7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ota.karel 22.4.2007 5:11

Mně bohužel, poznamenal chmel omylem, že víc práce se vyplácí

Byl jsem na chmelu, díky otci = mistrovi na učilišti, jako 14ti letý. Protože kdo měl průměr nad 9 věrtelů, měl za kus o 50 halířů víc, získal jsem pocit, že pracovat víc se vyplácí. Jenže, bohužel, to platilo jen tam a tehdy na tom chmelu.

Několikrát později jsem v životě pracoval za několik lidí a zadarmo...jen mi to nějak pořád nedocházelo. A dneska už je pozdě ... Tehdy jsem vydělal "hodně" peněz a v té skupině 16ti letých byl 3.nejlepší česáč. Byli jsme za odměnu na výletě autobusem na Kladně, v Praze atp..Ale ve skutečném životě, kdo pracoval víc, nedostal víc ...bohužel.

jb 18.4.2007 15:29

Neffe to jste toho Vonneguta dost odbyl.

Na př. Hluboce za totáče amatérské divadlo Doprapo inscenovalo Vonnegutovu Grotesku. Vonnegut dokonce tenkrát přijel na premiéru do Prahy (konalo se to v Kulturním domě Dopravních podniků), protože, jak sám uvedl, si nedovedl představit jevištní podobu svého díla. Jenomže to neznal E.Lébla,tehdy sice ještě amatérského, ale už tenkrát skvělého,divadelníka.  Ten si s tím poradil geniálně.  A skvěle si tam zahrál. Myslím, že se to líbilo všem co to tenkrát viděli (bohužel byly asi jen 3 reprizy). Vonnegutovi se to líbilo hodně. Myslím, že tohle je lepší než pindy (beztoho vycucané z malíku) o německých soudruzích. 

Daria 22.4.2007 10:27

Re: Neffe to jste toho Vonneguta dost odbyl.

Díky za tu vzpomínku, je to už tak dávno... Připomínám, že bylo i představení v Brně a na tu dobu šlo o naprosté zjevení.

JE 18.4.2007 14:55

Ještěže Aston napsal: nejlepší autor SciFi v USA.

Jinak pro mě je absolutně nejlepší a nedostižný autor SciFi Stanislaw Lem. (Aston promine :-))

Vojtěch 18.4.2007 14:14

Muž bez vlasti

Trochu reklamy. Nedávno napsal "Muž bez vlasti", což je jediná knížka, kterou jsem od něj četl. Vonnegut je zde doleva, ale milým způsobem, lze mu věřit, že má dobré důvody takový být, ne že mu to někdo v salonu nakukal, nebo že jde s davem. Ten humor je specifický, ale není (aspoň zde) "krutě výsměšný". On třeba napíše, že Amerika je strašná země, kde ti chudí jsou obézní.

http://www1.vltava.cz/store/GoodsDetail.asp?sCGoodsID=SE01462671

Vlali 18.4.2007 10:43

Proč to míchat

Na jedné straně uznání člověku-spisovateli a na druhé nesmysl o jarní brigádě. Nef nám blbne nebo dědkovatí.

Windobona 18.4.2007 11:59

Re: Proč to míchat

Kdo tu dědkovatí nechme na posouzení ostatním,ale dobrý pocit z dobré práce nepodléhá režimům ani věku.Dobrý pocit z osočení se učit nebudu.Ahoj.  windobona@email.cz

Tonevadí 18.4.2007 15:39

Ono je to dost pofidérní, když synek komunistických prominentů z 50tých let

nám píše něco o brigádách.

Mimochodem, ono v celém světě, i v tom nekomunistickém, je běžné býti pozván na brigádu (akorát se tomu říká jinak), kde se sousedi ruku v ruce přičiní o nějaké vylepšení v rámci jejich komunity.   V Česku ale je problem: kromě té pachuti z minulého režimu, nemá nikdo o weekendu čas, musí na chalupu, chatu.  

