16.7.2020 | Svátek má Luboš


Diskuse k článku

PRAHA: Tady nejde o Marii

Opět je to tady. Sochař Váňa slavně přivezl své sochařské dílo po Vltavě do Prahy a chystá se na Staroměstském náměstí postavit Mariánský sloup.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Vojtíšek 16.6.2019 23:32

Vyšší level demokracie, lepšolidi nemusí dbát zákonů a naříz

Jestliže je množné, aby vyznavači agresorů a utiskovatelů českého národa stavěli, bez jakýchkoli úředních povolení, pomníky a sloupy svým modlám, pak by mělo být také možné aby obdivovatelé Stalina mohli zcela bez diskuzí, ohledů na zákony a cítění lidí, postavit na Letné opět sochu Stalina, zbouranou osvícenými komunisty. Ten pomník patří na Letnou stejně, jako Mariánský sloup na Staroměstské náměstí. Oba vyjadřují velké ponížení Čechů.

J. Hanzlík 16.6.2019 20:36

Čtu a tak mě napadá,

že nemalé množství ctižádostivých lidí bez nadání a vloh, někdy i bez manuálních dovedností, nemá v životě čáku něco dokázat, nějak se prosadit, tak jim zbývá jen šance posluhovat nějaké ideologii. Jak víme, člověk je bytost kultovní, tu věří v užitečné dogma, které ho postrčilo k civilizaci, jindy si zase usmolí soukromé náboženství z vědy, o které nic neví.

Bez matematiky, s kterou náš vzorek ustrnul někde u kupeckých počtů, odbornou vědu dělat nemůže, ale ideologický pojatou historii zvládne hravě. Stačí si vyčíhnout, ke které straně je výhodné se přihlásit, aby mohl ventilovat svou nenávist k tvořivosti těch, kteří s prominutím ještě věřili. Krásným příkladem jsou naši údajní ateisté, které tak nesnesitelně žere náboženský zdroj naší civilizace. Je možné to srovnávat s náboženskou animozitou různých vyznání jedné a téže kultury. Že by se jednalo také o vyznání?

Patřit mezi tyhle vyznavače ničeho a všeho zároveň, tak by mi dávná a „překonaná“ historie byla lhostejná a jedno kolik sloupů se v historickém skansenu postaví. Že jde o estetické hledisko? Nepovídejte! Jde především o zájmy bouračů, kteří nikdy nic nepostavili, ale bojem proti údajným předsudkům bojují za triumf svojí nešťastné omezenosti.

R. Dubravský 16.6.2019 18:45

Bylo mi naprosto a upřímně...

...šum a fuk, jestli někde v centru Prahy bude nebo nebude stát sloup. Ale po přečtení tohoto článku jsem pro, aby byl (znovu)postaven.

J. Jurax 16.6.2019 15:20

No jo, tak mne napadá - k čemu tam ten sloup vlastně bude dobrý?

Mně přijde, že bude akorát na ty dvě klasické věci. Jsem ovšem neznaboh, ateista a bezvěrec.

J. Dobrý 16.6.2019 15:46

Re:

Ten sloup je symbol. Nema jiny ucel nez byti symbolem.

Pro jednu stranu je ten sloup symbolem rekatolizace (prave proto je tam panna Marie). Pro druhou stranu je symbolem obrany Prahy pred svedy.

E. Derat 16.6.2019 16:29

Re:

Já ho osobně neberu jako žádný symbol, ale jako kvalitní umělecké dílo, a protipól pomníku Jana Husa od L.Šalouna. Oba pomníky tam stály svorně tři roky, a sochař Šaloun při instalaci a umístění svého pomníku bral v potaz již stojící M.S., a tedy celkovou kompozici plochy Staroměstského náměstí.

J. Kanioková 16.6.2019 17:34

Re:

První část Mariánského sloupu už je zpátky na Staroměstském náměstí-https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prvni-cast-marianskeho-sloupu-uz-je-zpatky-na-staromestskem-namesti-74214

Beru to nejen jako součást našeho kulturně historického dědictví, ale též jako náš symbol odporu proti islamizaci Evropy !

J. Kanioková 16.6.2019 16:39

:)))))

Rozpad křesťanství v roce 1054: V pozadí Velkého schizmatu byl boj o moc a vládu nad křesťanským světem - https://www.reflex.cz/clanek/historie/95866/rozpad-krestanstvi-v-roce-1054-v-pozadi-velkeho-schizmatu-byl-boj-o-moc-a-vladu-nad-krestanskym-svetem.html

Nejde mi o náboženství, ale o dějiny, historické události..

Ś. Svobodová 16.6.2019 20:21

Re:

Ten sloup nebyl stavěn coby symbolický, ale votivní. Je to poděkování Panně Marii od obránců Starého Města za pomoc. Symbol rekatolizace, Habsburské nadvlády atd...si z něj udělali nevzdělanci.

J. Dobrý 16.6.2019 23:27

Re:

Tehdy mozna, ale ten sloup uz neexistuje.

Ten novy sloup je a bude predevsim symbol. Bez ohledu na to zda se postavi, nebo ne.

