26.10.2020 | Svátek má Erik


Diskuse k článku

FEJETON: Film o Havlovi

Nenašla jsem odvahu pustit se do devítisetstránkové knihy o Milanu Kunderovi, o které se poslední dobou tolik mluví a píše, ale na film o Václavu Havlovi jsem se vypravila. Film se mi líbil, i když byl o trochu jiném Havlovi, než na jakého se pamatuji já.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 4.8.2020 14:27

Na film o Havlovi se určitě nezaujatě podívám. Ano, už se na něj i těším.

Jenže komplementárně s tím se těším i na budoucí film o Miloušovi Jakešovi, ve kterém by mělo popravdě zaznít, že Sametová revoluce 1989 se dostavila především v důsledku vnitřního rozkladu KSČ, než jako důsledek silné aktivity českých disidentů.

J. Anděl 4.8.2020 11:56

To myslíte vážně, oslovovat mě ve třetí osobě? Vy nejste normální. Díky za reakci, nebudu vás už obtěžovat.

M. Pivoda 4.8.2020 11:29

Anděl to má popletené. Nejdříve argumentuje svými vnuky, pak dospělými (kteří diskutují o nějakém filmu).

Velmi naivní je toto Andělovo prohlášení: "jestli něco chcete sdělit, sdělte." Kde?

V době intenzivního koronaviru vybízel ekonom Václav Klaus lidi, aby nerespektovali zákaz vycházení (a tím ochranu svého zdraví) a chodili do práce. To není žádná metafyzika.

J. Anděl 4.8.2020 11:13

K prvnímu odstavci: uvedu dva praktické příklady: lidé se v různých debatách a diskuzích přou nad hollywoodskými filmy o historii, jak moc jsou historicky nepřesné. Nad počítačovou hrou pana Vávry Kingdom Come se rozjely obrovské debaty, co je historicky věrohodné, co je omyl, co je historicky správné, avšak ideově nesprávné.

A přitom si troufám tvrdit, že moc živých pamětníků středověku či starověku už mezi námi není. A zároveň, že počítačové hry jsou něčím, co zajímá přednostně mladší a technologicky orientovanější jedince. Nesouhlasím (tedy) s tím, že mladé dřívější události nezajímají. Možná je tolik nezajímá školní podání od těch, kteří chtějí "vzdělávat" = ovládat, formovat a manipulovat. Na to, souhlasím, asi ve většině kašlou a podvolují se tomu mnohdy jen z pragmatických důvodů, nikoliv z důvodu zájmu a zvědavosti.

K odstavci druhému: jestli něco chcete sdělit, sdělte. Jestli nechcete, ať už z jakéhokoliv důvodu, nesdělujte, ale nečekejte pak, že budou vaše nepodložené argumenty brány v potaz. Osobní animozity cizích lidí pro nezaujatého pozorovatele zajímavé nebývají.

K odstavci třetímu: nevím, jestli se Václav Klaus někdy vyjadřoval k metafyzické otázce, k jakému účelu byl zrozen člověk, nepamatuji si, že bych od něj něco takového četl nebo slyšel. Vy na to máte názor? Já na to mám poměrně jednoznačný názor - život a tím i člověk se vyvinul na základě individuální touhy po bytí. Jedinou příčinou a smyslem bytí je bytí (a prožívání).

Všechno ostatní je už jen buď funkční strategie, jak to bytí ochránit, prodloužit a zpříjemnit, nebo ideologie, sloužící k ochraně, prodloužení a zpříjemnění něčího bytí.

Příklad pro pochopení: rodina či služba vlasti nejsou smyslem bytí. Technologický pokrok není smyslem bytí. Revoluce není smyslem bytí. Rodina (rodičovství a manželství), technologie, národ, politika, ekonomika - to všechno jsou nástroje, které mají jednotlivci - člověku - sloužit, nebo které člověka k jeho škodě ovládají.

M. Pivoda 4.8.2020 10:39

A ještě později. kdy tzv. pravicová strana ODS zvolila svým místopředsedou komunistu in. Vlastimila Tlustého.

O čem tedy vypovídají volby?

M. Pivoda 4.8.2020 10:37

Já se domnívám, že naše vnuky ty naše události už moc nezajímají, natož pak nepřesnosti, které mohou postřehnout jen pamětníci.

