6.8.2020 | Svátek má Oldřiška


Diskuse k článku

PRAHA: Slovo k mariánskému sloupu

A je to vůbec mariánský sloup, tedy čistě náboženské dílo? Právě že není! Kdyby bylo, nerozdělovalo by. Skutečných mariánských sloupů je v naší zemi celá řada – a žádný problém nepředstavují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kopta 24.6.2019 23:06

Mariánský sloup se na staromák nikdy nevrátí, to co se tam Váňa snaží postavit je fake, ta doba a ten sloup už zmizely v propadlišti dějin. Je to jako by se pokoušeli obnovit gladiátorské zápasy v koloseu, Bylo by to jako Disneyland ...

F. Houžňák 24.6.2019 22:32

Ti "stateční představitelé českého národa", tedy ze

značné části Němci, byl spolek vcelku neschopných vzbouřenců proti císaři, kterému předtím přísahali věrnost. Nic proti tomu, ale když se vzbouřím, aniž bych byl nějak existenčně ohrožen (a to oni nebyli, byli to většinou privilegovaní bohatí šlechtici), tak si musím svoje vzbouření pořádně PŘIPRAVIT a ne spoléhat na boží milost. Oni prostě chtěli být bohatší než už byli, a proto neváhali uvrhnout zemi do občanské války. Pouze pro svoje sobecké důvody. Naštěstí nevyhráli, jinak bysme byli pruskou kolonií a dopadli jako Lužičtí Srbové. Jak praví - v pěkném shrnutí a pěkné scéně - Toranaga v Šógunovi: There is no excuse for rebellion against one's liege lord. Načež mu Blackthorne odpovídá: There's one: if you win! No a to ti Thurnové vzali na lehkou váhu a doplatili na to, po právu a zaslouženě.

V. Kopta 24.6.2019 22:58

To je teda jedovatá slina, vy nenávidíte němce? Že tady připomínáte že někteří z českých stavů byli německé národnosti? Habsburkové porušili to co při volbě na český trůn slíbili a omezovali svobodu českých zemí . Šlo jim o absolutismus.

V. Kopta 24.6.2019 22:59

100% souhlas s autorem

100% souhlas s autorem

V. Student 24.6.2019 20:38

Kdybych byl Stejskalem,

prostě bych napsal: Jsem protestant, takže katolíky nesnáším, ale to nesmím říkat, protože mám odpouštět. Ale kde můžu, tam jim zasolím. A protože celkem dobře píšu, budu jim to nadávat takhle. Co to příště napsat na rovinu, pane Stejskale?

J. Kratochvíl 24.6.2019 18:55

Mariánský sloup ano.

Mariánský sloup je také symbol smíření po 30 leté válce. není mi známo, že by tenkrát proti němu někdo protestoval. Lidé již měli dost nenávisti, protože ani protestanté nebyli pouze andělé, což dokládá text pana Stejskala plný nenávisti a zášti.

Vztyčení sloupu znamená smíření a proto jsem pro.

B. Michal 24.6.2019 19:28

Re: Mariánský sloup ano.

Není známo, že někdo protestoval proti stavbě Stalinovy sochy na Letné. Protože to není tak vzdálené v čase, víme, co si lidi mysleli, když to sousoší dostalo přezdívku "fronta na maso".

Ale s tím odůvodněním, že nikdo neprotestoval, byste úplně stejně mohl požadovat obnovu toho objektu.

J. Kratochvíl 24.6.2019 20:33

Re: Mariánský sloup ano.

Křesťanství je o smíření a odpuštění a tento sloup vnímám jako symbol smíření a odpuštění. A jestli jsme křesťané tak bychom to tak měli vnímat a odpustit.

Dle legendy obrázek P Marie pomohl katolíkům k vítězství na Bílé Hoře, stejně tak věřím, že znesvěcení této památky v roce 1918 nepřineslo nově vznikajícímu státu mnoho štěstí. To můžeme vidět dnes po 100 letech, jeho vývoje.

V. Kopta 24.6.2019 22:52

Tenhle sloup nemůže být nikdy symbolem smíření neboť panna Marie šlape po hlavě drakovi, který symbolizuje české stavy. Jaké je to prosím smíření?

V. Kopta 24.6.2019 23:02

To je snad nejhloupější příspěvek , jako by tenkrát mohli protestovat...

J. Jurax 24.6.2019 15:21

Tak jsem si přečetl článek a projel diskuzi ... můžu já tady napsat, že je mi srdečně jedno, zda tam ten sloup znovupostaví nebo neznovupostaví?

J. Kanioková 24.6.2019 13:28

Nesouhlasím s autorem !

J. Kanioková 24.6.2019 13:38

Nesouhlasím s autorem !

Pomník je poctou Pražanům, kteří bránili katolickou Prahu proti loupeživým protestantským Švédům, mezi nimiž bylo i mnoho českých loupežníků.

Pomník tam patří stejně jako Radecký na Malostranské náměstí!

Sloup je součástí našeho kulturně historického dědictví, ale je též symbolem, k jaké části Evropy patří. Ke křesťanské. Tudíž tu islám nikdy vítán nebude !

V. Student 24.6.2019 14:21

Re: Nesouhlasím s autorem !

Máte sice pravdu a já s vámi souhlasím. Ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat. Zavilost se v lidech vyvolává velmi snadno. Daleko snáze, než je přimět, aby hledali spíše shody. Bohužel.

J. Kanioková 24.6.2019 15:13

Re: Nesouhlasím s autorem !