J. Prikner 16.6.2019 9:57

Sloup

Mariánský sloup

Asi před měsícem jsem byl překvapen reportáží ze Staroměstského náměstí, kde jakýsi pan Váňa začal rozebírat dlažbu za účelem znovupostavení sousoší z 17. století, které bylo zbouráno po vítězství republiky v roce 1918. Domníval jsem se, že znovupostavení bylo definitivně odmítnuto usnesením magistrátu z roku 2017. Zřejmě nikoliv, v zákulisí jsou nyní zřejmé katolické síly, které se nesmířily s tímto demokratickým rozhodnutím.

Sloup – dílo manýristerského barokního slohu byl postaven po definitivním vítězství katolické totality habsburské monarchie v Čechách. Byla tak na dlouho potlačena svoboda vyznání a to právě postavením mariánského sloupu – vyjádření právě proti reformistům, kteří uznávají pouze Boha a jeho syna, nikoliv Marii a katolické svaté. Sloup byl zbourán jako vyjádření republikánských myšlenek nového vedení ČR.

Po roce 1990 se setkáváme s novou ofenzivou politického katolicizmu – v ČT, ve sdělovacích prostředcích, ve školách i ve skautské organizaci. Součástí toho je i propagace stavby mariánského sloupu na Staroměstském náměstí – opakovaně, nyní však agresivně se vtírajícím na exponovaná místa Prahy. Mají-li katolíci repliku sloupu, ať si ji postaví kdekoliv na církevní půdě, je však nutno všemi silami zabránit svévolné stavbě na městské půdě. Vyzývám magistrát, aby dodržel své původní usnesení z roku 2017.

J. Vintr 16.6.2019 11:01

Re: Sloup

Pěkná sbírka pitomostí. Zajímavé, že se svobodou vyznání ohánějí především ateisté.

J. Kanioková 16.6.2019 12:40

:))))))

J. Jurax 16.6.2019 15:21

Nemyslím, že jde o sbírku pitomostí.

Ś. Svobodová 16.6.2019 20:31

Re: Sloup

Blbost. Předchozí zastupitelstvo sloup schválilo, proběhly všechny dokumentace a průzkumy a bylo udělení stavební povolení. Aby tak mohlo být učiněno, magistrát podepsal smlouvu o smlouvě budoucí na darování pozemku. Vydáno bylo povolení a nabylo právní moci. Na to se nový magistrát rozhodnul, že sloup nechce a darování nepodepíše. Protože to však pro právní stránce není možné, rozhodnul se blokovat výstavbu obstrukceni žádosti o vydání povolení vjezdu a záboru veřejného prostranství.

Sloup je a byl votivní a nikoliv symbolický. Symbol si z něj udělali magoři. Jestli jsou za tím nějaké síly, rozhodně jsou to síly neznalosti a primitivismu.

V. Student 16.6.2019 8:31

Tady nejde o Marii?

No jistě že ne. Z obnovy staré památky se stalo politikum že až. Že se stržením souhlasil i Masaryk? Nedivím se, pro mě to žádný tatíček národa není. Ihned se vznikem republiky přišel zákaz používat šlechtické tituly, následoval zákon, který jejich používání sankcionoval. Ti, kdo se o rozkvět a kulturu v té době zasloužili nejvíce, pomalu chodili s ostudou. Jenže když tohle řeknu, ozve se řev, že šlechta naopak dělala něco špatně.

Tak stavbu, na které se shodneme, byste chtěl? Něco co vyjadřuje naši kulturu, hodnoty a vizi do budoucnosti? Nic menšího byste tam neměl? Dobře víte, že to je nemožné, protože už dávno, právě díky lidem jako jste vy, se není možno shodnout na ničem ani málo významném, natož na tom, co bude vyjadřovat naši kulturu nebo hodnoty.

Právě v dnešní době by základním vyjádřením našich hodnot mělo být křesťanství, které naší zemi, kulturu i hodnoty formovalo tisíc let. Jenže nemůže, protože se hned ozve ječení, komu "církev" kdy ublížila.

Běsnění vítězících katolíků? Ano. A co takhle napsat něco o běsnění vítězících Husitů, do toho se vám moc nechce viďte. Nedivím se. Ono by to zavánělo smířením - vy něco, my něco. Takhle, když to necháte jen na jedné straně, kdo by uměl odpustit? No, máte to dobře spočítané. Doufám, že to jednou dějiny spočítají i vám. Že jednou bude jasné, jak jste nenávist a nesmíření uměl svými články docela umně podporovat, Loulo.

J. Vlček 16.6.2019 9:19

Re: Tady nejde o Marii?

Pane Studente, není na světě člověk ten, který by se zavděčil lidem všem. Vám, a možná i jiným, prezident Masaryk zřejmě nic neříká, ale většina lidí ho má spojeného se vznikem našeho státu, a bere ho jako nejvýznamnější osobnost novodobé historie této země.

Především jeho zásluhou jsme převzali zodpovědnost za sebe do svých rukou. Kéž nám tento jeho odkaz zůstane i do budoucna, aby se nestalo, že o nás bude rozhodovat někdo za nás, a bez nás.

