2.7.2024 | Svátek má Patricie


Diskuse k článku

NORMANDIE: Den D s otazníky

J. Plzák 9.6.2024 10:58

Množí se generálové a co teprv Mrožové.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Plzák 9.6.2024 10:56

S přibývající dobou D-Day, přibývá i generálů a Mrožů.

Nic nového. Takto také přibývá v Německu, ode dne jejich totální porážky 8.5.1945, bojovníků proti nacismu a hitlerovi.

J. Plzák 9.6.2024 10:43

D-Day už je dlouho za námi, ale představte si, že Fendrych je ve válce s Ruskem. To je závažné. Co budeme dělat? A co teprve Aktuálně, kdyby jim ho, nedej Bože, zastřelili.

P. Hatina 7.6.2024 18:57

Jestli bych si dovolil, ona se totiž ta taktika z Tichomoří ukázala zoufale neefektivní. Ta sice dokázala za brutální dělostřelecké a letecké převahy rychle a bez větších ztrát vysadit vojenské síly na pobřeží.

To už stačili japonští obránci ustoupit o pár kilometrů do připravených pozic - a tam se dokázali v přímých bojích bránit dlouhé týdny a měsíce, pochopitelně za ceny velkých ztrát na životech. Ale to mluvíme o dobývání malých ostrůvků, kde Japonci měli minimální možnosti pro přísun posil nebo jen i zásob. O invazi přímo do Japonska se Američané ani nepokusili, takže s takovými operacemi zkušenosti neměli .

Zatímco tedy - v případě dne D potřebovali Spojenci hlavně to druhé. Po vysazení vojáků i techniky na pobřeží - a tam se s velkými ztrátami počítalo, rychlý a široký postup do vnitrozemí, s tím cílem (jak i zmíněno) aby Němcům zamezili možnost přitáhnout posily a provést protiútok. Což se dokonce i v rámci té naplánované operace podařilo.

P. Diviš 7.6.2024 20:57

Což ale nemění nic na tom, že to vylodění mohlo být s menšími ztrátami. Snad, protože "po válce je každý generálem". Ale některé ty věci jsou dost reálné.

J. Plzák 9.6.2024 10:58

Množí se generálové a co teprv Mrožové.

J. Pokoutný 7.6.2024 18:37

Autor rovněž zapomíná na fakt, že Amíci odmítli (nebo požádali příliš pozdě) o britskou specializovanou techniku, jako byly "tanky" Crab, Crocodile a další. I díky nim byly ztráty na britských a kanadských plážích nepoměrně nižší. O tom, že US námořnictvo dokázalo vysadit své DD-tanky i přes 4km daleko od pobřeží, místo max 3km, nemluvě.

https://www.youtube.com/watch?v=2QI0ieR-zXM

P. Hák 7.6.2024 12:07

Nimitzova taktika byla dělána na IZOLOVANÉ tichomořské ostrovy. Kdyby Spojenci prozradili místo vylodění předem, Němci by samozřejmě přisunuli zálohy. Kdyby jen jediná německá tanková divize dojela na pláže, je vymalováno. I na té Omaze stačilo pár kulometných hnízd a de facto jedna baterie (Pluskatova) k masakru. Čím déle by se "změkčovalo", tím více sil by Němci přisunuli.

Operace Fortitude zaměřená na utajení místa a data vylodění je jednou z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších operací tajné války vůbec. I proto Spojenci bombardovali intenzívně Pas-de-Calais než Normandii, aby Němci nabyli přesvědčení, že udeří tam.

Ať se na mne autor nezlobí, ale tohle je notoricky známo.

Výborná kniha J. Perreault - Tajemství dne D.

P. Hák 7.6.2024 12:09

Nakonec autor to o kousek níž sám píše, tak proč s tím operovat?

P. Hák 7.6.2024 12:26

K těm "bitevním" letounům: Spojenci de facto žádné neměli. Typhoon nebo Hurribomber byly adaptované stíhačky, pozemní palbou velmi zranitelné. Dtto. normální stíhačky používané k hloubkovým akcím. Palebně efektivní, to ano, ale zranitelné. Zajímavé by bylo porovnání hustoty japonského a německého flaku.

Na druhou stranu existenci specializovaných bitevních letounů měl řešit někdo jiný než Eisenhower - a dříve.