Zde diskutující pamětník (magor) L. Novák není ani ve svém pokročilém věku schopen postihnout jiné důležité souvislosti. Ale protože máme demokracii, nechejme ho mluvit. A až ta česká (limitovaná) demokracie postoupí do další fáze a dovolí se k tématu vyjádřit i mně, pak vám vysvětlím více.

Jiný pamětník, Václav Klaus, například opakovaně vysvětluje, že člověk byl zrozen proto, aby svým životem zvyšoval ukazatel HDP.

J. Anděl 3.8.2020 23:47

Mým dětem stačilo zeptat se na to jednou. Pravda, chvíli trvalo, než si alespoň orientačně srovnaly takové ty klíčové historické události, tedy kdy po zemi chodili dinosauři, jestli jsem je zažil ještě já, nebo už jenom moje maminka, kdy byl vynalezen splachovací záchod a kdy internet. Ale teď už se docela orientují :-).

Jak to ale přesně souvisí s příspěvkem pana Krause o historických nepřesnostech filmů o Havlovi či Tmavomodrého světa?

A. Novák 3.8.2020 20:11

nebo v prosinci 89, kdy Havla zvolil komunistický parlament...

A. Novák 3.8.2020 20:09

Nikoli. Havlovi nepříznivci jsou spokojeni, že vidí nerozhodného a ženami manipulovaného ťunťu.

H. Kotaz 3.8.2020 19:42

Jak by asi dopadly volby, kdyby byla přímá volba od r.1990 ?

R. Meišner 3.8.2020 19:32

...film jsem viděl a líbil se....,, i na csfd má docela slušné hodnocení. dá se mu vytknout leccos, ale je to jen jiný pohled na Havla, a ne nezajímavý. překvapil mě slušně naplněný sál (Velký Špalíček Brno) a převaha mladších ročníků.

P. Hofman 3.8.2020 18:08

Výborně napsáno.

Hlavně ta zmínka o tom, že chci-li, aby něco bylo přesně podle mne, tak si to musím natočit (napsat) sám.

M. Pivoda 3.8.2020 17:45

Nehodnotím zde volbu Václava Havla. Jen připomínám, že "přímá volba" má také svoje úskalí.

Až postoupí česká demokracie dále (a já to dožiji) a dovolí mi toto téma zde jako článek opublikovat, dozvíte se více o skandální přímé volbě na mnohem nižší úrovni řízení. Nikoliv volbě prezidentské, ale organizační volbě v době polistopadové roku 1989.

A. Sekanina 3.8.2020 17:04

Skvělý film o skvělém muži. Samozřejmě, že pro rudé frustráty je to jako červený hadr pro býka.;-€

H. Kotaz 3.8.2020 16:59

Proč se stal VH prezidentem a ne jednou !

Protože volili politici ! Přímá volba neexistovala.

M. Pivoda 3.8.2020 16:20

L. Novák zde dává opakovaně najevo, jak silně podlehl dobové demagogii.

Možná, že vás L. Novák dokáže dnes přesvědči i o tom, že já vlastním miliardy, a proto jsem to soudní rozhodnutí (v můj prospěch) si za své velké peníze prostě koupil.

Pikantní na tom případu je to, že už před zahájením toho soudu, soudce konstatoval, že v mém případě není vůbec co soudně řešit. Zeptal se zúčastněných: "Nechcete se raději nějak dohodnout?" Nechtěli, a tak způsobili českému státu ztrátu (soudní výlohy).

R. Polášek 3.8.2020 15:40

To je právě problém v tom, že takové věci nikdo nevěděl dopředu. Dnes se všechny hovory archivují automaticky a jediný problém je, aby na určenou dobu nějak pár měsíců, po kterou je operátor povinnen ten hovor mít, vystačila kapacita disků. Ale tehdy každý zaznamenaný hovor znamenal přítomnost technika, napojení na linku a záznam na magnetofonový pásek stacionárního magnetofonu, s kapacitou cca 10 - 20 hodin záznamu na jeden slušně velký magnetofonový pásek. Ten technik s magnetofonekm tam mohl být napojený, na provařených telefonních číslech určitě, jinde možná. Ale automaticky mohl člověk volat jen místní stanice. Už meziměsto znamenalo, že člověk musel požádat o spojení telefonní operátorku a čekat, až se ona dovolá a linku spojí. Volání do zahraničí šlo kdovíjak, muselo se minimálně strašně dlouho čekat, možná to mimo telefonní stanice šlo jenom z velkých pošt, ne z telefonní budky atd, přesně to už nevím. Tuším že všechna volání do kapitalistického zahraničí šlo přes jednu jedinou k tomu určenou telefonní ústřednu, že v té ústředně budou mít kanceláč STBáci a x magnetofonů nahrávajících ty hovory.

