20.3.2023 | Svátek má Světlana


Diskuse k článku

VÝSTAVA: Titanic

Když jsem se dozvěděl, že je možné v Praze na vlastní oči vidět pravé artefakty vylovené z Titaniku, neváhal jsem ani minutu. Věděl jsem, že půjde o zážitek, na který se nezapomíná, a to nejen pro zběhlejšího fanouška historie, či konkrétněji námořních katastrof.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 8.5.2016 1:11

Titanic byl také příkladem

absurdity lidského uvažování. Zatímco se na lodi hýřilo přepychem ve vybavení prostor pro cestující, údajně na lodi nebylo dost dalekohledů, aby jimi mohla být vybavena i hlídka, která měla sledovat, zda se v trase lodi nevyskytuje ledovec. A totéž platí i o záchranných člunech (i když tady ty, kteří o jejich počtu rozhodovali, trochu omlouvá vira v nepotopitelnost lodi)

J. Jurax 8.5.2016 20:46

Re: Titanic byl také příkladem

Počet záchranných člunů vyhovoval dobovým specifikacím britského ministerstva obchodu (Board of Trade).

S tím dalekohledem pro hlídku v hlídkovém koši to byla spíš podle literatury nedbalost; taky se v protokolech vyšetřovací komise amerického senátu objevilo tvrzení, že v noci byl dalekohled na ledovcové hlídce neúčelný. Ono je o tom strašně i knih i u nás dostupných ...

J. Vintr 8.5.2016 23:16

Re: Titanic byl také příkladem

To, že těch člunů bylo dost podle předpisu ještě neznamená, že jich tam nemohli dát dost i pro počet lidí na lodi. Jestli byla důvodem nemístná šetrnost jsem se ovšem nedočetl.

S tím dalekohledem jsem někde četl, že si jej hlídka měla půjčovat od některého palubního důstojníka (takže v hlídkovém koši normálně nebyl). Šlo tedy o šetrnost na hodně nesprávném místě. Právě v noci je totiž dalekohled velice užitečný, protože mnohonásobně zvyšuje "světelnost" lidského oka.

P. Pětník 9.5.2016 8:00

Re: Titanic byl také příkladem

Britský soud, který zkoumal příčiny katastrofy a hledal viníky, jednoznačně rozhodl, že vina v těchto dvou záležitostech ležela zcela neoddiskutovatelně na majiteli rejdařství. V obou případech se jednalo o neadekvátní, u těch dvou dalekohledů až trapné šetření firmy.

P. Pětník 7.5.2016 7:58

V muzeu Titanicu

v anglickém městě Southampton, odkud Titanic vyplul, vás na začátku seznámí s (myslím) pěti postavami, které v různých funkcích pracovali na lodi, od číšníka ve třetí třídě, až po jednoho vysokého důstojníka, a ti vás pak (jakoby) provází celou expozicí. Máte možnost dle nákresů a fotek zjistit, kde pracovali, jaké byly jejich povinnosti, co byli zač a který z nich plavbu nepřežil. Nejpůsobivější je však (dle mne) mapa Southamptonu na skleněné podlaze, kde červeně svítí jednotlivé domečky, odkud pocházeli místní lidé, kteří na Titanicu utonuli. Je jich tam plno. Pro toto město to musela být obrovská tragedie.