3.2.2023 | Svátek má Blažej


Diskuse k článku

DOKUMENT: Syn nepřítele státu část 1.

Česká Televize uvede v úterý 22. 11. 2022 ve 21.30 hodin dokumentární film režisérky Evy Tomanové, který se zabývá osudy jednoho z posledních žijících dětí popravených v politickém procesu z padesátých let zvaného: „Slánský a spol.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Orisek 22.11.2022 22:19

Pani Rybnicka pise:

"Pane Orisku proč to neshrnete a pošlete této redakci? Bylo by to jednou osvěžujícím protikladem k těm všem vlasteneckým stereotypům."

Ja totiz sedim v New Yorku a zatim nemam ani ceskou klavesnici takze by moje psani nebylo vhodne pro ceske noviny.

Dekuji za povzbuzeni a duveru. Mne jenom nekdy prekvapuje ta vulgarnost, sprostota a take neiformovanost v dnesnich ceskych mediich.

Vsimnete si, ze pan Vlk jehoz clanky se casto objevuji na techto strankach mne alternativne nazyva "Henleinovec" a "Herr Orisek" ackoliv jsem jasne rekl ze v sobe nemam ani kapku nemecke krve a ze muj nazor na ten ostudny "Odsun" ceskych Nemcu se shoduje s nazorem meho otce, ktery prezil nacisticky koncentrak, jakoz is s nazorem ceskeho Nemce a byvaleho Prezidenta Vaclava Havla.

I. Orisek 22.11.2022 22:10

Pan Š. Šafránek 22.11.2022 13:46 pise:

A nežili tu mezi Bóji s hrdlořezy Praotce Čecha náhodou pár století Germáni?

Preklad: www.translate.google.com

The history of the Czech lands – an area roughly corresponding to the present-day Czech Republic – starts approximately 800,000 years BCE. A simple chopper from that age was discovered at the archeological site of Red Hill in Brno.[1] Many different primitive cultures left their traces throughout the Stone Age, which lasted approximately until 2000 BCE. The most widely known culture present in the Czech lands during the pre-historical era is the Únětice Culture, leaving traces for about five centuries from the end of the Stone Age to the start of the Bronze Age. Celts – who came during the 5th century BCE – are the first people known by name. One of the Celtic tribes were the Boii (plural), who gave the Czech lands their first name Boiohaemum – Latin for the Land of Boii. Before the beginning of the Common Era the Celts were mostly pushed out by Germanic tribes. The most notable of those tribes were the Marcomanni and traces of their wars with the Roman Empire were left in south Moravia.[2]

After the turbulent times of the Migration Period, the Czech lands were ultimately settled by the Slavic tribes. The year of 623 marks the formation of the first known state in the Czech lands,[3] when Samo united the local Slavic tribes, defended their lands from the Avars to the east and – few years later – won the battle of Wogastisburg against the Franks invading the Czech lands from the west.[4] The next state appearing in the Czech lands after the dissolution of the Samo's state was probably the Great Moravia. The center of its power lay in the area of Moravia and present-day western Slovakia. In 863, Cyril and Methodus, two scholars from Greece, brought Christianity to the Great Moravia and established the first Slavic script – Glagolitsa.[5] The Great Moravia fell during the Magyar invasion at the start of the 10th century.

H. Rybnická 22.11.2022 17:26

Pane Orisku proč to neshrnete a pošlete této redakci? Bylo by to jednou osvěžujícím protikladem k těm všem vlasteneckým stereotypům.

