18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
nonsens 28.12.2008 10:15

Re: Primitivní agitátor Neff

Blbost. Tzv. na blití musí být lidem ne z toho, že ti, kdo měli příležitost, si ukousli, ale z toho, že toto své ukousnutí dodatečně připisují svým schopnostem, inteligenci, pracovistosti a kdoví čemu ještě, jenom ne tomu, čím bylo zpravidla umožněno především: kontaktům, zákulisním informacím, okovaným loktům a žaludku nebo i obyčejné náhodě.

A nedosti na tom, ještě mají tu drzost označovat všechny ostatní, t.j. ty, kteří na místě ukusování nebyli a nevěděli o něm, za líné, nevzdělané socky, které dovedou jen natahovat ruku pro sociální dávky a vzpomínat na "zlaté časy" za komoušů. 

Bodejť by nebylo člověku na blití z toho, když takový náhodně vzniklý, rychlokvašený rentiér mudruje o přednostech demokracie a ostatní poučuje o rovných příležitostech pro všechny.

Je to jako v tom starém Renčínově vtipu o stařičkém milionářovi, co vypráví vnoučkům o době těsně po sametové revoluci: "A pak bylo odstartováno a všichni jsme vyrazili ke kapitalismu, zvláště pak my, kteří jsme věděli, kde je start!"

Jen pro pořádek: nevím nic o tunelech v MFDnes a netuším, co s nimi měl nebo neměl společného pan Ondřej Neff, kterého tímto zdravím a přeju jemu i jeho krásné paní Ljubě v příštím roce všechno dobré.

Vodička-sapér 28.12.2008 12:43

Re: Primitivní agitátor Neff

Docela  zajímavý diskuzní příspěvek, napsal  jej snad nějaký slušný, rozumný, rozšafný, Renčínových  vtipů  znalý  člověk se sociálním cítěním,  který si říká,  nevím proč, nonsens.  Jen pro pořádek, co je to vlastně nonsens?  Všechny  slovníky  mají pro  tento latinský výraz překlad:  pitomost, blbost nesmysl, ale i smysl pro nesmysl a tak pod., tak  nevím, pan nonsens..., tady se v něm neorientuji, tady se v něm nevyznám, patrně mi chybí smysl po nesmysl. 

Tonevadí 27.12.2008 15:35

"komunista Chaplin" byl asi takovým komunistou

jako Neffovic rodina anti-komunistickou.

Ale musela to být dost štrapáce, když paní matka musela dojíždět z Dobříše do Prahy za soudruhy z ÚV (ale v plyšovém taxíku se to dalo vydržet, že). 

Josef 28.12.2008 0:50

Re: "komunista Chaplin" byl asi takovým komunistou

Aby ne, když tehdy nebyla dálnice...  

Azýs 28.12.2008 0:57

Re: "komunista Chaplin" byl asi takovým komunistou

Ale taky nebyly zácpy. Teda byly, ale leda z toho, jak "nefíci" a jím podobní lezli tehdejší vrchnosti do zadku jen kvůli dobrému bydlu - na zámku. A tuhle disciplínu pěstoval Ondřík celý život, přes komunistický rohlas, spisovatelský Kmen až k již zmiňovanému světélku na konci tunelu zvaném MF.

Kanuk 28.12.2008 3:11

Re: "komunista Chaplin" byl asi takovým komunistou

No, já bych řekl, že Chaplin byl asi takový komunista, jako p. Werich.

krmič 27.12.2008 15:26

Dlouhohrající deska

Nikdy jsem neslyšel, že by to někdo vydával za sovětský vynález. Ani v hodně tendenční tehdejší literatuře ni takového není. Ten film možná informoval, že i v SSSR se podařilo tuto výrobu zvládnout a malý Ondřej to pochopil jako vynález (což by ale nebylo nic divného). Pokusy s různými druhy dlouhohrajících desek se konaly už dost dávno před válkou, výroba standardních šelakových desek ale zůstala zachována. Dokonce až do začátku 60. let, a to z toho důvodu, aby bylo možno používat staré gramofony. Ano, ty s ocelovými jehlami, ba i mechanické, na kliku, na kterých se vinylové desky opravdu přehrávat nedají.

