Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

KNIHA: Česká populární literatura v Protektorátu

Zatímco kapitola o naší tehdejší literatuře v exilu je až překvapivě stručná, písemnictví v „podzemní“, které naprosto nikam neuteklo, se probírá podrobně. Nechybí ale ani stati o německém literárním životě a nacistickém provozu divadel.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LO

L56o59v18e75c 86O36p98i19c

3. 1. 2023 20:02

"Dočteme se i o germanizaci našich vysokých škol... "

Zajímá mě, jak se germanizují zavřené vysoké školy?

Uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939

https://cs.wikipedia.org/wiki/Uzav%C5%99en%C3%AD_%C4%8Desk%C3%BDch_vysok%C3%BDch_%C5%A1kol_17._listopadu_1939

0 0
možnosti
LS

Lidové noviny vydávaly za války romány na pokračování v sešitkové úpravě . Tehdy jsem přečetl v této úpravě poprvé Saturnina.

0 0
možnosti
RP

Ono by možná byly ještě mnohem zajímavější překlady z němčiny z té doby nebo díla proněmeckých autorů. Totiž totalitní stát, jako v té době bylo hitlerovské Německo uchvacoval nejen státy, ale i kulturní a vědecký svět. Například jsem četl populárně vědeckou knihu z té doby o zvířatech, kde jiný než německý prostor nebyl. Byl zde Brehm, který toho o zvířatech dost popsal, byl tam Bismark, který vedle jiného měl údajně rád zvířata, byly tam popsány pokusy s havrany jakožto inteligentními ptáky, pokusy se šimpanzi. všechno tot napsáno m dost poutavě, ale všechno toto bylo uděláno čistě jen německými badateli nebo chovateli zvěře. Když se psalo o zoologické ýzahradě, byla to německá ZOO. Jako by anglosaský svět , Británie, USA vůbec neexistoval. Jsem přesvědčený, že v třeba Londýně pokud v té době vyšlo podobné dílo, třeba i takhle podobně poutavě napsané, že by ve velmi podobných pokusech s havrany nebo šimpanzi figurovali čistě jen britští nebo maxijálně američtí badatelé a pokud by se psalo o zvířatech v nějaké ZOO, byla by to nějaká britská. Jako zajímavý kontrast k dnešní globalizaci.

0 0
možnosti
HR

Švandy kopec. Mezi léty 1948-1989 popisovaly vědecké publikace až do školních učebnic v Československu v oboru biologie pouze "vědecké" objevy nějakých Mičurinů. Lysenků a možná dalších "významných" Rusů. Kdybych neměla mámu která se narodila a vyrostla na Starém Brně a při každé cestě do města mi ukazovala onen Mendlův pomník, bych nevěděla do dnes kdo to byl. Ostatně jmenoval se Gregor Mendel a ne Řehoř. To jen na okraj.

0 0
možnosti
JS

Zajimave z teto doby jsou predevsim v zanru scifi romany J. M. Trosky (vl. jmenem Jan Mazal). Jeho trilogie "Zapas s nebem" a dalsi romany byly velice oblibene, hlavne u mladeze.

0 0
možnosti
RP

Troska ale napsal Zápas s nebem i ty předchozí věci už před válkou, ne?

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz