23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


VÝSTAVA: Titanic

7.5.2016

Když jsem se dozvěděl, že je možné v Praze na vlastní oči vidět pravé artefakty vylovené z Titaniku, neváhal jsem ani minutu. Věděl jsem, že půjde o zážitek, na který se nezapomíná, a to nejen pro zběhlejšího fanouška historie, či konkrétněji námořních katastrof.

Výstava Titanic 1

Co tedy můžete od návštěvy expozice v pražských Letňanech čekat? Zábavu a poučení, a to ve velmi příjemné kombinaci. Jednak se přenesete o více než sto let zpátky a budete obdivovat repliky kajut a sálů, které byly ozdobou tehdejší chlouby a špičky námořních dopravních lodí. Titanic byl ve své době hitem a přehlídkou nejmodernějších technologií z různých oborů. Přesvědčí vás o tom obrovské množství informací, které na výstavě můžete číst, poslouchat z audioprůvodce, nebo prostě jenom vnímat. Z informačních tabulí a popisků exponátů se vám postupně bude skládat mozaika přibližující dobu začátku minulého století.

Uvědomíte si, jak lidé žili, jak cestovali, jak moc bohatí či chudí mohli být a co na cestách potřebovali. Dáte si do souvislostí, jak drahá byla cesta první třídou a kolik stála třída třetí, jaké byly rozdíly ve kvalitě služeb a kdo si mohl kterou třídu dovolit využít. Vězte, že lodní lístek do kajuty třetí třídy stál přibližně tolik, co dnes stojí levnější letenka přes oceán.

Titanic byl ve své době největší osobní parník světa. Byl určen pro převoz cestujících a pošty mezi Evropou a Severní Amerikou. Právě ohromné transatlantické parníky symbolizovaly velkolepý rozvoj techniky a nástup nových technologií. Titanic však ztroskotal ve vodách Atlantiku již během své první plavby dne 15. dubna 1912. Zahynulo na něm přes 1500 osob.

Výstava Titanic 3
Výstava Titanic 2

Obrovské množství nejrůznějších informací, relevantních a zajímavých, to je jeden postřeh, který si z výstavy odnesete. Druhým je zvláštní pocit blízkosti předmětů, které byly používány před více než stovkou let a které před několika desetiletími zase spatřily světlo světa, když byly z hlubin oceánu vyzvednuty. Vidíte předměty osobní potřeby a říkáte si, že vidíte něco opravdu starého a vzácného. Přemýšlíte o tom, kdo a jak je používal a co se s ním stalo.... Samozřejmě, není vlastně nic divného na tom prohlížet si sto let starou porcelánovou soupravu, ale její jedinečnost je v tomto případě zřejmá. Tahle byla totiž němým a doposud neporušeným svědkem dost možná nejznámější námořní katastrofy historie. Ano, můžete namítat, že existovala neštěstí s daleko větším počtem obětí a jejich výčet koneckonců i na výstavě uvidíte, ale Titanic je prostě jenom jeden.

TIP: Podívejte se na heslo o Titanikuv encyklopedii Britannica.

Výstava Titanic 5
Výstava Titanic 4

Když už jsem u vzpomínek na lidi, kteří přežili či zahynuli při potopení Titaniku, musím zmínit jednu skvělou věc, která je součástí licence na tuto výstavu (pozn. za projektem světové výstavy Titanic stojí společnostRMS Titanic, jež má výlučná práva na vyprošťování artefaktů z vraku Titaniku). U pokladny dostanete repliku lodního lístku se jménem jednoho z pasažérů a ke konci výstavy si můžete na přehledné tabuli dané jméno najít. Zjistíte, zda „váš“ cestující přežil, či ne. To je jen jedna z mnoha emocí, se kterými si organizátoři výstavy hrají. Další, snad ještě silnější, je šance sáhnout si na kus železné součásti lodi, která byla vyzvednuta z Titaniku. V pravém slova smyslu se dotknete jednoho z dvou stovek artefaktů vyzvednutých ze dna oceánu.

To, že se dozvíte vše podstatné o konstrukci lodě, jejím vybavení a použitých technologiích, není snad potřeba zmiňovat. Pokud se chcete na více než dvě hodiny ponořit do starých dob a připomenout si osudy konstruktérů a provozovatelů neblaze proslulé lodě, její posádky a samozřejmě cestujících, máte jedinečnou šanci. Stojí to za to.

Výstava Titanic 6

Podrobnosti o výstavě najdete stránkách VystavaTitanic.cz

Převzato z Historieblog.cz se souhlasem autora.