13.5.2021 | Svátek má Servác


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Josef 3.9.2006 21:10

Je to všechno podivné?

Každý příslušník této zbraně měl vytetované osobní číslo. Co to bylo SS Waffen si můžete přečíst v knize Klause Pocheho, V čekárně vlak nestaví. ,,Der zug hält nicht im wartesaal".

Kzx 3.9.2006 20:58

Re: Zoja Kosmodemjanskaja

To jsi dodnes nepochpil, ze Zoja a podobni, byl ideologii vypestovany mytus? Boze, Boze!!!!

Marek Dluhoš 30.8.2006 23:25

Osobně v této při jaksi nechápu, jak se spojuje činnost v SS s tím, že by mu někdo chtěl upírat Nobelovku za literaturu...

Snad to má být označení kvalit pisatelských a možná, neprožil li by ty události války v SS ale jako komunistický partyzán typu Husáka a dalších našich hrdinů, které nikdo nestíhal, tak by nic kvalitního nenapsal...:-/;-):-/

A ještě proč tam poukazujete, že ať by se snažil sebevíc, kdyby se vědělo o jeho činnosti v SS tak taky neměl na Nobelovu cenu šanci - to si myslíte, že vědec, který by vymyslel auta na pohon typu perpetum mobile, které byste roztočil pouze při zakoupení, by neměl dostat Nobelovu cenu za fyziku atd.???

Zkuste prosím více přemýšlet nad tím, co píšete..

čtenář 30.8.2006 20:20

Re: Omerta po nemecku

To je závažné. To s pobytem v Čechách. Kde se všechno jinak vykecá. To by spíš vypadalo jako omerta po česku. :-D

* 30.8.2006 19:14

co je obdivuhodného?

To, že si tu autoritu vysloužil právě těmi písmenky a konkrétními postoji. Tu si nevymyslel sám, ta narůstá pozvolna, úctou a uznáním čtenářů a obdivovatelů. Asi těmi písmenky uměl něco sdělit, nadchnout, inspirovat.

Rozhodně nikdy nebyl komediant. Jeho pochybení z mládí můžeme hodnotit všelijak, ale lidi, kteří podobnou zkušenost neudělali, měli by držet pusu. Nikdo neví, jak by se zachoval ve stejné situaci. Ono se lehce odsuzuje ex post. Do Hitlerjugend vstoupil v 10 létech, myslíte, že to byl promyšlený krok? Co by dělal kdokoli z nás ve stejné situaci? Mě by sice potěšilo, kdyby to napsal dřív, takové jakési - doznání - ale neodvažuji se soudit. Všichni jsme vstupovali s nadšením do pionýra, chodili jsme "manifestovat" na 1.máje, kdoví, jestli bychom masírováni propagandou odolali něčemu horšímu?

Pomalu s odsudky, Grass je levicový intelektuál, ale nepochybně dobrý spisovatel.

zirje 30.8.2006 16:09

Re: Re: zapomnel jste pane autore

přemýšlejte dál, bude to trvat. Na celebrity si pusťte bednu a nekecejte tady blbosti.

J.G. Pašek 30.8.2006 15:59

Kdyby Grasse někdo vydíral . . .

Autor napsal: . . . . Nevydíral ho někdo? Grass patřil téměř půl století k nejznámějším německým celebritám, měl však také spoustu vášnivých odpůrců. Je vůbec možné, že by si na jeho působení v SS žádný spolubojovník nevzpomněl?

Kdyby Grasse někdo vydíral, určitě by se ukecanej Grass nechal slyšet, či ten který ho vydíral. 

milan007 30.8.2006 15:40

Re: zapomnel jste pane autore

Marně přemýšlím, co je obdivuhodného na člověku , který umí umně seřadit písmena na papír. V nedávné historii se podobným říkávalo komedianti. Z čeho plyne fakt a právo býti autoritou a celebritou ??

AeroKarel 30.8.2006 15:27

Re: zapomnel jste pane autore

R^ Souhlas.

michal 30.8.2006 13:59

poblouzněné mládí

se zde neřeší. Problém je v dospělém Grassovi, v problematické morální autoritě. A jen na okraj. I hajzlové mohou být zručnými spisovateli, kort jdyž maj kulky ve svěráku. Možná si Grass svojí lehce schizofrenickou situaci pěstoval jako múzu.

pf 30.8.2006 11:58

zapomnel jste pane autore

Grassovy politicke postojhe z let pred padem zelezne opony:

modni antiamerikanismus, utoky na Reaganovu politiku, protesty proti US raketa stredniho doletu a slepota k ruskym na nasem uzemi a nakonec perla ze vsech perel nejvetsi: nesouhlas se sjednocenim Nemecek.

Jestlize Grass ma byt symbolem neceho tak jedine bidy evropskych levicovych intelektualu.

