1.5.2024 | Svátek práce


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
krok 4.1.2006 8:20

Re: Jak to, že vesmír neznáme!

Ano, to je pravda. V knize "Silmarilion" je opravdu popsan vznik vesmiru, Zeme a zivota.
TOM 4.1.2006 7:51

Re: Kolik vesmíru známe?

Tohle je nějaký demagogický blábol, ne? Oni ti matematičtí fyzici a spol. jsou sice fakt šílení, ale imaginární čas je stejně dobrý popis jako leccos jiného, a že to skutečně funguje existuje bezpočet důkazů. Závěry TR jsou potvrzeny, tuším, s přesností 16 řádů a nemáme jediný důkaz, že se Einstein a jeho nástupci mýlili. Nelze pochybovat o tom, že nejde o definitivní popis světa (super-unifikaci dosud neznáme), ale pro potřeby našeho života zatím zcela postačuje.
TOM 4.1.2006 7:44

Re: Jak to, že vesmír neznáme!

To je pravda, jenže interpretace bible je extrémně obtížná!
onlooker 4.1.2006 7:19

Re: Re: Mimozemstane na navstevy buranu nemaji energie/lowe na zbyt..

co je to MOMOLIT? -neměl to být monolit?
onlooker 4.1.2006 7:16

Re: Re: Pane Neffe, dovolte, abych vám pogratuloval.

slova, slova - a co z toho tedy plyne?
Netřeba 4.1.2006 7:00

Jak to, že vesmír neznáme!

Existuje kniha, ve které je vše o vzniku Země, života a snad i vesmíru popsáno a vše dnes řečeno již někdo jiný kdysi řekl. A má dojem, že tuto knihu zná víc lidí, než Pythagorovu větu nebo Archimedův zákon.
Ruda Mentzl 4.1.2006 6:47

Re: Pane Neffe, dovolte, abych vám pogratuloval.

Čistě logicky vzato, tvrdím-li že 80% něčeho neznám, ještě z toho neplyne, že zbývajících 20% znám.
Kanuk 4.1.2006 4:43

Re: Jina forma zivota

Vazba křemík-křemík je vyloučena?
Kanuk 4.1.2006 4:38

Kolik vesmíru známe?

Předpoklad, že známe 20 procent vesmíru (plynoucí z toho, že 80 pct neznáme) je skutečně hodný autora sci-fi. Podle mého názoru toho známe o několik řádů míň. Většina toho, co "známe" jsou výsledky hypotez šílených matematiků a teoretických fyziků, kteří počítají s imaginárním časem a podobnými výmysly. Je sice pravda, že Einsteinova teorie a teorie od ní odvozené jsou zatím to nejlepší, co dnes k výzkumu vesmíru máme, ale to, že některé její závěry se shodují s výsledky pokusů (mnohdy při dobré vůli) nevylučují možnost, že všechno je úplně jinak, ale zatím nikdo neobjevil jak.
Vždyť i o hvězdách (mlhovnách, galaxiích a já nevím co ještě) ani nevíme, kde vlastně dneska jsou, protože světlo, které pozorujeme, vzniklo před mnoha lety (od několika do milionů) takže  nevíme, kde ty hvězdy jsou a zda vůbec ještě existují.
Co mne se týče, nepochybuji o tom, že život ve vesmíru existuje, při množství pozorovatelných objektů, které k tomu odpovídají (mnohé) našemu Slunci, takže mohou mít planety. Jakákoliv vzájemná komunikace je však vyloučena, jestliče limit pro rychlost světla platí. Dalším faktorem je současnost. S hlediska vesmíru, lidská rasa existuje jen okamžik, a za další okamžik vymizí. Je to něco, jako kdyby dva komáři na Zemi měli délku života 1 vteřinu, a my bychom předpokládali, že oba budou žít ve stejnou vteřinu.
PK 4.1.2006 2:02

Jina forma zivota

Pokud by mela existovat jina forma zivota, pak by musela byt zalozena na necem jinem, nez jsou ctyri kvantova cisla. Jsou-li ovsem tato cisla zakladem vesmiru (a tedy dilem bozim?), pak je tezke si predstavit zivot, ketry by nebyl zalozen na chemicke vazbe uhlik-uhlik.
Cyril Hue 4.1.2006 1:15

Re: Mimozemstane na navstevy buranu nemaji energie/lowe na zbyt..

Samozrjme existuji i takove veci jako momolit na Phobosu, ktery ma tvar 25 patroveho panelaku se sikmou strechou.. Je to normalni? Ne spis vyjimecne? Pravdepodobnost, ze to neni prirodni utvar existuje, pravdepodobnost, ze to nekdy zjistime moc velka neni..sef vyzkumu ktery by povolil pouzit napriklad drahoceny cas Hubblu aby se to pokusili v prihodnem momentu vyfotit je take mala. Detaily o "A.C. Clarkove" momolitu zde: http://www.vgl.org/webfiles/mars/phobos2/phobos2.htm
kirast 4.1.2006 1:06

Pane Neffe, dovolte, abych vám pogratuloval.

Pokud " neznáte 80% toho, co ve vesmíru je", pak už znáte celých 20% vesmíru a to si troufám tvrdit, že jste nejlepší na světě. A co se toho kontaktu týká, nastane patrně potom, co lidstvo zvládne posílat informace mnohonásobnou rychlostí světla. Tudíž to bude kontakt informační a ne osobní. Já vím, že dosud je rychlost světla nepřekročitelná. Ale taky vím, že se Einsteinova teorie neustále znova a znova kontroluje - co kdyby? A pokud to lidstvo zvládne dříve, než Slunce pohltí při rozpínání Zemi, zcela jistě to nastane a přitom tady zelení mužíčci s tykadly budou jenom v televizi.
Cyril Hue 4.1.2006 0:57

Mimozemstane na navstevy buranu nemaji energie/lowe na zbyt..

Exponencilani funkce a logisticka krivka nas uci, ze jakakoliv vyspela civilizace extrahujici prirodni zdroje se bude potykat s obdobnou sadou problemu jako my. Tj. premnozeni, ubytek zdroju, niceni vlastniho ekosystemu, limitovany uzitek z rostouci komplexnosti spolecnosti a jeji nasledny upadek atd.. To je take duvod proc SETI zatim nic nenaslo, i kdyz pravdepodobne vhodne podminky a snad i zivot funguje na miliardach svetu nasi galaxie. Proste civilizace v technickem stadiu s vesmirnym potencialem vydrzi pouze 150let a pak postupne upadne zpet do predindustrilane agrarni pripadne pred agrarni formy.. Vyjimky mozna existuji a tyto jednotlive civilizace ci federace diky prave tomuto knowhow rozhodne nemaji zajem se paktovat s takovou verbezi co dokazala znicit tuto jedinou planetu behem pouhych par tisic let..