H. Rybnická 22.11.2022 17:24

Pane Vlku, více než plně vytížena jsem já také, přesto si dovolím na veřejném diskusním fóru oponovat autorům, pokud nemají pravdu. A co to má znamenat že malé procento německých občanů „smělo“ zůstat? Velká část proto že byli pracovně nenahraditelní, část odcházela později a ti poslední, jako třeba má máma, ostatně spolupracovnice právě oněch odpůrců nacizmu, musela komplikovaně dokazovat svoji n e v i n u – což je zásadní nedemokratický postup jakéhokoli státu. A pokud se jedná o volbu Henleina, za prvé byla jeho partaj v době, o kterou se jedná legálně ustanovená partaj takže není co diskutovat, a za druhé, pokud by se Československo první republiky ke svým menšinám chovalo opravdu dle švýcarského vzoru, by se i občané chovali jinak. Stačí číst dobový tisk, jen na příklad, jak zoufale se snaží Dr. Czech týdny a týdny apelovat na vládu Československa, zmírnit bídu v Sudetách – kde nezaměstnanost byla přinejmenším desetkrát vyšší než v (českém) vnitrozemí. A to neférovým přístupem na příklad udělování státních zakázek, ostatně i v Sudetách, českým firmám.

Ostatně zachoval se dopis otce, aktivního německého sociálního demokrata, který před volbami projížděl Sudety a žasl nad hromadným přebíháním dělníků k Henleinově partaji. Na otázku proč, slyšel hromadně jen jednu odpověď: Dostaneme konečně práci - třeba i v Německu. Že Německo tenkrát začínalo po hosp. krizi vzkvétat, víte určitě i Vy. Tak se těším na další příspěvky, spolehněte si, že je budu komentovat.

V. Vlk St 22.11.2022 16:36

Tak pana Petera Glotze a jeho Zentrum gegen Vertreibungen nerozdýchali ani Němci. Ten pán patří k těm, jimž sami sudetští Němci říkají "věčně včerejší“. Známost o demokratických sudetských Němcích je u nás pramalá, ale třeba museum v Ústí nad Labem má trvalou část zvanou Naši Němci – Unsere Deutschen a na toto téma bylo zpracováno mnoho historických prací. Viz třeba Sudetští Němci a soumrak první republiky, Petr Kaplan. Němci jsou prostě národní nepřátelé, protože z 90 % volili Henleina a pak plánovali, aby Sudety i Protektorát byly „Tschechen frei“, podle vzoru „Juden frei“ viz dokumenty SdP. Kdyby však byli Češi takoví, jak nesmyslně tvrdíte, tak by po roce 45 nezůstalo v ČSR cca 250 000 sudetských Němců. Většina těch otázek je na diplomovou práci a nemá smysl je diskutovat na netu. A entschuldigung, jsem plně vytížen, právě pracuji na knize s pracovním názvem „Boj o Sudety “ o letech 1918 a1919. Konec

H. Ulrychová 22.11.2022 15:09

Děkuji za upozornění, už jsem si nastavila nahrávání. R^

Š. Šafránek 22.11.2022 13:46

A nežili tu mezi Bóji s hrdlořezy Praotce Čecha náhodou pár století Germáni?

H. Rybnická 22.11.2022 12:23

Pane Vlku nejsem na ničí "straně myšlení" to umím sama. Ale existuje něco čemu se říká fakta. Na příklad texty historických novin nebo náhled do diskuzí parlamentu Československa první republiky. Nebo dobové dokumentace. Výpovědi pamětníků. To je všechno. A když ne dr. Krystlík tak co takový Peter Glotz? Nebi jiní?

Ostatně tuhle mi řekl jeden (český) historik, víte o něčem jako němečtí odpůrci nacizmu, sociální demokraté atd. o tom se u nás (tedy v CZ) prach sec nic neví. Němci jsou prostě nacisté. Tečka. Teď Vy,

V. Vlk St 22.11.2022 11:56

sorry -nikoli FES ale Federální služba bezpečnosti (zkratka FSB,

V. Vlk St 22.11.2022 11:51

Omlouvám se za to tykání. To se fakt nehodí . Ovšem pokud někdo považuje pana Krystlíka za historika, člověka který se vyznačuje hlavně nenávistí vůči všemu českému a milionkrát usvědčeného lháře, tak to se těžko můžeme dohodnout. Krystlík ( není Dr) ale patří do skupiny CS Magazinu vedeného pravděpodobným agentem ruské FES, Rossem Hedvičkem. Který je skutečný "mašíbl" . Pokud jste na jejich straně myšlení, leccos to vysvětluje. Ale to je vaše věc.

