15.8.2022 | Svátek má Hana


Diskuse k článku

POVÍDKA: Aussig v barvách šedesátek

Mína slyší, jak si sousedka v předsíni něco povídá s mámou. Mína je zvědavá, nic si nemůže nechat ujít, a tak za dveřmi pokoje hovor poslouchá. Sousedka teď zvyšuje hlas, Mína ji slyší, jako by byla v předsíni vedle ní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Pakosta 21.2.2018 21:25

Re: Paní autorko,

Ale no tak, pane Tricku, nebuďte směšný - Já jsem netvrdil, že autorka "..použila tolik lží a nepravd ..." případně "blábolů", takže není na mně, abych je tam hledal. Já jsem našel jediný OMYL v datování "Sergejů" na našich tratích.

A k té vaší zmínce, že "V roce 1960 nikdo nemluvil o 'vyhnání Němců'" to je, promiňte, zase naprostý blábol od vás. V roce 1960 byly na světě tři miliardy lidí, a vy tvrdíte, že nikdo z nich nepronesl jistý výrok - cítíte ten nesmysl? A o moc se nezmenší, ani když se omezíme jen na tehdejší obyvatele Československa - řekněme deset miliónů lidí. Měl byste raději uznat, že váš příkrý odsudek nebyl na místě, a třeba se i omluvit.

P. Klíma 21.2.2018 18:25

Hezké čtení, mile vypointované 😀

P. Novák 21.2.2018 16:39

Re: Paní autorko,

Tak tohle je argument, který úplně mění smysl povídky. Jste komik.

A. Trick 21.2.2018 16:31

Re: Paní autorko,

V roce 1960 nikdo nemluvil o "vyhnání Němců". Tuto floskuli přitáhl až Schwarzenberg ve snaze prolomit Benešovy dekrety a domoci se hlubockého majetku.

Hledejte dále, třebas najdete.

M. Klas 21.2.2018 16:16

Re: Paní autorko,

Náš ruštinář Bílině říkal "Rečka chameleon" - nevím, jak se přepnout do azbuky. Jinak si myslím, že popis Ústí v článku celkem sedí, každý kout města byl cítit jinak, ale taky tam byla spousta parků. Kdyby neodstřelili v 70. letech centrum, mohlo to být hezké město i dnes. I tak se tam dodnes rád vracím - prožil jsem tam mládí.

J. Farda 21.2.2018 14:56

Re: Paní autorko,

Za 30 let svého života do roku 1980 v Teplicích, milý pane Tricku, bylo kdykoli poznat směr proudění - jihozápadní smrděl Zálužím, severovýchodní Spolchemií ev. Setuzou. Na Bílině pamatuji půlmetrové fialové závěje pěny. Cu příliš velký znalec severočeských reálií tedy nejspíš nejste, ale rád si blafnete. Tak se mějte! :-)

M. Pesat 21.2.2018 14:31

tipuju, soudruzi

tipuju, soudruzi, ze soudruzka autorka nasla v supliku starou slohovku, tak jen zradce/zaprodance/imperialisty vymazala a soupla tam ideologicky/tridne, mizernou ruskou/sovetskou lokomotivu.

Cest :-)

