6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

FEJETON: Jak sociální systém císaře pána zachránil moji babičku

Středoevropský sociální systém fungoval před 101 úplně jinak, než bychom si tipnuli. Přečtěte si příběh z roku 1914 o lidskosti, obětavosti a neokázalém a vřelém darování téměř ztraceného života vídeňskými lékaři moravské holčičce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 28.12.2015 19:30

Já bych tady podal úplně jiný příběh.

Základní data tu uvedla už paní P. Boublíková. Léčbu vztekliny vypracoval Louis Pasteur se svými spolupracovníky už roku 1885 a poté byly v řadě zemí zakládány

Pasteurovy ústavy, specializované především na léčbu vztekliny. Léčba je dodnes založena na tom, že oběť lze imunizovat očkováním, provedeném během inkubační doby nemoci.

Krátce po Pateurově úspěchu se o této léčbě dočetl jeden gubernátor v "zaostalém Rusku." Poté k němu přišla děsivá zpráva, vzteklý vlk pokousal 17 lidí. Gubernátor nelenil a poslal všech 17 osob vlakem do Paříže. I když se s léčbou začalo relativně pozdě, podařilo se Pasteourovi zachránit 15 lidí ze 17. Toto se stalo mnohem dříve, než r. 1914! A pravdou je i to, že Morava tíhla za c.k. monarchie spíše k Vídni, neb to bylo většinou blíže, než do Prahy.