R. Langer 22.11.2022 5:35

Hm, zvláštní, že ve Španělsku a na Ukrajině to nějak nefunguje, co? ;-D

I. Orisek 22.11.2022 3:53

Pouhe kratke pokracovani dodatku pro pana Vlka:

Tak to bychom meli pane Vlku: V te dobe se po cele Evrope rovnal socialismus demokracii, a to samozrejme zahrnovalo narodni socialismus jak Benese tak Hitlera.

Zcela zrejme autori tohoto clanku necetli predchazejici prace napsane panem jmenem von Mises. My ovsem mame tu vyhodu, ze jsme si precetli svetovy bestseller nositele Nobelovy memorialni ceny v economickych vedach Friedricha von Hayeka, clena Videnske ekonomicke skoly spolecne s von Mises. Ten bestseller se jmenuje "The Road to Serfdom" a Hayek ho napsal kdyz vyucoval v Londyne jako reakci na to, ze v te dobe si vetsina Britu myslela, ze ustredni planovani narodniho hospodarstvi bylo zadouci. (Proto take socialista Attlee hned v roce 1945 nahradil "valecnho stvace" Churchilla. Ale po peti letech toho meli Britove dost a Churchill byl znovu zvolen. Takovy vyvoj nam vsak v Cesku uplne usel.)

I. Orisek 22.11.2022 3:48

Dodatek pro pan Vlka:

Chci jeste zduraznit, ze obyvatelstvo vytrenovane socialismem Prvni republiky bylo pripraveno prijimat povalecny komunismus zejmena kdyz Klema Gottwald mluvil jeste v roce 1947 o "demokratickem socialismu.

Ten "demokraticky socialismus", typu naseho Bernie Sanderse, ktereho se dokonce jeho Demokraticka strana bala a proto pracovala ve prospech Hillary Clinton, byl ovsem zavedenym rezimem uz od roku 1918.

A to jeste tehdejsi socialismus Prvni republiky nebyl pro nektere dostatecne levy: Umelci organizovani v Devetsilu pozadovali Marximus and extremne levicovi umelci jako V+W meli v prvni rade Osvobozeneho divadla cenzora, ktery jim kazdy vecer rikal co nesmeli opakovat druhy den.

Pozn.: Vy jiste vite, ze jsme meli v "demokratickem" Ceskoslovensku cenzuru! Zrovna tak jako statni vlastnictvi vyrobnivh prostredku, statni drahy, statni to a ono, Ministerstvo vyzivy (co tam ti byrokrate delali, vyzivovali se?), etc.

Ceskoslovensko bylo skutecne zarnym prikladem demokracie a prosperity ve srovnani s okolnimi staty:

S diktatorem Pilsudskym v Polsku (nyni narodni hrdina), fasistickym rezimem a astronomickou inflaci Horthyho v Madarsku, Dolfusovym fasistickym rezimem s jednou politickou stranou v Rakousku po tom co v polovine 30. let byly ve videnskych ulicich ozbrojene boje mezi komunisty a fasisty, a nastupujicim nacionalnim socialismem v Nemecku.

A nakonec Vas oputim s nasledujicim: Muj "Prehled 1934", ktery byval vydavan kazdorocne ve Zline obsahuje clanek z novin ve svycarskem Luganu. Clanek rika: "Socialiste zustavaji v Ceskoslovenske vlade. To znamena, ze ceskoslovenska vlada zustane tim cim vzdy byla - demokratickou"!

I. Orisek 22.11.2022 3:24

Pokracovani pro pana Vlka - 7:

Kazdy Masaryka v Londyne znal, ale nikdo ho nebral vazne. Masaryk v podstate neudelal pro Ceskoslovensko z diplomatickeho hlediska vubec nic a rovnez nedovedl v Londyne ceskoslovenske stanovisko vysvetlit.

Ovsem to nesmyslne odmitani autonomie pro "mensiny" bylo nemozne nekomu v Londyne vysvetlit. Odtud take pramenil "ten nespolehlivy spojenec ve Stredni Evrope, ktery je nesourodou smesi hastericich se etnickych skupin".

