23.4.2021 | Svátek má Vojtěch


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bob 1.6.2006 15:38

Re: Re: Před 15 lety jme měli manželské potíže . . . . .

Nerozumím tomu "sterilně šťastný". To je jako někdo, komu to bez problémů klape?

Kolemjdoucí (J.Š) 11.5.2006 6:22

Re: Psychoanalysa nic a nikoho nevytváří !

A Vy ta „nezvratná fakta“ o člověku znáte? Tak si přečtěte třeba Břet.Kafku: Nové základy experimentální psychologie nebo Dethlefsena Osud jako šance, vedle toho Viktora Frankla a Erica Voegelina (co označoval jako pneumopatii), a k tomu něco z C.G.Junga … a pak mi řekněte, kdo z nich vlastně má právo poučovat lidi o „nezvratných faktech“, se kterými je třeba se vyrovnat?

Kolemjdoucí (J.Š) 11.5.2006 5:41

Re: Psychoanalysa nic a nikoho nevytváří !

A jaký je vlastně rozdíl mezi psychoanalýzou a psychoterapií?

Jaka 10.5.2006 21:33

Psychoanalysa nic a nikoho nevytváří !

Ale pomáhá nám porozumět vlastním (lékařům i cizím)podvědomým reakcím, což velmi kladně ovlivňuje naše vyhodnocení situace a naše další rozhodnutí, jak dál. Nebo smíření se s něčím, co bolí a nejsme schopni se s tím vyrovnat a přijmout to jako nevratný fakt. Pokud to člověk nezvládne, to přijetí skutečnosti, nemůže se odpoutat a život mu marně protéká mezi prsty..

kolemjdoucí (J.Š) 10.5.2006 21:33

Re: Re: (dokončení Hayek o Freudovi)

2 Jimmy: Výzva k zamyšlení je plivání? Nejraději bych se dozvěděl přímo od Hayeka, co ho vedlo k tak příkrému vyjádření, případně Eysencka, na kterého se také odvolává, ale nemám přístup k příslušné literatuře. Za přečtení stojí také připomínky C.G.Junga v knize Duše moderního člověka, ale nejvhodnější by zřejmě byla nějaká současná práce, ze které by se člověk blíže dozvěděl, co konkrétně z Freudových názorů je překonané, co se udrželo, kam pokročili jeho nástupci a co říkají kritikové. Snad nějaká taková kniha při příležitosti kulatého výročí v češtině (a přístupná širší veřejnosti) vyjde.

G. Pašek 10.5.2006 18:27

Re: Re: Před 15 lety jme měli manželské potíže . . . . .

Otázka není otázkou, když víte odpověď . . . . . tu Vaší.

ruzova 10.5.2006 18:15

Re: (dokončení Hayek o Freudovi)

ale  psychoanalysa  ve s vé  podstatě  je metodou  -  metodou  očisty  duše  od  zasutých   zážitků  a  vytváří  jedince  čisté, zdravé, š´tastné,....  tak to  přece  jen dnes  už  nefunguje...společnost  je velmi dynamická, jednou  jsi blázen,  jednou  nahoře  a  skupiny   "cistých"  ehm,  ehm,....

dobrý psycholog 10.5.2006 18:12

Re: Před 15 lety jme měli manželské potíže . . . . .

se  určitě   léčil  na psychiatrii,  bral  drogy,  nemá  děti  nebo  má  zlobivé, je  16 x  rozvedený,  ale  není  sterilně  šťastný ve  spořádaném svazku  navždy  čistý......anebo  možná  ano a  záleží  na tom???

G. Pašek 10.5.2006 16:33

Před 15 lety jme měli manželské potíže . . . . .

Zašli jsme k našemu lékaři a ten nám doporučil doktora psychologie. Po pár vizitách manželka tvrila že mě nadržuje, protože to je chlap.  Dobře. Tak jme našli ženskou, spiš už bába to byla . . . po mnoha "schůzek" a pár tisíc dolarů  . . . já jí poslouchám a poslouchám to její bla bla bla a konečně jsem se jí zeptal.

"Doktorko, jste vdaná? Máte děti?"  Odpověděla  "Ne, jsem rozvedená a děti nemám!"

"A kolikrát jse byla vdaná?"   Odvětila "4x, psychoanalitikové jsou nejhorší manželky a manželé."