A stereofonní efekt? Je to sluchová iluze, založená po fyzikální stránce na velice chatrných základech (opravdu vím o čem mluvím!). Takže kdo to "neprožívá", nemusí se stydět. Dalo by se s jistou nadsázkou říci, že kdo má dobrý sluch, neměl by vlastně ten "opravdový" stereofonní obraz slyšet. Hrají jenom dvě bedny, každá trošičku jinak. Vladimír Neff měl vlastně pravdu ;-)

cb 27.12.2008 17:00

Re: Dlouhohrající deska

Ja nastesti nemam tak dobry sluch, tudiz nejsem ochuzen. ;-D

krmič 27.12.2008 18:58

Re: Dlouhohrající deska

To je v pořádku, ta věc má přinášet uspokojení. Chtěl jsem jenom říct, že není třeba se pošklebovat tomu, kdo si to nedovede vychutnat. To není sluchová vada.

ignorant 27.12.2008 17:09

Re: Dlouhohrající deska

Jakou fyzikální stránku máte na mysli? Vy asi nebudete audiofil, že?

krmič 27.12.2008 18:53

Re: Dlouhohrající deska

Šíření zvukových vln a potažmo akustika je opravdu součástí fyziky. To jaksi audiofilové ignorují, u těch se jedná spíš o parapsychologii, která má s fyzikální realitou jen velmi málo společného. ;-P Ale tady k tomu není vhodné fórum.

Jirka13 28.12.2008 3:22

Re: Dlouhohrající deska

Ježíš, to jsou kecy! Od sterea jk parapsychologii - velmi odvážné!

krmič 28.12.2008 13:44

Re: Dlouhohrající deska

Když si audiofil pozlatí síťovou zástrčku a tím dosáhne úžasného projasnění zvukového obrazu tak to snad opravdu hraničí s parapsychologií - nebo ne?

honzak 28.12.2008 7:46

Re: Dlouhohrající deska

těšil jsem se na fyzikální vyústění a ono prd....

Jako bývalý člen hifi klubu vzpomínám na testovací desku - takové efekty s mono soustavou nejdou realizovat.

krmič 28.12.2008 13:59

Re: Dlouhohrající deska

Jde o to, že tzv. stereo je, přísně vzato, natolik nedokonalá věc, že má svým způsobem pravdu ten, kdo nad tím pochybovačně kroutí hlavou. No a ten, komu se to líbí a přináší mu to větší hudební zážitek (což je fakt), ten má samozřejmě taky pravdu.

A honzaku, přece chápete, že jen letmý nástin problému by byl přinejmenším dlouhý článek...

-pp-) 28.12.2008 18:26

Re: Dlouhohrající deska

Lidské uši jsou rovněž pouze dvě a jejich kvalita (o dokonalosti nelze mluvit) jde s věkem nositele do kopru. Stereo neslibuje bůhvíjaké prostorové zázraky, ale stereoefekt, který jistě dokáže také přinést každému, komu obě uši aspoň trochu fungují.

Pozlacené konektory atd. - pokud je zájemce o koupi objektivně (naslepo) schopen slyšet rozdíl, pak jde o fyziku.

krmič 28.12.2008 18:43

Re: Dlouhohrající deska

Ve jmenovaném případě šlo o síťovou vidlici (přívod energie). ;-D Zlacení audio konektorů je otázka spolehlivosti, eventuální vliv na kvalitu zvuku je možný jen ve víceméně havarijních případech. O konektorech si troufám po 40 letech praxe něco vědět. A troufám si tvrdit, že žádný audiofil nikdy nic netestoval DOOPRAVDY naslepo. To se nedělá ;-)

Ale na tohle fórum to opravdu nepatří, omlouvám se.

Kanuk 28.12.2008 19:57

Re: Dlouhohrající deska

Pozlacené konektory mají hlavně antikorozní účinek. Přechodové odpory na kontaktech mohou způsobit zkreslení (zeslabení signálu), zhruba frekvenčně nezávislé.

kurbet 28.12.2008 17:38

Re: Dlouhohrající deska

No s vysokým stupňěm pravděpodobnosti to byli Rusové-tí prý vynalezli i televizi,neboť jíž v předminulém stoleti jeden ruský šlechtic přenášel obrazy z pokoje do pokoje(bezdrátově).:-D

krmič 27.12.2008 12:10

Grotesky

Taky se mi vždycky první vybaví titul "Larry hráčem golfu". Lupino, Frigo... Všechny grotesky byly zvukově podloženy předehrou k operetě Netopýr od J. Strausse. Pořád dokola, bez souvislosti s dějem. Přesto mi dodnes připadá, že to skvěle sedělo!