Jake jsme meli diplomaty v kritickem obdobi pred Mnichovem vysvita z nasledujici udalosti: Jan Masaryk mel ve zvyku telefonovat do Prahy na Ministerstvo zahranici na otevrene telefonni lince. V techto rozhovorech Masaryk pravidelne hrube a sproste nadaval britskemu ministerskemu predsedovi Chamberlainovi. Telefonni linka vedla pres Nemecko, Nemci tyto rozhovory nataceli a nemecky velvyslanec v Londyne daval nahravky Chamberlainovi. Takove jsme meli tehdy diplomaty.

O tom, ze P.E. Caquet pise v "Bell of Treason", ze vice nez polovina clenu Sudetonemecke strany rikala jeste v cervenci 1938, ze vstoupili do strany nikoliv proto, ze Henlein "chtel zpatky do Rise" nybrz proto, ze Henlein byl zastancem autonomie ceskych Nemcu v ramci Ceskoslovenske republiky, jsme uz mluvili.

V predchazejicim je katastrofalni vycet ceskoslovenske historie za poslednich 100 let a potazmo za poslednich 1,00o let.

Bylo by zahodno, aby ceska mythologie, ktera se neshoduje s temito skutecnostmi, vzala tyto skutecnosti ceske historie konecne v uvahu.

A nakonec pane Vlku: Myslite si stale, ze jsem "Henleinovec"?

I. Orisek 22.11.2022 3:08

Pokracovani pro pana Vlka - 6:

JESTLI VAM TO PREDCHAZEJICI PROSIM PRIPOMINA TO JAK DNES PREDNI SVETOVE SPOLECNOSTI DELAJI VELKE OBCHODY V KOMUNISTICKE CINE, TAK SE NEMYLITE. "Aber die Konzen" rikavala v zertu moje matka.

Uz jsme rekli, ze to byla fatalne chybna narodnostni politika Masaryka a Benese, ktera vedla v rozpadu Ceskoslovenska v roce 1939 a skonecnou platnosti v roce 1992.

Jednalo se hlavne o tu slibenou autonomii pro "mensiny", kterych bylo vice nez Cechu. Masaryk a Benes chrobne odmitali autonomii pro dve hlavni etnicke skupiny - Slovaky a ceske Nemce.

Ceska verejnost, ktere chybela jakakoliv politicka zkusenost vetsinou bezmezne verila svym vudcum a "hlavne, ze mame svoji samostatnou Republiku". Ale jak se ukazalo, nasledkem te fatalne chybne politky Masaryka a Bense, ne na dlouho.

V ceske mytologii se pravi, ze Cesi udelali vsechno pro to aby uspokojili Sudetske Nemce. Tvrdi se vsak, ze jakmile Cesi udelali nejaky ustupek, cesti Nemci prisli s novymi pozadavky. Neni tomu uplne tak i kdyz Henlein byl ke konci rizen z Berlina.

Cesti nemci totiz stali neochvejne na Deseti karlovarskych bodech, ktere obsahovaly plnou autonomii pro Sudety.

President benes jako diktator, to jest bez schvaleni svoji vladou, predlozil Henleinovi postupne pet planu pro vyreseni otazky Sudet. Je smutne, ze posledni Benesuv plan pouhych nekolik dnu pred Mnichovem obsahoval plne prijeti deseti karlovaskych bodu. Ale to uz bylo pozde a Mnichov se udal o pouhych nekolik dnu pozdeji.

Jan Masaryk slibil TGM na smrtelne posteli neochvejnou podporu Prezidenta Benese. Marcia Davenport, Janova snoubenka, pise v "Too Strong for Fantasy" ze jan ji rekl, ze jeho 15 let v Londyne byla ta nejlepsi leta jeho zivota. Jenomze Davenport rika, ze Masaryk fungoval v Londyne jako mezinarodni playboy a ona se od nej v te dobe z tohoto duvodu stranila.

I. Orisek 22.11.2022 2:50

Pokracovani pro pana Vlka - 5:

A ted se presuneme az do doby Prvni republiky a socialismu predvalecneho Ceskolsovenska.

Dulezite je vedet to, ze Cesi nemeli po dlouhou dobu, to jest az do druhe poloviny 30. let, vubec zadny problem s fasismem a nacismem a to dokud Herr Hitler nezacal s tim, ze Ceskoslovensko nemelo narok na svoji existenci a chtel ho znicit jak se pozdeji ukazalo jako soucast jeho "Drank nach Osten".

Jak to vime? Predseda Ceske strany narodne socialisticke, strany Eduarda Benese, pan Klofac si v prvni polovine 30. let trpce stezoval, ze Naciste - NSDAP, neboli Narodne socialisticka nemecka strana prace - si prisvojili jak jmeno tak politicky program Klofacovy strany ! Neuveritelne ! Pramen: Klimkuv "Boj o Hrad" s predmluvou Vaclava Havla, zalozeny na 20ti-letem studiu prezidentskych archivu.

Ceskoslovensko melo tri fasisticke politicke strany: Ceskou narodni obec fasistickou legionarskeho generala Radoly Gajdy (veznen po dva roky v souvislosti s proti-masarykovskym "Zidenickym povstanim se kterym nemel Gajda nic spolecneho), Ludovou stranu Msgre. Hlinky (veznen dvakrat jako poslanec, z toho jednou na Borech pro svoji cinnost za slovenskou autonomii) a Sudetonemeckou stranu Konrada Henleina, ucitele telocviku z Liberce, nejvetsi stranu v zemi a v ceskoslovenskem Parlamentu s 105 poslanci!

Evropa byla v te dobe jak pise spravne pan Vlk nadsena pro socialismus, Prvni republika byla socialistickym statem a naciste - neboli narodni socialiste - byli prece socialiste, neniliz pravda?

Dokonce lide jako Winston Churchill a Franklin Roosevelt se pochvalne vyjadrovali o tom vsem pozitivnim Herr Hitler udelal pro nemecky lid ! Americke a jine zahranicni spolecnosti delali velke obchody v Nemecku kde vlastnily tovarny jako napriklad General Motors, ktery vlastnil a dodnes vlastni Adam Opel Company.

I. Orisek 22.11.2022 2:28

Pokracovani pro pana Vlka - 4:

Habsburkove, puvodne nevyznamna svycarska slechta, se dostali na cesky trun nikoliv okupaci Cech nybrz volbou ceskymi stavy !!

A sice po prohrane bitve s Ottomanskymi Turky u Mohacze v roce 1526 - 94 roky pred Bilou horou - kde zahynul madarsky a cesky kral Louis Jagellonsky, jeho svagr Ferdinand I Habsburksky byl zvolen ceskym kralem. Ferdinand I toleroval ceske protestantstvi a tato situace pokracovala po dalsi 94 roky.

V roce 1518, protestantsti cesti stavove videli kroky prisne katolickeho cisare Ferdinanda II jako poruseni mandatu Rudolfa II z roku 1508 a jako vysledek si zvolili navzdory Ferdinandovi II, Cisari Svate rise rimske, "zimnoho krale" Nemce Friedricha Falckeho.

Proc nema Kundera pravdu: Nemecke cisarstvi bylo zalozeno o nejakych 260 let pozdeji. Cesti stavove se obavali vyzbrojit sve poddane takze na ceske strane bojovala armade slozena z moravskych, madarskych a nemeckych zoldneru plus nemecka armada Friedricha Falckeho. Na rakouske strane byli rakusane, vojska Nemecke katolicke ligy and vojsko Spanelskeho kralovstvi.

Cesi, jak se hezky rika v anglictine, "vytrhli porazku z celisti vitezstvi" a vysledek je znam: "Zimni kral" uprchl do Bavorska rano po bitve s 500 vozy nalozenymi umeleckymi sbirkami Rudolfa II a cisar Ferdiand utvrdil zakony proti protestantstvi. Ceska smetanka vzdelancu jako Komenius a Hollar, jakoz is protestantska slechta, uprchli do zahranici aby se uz nikdy nemohli vratit. Nasledovala ta zvirecka poprava 27 ceskych pany na Staromestskem namesti ke ktere nechtel dat cisar svoleni ale byl presvedcen jeho ceskymi podporovateli. Puvodne bylo souzeno 89 Cechu.

