27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

POVÍDKA: Metaři

Díváte se na boční zeď kostela Nejsvětějšího Salvátora na Křižovnickém náměstí u Karlova mostu v Praze, kde káže sám veliký páter Halík, značný problém to pražského arcibiskupa a možná i skoro celé biskupské konference.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Bartl 4.4.2021 11:05

a jak bude ten, který vozíky vyrábí, případně opravuje?

J. Kraus 4.4.2021 9:48

Zmizelá Praha. Denní reálie, které nestály za zaznamenání a bez nichž je historický obraz torsem bez života. Jindřiška Smetanová a její Malá Strana, dnes mrtvý svět a tristní čtení. Podobně o druhé válce Golombek - Co nebude v dějepise. A z několika anonymních římských novel se čtenář dozví o životě ve starém Římě víc než od velkých dějepisců. Už někdy v prvním ročníku na průmyslovce jsem objevil knížku Poche - Prahou krok za krokem a protože průmyslovka byla v centru a některé polední přestáky vícehodinové, prochodil jsem co se dalo. Všechny kostely otevřené, v létě před domy pensisti na židlích, z otevřených oken vůně jídel, ulice bez aut, v poloprázdé Vikárce místní štamgasti a svíčková za 12,50 (to už bylo později, platil jsem stravenkou). Ale svoji J.Smetanovou měla jen Malá Strana, ostatní je navždy ztraceno. Co vím, dobře je na tom Vyšehrad a okolí. Staré denní reálie i historické detaily sbírá a velmi pěkně zpracovává pán na https://vysehradskej.cz/. Střípky se najdou pochopitelně ve starší beletrii. Třeba se to někdy někdo pokusí dát dohromady.

V. Čermák 3.4.2021 11:26

Mně spíš vadí, jak Halík mrví křesťanství různými dialogy, rádobyhumanismem a sluníčkářstvím...;-D

P. Lewi 3.4.2021 11:10

Vozíky mne moc nezajímají. Zajímá mne Národní knihovna V Klementinu. Náklady na rekonstrukci jsou vysoké. Lepší by byla Chobotnice architekta Kaplického

V. Cícha 3.4.2021 10:57

Znamenitý text, pane Landa! To místo dost dobře znám. A v Univerzitní knihovně bylo možno si půjčit,tedy na záznam, i knihu H.Millera Obratník Raka: Jako jedna z prních vyšlá mimo Francii (1934). V USA pak vyšla až za mnoho let, po uvolnění cenzurou. Zájímavé, stejně jako Váš článek.

H. Rybnická 3.4.2021 10:30

Tedy nevím pane autore, ale pokud by se to celé na te fotce opravilo a ty vozejky zmizely, bylo by z té omšelé zdi opravdu důstojné místo.

P. Drahovzal 3.4.2021 8:46

Vozík, tedy: "vozíkář"

K. Salajka 3.4.2021 7:59

Že vy budete jedním z oněch velebných kmetů, kterým po 14ti dnech od podání žádosti přišlo poštou sdělení, že si mohou přečíst knihu, kterou chtěli - výtisků je málo - prezenčně pouze ! ? V těch dávných dobách, kdy elektřinu vyráběl liščí ohon třený o ebonitovou tyč !?