Forstmeister 27.12.2008 8:41

I čínské filmy byly

Ještě bych doplnil, my jako prepuberťáci jsme v padesátých letech chodili za "padíka" (po roku 1953) do takového malého kina (v neděli od deseti) na kinematografické perly čínské provenience. Třeba "Průzkum na řece Jangcetiang", "Velký pochod" a pod. Žasli jsme nad hrdinstvím Maových soudruhů, kterak se vypořádávali s Čankajškovými zlotřilci dobře mířenými ranami z Mauserů vzor. 96 (tehdá jsme nevěděli, co je to za kvér), pilně jsme si je však vyřezávali a hráli si na průzkumníky na řece Orlici, která nám sloužila jako náhražka za "Jangcetiang". Obvykle jsme se pak "zkoupali" a doma dostali "Makarenka". V někdy roce 1959/60? jsme vehementně na plakáty se jménem Fidel Castro připisovali nasliněnou inkoustovkou "L" (CASTROL), z čehož jsme pak měli nebetyčný průšvih typu "s-r-a-l-y na něj mouchy", potažmo "velezrády s hanobením soudruha". Naši rodiče pak chodili několik týdnů s tvářemi barvy žabince (dnes se nedivím, prodělali za oplégry martýrium StB, uličního výboru, školy a snad i v zaměstnání). Dalo by se zavzpomínat.   

Vážný 27.12.2008 21:11

Re: I čínské filmy byly

Já jsem svým rodičům udělal podobný průšvih cca 80. roce, což už je co říci. Zcela dobrovolně jsem se v 5. třídě přihlásil na tábor SČSP se sovětskými pionýry. Naši se to dozvěděli zřejmě nějak pozdě či neměli odvahu to zakázat. Přitom měli oba dost problémů - otec výtvarník - architekt, kterému akorát po deseti letech zákazu - byl prakticky bez práce - povolili nějaké menší zakázky, po té co ho za 1968 vyhodili.

No a já jsem se tam zeptal tamních soudruhů vedoucích, jako drzé jedenáctileté dítko, kolik jim za to platí... Tuto drzost řešily organizace KSČ na různých úrovních, až to nakonec dostal otec sežrat na komisi fondu výtvarných umělců, kde tehdy po cenové a umělecké stránce schvalovali každou objednávku investora vůči umělci. A jedna bolševička z té rodiny tam byla tajemnicí. Naštěstí se nějaký rozumný národní umělec tam zvedl a milou pani odkázal do normálních mezí, ale otce od té doby nenáviděla a ničila ho.

Jirka 27.12.2008 8:34

Muži v sedle

Seriál se mi moc líbí, ale mám připomínku: Muži v sedle je český film.

tich@dohoda 27.12.2008 9:03

Re: Muži v sedle

taky ve me zahlodala pochybnost, asi mate pravdu. Mam dojem, ze byl i film "Smrt v sedle" , ten mozna byl sovetsky . :-)

Han 27.12.2008 9:50

Re: Muži v sedle

 Smrt v sedle byl zaručeně český film. V hl. roli hrál R. jelínek a byl natočen asi v r. 1960.

Sago 28.12.2008 9:15

Re: Muži v sedle

promítal se kolem r.58 a byla z něj písnička "....rodný kraj má každý rád, pojďme k pastvinám svá stáda hnát a nad údolím,kde modrá se dým ........

cipísek 27.12.2008 10:05

Re: Muži v sedle

"Smrt v sedle" byl český film.

krmič 27.12.2008 11:53

Re: Muži v sedle

Smrt v sedle je český film, často uváděný v televizích. Naposledy před několika týdny. Ale mám dojem, že opravdu existuje sovětský film Muži v sedle. Utkvěla mi taková scéna, jak hrdina na koni dohoní vlak a odpojí vagon se zajatci, načež zbytek vlaku s nacisty partyzáni vyhodí do povětří. Nebo to byl úplně jiný film? To je taky možné. ;-)

kurbet 28.12.2008 17:50

Re: Muži v sedle

Ano,jeto tak.