Co se týká nedostatku vyloďovacích člunů a jejich příčin, odpovídá to tomu, co psal historik Hubáček v knize "Invaze" vydané ještě v dobách, kdy se to vytahovat smělo, dokonce to bylo doporučeno. Hubáček také zmiňuje nevhodně stanovená místa vylodění na pláži Omaha - přímo proti německým postavením. Jednotky, které se trochu odchýlily a vylodily se mezi nejsilněji bráněnými sektory, dopadly lépe.

P. Diviš 7.6.2024 21:00

Prodloužení a zpřesnění ostřelování o několik hodin by v přesunu (hypotetickém) tankových divizí nic nezměnilo.

Autor: Perrault, G͇illes

P. Hák 8.6.2024 13:57

Máte pravdu, Giles. Já si to popletl s Jules (zní to stejně - "žil", když neumíte francouzsky).

U 21. pancéřové divize možná těch pár hodin zdržení způsobilo neúspěch. Ono samozřejmě šlo i o to, že se na různých plážích (směr západ-východ) v různou dobu rozednívalo různě, takže Britové měli prostě víc času.

Myslím ale, že hlavně tentokrát tak úplně k dobru věci nebylo ono obdivované americké sebevědomí. Sebevědomím kulku nezastavíte...

M. Pesat 7.6.2024 10:29

tady velice zajimavy/vyvazeny clanek o D-Day, autor se zamysli zda spojenci nemohli vyuzit francouzske hnuti odporu a vcelku logicky zduvodnuji mnoho proti, zajmava je pasaz o Titove armade v byv. Jugoslavii.

The exception was Tito's Communist National Liberation Movement in Yugoslavia.

Here, the inhospitable and mountainous terrain, ideally suited to a classic guerrilla campaign, enabled Tito to establish a relatively secure base. Secondly, Tito came out on top in a series of bloody clashes with a rival resistance army led by the monarchist Colonel Draka Mihailovic. Disassociating himself from the Royal Yugoslav Government-in-exile, Tito set up a National Liberation Council with the powers of a provisional government, leaving him as undisputed political and military leader of the Yugoslav Resistance. Finally, massive quantities of weapons and equipment, including aircraft, tanks and vehicles were injected by the British and Americans during 1943 and 1944. In the Allies' view, the Yugoslav Resistance movement had won its spurs and was eligible to play a part in their Mediterranean strategy. A strong partisan army in Yugoslavia not only made the going easier for the Allies in Italy by drawing off enemy forces, it also posed a serious threat to Germany's strategic oil resources in Romania.

https://www.historytoday.com/archive/d-day-and-french-resistance

P. Hatina 7.6.2024 19:22

No ono přesněji, Spojenci využili to francouzské hnutí odporu právě k tomu co sami potřebovali - a jak je i v tom Vámi odkázaném článku zmíněno, totiž k provádění sabotážních akcí, které měly zamezit přísunu německých posil.

Zatímco, a jak se dá dočíst tom článku, představa jakéhosi celonárodního povstání, kdy by oddíly francouzského odporu vstoupily do otevřeného přímého boje s německými armádami ve Francii byla odmítnuta.

Na to i ty jednotky odboje měly (jak i zmíněno) málo zbraní, málo střeliva, prakticky žádné těžší zbraně, nedostatečný výcvik, ba dokonce proti nim měly Němci se svými okupačními jednotkami přesilu.

Dají se dohledat i případy, lokálních bojů, kde se odboj o takový boj pokusil, ale byl brzo zmasakrován. Co je horšího, i jen podezření, že by některé vesnice měly spojení s odbojem, vedlo až do konce války k brutálním represím proti civilistům..

V. Němec 7.6.2024 9:22

Je to zajímavé čtení...

Jaká škoda, že operaci nevelel Mrož spolu se štábem některých zdejších diskutujících.

P. Diviš 7.6.2024 9:37

Každá válka je soubor kompromisů a dobrých i horších rozhodnutí. Mrož to popsal dost přesně.

J. Plzák 9.6.2024 11:02

Znáte německé slovo Klugscheißer?

To je ten, co každý den, dennodenně, vykakává alespoň jednu moudrost.

