Sobota 7. září 2024, svátek má Regína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ESEJ: Velký rozkol mezi Východem a Západem

Velký rozkol mezi filozofiemi Východu a Západu můžeme jednoduše vysledovat v samém myšlenkovém původu obou velkých náboženských systémů. V jednom pravda a vykoupení přichází od člověka, který je synem Boha, tedy vyvolený významný nositel pravdivého poslání, v dalším jsou pravda a vykoupení přinášeny běžným člověkem, Siddhartou Gautamou, řečeným Buddha, který prošel jistým druhem spirituální cesty. Zatímco v prvním náboženském systému je vytvořen model hrdiny, který je schopen obětovat vlastní život ve jménu dobra pro ostatní, v druhém hrdina nemá božský, ale naprosto lidský původ. Faktem tedy je, že se dokážeme spíše ztotožnit s tímto posledním typem hrdiny, který má stejný lidský původ jako my, než s tím, kdo přichází z božských sfér pro nás naprosto nesouměřitelných, a tedy také nenapodobitelných.

Zde se tedy nachází jádro dalšího velkého rozdílu, který vychází hned z prvně jmenovaného. Pokud je hrdina božského původu, pro mě, ubohého smrtelníka, je jako takový nedosažitelný, mohu ho tedy brát pouze jako absolutní vzor, který lze jen pasivně následovat. V druhém systému, tedy orientálním náboženství, mi lidská podobnost Buddhy s mou lidskou bytostí přirozeně umožňuje konat stejně jako on nebo dokonce následovat jeho cestu. Buddha nám ukázal směr, který sledoval, a výsledek, kterého dosáhl. Je pak na nás rozhodnout se, zda jeho cestu sledovat či ne. Takto svobodně se ale můžeme rozhodnout jen v případě, že nad námi nebylo ustanoveno božstvo ve smyslu "já, Bůh, jsem ti poslal svého syna a ty musíš dělat to, co ti říká, jinak budeš zatracen".

Buddhismus učí, jak se vyhnout neštěstí, ukazuje cestu, možná jen jednu z mnoha, směrem ke štěstí, ale nenutí žádným způsobem k jejímu následování. Ukazuje pouze bytí a přestavuje praktické návody. Je pak na nás a na každé lidské bytosti rozhodnout s naprostou volností, jak konat. A toto je klíčové slovo: svoboda. Ve východním filozofickém směru má jedinec opravdovou svobodu volby, neboť díky stejnému původu jako Gautama se může dostat na jeho úroveň, a tím si i osobovat stejné právo moci rozhodovat o své cestě. V podstatě by se ve zkratce dalo říci, že buddhismus je spíše určitá terapeutická technika než opravdové náboženství. Ale právě proto a díky své tisícileté historii se může rozhodně pyšnit více úspěchy.

Další velká propast, která se tvoří mezi těmito dvěma směry, je tak osamělost, kterou západní systém nabízí v modelu božské záchrany, kdy osoby prakticky rozděluje do dvou kategorií: hrdinové, božstvo jako Ježíš, apoštolové a svatí, a pak všichni ostatní. Jedinec žije v neustálém vědomí, že je součástí slabší skupiny, té nebožské, a že minimálně v tomto životě není v jeho silách dokázat být jiným, než je. Tak si s sebou nese tu nevyčerpatelnou a drzou potřebu změnit realitu. Ve východním směru tento problém není, protože lidé jsou si již z principu rovni: žádní hrdinové nebo svatí, jen běžní lidé, všichni podobní, kteří procházejí vlastní cestu s různými výsledky. 0všem na počátku jsme všichni lidské bytosti.

A je také dobré doplnit, že tato potřeba být něčím čím, ve skutečnosti nejsme, je doprovázena pocitem viny jako trvalým a nesmazatelným postojem ve vztahu mezi člověkem a Bohem. Stačí pomyslet na prvotní hřích, kterým jsou všichni lidé automaticky poskvrněni bez ohledu na to, co konají ve svém životě, jen díky skutečnosti, že se narodili. Tedy v západním pojetí se již rodím špatným.

Zde se samozřejmě spojuje teologická manipulace a církve, které stvořily vlastní moc na základech filozofických myšlenek a západního náboženství, které byly zmíněny výše. Ten, kdo je vinen již samotným faktem existence, bude lépe manipulovatelný, protože jeho vina je nenapravitelná a jediná cesta směrem ke spasení je vyhrazena knězi neboli samozvanému zprostředkovateli mezi člověkem a Bohem.

Tato situace čistého rozdělení mezi božského hrdinu a hříšníka způsobuje podstatnou ztrátu osobní zodpovědnosti. Pokud se narodím s vědomím, že jsem v každém případě hříšník, bude pak pro mě jednodušší ospravedlnit moje nesprávné jednání právě proto, že prvotní hřích mě zbavuje zodpovědnosti a poslušnost vůči zprostředkovanému teologickému dogmatu mi přináší klid díky víře, že je možné lehce získat odpuštění při zpovědi.

Z tohoto pohledu to ale paradoxně vypadá, že je východní systém mnohem demokratičtější než západní. Zde naopak historická snaha o demokratický systém, i když při četných útrapách, mohla fungovat jako náhrada vnitřního demokratického principu, který vycházel z filosofie, stejně jako ta východní, která staví všechny na stejnou úroveň, bez rozdělování na lidi a bohy.

Dle mého názoru je právě toto velký rozkol mezi dvěma způsoby chápání lidí a světa: rozdělení v západním systému nebo spojení v systému východním. Spojení nejen směrem k ostatním, ale s celým vesmírem, jehož je člověk plnou součástí, neboť není jen obyčejným cestujícím projektovaným k božskému obrazu, tak jak je tomu v prvním filosofickém směru. Je známo, že v lidských bytostech je stále přítomen původní pocit neštěstí a nejistoty, spojení s ostatními s sebou ale přináší radost, spokojenost a naplnění. Jedním slovem: štěstí.

Převzato z Pieralli.blog.ihned.cz se souhlasem autora

Aston Ondřej Neff
7. 9. 2024

Okamurovo SPD zlomilo všechny dosavadní rekordy v hnusu a nevkusu předvolebního poutače.

Jan Bartoň
7. 9. 2024

Rusko se vměšuje do amerických voleb, zní to jako velmi dobrý vtip.

Ivo Fencl
7. 9. 2024

V zásuvce otcova psacího stolu Háček najde bombičku na huštění pneumatik.

Kateřina Lhotská
7. 9. 2024

Každý produkt sociálního inženýrství má slabinu: realitu.

Hyena Neff
7. 9. 2024

Úderem čtrnácté po obědě a někdy po páté odpoledne zahajují Gari s Norou nátlak na druhou,...

Aston Ondřej Neff
7. 9. 2024

Okamurovo SPD zlomilo všechny dosavadní rekordy v hnusu a nevkusu předvolebního poutače.

Aston Ondřej Neff
6. 9. 2024

Hned v prvním větě musím ujistit, že nepovím, co se to děje na Ukrajině, protože to nevím.

Aston Ondřej Neff
5. 9. 2024

Bez Babiše se nikdo ani… si nikdo ani ruce neumyje...

Aston Ondřej Neff
4. 9. 2024

Podle deníku Die Welt von der Leyen nabídne Jozefovi Síkelovi post komisaře pro energetiku.aře pro...

Daniela Kovářová
6. 9. 2024

Rodiče jsou skoro vždycky na straně dítěte, a skoro nikdy na straně školy.

Lidovky.cz, ČTK
7. 9. 2024

Lidé v sobotu vytvořili na Staroměstském náměstí v Praze pomocí žlutých a modrých deštníků mapu...

min Miloslav Novák
7. 9. 2024

Rozklad, blamáž, ostuda. Čeští fotbalisté vstoupili do nové sezony příšerně. V úvodním utkání Ligy...

Lidovky.cz, ČTK
7. 9. 2024

V chorvatském přírodním parku Plitvická jezera medvěd v pátek pozdě večer pokousal...

ČTK
7. 9. 2024

Plavec Arnošt Petráček získal na paralympiádě bronz v závodě na 50 metrů znak. Česká výprava tak...

Lidovky.cz
7. 9. 2024

Pardubičtí hokejisté s přehledem zvládli i druhý duel v Lize mistrů, finskou Tapparu Tampere...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz