12.8.2022 | Svátek má Klára


Diskuse k článku

ESEJ: Velký rozkol mezi Východem a Západem

Velký rozkol mezi filozofiemi Východu a Západu můžeme jednoduše vysledovat v samém myšlenkovém původu obou velkých náboženských systémů. V jednom pravda a vykoupení přichází od člověka, který je synem Boha, tedy vyvolený významný nositel pravdivého poslání, v dalším jsou pravda a vykoupení přinášeny běžným člověkem, Siddhartou Gautamou, řečeným Buddha, který prošel jistým druhem spirituální cesty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 11.4.2012 12:27

Dotaz

Proč křesťanství, které je nejen podle autora tohoto článku tím nejhloupějším, nejkrutějším a nejnesvobodnějším náboženstvím přivedlo (už před staletími) křesťanské společnosti k vědění, humanismu a osobní svobodě, nikde jinde a nikdy jindy v lidských dějinách nedosažené.

Odpovědí je buď (pro věřící) tvrzení, že křesťanský bůh je jediný "živý Bůh" a nebo (pro ateisty), že toto náboženství nejlépe odpovídá lidské přirozenosti (nejenom tedy potřebě kolektivní sounáležitosti, ale i potřebě individuální svobody).

Ke zdůvodnění (pro ateisty) by mělo postačit vědomí faktu, že křesťanství obsahuje zdaleka nejméně příkazů a od toho nejdůležitějšího (nikde jinde se nevyskytujícího), "miluj bližního svého jako sebe samého", vede cesta k obecné humanitě, nutnosti poznávání, tedy k postojům a činům, které jsou ohraničeny především vlastním (relativně svobodným) svědomím.

Východní myšlení (s výjimkou Konfucia) vede své věřící k poněkud egoistické zahleděnosti "na vlastní pupek", k představě, že měnit člověk může jenom sám sebe a to především plněním náboženských příkazů (přizpůsobování se jakkoli krutým poměrům). V takové kultuře se dobře a snadno vládne a velmi špatně žije (již "staří Řekové odlišovali své (často spravedlivě vládnoucí) tyrany, od východních despotů vládnoucích duchovně nesvobodným lidem). Před kritikou od brahmánů se třásli i někteří bohové!!!.

Tak např. budhista přichází na svět z rozhodnutí vyšší moci, aby napravoval hříchy spáchané v předchozích životech. Musí být tedy smířen i s potupnou kastou, do níž byl uvržen. Jediné měřítko správnosti jeho života se mu dostane pouze od kněží. To čemu věří evropští budhisté (i např. Beatles to stálo hodně peněz zaplacených východním hochštaplerům) nemá s realitou téměř nic společného. Budhismus? - děkuji nechci.

J. Kanioková 9.4.2012 16:45

Ano, prapůvod alibismu - "poslušnost vůči zprostředkovanému teologickému dogmatu přináší klid díky víře, že je možné lehce získat odpuštění při zpovědi".

I jako ateista dávám autorovi za pravdu, Východ je v tomto demokratičtější. Přesto si myslím, že veškeré ideologie mají tendenci manipulovat, tudíž to nutně svádí k zneužití..

Nejzdravější vírou je víra ve zdravý "selský" rozum !

V. Husák 9.4.2012 10:43

Velmi zajímavé a poučné, děkuji.