Tonevadí 18.4.2007 9:59

Ale když ten Vonnegut pořád kritizoval americkou politiku, tak to nemoh přece bejt dobrej člověk

takoví posíláme na Kubu nebo do sev. Koreje (nebo do Německa, odkud jeho rodiče přišli - radši do NDR). Ale aspoň se mu Neff pomstil, že mu nevěnoval více místa než k popisu své šlechetné brigády.

(musím psát pod pseudonymem)

Bobby Brown 18.4.2007 10:11

Re: Ale když ten Vonnegut pořád kritizoval americkou politiku, tak to nemoh přece bejt dobrej člověk

Mno jo, když ono se to nějak pořád motá dohromady. Kritik USA je asi levičák atp. Já mám rád F. Zappu a to byl nějaký kritik politiky USA, ale zároveň veliký vlastenec - to se nijak nevylučuje...

Marat 18.4.2007 11:24

Re: Re: Ale když ten Vonnegut pořád kritizoval americkou politiku, tak to nemoh přece bejt dobrej člověk

Ale on je přece rozdíl mezi tím,když kritizuje činy US politiku amík,nebo bolševický,či jiný levičácký slouha.Ti levičáci a bolševici nadšeně a s obrovskou horlivosti plijí na všechno co je US,ale zásadně si nevšímají vlastního hnojiska. Taková Jane Fonda,je ale prašivá krysa.

J.G. Pašek 18.4.2007 20:45

Re: Ale když ten Vonnegut pořád kritizoval americkou politiku, tak to nemoh přece bejt dobrej člověk

Ten kdo si kecá rozumy a nadává a kritizuje USA byl a je vždy v ČSSR a ČR oblíbencem a jak tak koukám jsou dodnes . . .  to je taková móda. 

Šlápni Čechovi nas "kuří oko" a budeš vidět jak bude ječet . . . vono se jim furt stejská po tom komunismu, socialismu a Rusácích . . . holt Slovani se nezapřou a musí držet při sobě.

JohnIrving 18.4.2007 9:09

Brigada

Brigada neni vzdycky spatna...

Vyrustal jsem na sidlisti a tam se kazde jaro jednu sobotu brigadnicilo: shrabaly se travniky, posbiraly pozustatky po zime (odpadky, ktere vykoukly az s roztatym snehem), sestrihaly se zive ploty, upravila se detska hriste... Asi to ted ma na starosti nekdo jiny (sluzby mesta, pripadne mestske obvody), ale nejak to neni ono a hlavne neni nikdo motivovan, aby prostory udrzoval v cistote, kdyz to neuklizel. A taky chybi ten dobry pocit z dobre vykonane prace, kdyz jde clovek okolo...

Ted uz me to nemusi trapit, svuj dobry pocit z dobre prace si uzivam na svem domku a na sve zahrade, ale pri navsteve rodicu me ten bordel (s prominutim) na sidlisti dost bere...

alex 18.4.2007 9:02

Nedalo mi to - aneb jak čtu K.V. já

"Mám jisté zkušenosti s láskou, nebo si to aspoň myslím, ačkoli moje největší lásky by se klidně daly popsat jako "obyčejná slušnost". Krátce nebo i hodně dlouho jsem s někým slušně zacházel a on na oplátku slušně zacházel se mnou. Láska s tím nemusela mít nic společného." Kurt Vonegut, Snídaně šampionů

igor 18.4.2007 8:47

nemusite cist zrovna jatka5, ...

mam vonneguta rad, rad jsem ho cetl kdyz uz me prudilo cist kunderu. je vecny a jeho pristup ma veliky nadhled a je taky velmi civilni. . .jatka5 jsem necet a ani neplanuju. mam ho rad za modrovouse a chystam se na snidani sampionu. velky spisovatel. a s tim prekladem od korana to taky sedi.

Rad 18.4.2007 21:04

Re: nemusite cist zrovna jatka5, ...