Klaun bije na západě na poplach, ale lidé se smějí - http://www.israel.cz/lang_cs/aktualita/3/12989/#

Křesťanství upadá, islám je na vzestupu a přeměna kostelů na mešity v Evropě pokračuje!

V. Student 24.6.2019 15:23

Re: Nesouhlasím s autorem !

Díky za odkaz. Přečetl jsem, je mi smutno. Co dodat?

Ś. Svobodová 24.6.2019 13:26

Diskuze dávno proběhla

Kvůli sloupu už diskuze proběhla, radní ho schválili, vyvěšené na úřední desce to bylo, s námitkami se vypořádali, změna územní plánu prošla, stavební řízení proběhlo, souhlas se stavbou byl vydán. Veškeré následné činění je čistý aktivismus - od nového vedení radnice přes spolek Veriats k nynějšímu znovurozvíření diskuze.

J. Kanioková 24.6.2019 13:40

:)))))

I. Štípek 24.6.2019 12:20

Obě strany mají pravdu, myslím si,

rozum umí správně odůvodnit pro i proti. Co rozhoduje, je cit, přesvědčení. Pan Stejskal mluví svým citem, chápu ho. Nekamenujte, jen proto, že to cítíte jinak.

F. Dido 24.6.2019 10:04

Zastánci sloupu by si ho mohli každý večer,třeba na hodinu,vizualizovat,technologii na to máme,tím by dle mého ani odpůrci řečeného sloupu nebyli poškozeni. Pan Stejskal by též mohl podpořit posunutí restitucí před bílou horu, což je mi divné,že ještě nikdo nenavrhl.

J. Lepka 24.6.2019 9:32

Jistě, pane Stejskale, můžeme do aleluja diskutovat,

zda byl nebo nebyl mariánský sloup symbolem rekatolizace českých zemí, ale motat do potenciální rekonstrukce i teď náboženské, protestantsko-katolické hledisko, tuplem v době ekumenického smíření proti tlaku militantního islámu, mi připadá zpozdilé. Osobně je mi fuk, jestli bude nebo ne, ale problémem vždy zůstane, i kdyby byl vztyčen, že to bude jen kopie a argument, že u Betlémské kaple tomu není jinak je zcestný.

P. Remeš 24.6.2019 9:13

Jak z Marsu ...

Pan Stejskal argumentuje jak z Marsu, jak z jiného světa. Koho dnes zajímají náboženské rozbroje z před čtyřmi sty lety? To bychom mohli naházet do Vltavy polovinu soch na Karlově mostě (kam se také dav kolem opileckého Franty Sauera po svržení mariánského sloupu chystal). Copak kvůli tomu, že husitské řádění před šesti stoletími bylo naprosto a

zcela proti Všeobecné deklaraci lidských práv, jak argumentuje, máme nyní odstraňovat sochy

Jana Husa a Jana Žižky, který vraždil nejen katolíky, ale i tvrdé

antikatolíky, například Adamity?

Ale hlavně: Pan Stejskal se ohání úctou k místu, kde bylo popraveno 27 "českých pánů" (sice většinou německých měšťanů). Pak ale nechápu, že se ani slovem nezmiňuje o tom, že na tomto místě se v současné době válejí na zemi koňské koblihy a prodávají smažené klobásy s křenem a hořčicí. Proč nepíše petice o této skandální skutečnosti? Protože toto mu vlastně vůbec nevadí ???

V. Student 24.6.2019 8:21

Mám jen jeden dotaz.

Kdyby se tehdy Sauerovi povedlo strhnout nejen Mariánský sloup, ale taky sochy z Karlova mostu svrhnout do Vltavy, taky byste byl dneska proti jejich obnově?

J. Vlček 24.6.2019 9:00

Re: Mám jen jeden dotaz.

Pane Studente, váš dotaz postrádá opodstatnění. Argumenty jsou dány proti sloupu. Sochy na Karlově mostě s tím nemají nic společného.

V. Student 24.6.2019 9:31

Re: Mám jen jeden dotaz.

Sauer je chtěl strhnout z naprosto stejných důvodů, kvůli kterým strhnul Mariánský sloup. Takže dotaz opodstatnění má.

J. Vintr 24.6.2019 9:48

Re: Mám jen jeden dotaz.

Vsadím se, že na každou sochu z Karlova mostu (ale i na desetitisíce jiných artefaktů z doby minulé) by se dala vyhrabat podobná historka, jako na ten mariánský sloup. Drtivá většina všeho historického na našem území má něco společného s katolicismem. Prostě proto, že tady po několik století převládal katolicismus. A určitě ne je škodě této země.

V. Pavelka 24.6.2019 11:31

Re: Mám jen jeden dotaz.

Dejte pokoj Vintr, klídek .

J. Kanioková 24.6.2019 13:45

Přesně !

V. Student 24.6.2019 14:16

Re: Mám jen jeden dotaz.

A s Habsburky.

I. Novotny 24.6.2019 8:05

Viděno jinak

Každý národ má svá vítězství, ale i porážky. A proto, aby se neopakovaly, je zapotřebí si je připomínat. Každá nová epocha se po svém nástupu vypořádá s excesivním symboly té předcházející, ale nějaká rozumně viditelná mementa by tady být měla. Pokusů o překreslování historie vidíme pořád dost, stačí zpochybňování holokaustu, zábor Sudet, osvobození Československa Rudou armádou a mnoho dalších. Pohled na Mariánský sloup může budit emoce obojího druhu. Ale je to nezpochybnitelná část našich dějin.