Josef 30.8.2006 11:34

Příběh ze života českého občana německé národnosti

Když jsem sloužil v Bohosudově ( u silničního vojska - býv. PTP),  vyprávěl mi jeden výrazně starší vojín, že mu Rudá armáda zachránila život. Jako šestnáctiletý byl povolán do armády a musel do zákopů někde u Duchcova. Protože to bylo asi jen kilometr od domova, šel na večeři domů. Za opuštění bojové pozice jej velicí gefreiter jako zběha hnal před polní soud. Všechno to dobře dopadlo, protože se objevili Rusové a byl konec válčení i souzení.  Nemyslím si, že se mladí Němci na konci války mohli nějak vzepřít se německé vojenské mašinérii, která pracovala přesněji, než mašinérie jiných států. Navíc museli být velmi "zblblí" propagandou, které mladí podlehnou snadněji, než starší lidé se svými životními zkušenostmi.

zirje 30.8.2006 10:37

Re: Grass je proste prolhana,

kdo je TADY jednoduchý, o tom ale už vůbec, vůbec není pochyb.

milan 30.8.2006 10:05

Re: Jenom SS

SS BYLA EXTREME LEVICOVA .....

milan 30.8.2006 10:02

Re: Re: P.S Jenom SS

R^R^R^R^R^R^R^R^R^R^

Ojebavac Marxe 30.8.2006 9:57

postupné odstraňování slupek, které zakrývají jádro

A jeste jedna interpretace je mozna: tak dlouho odstranujeme slupky, az nam zbyde hromada slupek a nicota. IMHO zdaleka nejlepsi interpretace.

vita 30.8.2006 9:47

Grass nesloužil u SS,

ale u Waffen SS, což je dost podstatný rozdíl.

To, že se v 15 někam přihlásil, je naprosto nepodstatné - o rok později ten povolávák dostali všichni 16letí. Na přání (zejména tak nesmyslně romantické, jako k ponorkovému loďstvu) se pochopitelně ohled nebral. "Říše" a "Vůdce" potřebovali kanónenfutr a potřebovali ho rychle - ne mejdřív na dlouhý výcvik.

Pravda - mohl se pokusit zběhnout. Zběhy posílaly Volksgerichte ke zdi ještě v dubnu (a možá i v květnu) 45.

i.h. 30.8.2006 9:35

Grass je proste prolhana,

prolhana a vychcana svine, ktera si na svoji prolhanosti a vychcanosti postavila celozivotni kseft. To je vcelku jednoduche.

ptch 30.8.2006 9:18

Re: P.S Jenom SS

...TO SNAD ANI NEBYLO NUTNÉ, V KANCELÁŘI Williho Btrandta měli lepšího agenta. Totiž Williho Brandta...   

L 30.8.2006 7:55

Zoja Kosmodemjanskaja

Zoja Kosmodemjanskaja polozila zivot za komsomolskou legitimaci. Jeji pratele ji rikali, aby ji s sebou nenosila, ale Zoja Kosmodemjanskaja zase rikala, ze za komsomolskou legitimaci polozi zivot.

To mel misto uposlechnuti rozkazu radsi nosit v kapse komsomolskou legitimaci? A dat se k zidobolsevikum, jak se jim tenkrat rikalo, a vrazdit desitky milionu lidi? Udelal to spravne rozhodnuti. Nastoupil k SS, kteri v boji proti bolsevizmu byli nejobavanejsi.

L 30.8.2006 7:44

Mel se dat k partyzanum?

Kdyz dostal povolavaci rozkaz, tak se mel dat k nejakym partyzanum a nosit rudou hvezdu? Jenze ti komousi byli horsi nez nacisti. Takze se nastoupil kam mel a udelal dobre.

VL 30.8.2006 6:23

P.S Jenom SS

Při práci pro zvolení kancléře Brandta by mohl být i docela dobře zpravodajsky vytížitelný, ne?

Prostě je třeba, aby promluvil i archiv NKVD, případně Stasi.

VL 30.8.2006 6:22

Jenom SS

Mohlo by být zajímavé, kdyby se GG vyjádřil také k tomu, jestli ho k jeho levicovosti, práci pro mírová hnutí a podobně přivedla čistá myšlenka, nebo to, že podstatná část archivů SS skončila v Moskvě a  v případě, že by někdo chtěl, tak by byl velice snadno vydíratelný.

vodeni za nos 30.8.2006 0:20

Omerta po nemecku

Je zajimave, ze se to neprosvihlo - v SS s nim byl desitky a desitky jinych, pak pobyt v lazaretu (v Cechach(!)), internace, americke vysetrovani, denacifikace, sjezdy kamaradu ze skoly a z vojny. Mnoho papiru, mnoho svedku, a 60 let neproklouzla ani mys. A pak verte Nemcum "jak s tim nacismem po valce zatocili". Buhehe - vodili cely svet uspesne za nos.