16.4.2021 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

JAZYK: Braňme češtinu před aktivisty

Akutní nebezpečí naší mateřštině zatím nehrozí. Ale protože čert a genderový aktivista nikdy nespí, musíme být ve střehu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Gábriš 14.6.2018 22:18

a ještě pro pobavení

výrok slovenského národovce L. Štúra z roku 1846 (pro ty mladší, kteří to už nevědí: Štúr byl přibližně něco jako Palacký a Jungman na Slovensku, byl taky poslancem Uherského parlamentu, zasloužil se o kodifikaci spisovné Slovenštiny) - jeho pohled na Angličtinu: "Anglická reč je najväčšia na svete motanina. Povstala ona z reči starobritskej, rímskej, francúzskej a všelijakých rečí a rozličnorečí germánskych: anglosaskej, normanskej s prevládaním germánčiny. Na tento spôsob tam tiež nárečia sa zrodiť nemohli, ale sa zrodila reč jedna zbalamútená, a táto je aj vo spisoch v zemi Anglickej k úžitku."

V. Klíma 14.6.2018 21:36

Krasne, rozumne, pravdive vyjadreni.

Neco jako zduvodneni svedskych heraldiku a faleristu, proc by svedska armada nemela na sve vlajce odstranovat lvovi varlata.

Myslite, ze je fasisticka pseudolidskopravni bestie poslechla?

J. Krásenský 14.6.2018 16:55

Souhlasím

braňme češtinu a pokusme se navrátit i slovům původní význam.

M. Prokop 14.6.2018 21:18

Re: Souhlasím

Vtutochvílijetootom že už je pozdě. :-P

Buďte rád za ... :-P

J. Kohoutek 14.6.2018 12:07

Spolu

Spolu s prezidentem Obamou se na schůdcích letadla objevila i jeho žena Obama.

V. Klíma 14.6.2018 21:39

A zamavala spolu se stryckem Obamou i jejich tete Obama, coz vzbudilo usmev na rtech jejich dedeckovi Obamovi i jejich babicce Obama.

A. Alda 14.6.2018 11:50

Souhlasím.

Ale je to na nás - žádný úřad nám jazyk nezvezme a žádná televise nezprzní, to si můžeme udělat jen my sami.

P. Flener 14.6.2018 9:47

Není záchrany

Nové generace jsou většinově nevzdělané, pologramotné, nečtou, jen koukají do mobilů a na televizi, kde dobrou češtinu neuslyší, denně jsou bombardováni odpornou angličtinou, anglickými neposlouchatelnými skřeky. Jako kdyby jiné jazyky neexistovaly.

Když jsem nedávno v televizi slyšel, že do studia přišla "hostka", místo host, tak jsem si musel málem zavolat pohotovost. Nevím jak může Ústav pro jazyk český spoustu podobných zrůdností připustit - a si už i tam jsou blbci......

P. Zinga 14.6.2018 15:43

Re: Není záchrany

Jsou.

G. Kovář 14.6.2018 18:25

Hostka?

Mužský ekvivalent by měl být Hostec!

P. Han 14.6.2018 20:37

Re: Hostka?

Hostec do domu, Bůh do domu! (Aneb koho Bůh miluje, toho hostcem navštěvuje.)

K. Janyška 14.6.2018 9:23

CO JE TO VZDĚLÁNÍ ?

Vzděláním je to, co se dostane do hlav dětí, studentů a ostatních lidí, z platných informací o světě, přičemž je úplně jedno odkud. Není nic tragičtějšího, než tzv. vzdělání informacemi irelevantními.

Z hlediska oborových znalostí a rozšiřovaných technických informací není problém tak velký. Všichni souhlasí s tím, že jedna a jedna jsou dvě a suma dalších takových a daleko složitějších vědomostí je přijímaná všemi jako samozřejmost a je to tak logické a v pořádku, pokud tedy nemluvíme o technice a strategii vyučování. Jsou to vědecky podložené a šířené poznatky a zkouší se z nich.