J. Vintr 16.6.2019 10:56

Re: Tady nejde o Marii?

Všechno na světě je realativní. Možná rozbití Rakousko-Uherské monarchie nebylo dobrým počinem a osamostatněním jsme si moc nepomohli. Z tohoto pohledu může být Masaryk vnímán jako škůdce. Každopádně je označování vlády Habsburků za dobu temna a poroby naprostá pitomost. Habsburská monarchie byla spořádaným civilizovaným státem a vděčíme jí za mnohé, co u nás dodnes funguje.

J. Jurax 16.6.2019 15:30

No jo no - a německé okupaci vděčíme za to, že jezdíme vpravo. Taky to dodnes funguje, přesto bych onu okupaci kvůli tomu neoslavoval.

A přinejmenším vláda Habsburků během třicetileté války a po ní s násilnou katolizací z jistého pohledu vláda temna a poroby byla. Vláda věcí nadlouho odešla z rukou lidu českého i moravského do Vídně.

A RU by se rozpadlo i bez našeho přičinění. Odstředivé síly byly příliš veliké a v poválečném rozvratu nezvládnutelné.

E. Derat 16.6.2019 12:56

Re: Tady nejde o Marii?

TGM byl především evangelík, katolickou církev neměl v oblibě. A v té době byly vztahy mezi církvemi ještě dost vyhrocené. Proto je logické, že v tomto případě demolici nebránil. Tím nesnižuji jeho ostatní zásluhy na vznik ČSR.

J. Sova 16.6.2019 13:47

Re: Tady nejde o Marii?

Masaryk vystoupil z katolické církve, když papež Pius IX. vyhlásil svoji neomylnost a od profesorů se žádalo, aby služebně přísahali na neposkvrněné početí Panny Marie.

B. Lukáš 16.6.2019 11:14

Re: Tady nejde o Marii?

Pokud byl Mariánský sloup považován skupinou nacionálních fanatiků v Praze za "symbol nadvlády cizí mocnosti ( Habsburků) a jako takový byl zbořen", měl by autor článku povysvětlit, v čem byla nadvládá Habsburků tak krutá a špatná, že jsme k datu vzniku 1. ČSR patřili mezi civilizačně nejvyspělejší země Evropy a zda podobné kulturní památky ničili i jiné země, které se po 1. sv. válce z područí Rakousko-Uherské říše vymanily. S názorem V. Studenta souhlasím a dodávám, že naštěstí nebylo v Čechách, na Moravě, Slezsku ani na Slovensku tolik rozumově ochuzených vlastenců jako v Praze, jinak bychom byli ochuzeni o mnoho krásných, uměleckých a sakrálních staveb Baroka.

J. Kanioková 16.6.2019 12:53

Souhlas

Už od středověku stávaly v obcích, u cest a na návrších boží muka, kaple a kříže na paměť pohnutých událostí. Ač ateista, nesnáším devastaci památek z naší historie, naopak, zasluhují úctu. Jsou součástí našeho dědictví, kultury.

E. Derat 16.6.2019 15:41

Re: Souhlas

Jo, máme to podobně.

J. Jurax 16.6.2019 15:32

Nechce se mi dlouze psát, bylo by to nadlouho, takže stručně - nesouhlas.

J. Vlček 16.6.2019 7:42

Škoda,...

...že se při volbách do evropského parlamentu nevyužilo použití referenda o této věci. A mohli o tom rozhodnout třeba samotní pražané, neboť je to v první řadě věc města, kde oni žijí.

Právě takováto sporná záležitost mohla být vhodně vyřešena použitím tohoto instrumentu.

V. Kotas 16.6.2019 8:19

Re: Škoda,...

Referendum, to tak, aby si občané rozhodovali sami ! Na co by potom byli volení politici a jmenovaná státní správa ?

J. Vlček 16.6.2019 8:47

Re: Škoda,...

Pane Kotasi, nevím do jaké míry je vaše poznámka myšlena opravdově, či ironicky, ale dle mého mínění trvám na tom, že v takovémto případě by referendum bylo nejčistším řešením.

J. Vintr 16.6.2019 11:49

Re: Škoda,...

Hloupost. Kolik lidí, kteří by se v tom referendu měli vyjařovat, má nějaký vztah ke Starměstskému náměstí? Vsadím se, že většina z nich tam ani nikdy nebyla. A to by se tedy mělo dělat referendum, kdykoliv se má něco postavit? Vsadím se, že spousta těch šíleností, co se postavily, by určitě neprošla. Třeba takový "Tančící dům".

J. Vlček 16.6.2019 16:01

Re: Škoda,...

Pane Vintre, právě proto říkám, že tuto otázku by si měli rozhodnout pražáci, a ne někdo odněkud nevím odkud. A nedělat referendum na každou novou stavbu, ale na něco tak významného, jako je tento sloup, a na tak významném historickém místě jako je například Staroměstské náměstí, tak na to je referendum podložené názorem odborníků, historiků, estetiků, politiků,... zcela opodstatněné.