3.7.2022 | Svátek má Radomír


Diskuse k článku

VÝSTAVA: Přečkali byste válku či totalitu?

Valí se na nás obrazy z Ukrajiny, kde lidé přežívají díky válečným instinktům. Zbyly nějaké i nám, nebo už jsme jim zcela odvykli? Náznaky odpovědí můžete nacházet v nově otevřených Institutech Paměti národa v Pardubicích a Olomouci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 19.4.2022 13:14

Paměť Národa ale občas slušně lže. Hlavně v článcích o komunistické totalitě na běžných zpravodajských serverech, zejména pokud píše o závěrečných letech komunistické totality, tak tam má velmi často bludy. Párkrát jsem se ty její nesmysly coby pamětník let cca 1970 - až Sametu 1989 pokoušel korigovat, ale nikdy se nijak ani neobtěžovali ozvat.

Jestli to tak bude pokračovat, tak se Paměť Národa stane zakyslou antikomunsitickou nedůvěryhodnou bublinou, které se zbývající paměťníci budou smát a mladší uvažující nepamětníci velmi často kroutit hlavou.

Zvláště když tady máme nebezpečí nové přicházející , tentokrát zelené totality a je nutné na její současný nástup upozorňovat. S takovou můžeme klidně tuto totalitu zažít znova od začátku až do konce, protože nepůjde poznat její příchod a upevňování moci.

R. Langer 19.4.2022 14:11

Měl byste nějaký příklad takové korekce? ;-)

D. Uhlár 19.4.2022 14:33

Taky by mne zajímala ta korekce.

R. Polášek 19.4.2022 17:44

třeba tady:

https://www.pametnaroda.cz/cs/magazin/pribehy/vas-syn-ma-same-jednicky-takze-navrhujeme-aby-se-vyucil-kotlarem

zvanili o tom, že komunisté nepřijímali nepohodlné lidi na školy až do sametu 1989. Přitom já jsem anstoupil na vysokou v roce 1981 a v té době už to bylo na škole napůl úplně volné, komunistům bylo už téměř jedno, kdo studuje, protože už zjistzili, že mají zoufalý nedostatek kvalifikovaných lidí.

Kolega, který byl se mnou na pokoji v prváku, bly z problémové rodiny, jeho staršího bratra před pár lety na školu ještě nevzali, jeho už ano.

Já na takové věci soustavně upozorňuji, protože neplatí to, že totalita se projeví až úplně nějakými tvrdými restrikcemi a omezováním. Totalita začíná pomalu a postupně a v některých věcech je už dnes u nás nastupující zelená, liberálně levicová a korektní totalita v podstatě rovnocenná jako byla končící totalita před Sametem 1989. Ještě trošku zaspíme a bude u nás nová totalita srovnatelná s tuhou totalitou normalizace 1969.

A takové pomýlené organizace jako je Paměť národa právě svým takovým ohýbáním pravdy nástup té totality zakrývají.

I. Lyčka 19.4.2022 19:42

No, ono to taky záleželo na lidech. Když vám soudruzi na národním výboru napsali blbé hodnocení, nebyla cesta na vysokou někdy jednoduchá.

P. Hák 19.4.2022 20:21

Na techniku brali.

Samozřejmě na humanitních školách byli studenti prokádrovaní tvrdě. Tímto zdravím pana Pánka a spol., velké bojovníky proti komunismu.

P. Hák 19.4.2022 20:23

Je to tak. Ani buržoazní dědeček nebyl překážkou přijetí na VŠ technického směru. Pravda, DAMU či FAMU jako naši posvěcení bych dělat nemohl.