Avšak z hlediska předání informací vyššího řádu, tedy vědění o lidském světě a principech, na kterých vyrostl a stojí je situce tristní a právě obrácená, než by měla být.

Žákům, studentům a ostatním je vtloukáno do hlav, že lidský svět je organizací ovládanou lidmi a veškeré školní snažení je směrováno k tomu, aby do takového světa byli připraveni vstoupit a uměli se v něm pohybovat. Jenže takový svět neexistuje.

K. Janyška 14.6.2018 9:23

Re: CO JE TO VZDĚLÁNÍ ?

Věc se má úplně obráceně. Lidský svět je totiž spontánním řádem lidské interakce, tedy je řízený spontánními silami a to je jedinou možností přežití lidstva. A to je tak neuvěřitelné a složité, že to lidi nejsou schopni vůbec bez předpřípravy pochopit. A na školách neprobíhá ani ta. Nejsou učitelé a dokonce ani učitelé učitelů, tedy profesoři vysokých škol, kteří by takovému paradoxu rozuměli.

Celou velmi složitou problematiku však popisuje na vědecké, a jen na vědecké, bázi tzv. kompozitivní teorie, tedy suma informací, navzájem provázaných a neodporujících si, získaná vědeckou kompozitivní, tedy skladnou, metodou společenských věd. Viz slavná kniha Kontrarevoluce vědy myslitele myslitelů, nositele Nobelovy ceny. A.F Hayeka. Dzp.

V. Klíma 14.6.2018 22:17

"Vzdelani je to, co v cloveku zustane, kdyz zapomene latku ze skoly"

K. Capek

(lepsi definici vzdelani neznam)

I. Novák 14.6.2018 13:58

Re: CO JE TO VZDĚLÁNÍ ?

"Hleďme si sobě své mateřštiny. V ní je vzdělanost naše. Ne podle množství různých vědomostí, nýbrž podle toho jak s větší či menší jasností umíme mysliti a myšlenky své sdělovati, měří se nyní vzdělanost. Tu pak ovšem nestačí snad ona znalost mateřštiny, které jsme nabyli v rodině nebo i ve škole. Mateřštině nutno doučovati se po život celý" Copyright Jan Neruda.

Tímto citátem, recitovaným vyvolaným žákem, byla zahajována každá hodina českého jazyka p. prof. Dr. Bohuslava Pernici na Základní škole v Praze Vršovicích "U Nádraží" v letech 1957 - 59.

K. Janovská 14.6.2018 14:24

Re: CO JE TO VZDĚLÁNÍ ?

...a co ten copyright?:-)

K. Janyška 14.6.2018 19:12

Re: CO JE TO VZDĚLÁNÍ ?

Je to jen a jen můj vlastní text... Dzp.

K. Janyška 14.6.2018 9:21

Ano, s tím souhlasím. Vraťme zpět povinné klasické

psací písmo. Vraťme se ke kořenůn češství obecně... Dzp.

M. Krátký 14.6.2018 9:42

Re: Ano, s tím souhlasím. Vraťme zpět povinné klasické

a přidávám s dovolením. Mám tři nádherné vnučky 4+6+10 roků. Ta nejstarší Barborka je v podstatě premiantkou čtvrté třídy, ale psát psacím písmem jí moc hezky nejde - podle mě by se dalo říct až hrůza Škoda, že české školství přistoupilo na tyto zrůdnosti

K. Janyška 14.6.2018 19:13

Re: Ano, s tím souhlasím. Vraťme zpět povinné klasické

Dokonce na návrh jakéhosi neomarxistického mladého skoroděcka... Dzp.

V. Braun 14.6.2018 9:14

Jak má ta obrana vypadat?

Nic proti pěkné češtině, ostatně Čapka mám rád, i když už dlouho jsem si od něj nic nepřečetl jak teď o tom uvažuji. Nic ni proti podobným článkům. Jen mne zaujala výzva pana radního na konci - tak ji braňme. I ptám se, jak má taková obrana češtiny podle pana radního vypadat? Osobně nemám rád takové bojové výrazy, protože to vede k "bojovým" akcím typu zákazu používání nepřechýlených ženských jmen, resp. nařízení, že ženská jména se smí používat jen v přechýlené podobě, což svého času platilo v médiích i pro jména cizinek a bylo úsměvné sledovat jak redaktoři přechylují třeba jména sportovkyň. Podle mého názoru, ať si každý, v tomto případě každá, zvolí v jakém tvaru chce svoje jméno.

