26.11.2020 | Svátek má Artur


Diskuse k článku

ESEJ: Úvahy starého konservativce (3)

Vím že si následujícími řádky u mnohého čtenáře spravedlivého rozlévám ocet, nicméně se odvážím rýpnout nešetrnou rukou do učení Kristova.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Dostal 29.9.2019 19:26

Banální nálepka nejateističtějšího a nejkomunističtějšího národa neobstojí, světonázorově je zdejší společnost podobná starým Chazarům :-) navzdory momentálnímu politickému švajneraji :-), disponuje polykulturním potenciálem geopoliticky podmíněným lidovým oportunismem... :-)

J. Kanioková 29.9.2019 16:25

Díky pane autore, i když se za ateistu považuji, myslím že pro společenství věřících byla víra v jejich životě naprosto zásadní. Potřebná. Tvořily se tak komunity, které si byly navzájem prospěšné. Dobře se v nich vychovávaly děti k lidskosti, morálce, poctivosti, k nesobecnosti. Všichni si navzájem pomáhali, v případě krize většinou měli určitě oporu, pomoc.

M. Kodeš 28.9.2019 20:04

Dík za upozornění

Jako duchařinu, to jsem nikdy nezažil, ale táta uměl a našel vedle v hospodě , ve sklepě místo, kde by měla být voda. Jen 5 metru od venku vykopané studny, která byla prázdná. Tak kopali a a ono jo. Když potom jézedáci postavili prasečák hned vedle naši zahrady, tak se obrátili na tátu, protože neměli vodu. Nejdřív postavili a až potom hledali.Mně bylo tenkrát 12 a táta řekl, tumáš , zkus to. Tak jsem poslechl a ten proutek se nekroutil a až těsně u naší zdi, z druhé strany ,jsem cítil náznaky rotace.. a víc a víc, div že se nesvlékala kůra z proutků.

Táta tam vrazil kolík. A dodnes ta studna funguje.

Je zajímavý, když jsem to po pubertě zkoušel, tak nic.

Asi to zkusím bez toho testosteronu jako dědek :-). Jen jestli je ještě dole voda

K. Salajka 28.9.2019 8:12

Evropa , nehledě na hranice je naplněna emerity jako jste vy, kteří považují za nemožné individuální transcedenci sdílet ve společenství nebo za využití rituálů a liturgie. Tím dochází u nesložitých povah k vyváření nápodob jako je fandění na stadiónech nebo demonstrace proti uhlíku, které jsou ale vyprázdněné. Náboženskou skepsi posílil v Čechách fakt, že oporou habsburského režimu, byl vysoký klerus. TGM křesťanství vysoce oceňoval, odmítal ale piánskou nadřazenost katolicismu.