29.9.2023 | Svátek má Michal


Diskuse k článku

OSOBNOST: Odkaz Arnošta Lustiga

„Reportér nemá právo podlehnout dojetí, ať je to dojetí jakéhokoliv druhu; musí se mít k věcnosti, třebaže ani věcnost není klášter, do něhož nevstupují city, i pocit věčnosti může být obdivný, a teprve zvědavost, matka a dcera reportáže, tě povede k ostatnímu.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Pudil 4.8.2021 15:19

Samozrejme jsem Lustiga cetl. Nemel jsem tuseni, ze se tak inteligentni clovek stal na urcitou dobu komunistou. Je preci tak zrejme pri hlubsim uvazeni, ze se jedna o absolutne utopistickou teorii, jenz se totalne vymyka realite a prirozenosti lidkych natur. A to mi nejde do hlavy. Takovy clovek a preci tomu uveril. Doufam si jenom, ze jen na kratkou dobu. I pres to, pro me nepochopitelne. Doporucuji jeho knihu o zverstvech totalit, " Od rana do vecera". Prvni kapitolu jen pro silnejsi povahy !

J. Vlček 4.8.2021 16:06

Pane Pudile, není divu, že po tolika utrpeních, která přinesla druhá světová válka, lidé hledali něco lepšího, něco co by podobným utrpením předcházelo, co by nastolilo lepší světový řád a lepší život pro všechny.

Že se v příklonu ke komunismu hluboce mýlili, zjistili později.

Podobně v roce 1989 lidé rovněž s nadšením cinkali klíčemi, s touhou svoji dřívější chybu napravit. S nadějemi vzhlíželi k západu, ke kterému se chtěli přiblížit, případně se k němu přiřadit.

Jaké to zklamání v jejich očích, vidí-li současné počínání a totální blbnutí západu? Dnes bychom mohli rovněž říkat, jak to, že jsme se tehdy mohli tak mýlit, že. ;-(

J. Lancik 4.8.2021 18:01

"Zjistili pozdeji"? Jak kdo, napr cinovnik komunisticke strany Zavis Kalandra analyzoval politicke procesy v SSSR uz v roku 1936. Napsal o nich serii kritickych clanku, to samozejme neuslo pozornossti NKVD a tim i sovetskych autorit. Ti si stezovali vedeni KSC a to Kalandru ze strany vyloucilo. To je ovsem bylo to nejmensi co s mu mohlo stat. Po valce a unorovem puci byl Kalandra zarazan do skupiny kde hlavnim obvinenym byla M. Horakova a Kalandara tak jako ona a dva jini byli odsouzeni k smrti a "popraveni". Ve skutecnosti, spachany byly justicni vrazdy). Jak kdo... Kalandra chapal o co jde a psal o skutecnem stavu veci, na druhe strane napr. J. Fucik to "videl" jinak a psal o SSSR odorujici clanky a zejmena knizecku "V zemi kde zitra znamena jiz vcera". Jeste, ze ten zistrek je uz vcerejskem!

T. Pudil 4.8.2021 21:31

Mate pravdu pane Vlcku. Pravdepodobne tomu take nahravalo, ze neexistovala takova informacni sit, jako dnes. Jinak by bylo lidem jasne, co se napriklad jiz tenkrat delo v zemi, kde zitra znamenalo vcera. Rozhodne je vsak nepochopitelne a neomluvitelne, ze se na tuto vejicku chytaji lide i dnes. Mnoho mladych bohuzel. Totalni selhani vzdelavaciho systemu.

J. Ptáček 4.8.2021 11:12

Už dlouho mě pronásleduje úvaha:

Když si jsou komunismus a nacismus tak podobné, existuje vedle komunismu s lidskou tváří (ČSSR 1968) také nacismus s lidskou tváří?

J. Pavelka 4.8.2021 12:54

Tak - samozřejmě tak nějak žertem - když porovnáme italský fašismus s německým nacismem, můžeme ho vidět jako "nacismus s lidskou tváří"

J. Werbik 4.8.2021 20:20

doporucuji si precit od Hannah Arrendt "Banality of Evil"

J. Vlček 4.8.2021 9:50

Pane Hvížďalo, na současném marasmu mají největší podíl pisálkové, kteří něco, jako je láska k vlasti, a ke svému národu, považují za přežitek, za pouhý populismus, a div ne za sprostá slova.

Arnošta Lustiga si vážím a měl jsem ho rád. Byl to Pan spisovatel. [>-]

J. Farda 4.8.2021 11:53

Dobrý den pane Vlčku, dovolím si Vaše vyjádření o vině na současném marasmu doplnit ještě o spoluvinu politiků en bloc, leč u některých větší! Mějte se ... :-)

J. Vlček 4.8.2021 12:51

Díky. R^

J. Vlček 4.8.2021 12:59

Politici jsou kapitola sama o sobě. ;-O

M. Marek 4.8.2021 8:46

Ale vy (myslím vaši souvěrci) se přece vzpíráte ve volbách už 30 let a neustále propadáte nebo se potácíte nad hranicí 5%.

H. Kotaz 4.8.2021 6:26

A jak jsi na tom ty, Hvížďalo, když o tom píšeš ?

J. Pavelka 4.8.2021 9:35

V podstatě, když se to vezme kolem a kolem, ve vztahu k bývalému režimu podobně jako Lustig...