F. Ogáv 21.2.2018 13:31

Re: Paní autorko,

ATrick: Naprosté bláboly? Žil jsem v Aussigu od 1946 do 1970. Přečetl jsem si povídku a nijak jsem nebyl pohoršen. Proč jste ty "bláboly" nevyjmenoval? Čajkovského ul. si pamatuji a cesta na Lidické náměstí do školy pěšky mohla být opravdu horor. Na školu u divadla si pamatuji také, tam jsem začínal první třídu. Myslím si, že autorka atmosféru docela vystihla. Ty lokomotivy nemohu posoudit, ale to je detail, protože na té trati jezdily dlouhé vlaky s uhlím ze Západního nádraží a dělaly dost bordel.Já na Ústí mám pěkné vzpomínky, ale to jen proto, že jsem byl mladý. Teď s odstupem mohu říci, že Ústí je po Mostu a Chomutovu jedno z nejohavnějších měst. A na tom se podepsali lidé s podobným politickým myšlením, jaké máte asi vy. Velice dobře si vzpomínám na tu komunistickou sv... soudruha Hajna - později nechal odstřelit celou hlavní ulici a vybudovat tam tu hrůzu co tam stojí dodnes. Nebo na průvodčího tramvají (už si nepamatuji jeho jméno, ale když jsem u DPUL brigádoval, tak jsme byli kolegové) ze kterého se díky jeho politickému myšlení stal ředitel dopravního podniku a vyznamenal se tím, že v Ústí zrušil poměrně dobře fungující tramvajovou dopravu. A takových politických sviní tam bylo mnoho. To ale patřilo k době. Člověk tomu mohl uniknout, když se vypravil nad Novou Ves, do Čeřeniště a dále do krásné krajiny a v zimě do Telnice. Tož tak soudruhu.

A. Pakosta 21.2.2018 8:48

Re: Paní autorko,

Pane Tricku,

já sám ten článek sice nepovažuju za nic moc objevného, ale když jste se vyjádřil v tom smyslu, že je plný lží, měl byste ty lži opravdu vyjmenovat, vyvrátit a svá tvrzení doložit věrohodnými prameny. Ano, jednou ze "lží" je zmínka o nasazení lokomotiv ř. 781, tak zvaných "Sergejů" v roce 1960 - tyto stroje opravdu přišly k ČSD až v roce 1966 - autorce ve vzpomínkách časové detaily trochu splývají. Spíše než o "lži" se tu patrně jedná o známý jev, kdy vzpomínky člověka na mládí automaticky dávnou realitu vylepšují.

Takže, které další "lži" autorce vytýkáte?

J. Novak 21.2.2018 8:45

Pokračování příběhu v dnešní době by mohlo znít...

Mína se na koleji opět sešla s Lenkou a tak se jim společný život zalíbil, že ještě před absolutoriem uzavřely obě registrované partnerství a později se jim podařilo i adoptovat opuštěnou dvouletou holčičku. A jestli nezemřely, žijí s adoptovanou dcerou v Praze dodnes. :-)

M. Krátký 21.2.2018 8:35

Hezké moc hezké.

Měli jsem příbuzné v Litvínově, sestra našeho táty rodem z Plzně - prožili tam celou válku, jezdili jsme k nim občas i na prázdniny cca od 1950 do 1970. Chemické závody vybombardované, strejda Pepík tam dělal v laboratoři spektrální analyzu. Popis situace prakticky stejný jako v Ústí n/L. Hezký den přátelé -škarohlídům navzdory

A. Trick 21.2.2018 7:08

Re: Paní autorko,

Nejen Sergeje, PNováku.

K. Oldřich 21.2.2018 7:05

Re: Paní autorko,

Je to literatura. A moc hezká.

P. Novák 21.2.2018 4:49

Re: Paní autorko,

A jasně, už vás slyším....sergeje u nas drnčely hrnkama v kredenci nejdřív r.1966, tím se ovšem všechno mění.

P. Novák 21.2.2018 3:25

Re: Paní autorko,

Žil jsem v Ústí 1963 až 1990. Zážitky z raného mládí odpovídají popisu paní autorky. O politickém myšlení víte nejspíš svoje, pane "svojipravdunebudemeskrývat" anonyme.

A. Trick 21.2.2018 1:21

Paní autorko,

proč jste si nezjistila fakta (píšete o roce 1960)? Když jste použila tolik lží a nepravd měla jste psát o "neznámém městě". Napsala jste naprosté bláboly*, ale uznávám, že Vám to "myslí politicky".

Pokud jste za svůj blábol dostala honorář, dejte jej na charitu.

*Chcete ty bláboly vyjmenovat?