Pokud se tedy našel spolehlivý člověk, který evidentně nebyl v hledáčku STB a ten vyvezl Chartu tím, že se ji naučil nazpaměť, vidím to jako docela dobrou možnost.

L. Novák 3.8.2020 15:39

No, co asi dělal agent StB "Akát" Pivoda? Rv :-/

M. Pivoda 3.8.2020 15:32

Dnes se vnuci ptají:

Dědo, když tys byl mladý, cos dělával, když ti zhavaroval internet?

J. Kraus 3.8.2020 15:16

Je mi paní Šustrové trochu líto. I když je film umělecké dílo, měl by snad respektovat dobové reálie. Od odchodu VH uběhla krátká doba a s autenticitou tehdejších reálií i s jiným by jeho tvůrcům přátelé VH jistě rádi pomohli. Kromě toho z mnohahodinových dokumentů o VH má o něm celkem dobrou představu i ten, kdo ho nepoznal osobně. Film, aniž jsem ho viděl, by pak byl pro starší generace uvěřitelnější. Divák si může říci, že když film v reáliích neodpovídá době do níž je zasazen a filmový VH se liší od VH v dokumentech, že film je falešný i v ostatním.

Je to asi podobné jako před lety natočený film Tmavomodrý svět. Dost lidí, zajímajících se o naše letce na Západě, se na film nedokoukalo a kdo vydržel do konce, většinou litoval.

P. Dvořák 3.8.2020 14:26

Proč by vás nenechali telefonovat? Když vyjdu z toho, že jste byl odposloucháván, tak to svědčí o tom, že vy s vašimi hovory jste byl režimu nebezpečný asi jako Ferda Mravenec.

Naopak byla vždy možnost, že se nějakou cestičkou dostanou k někomu, koho jste vůbec nejmenoval, ale mohl by být předmětem jejich zájmu.

J. Fridrich 3.8.2020 12:50

Petruška Šustrová to dobře vystihla jednou - jedinou větou - " Film se mi líbil, i když byl o trochu jiném Havlovi, než na jakého se pamatuji já." - A já dodám, že film byl opravdu o jiném Václavu Havlovi, než jaký skutečně byl - on, na rozdíl od nynějších vševědů o téměř všech důležitých věcech hodně přemýšlel a hodně o těch " rychlých " řešeních POCHYBOVAL.. Hlupáci si myslí, že byl VŮDCE-CÍSAŘ-SUVERÉN, který mohl - a měl napravit všechny hříchy Světa... - zakázat komunisty, ty nejhorší potrestat a všechny zločiny komunistů za okamžik NAPRAVIT... Tady ale v naší zemičce k tomu nebyla vůle justice - ani našeho LIDU - a víme proč...

M. Gavlák 3.8.2020 10:52

Tehdy jsem ikskrát volal do USA, často velmi protirežimně. Šlo to...

A. Bytová 3.8.2020 9:10

Paní H. Rybnická, vy si vážně myslíte, že lidem, kteří měli STB (viz Petruška Šustrová) denodenně za zadkem, tento fakt opravdu unikal?

H. Rybnická 3.8.2020 8:17

Paní autorko, film neznám. Ale maličkost: V sedmdesátých letech telefon samozřejmě existoval, ale člověk musel řádně zvážit, zda jej využije už jenom pro kontakt na "Západ" nebo dokonce pro klidné diktování textu jako je Charta. Nebo myslíte že takové hovory nebyly sledovány?

T. Kohout 3.8.2020 3:06

Různé ženy mohou mít o panu Havlovi různé názory. Dle toho, zda o ni projevil zájem či ne. To pak může být hodně různých úhlů pohledů, a třeba i mnoho různých filmů.