zgarba se jmenoval. Ten vystudoval zemědělku, což nemusí nutně znamenat, že něco ví o zemědělství.

P. Čech 4.12.2012 9:58

Re: Asi někteří něco o zemědělství věděli

Gauner s ideou v hubě škodí nejvíc - to řekl tuším pan Okamura. Zapoměl ovšem dodat. Gauner bez ideje v hubě je jen gauner, ovšem gauner s ideou v hubě je politik a ten má obvykle imunitu.

P. Pavlovský 4.12.2012 0:56

A co Kubát?

"O českém zemědělství nemohou rozhodovat členové  lupičských band zvaných JZD!"

V. Grycz 4.12.2012 0:24

Souhlas,

proto nemáme vůbec na nic dlouhodobou koncepci. Pořád se začíná znovu. Je to zoufalé.

P. Čech 4.12.2012 9:31

Re: Souhlas,

To je ovšem typicky český přístup ke všem problémům. Co na tom, že jinde ve světě existují vyzkoušené a fungující systémy?My, Češi, jsme přece chytřejší a buď si vymyslíme systém vlastní, lepší a nebo převezmeme zkušenosti z několika různých cizích systémů, doplníme to našimi specifiky a vznikne typický český kozopes, který nefunguje. Pokud vymyslíme systém vlastní, tak ten je vždy lepší než jakýkoliv zahraniční. Má jen jednu vadu na kráse. N e f u n g u j e . A o tom to je.

P. Čech 4.12.2012 9:34

Re: Souhlas,

Ještě doplním. V prostředí, kde politické strany si uzurpují veškerou moc nad občany a tuto skutečnost mají dokonce zakotvenu v ústavě (čl.5 a další), nemůže efektivně fungovat žádný systém, byť sebelepší.Totiž, kam dosáhne moc politických stran, tam tráva neroste a je pouze spálená země.