Vytahnul jsem šrajtofli, napsal poslední šek, poděkoval za upřímnost a že ty naše psychobláboly dnes skončily. 

Vypovídali jsme si to, manželka zmoudřela a já jakbysmet a jsme s spolu dodnes . . .  . 37 let. 

Jimmi 10.5.2006 16:02

Re: (dokončení Hayek o Freudovi)

Tak nevím, jestli kolemjdoucí chtěl trochu plivnout na Freuda a na pomoc si vzal Hayeka.... anebo chtěl naopak na Freudově příkladu ukázat zcestnost některých Hayekových názorů.

Freud sice zdeleka ne ve všem měl pravdu, ale ukázal cestu. A myslím, že v zásadě správnou, i když někdy obtížně stravitelnou (jak se říká, existuje mnoho elegantních, jednoduchých, snadno pochopitelných..... a úplně nesprávných řešení ;-)). Takže já bych se klonil k té druhé možnosti.....

kolemjdoucí (J.Š) 10.5.2006 12:59

(dokončení Hayek o Freudovi)

Nyní sklízíme, co jsme zaseli. Oni neochočení divoši, kteří sami sebe líčí jako odcizené od něčeho, co se nikdy nenaučili, a dokonce se pouštějí do konstruování „protikultury“, jsou nutně produktem povolné výchovy, která v předávání břemene kultury selhává a věří v přirozené instinkty, které jsou instinkty divocha. Nepřekvapuje, že (…) význačná část dnešních teroristů studovala sociologii nebo politické a pedagogické vědy. Co očekáváte od generace, která vyrostla během padesáti let, během nichž byla anglická intelektuální scéna ovládána postavou, jež veřejně prohlašovala, že vždycky byla a zůstane nemorální.“ (J.M.Keynes)

 

A vyjádření profesora Donalda Campbella z northwesternské univ.: „Psychologie možná přispívá k podkopávání toho, co je třeba podržet, protože je to velmi cenné, totiž k podkopávání systémů vzniklých společenským vývojem, které jsme ještě plně nepochopili.“

kolemjdoucí (J.Š) 10.5.2006 12:57

F.A.Hayek o Freudovi

Jestlipak bude někdo schopen se vážně zamyslet také nad slovy F.A.Hayeka v textu „Destrukce nepostradatelných hodnot vědeckým omylem: Freud“. V knize Právo, zákonodárství, svoboda na str.406 českého vydání píše:

 

„Avšak kulturně nejničivější účinky přišly od snah psychiatrů léčit lidi tím, že se osvobodí jejich vrozené instinkty. (…) Carnapův logický pozitivismus a Kelsenův právní pozitivismus nejsou zdaleka ty nejhorší věci, které přišly z Vídně. Prostřednictvím svého hlubokého účinku na vzdělání se největším ničitelem kultury stal pravděpodobně Sigmund Freud. I když se na stáří, v Civilisation and its Discontents, zdá, jako by byl nemálo znepokojen některými účinky svého učení, jeho základní záměr zničit kulturou získané zábrany a osvobodit přirozené pohnutky zahájil nejosudnější útok na základ veškeré civilizace.

Hnutí vyvrcholilo asi před třiceti lety a generace, která od té doby vyrostla, byla značnou měrou vychována v těchto teoriích. Předložím vám z této doby jen jeden zvlášť hrubý výraz základních idejí od vlivného kanadského psychiatra, který se později stal prvním tajemníkem Světové zdravotnické organizace. (…) Podle jeho názoru bylo úkolem psychiatrů osvobodit lidskou rasu od ‚mrzačícího břemene dobra a zla‘ a od ‚perverzních pojmů správného a špatného‘ a tím rozhodnout o její nejbližší budoucnosti.

ruzova 10.5.2006 11:58

Re: Re:milý knedlíku

   parašutismus   není  ideologie,  netýká  se  totiž  chlapského  vejmyslu, víme????

Kolda 10.5.2006 11:50

Re: Freud byl asi z těch osobností

Na strankach Realitni spolecnosti Ceske sporitelny zase inzeruji vystavbu v Zábřeze na Moravě. Docela mne to zarazilo, myslel jsem, ze spravne je v Zábřehu. Jak to rikaji mistni?

doktor 10.5.2006 11:36

Re: Freud byl asi z těch osobností

Za Freudových dnů i později byl Příbor převážně německý, a nazýval se Freiberg. Český název vznikl v 15. století zkomolením tehdejší němčinou vyslovovaného "Fripurch", z toho Pribor, Příbor.

