24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

GLOSA: Dámy či pánové na Hradě, máte tam chybu

Nerad opravuji gramatiku kohokoli, neb sám jsem člověk omylný a chybující. Tentokrát ale musím. Maje na mysli, že hradní web by měl být gramaticky bezchybný, byť by šlo o pouhý překlep.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hejna 24.9.2019 9:58

Ona totiž není chyba jako chyba; překlep se většinou pozná. Mebo ne?

F. Houžňák 24.9.2019 10:42

No, je to v zásadě překlep, mně se to taky občas stane, že napíšu nějakou ptákovinu jako špatné i/y, s/z, nebo nějakou úplnou pitomost, a uvědomím si to až o pár slov později. Často to vzniká tím, že změním větnou vazbu a na něco při tom zapomenu, nebo člověk myslí dopředu a použije vazbu z příští věty a už je tam špatné í. Když totiž člověk neumí pravopis, mívá těch chyb v delším textu podstatně víc.

A. Alda 24.9.2019 10:49

Překlep je záměna písmen sousedících na klávesnici. To ovšem ióta a ypsilon nejsou, ba ani "s" a "z".

Ovšem chyby způsobené rychlejším myšlením než psaním plně akceptuji, ty jsou běžné (ale nejde o překlepy). Člověk prostě v průběhu psaní změní myšlenku, obvykle rozkošatěním nebo užitím synonyma, a chyba je na světě. Při rukopisu se to tak nestává, ale při psaní na psacím stroji či na počítači "všemi deseti" je to velmi časté. Proto bychom měli být k sobě navzájem tolerantní. (Nikoli však vůči dětem a mládeži - ti se musí tu češtinu nejprve pořádně naučit, aby bylo možno být tolerantní vůči jejich překlepům a jiným chybám.)

F. Houžňák 24.9.2019 11:03

I tak je to překlep. Klepnete na něco jiného, než byste chtěl.

A. Alda 24.9.2019 11:28

Nikoli. Klepnete na to, na co jste klepnout chtěl. Překlep je posun prstů. Samotný termín překlep vznikl právě až s používáním psacích strojů, to je tedy docela nedávno.

Když ještě nebývaly na klávesnicích značky pro ukazováčky, dokázal jsem napsat překlepově i celý odstavec. Prsty prostě jedou podle svalové paměti a jedou rychle (kdysi jsem vyhrával soutěže psaní na stroji v rámci kraje, takže moje prsty opravdu i v tomto pozdním věku jedou vzdor arthrose jak zběsilé bez ohledu na přední laloky mozkové).

P. Harabaska 24.9.2019 13:54

Píšu "jen dvěma", a proto se mi to nestává.

J. Pospíšil 24.9.2019 3:56

To by se v Izraeli stát nemohlo.

I. Štípek 24.9.2019 3:48

Pan Stejskal je malý člověk.

V. Heidlerová 24.9.2019 7:35

Pozor lidé, promluvil velikán.

I. Štípek 24.9.2019 8:44

Jste tady nějak sama. Jako kůl v plotě, co?

V. Heidlerová 24.9.2019 9:56

Do kůlu v plotě mám daleko, neb jsem obézní babka a navíc mám spoustu přátel - naštěstí. O samotě já nemohu zatím nic bližšího říci. Prostě mám jiný názor, a to jako skalní demokrat musíte spolknout . ;-D;-D;-D

A. Alda 24.9.2019 10:57

A houby na Vás už rostou?

Jestli ne, tak kůl fakt nejste!

A. Alda 24.9.2019 10:59

Tedy chtěl jsem napsat cool, abych se projevoval jako ta mládež nová, zeleně progresivní.

I. Štípek 24.9.2019 20:47

Polykám.

J. Ticháček 24.9.2019 0:32

Pane Stejskala. Tuto chybu jsem ochoten přehlédnout. Tu chybu neudělal člověk neznalý gramatiky, ale s velkou pravděpodobností ji má na svědomí software opravující chyby. A sám jsem mnohokrát zažil, že i texty který jsem po automatických korekcích zkontroloval a opravil, byl nakonec někde po cestě mezi servery přepsán podle nějakých mně neznámých pravidel. Taková věc se stane.

Ale, když už jste takovým pedantem, zkuste si přečíst již první souvětí svého článku. To opravdu tluče do očí.

R. Walker 24.9.2019 9:41

:-) texty který .....

J. Hejna 24.9.2019 10:04

První souvětí je gramaticky správně.

Asi vás, pane Ticháčku, bouchlo něco jiného někam jinam.

P. Khail 24.9.2019 10:43

"Pane Stejskala" - také dobré. Hlavně, že nejste pedant. ;-D