4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

BEST OF HYENA: Léčba ližbou

Momentálně tu máme lízače dva, Gari i Noru. Garinka má dvě ranky na tlapce a Nora se někde drápla na stehně. Jde o poranění nepatrná, ale jedna jako druhá se svými jazyky snaží dodat ráně vážnosti a významu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petrová 4.8.2015 9:24

Lízání ran

Psí sliny zdravého pejska maji v sobě léčivé a hlavně desinfekční látky. Mám to vědecky ověřeno lékaři z motolské nemocnice, kteří dokonce doporučili, aby si člověk nechal olízat ránu, když nemá po ruce jiný desinfekční prostředek. Takže Gari i Nora vědí, co dělají, to jen jejich pán je, s odpuštěním, trochu natvrdlý. Ale mohl by si  nechat psí sliny prozkoumat také a podat patřičné sdělení veřejnosti.

P. Dvořák 4.8.2015 1:55

Léčba ližbou

pochází z dob, kdy se v přírodě zvířatům rány nezašívaly, neexistovaly antiseptické prášky a spreje, nepolykaly se po tubách či platíčkách antibiotika, nikdo nechodil s kdejakým škrábnutím dvakrát týdně na kontrolu k veterináři na převazy, očkování atd. atd.

Vylizovat si sami sobě nebo vzájemně rány byl jediný způsob, jak ránu ošetřit a uchránit od infekce. Uzavřená a zanícená rána vede tak leda ke gangréně nebo k otravě krve. Zdravé sliny mají značný antiseptický účinek, a když se ještě rozžvýkají s některými bylinami, jsou svoji účinností na úrovni antibiotik.