Ja jatka čet a všechno, co bylo před 20ti lety k sehnání a ty jatka mě skutečně moc nezaujaly. Později ještě i Galapágy, ale slovensky a ty mě zase zaujaly. Nejvíc mě ale překvapilo Mechanické piano. Ten svět tam opravdu spěje. Tehdy jsem si myslel že je to těžká nadsázka a dnes to vidím, že to tam skutečně vede (svět se tam dělí na špičkové odborníky, kteří v automatických továrnách vytváří spotřební nesmysly a tzv.krumpáče a lopaty, kteří jsou zaměstnáni třeba tím, že kolem silnic čistí příkopy, i když by to mohly dělat roboty). Už dnes je tu banda lidí, které zajímá jen to, kdo jim půjčí na novou televizi a nadávají na podnikatele, kteří po létech obětí při budování firmy konečně mají na pořádné auto a dům.

R 18.4.2007 4:16

Předmluvy a doslovy knih.

Hm, těžko mohli soudruzi považovat Vonneguta za dederonského spisovatele nebo Asimova za sovětského, když v doslovech nebo předmluvách knih v češtině bylo za totality téměř vždy napsáno, čí je to autor. ;-( Jenže osvícení lidé psali taky v těch doslovech a předmluvách i v recenzích, že Vonnegut je silným kritikem americké vlády a ameriky a na to soudruzi slyšeli, protože si představovali, že to je nějaký vězněný disident  podobně jako u nás třeba Havel.   Asimov, ač americký autor,  zase ve svých dílech  "zobrazoval ideje budoucí beztřídní společnosti" jaká "se vyvine i v americe podle příkladu sovětského svazu" psali v těch různých předmluvách a doslovech. Já to vím, protože jsem podobné žvásty z těch doslovů a předmluv těchto knih opisoval na škole do čtenářských deníků.

doxtan 18.4.2007 6:40

Re: Předmluvy a doslovy knih.

nevím jak Vonnegut, ale to s tím Asimovem je zcela jistě jak píše Aston. Dobře si pamatuji obskurní plátek "Čtení" (původně "Čtení o Sovětském svazu"), kde Asimov vycházel naprosto pravidelně. Stejně tak si dobře pamatuji vytřeštěného trafikanta, když jsem si ten plátek kupoval, asi jsem byl jediný.

R 18.4.2007 14:02

Re: Re: Předmluvy a doslovy knih.

Vlastně ano, v těch knihách v knihkupectví byvaly ty předmluvy, ale pak taky existovaly různé sešitové edice prodávané spíše na těch stáncích, kde občas tyhlety autory propašovali.  Čtení byl tuším  běžný časopis, jednu dobu i docela dobré úrovně, kde byli smíchány dohromady  povídky tehdejších  současných sovětškých autořů scifi se staršími světovými autory scifi, to bylo okořeněné trošku sovětskou satirou, přimixovány k tomu současné zprávy ve stylu 100+1 zahraničních zajímavostí a do toho byly fotky nahotinek v bikinách a fotky módy tehdejšího moskevského salónu Zajcev.

Zuzana W 18.4.2007 2:18

Kurt Vonnegut:

"V osmdesátých letech pokračoval ve své tvorbě, napsal mezi jinými román Galapágy, popis doby šedesátých let, který čtou lidé z budoucnosti. V devadesátých letech pak Časotřesení, kdy se svět náhle vrátí o deset let zpět. I když Vonnegut koncem tisíciletí slíbil, že už dál psát nebude v roce 2006 přišel se vzpomínkovou knihou Muž bez vlasti, kde píše o tom, že se necítí být Američanem a kritizuje současnou americkou politiku."

68 18.4.2007 3:28

Re: Kurt Vonnegut:

Však co by to bylo za spisovatele, kdyby nekritizoval americkou politiku. A tak už zase jeden umřel, škrtám. (Ten Chomský stále žije?)

Zuzana W 18.4.2007 3:31

Re: Re: Kurt Vonnegut:

To bylo Astonovi.

Vojta 18.4.2007 7:11

Re: Kurt Vonnegut:

Četl jsem od něj dílko, a ted' mě omluvte, jestli to spletu, které se jmenovalo asi Snídaně šampiónů. Mě to osobně dost šokovalo, nevěděl jsem kdo z nás dvou je větší ma*or, zda já či autor. Každopádně jsem se dobře pobavil. Takže, je ho asi dost škoda.