Psychoanalytisher Knoedel 10.5.2006 11:31

Re: duch doby jistě

Tedy ziram tu, jak se Vam podarilo zatocit najednou s tema vsema "ismy". A co pak takovy parasutismus, telefonismus etc etc etc?

ruzova 10.5.2006 10:29

duch doby jistě

ale  někdy  nestojí  za  to  jej  vyjadřovat, natož je  legitimizovat.  Jedná  se  samozřejmě o  konstituci  nové  politické  síly  z  těch ubuzerovaných  a zneškodněných  paniček  adívek  rakouským    katolicismem.  tedy  jakýsi   zrod  nacismu a  komunismu.

Čumil 10.5.2006 9:56

Inu, rejpale, to budou ty chybné výkony...

a jinak - konečně rozumný článek o Freudovi. :-)

rejpal tady a tam 10.5.2006 8:32

Re: Zežrané příspěvky

Asi jsem měl dlouhé vedení, už je to tady.  Nebo že by Freud?:-D

rejpal tady a tam 10.5.2006 8:29

Zežrané příspěvky

Kurňa, ctyřikrát jsem posla příspěvěk a mizí to v černé díře. Co se děje?

rejpal tady a tam 10.5.2006 8:26

Výklad snů

Někdy v době před první světovou válko se objevily svazky  které pčedpovídaly budoucnost na základě snů.  Snáře, jak se tato dílka jmenovala, měly sny pěkně očíslované a tato čísla služtičky, pradleny, podomkové a jiný lid dělný s krejcárky v ruce vsazoval do c.k. rakousko-uherske loterie Lotto, zvané něžně Lotynka.

Zajímalo by mne, kdo byl první: zda Sigmung Freud, s jeho výkladem snů na základě zážitků z minulosti, nebo snáře s jejich předpovídáním budoucnosti.

Zaujala mne také analogie mezi psychoanalýzoua detektivní analýzou jak prezentována například v Sherlocku Holmesovi.

Díky za článek, pane Šlajchrte

rejpal tady a tam 10.5.2006 8:17

Výklad snů

Kdysi před první světovou válkou byly ve velké oblibě snáře, svazky podívající výklad budoucnosti podle očíslovaných snů. Tato čísla pak služtičky, pradleny, podomci a jiný lid prostý také po krejcárku sázel do c.k. rakousko-uherské loterie Lotto, něžně zvané Lotynka. 

Zajímalo by mne, kdo byl první, zda Freud, s jeho výkladem snů, a nebo snáře, s jejich věštěním budoucnosti a hazardem. V každém případě je nabíledni, že doba zabývat se sny tehdy už přišla.

Panu Šlajchrtovi díky za článek a pozdravy.  Ta analogie psytchoanalýzy a detektivní dedukce a la Shewrlock Holmes mne upoutala.

rejpal tady a tam 10.5.2006 8:05

Výklad snů

Někdy v době před první světovou válkou  byly ve velké oblibě tak zvané "Snáře" ze kterých se nejenom zjišťovalo mínění snů ale navíc  byly sny rozděleny do očíslovanách kategorií a tato čísla pak služtičky, podomkové a jiný lid prostý po krejcárku vsázel do rakousko.uherské loterie Lotto, zvané něžně Lotynka.

Bylo by zajímavé zjistit, kdo byl dříve, zda Freud s jeho výkladem snů a nebo Snář.

A díky za zajímavý článek

R 10.5.2006 1:58

Freud byl asi z těch osobností

Freud byl asi z těch osobností, které by se prosadily ať už by se věnovaly jekémukoliv oboru. Montáží sexuality do psychoanalýzy a následná masová medializace, i když tehdy se tomu říkalo jinak asi zakryla přínos jeho jiných prací, které se dnes mohou jevit i významnější.

Jinak autor mě mile překvapil, když píše "v Příboře". Autor je buď místní nebo si dal práci nastudovat, jak se tady na severní Moravě město Příbor skloňuje.  Ignoranti a lidi, co znají Příbor maximálně z mapy, vesměs skloňují "v Příboru"