V. Petr 7.6.2024 9:11

Do invaze bylo nasazeno 7000 letadel a jako bitevní byly použity Hawker Typhoon (s raketami proti pozemním cílům) a P-47 Thunderbolt. 120 námořních střemhlavých bombardérů by to nevytrhlo.

P. Diviš 7.6.2024 9:39

Asi nevytrhlo, potřeba by bylo mnohem víc těchto strojů, s vycvičenými piloty.

P. Diviš 7.6.2024 9:03

Těžké lodě nejsou zařízeny na nepřímou palbu, i v Tichomoří přímou palební podporu poskytovaly hlavně torpédoborce, bitevní lodi střílely "na plochu".

F. Navrátil 7.6.2024 7:46

Je správné klást si otazníky a ukázat nejen hrdinné, ale i stinné stránky námořní operace. Ovšem ve svém celku bylo vylodění v Normandii brilantní. Škoda jen, že nepřišlo o rok dříve, kdy ještě neexistoval Atlantický val a německé tankové jednotky byly zničeny při operaci Citadela na východě. Podle mého názoru bylo vylodění v Normandii efektivní vojenskou akcí, která umožnila strategický průlom. Naopak zcela zpackanými akcemi bylo obléhání Caen a operace Market Garden, které probíhaly pod velením Montgomeryho a které znamenaly konec jeho velikášských ambicí vyštípat z velení spojeneckých pozemních vojsk Eiserowera.

O. M. 7.6.2024 20:19

Vytýkat Montymu zpackané Market Garden je hloupé. Zpackání bylo způsobeno chybějící informací, že parašutisté skáčou na hlavu "odpočívající" tankové divizi - s tím by nic nenadělal ani Eisenhower ani Patton.

P. Diviš 7.6.2024 21:02

Patton hlavně nepropagoval ani neprovozoval zázračné skokové akce.

P. Dvořák 7.6.2024 5:46

Tak jsem četl: „Oslavy Dne D na pláži Omaha ... Pavel šel za veterány“.

Nesledoval to někdo, že by nám tady napsal, jestli Pávek coby „veterán“ společně s ostatními účastníky vylodění také přijel na vozíčku?

Nebo to je myšleno tak, že se napřed šourali nebo jeli na vozíčku veteráni a Pávek šel ve štrůdlu za nimi?

Nebo to bylo tak, že když je někdo např. na maškarním plese převlečený za muchomůrku, tak Pávek byl převlečený za veterána?

J. Prečuch 7.6.2024 7:55

Vzhledem k působení v misi v Jugoslávii ( bývalé ) je možné panu Pavlovi říkat veterán . Je ve Francii v kruzích známy vysvobozenim Francouzů od Srbů . A je to představitel státu. Ač v zásadě neutrální , nevidím důvod dehonestovat prezidenta . Zvlášť pokud je střízlivý a mluví s porozuměním .

J. Prečuch 7.6.2024 7:55

Vzhledem k působení v misi v Jugoslávii ( bývalé ) je možné panu Pavlovi říkat veterán . Je ve Francii v kruzích známy vysvobozenim Francouzů od Srbů . A je to představitel státu. Ač v zásadě neutrální , nevidím důvod dehonestovat prezidenta . Zvlášť pokud je střízlivý a mluví s porozuměním .

P. Diviš 7.6.2024 9:00

Pan Dvořák prostě nemá rád tohoto presidenta (možná mu vyhovoval ten minulý), nic víc v tom není.

J. Kratochvíl 7.6.2024 12:17

Minulý president nelezl do "..." USA a Bruselu proti zájmům českých občanů jako ten současný. Chápu ho jinak by nebyl zvolen, byl schválen.

A. Nový 7.6.2024 15:57

Minulý prezident lezl vehementně do řiti Číňanům a Putinovi.

Čestík, bolševičku.

J. Kratochvíl 7.6.2024 16:00

Ano, lezl, ale bylo to ve prospěch občanů ČR na rozdíl od pepy, který děla vše proti občanům této země.

A. Nový 7.6.2024 17:26

Jasně, desítky miliard investicí z Číny... Skutek utek. Zemanův výrok: Jezdím do Číny učit se, jak normalizovat národ.

Putinovi řekl, že u nás jsou problémy s novináři, kdežto vy je likvidujete. Putin dělal, že to neslyšel.

Čestík, bolševičku. :-)