J. Vlček 14.6.2018 11:55

Re: Jak má ta obrana vypadat?

Pane Braune, nejlepší způsob, jak bránit svůj mateřský jazyk, je začít u sebe. Stačí, když se ve své řeči vyvarujete nejrůznějším jazykovým zvrhlostem, jak třeba uvedl pan Flener příklad z televize, že tam přišla hostka. Další příklady si jistě dokážete dosadit sám.

P. Zinga 14.6.2018 15:40

Re: Jak má ta obrana vypadat?

Pane Braune, podle jména nemáte zřejmě češtinu v krvi, jinak byste chápal, že i přechylování má svou jazykovou logiku.

Co žiju, přechylovalo se a nikomu to nevadilo.takže jsme koukali na Lorenovou či Bardotovou a poslouchali Fitzeraldovou. I u psaného jsme hned věděli, že se jedná o ženu, což u nepřechylovaného hned jasné není. A-želbohu-často ani u viděného.

Nepřehánějte ten rádoby liberalismus. Ten ostatně tkví v něčem jiném a nikoli v nepřechylování či individuální poznávací značce auta. To poslední nesvědčí o svobodymyslnosti, ale o buranství.

J. Kanioková 14.6.2018 20:26

Nejen, že nám to nevadilo,

chce mě trefit šlak, když někde čtu o někom s mužským jménem, a často nejsem schopná dlouho odhalit, jde-li o ženu či muže.

To považuji za příšernost !

M. Prokop 14.6.2018 21:21

Re: Jak má ta obrana vypadat?

Agatha Christie té přechylovací mánii unikla i za bolševíka.

M. Pesat 14.6.2018 9:05

tak napr. Cernousek

"Nejlépe je to vidět na příjmeních tvořených přídavnými jmény zpodstatnělými. Pokud se nějaká holka provdá za pana Černého, Malého nebo Bílého, tak se bude jmenovat Černá, Malá, Bílá a nikoli Černého, Malého nebo Bílého."

tak napr. Cernousek, v Olomouci je hospoda, majitel se jmenuje Cernousek, hospoda "U bileho Cernouska" :-).

Cest :-)

D. Stirský 14.6.2018 8:10

A ještě k -ová:

Někteří si pomateně myslí, že to znamená, že Svobodová patří panu Svobodovi. Obrovský omyl! Jednak by se musela jmenovat Jana Svobodova a pak: museli bychom mít paní Stirského, Černého, Veselého... Což nemáme! Čili jde jen o "zpřídavnění" příjmení do ženského tvaru. Mnozí si myslí, že čeština je díky přechylování jakýsi vidlácký a nesrozumitelný jazyk. Opět omyl! Zcela stejně přechyluje i jazyk vzdělanců - latina. Třeba: novus, nova, novum, magnus, magna, magnum... A i latina má pády, stejně jako čeština. Jen šestý a sedmý splynuly do ablativu. Čili právě většina slovanských jazyků má v mnohém velmi blízko k latině. A přechylovala i němčina: Mozartova maminka byla pro mnohé Frau Mozartin, postupně to vymizelo. Čile nejde vůbec o nějaký český výmysl!

J. Sova 14.6.2018 8:19

Re: A ještě k -ová:

Jana Svobodova - dříve se to tak psalo. Podívejte se do stoletých novin.

Z. Nítkovská 14.6.2018 9:03

Re: A ještě k -ová:

Nebylo to tak, že forma s krátkým a označovala svobodnou ženu?

P. Harabaska 14.6.2018 9:41

Re: A ještě k -ová:

Svobodova/Svobodová. - Výsledek vývoje pravopisu. Ono se také dříve česky psalo vuol a dneska se píše vůl.