A jak jsme uz rekli, o pouhych 28 let pozdeji bylo 200 let ceskeho protestantstvi zapomenuto a hrdinni Prazane bojovali proti Svedum za slavu jejich katolickeho habsburkskeho cisare.

Takze cela vec nemela snejakou nemeckou risi nic spolecneho a zadna nemecka rise v te dobe neexistovala.

I. Orisek 22.11.2022 1:57

Pokracovani pro pana Vlka -3:

Byl to Sv. Vaclav uz v 10. stoleti, ktery odvrhl staroslovenskou liturgii a staroslovenstinu ve ktere byl vychovan babickou Ludmilou (matka Drahomira ji nechala uskrtit na Tetine za coz Sv. Vaclav poslal svoji puvodne pohanskou matku do vyhnanstvi) a prijal litrugii latinskou pochazejici z Rima a vyzadujici to, ze pozval nemecke kneze vzdelalne v latiske liturgii.

Tento proces dovrsil Premysl Otakar II, ktery zmenil tradicni organizaci zeme ze staroslvanskych zup na tradicni nemecky system vetsi moci mest a estates neboli slechty.

To melo take dovrsilo hospodarskou zmenu ceskeho otroctvi na nevolnictvi coz bylo pro slechtu ekonomicky mnohem vyhodnejsi nebot nevolnici se starali sami o sebe s ohledem na bydleni a jidlo. Zpusobilo to vsa take to, ze ti co zili na panstvich a nebyli otroky se tim stali poddanymi zameckeho pana. Tato situace trvala v Cechach az do roku 1848 jak popisuje ve svych vzpominkach pradedecek Frantisek Dedina.

Takze je smesne tvrdit, ze Nemci byli davnymi neprateli Cechu a meli za cil zniceni ceskeho kralovstvi. Je to jeste smesnejsi kdyz si uvedomime, ze Premysl Otakar II vladl celemu dnesnimu Rakousku, ze Karel IV vladl cele Evrope v vyjimkou Evropy nejvychodnejsi jako Cisar Svate rise rimske a ze rovnez jeho synove Vaclav IV a Zigmung byli v ruznych dobach Kralove nemcu a Cisarove Svate rise rimske.

Tato nesmyslna idea ceske mytologie je tak rozsirena, ze napriklad Milan Kundera pise v "Nesnesitelne lehkosti byti" ze Mnichovska dohota znamenala ze Cesi byli opet podrobeni Nemecke risi tak jako po Bitve na Bile hore. Kundera proste nerozumi ceske historii.

I. Orisek 22.11.2022 1:44

Pokracovani pro pana Vlka - 2:

Chci se venovat te casti ceske mythologie ktera rika, ze Nemci byli davnym uhlavnim nepritelem Cechu a ze se od pradavna snazili Cesky stat znicit a to za ucasti ceskych Nemcu.

Tak to je prosim kapitalni nesmysl. Ono se to traduje v ceske mysli nebot Masaryk nazyval ceske Nemci "privandrovalci." Jenomze cesti Nemci (Bohemian Germans - jeden nas soudce je jednim z nich, mluvi pouze nemecky, ale kdyz se ho zeptate kdo je tak rekne bez vahani "Cech" - jste si toho vazeni v Ceske republice vedomi?), ktere pozvali cesti kralove pocibaje 10. stoletim aby osidlili neobydlene pohranici nebo aby dobyvali stribro v Kutne Hore a v Jihlave, nebyli o mnoho vetsimi privandrovalci nez Cesi mytickeho Praotce Cecha, kteri prisli ze stepi Stredni Asie o nejakych 500 let drive.

S tim je spojena dalsi romanticka chyba ceske mythologie: Mirumilovni a demokraticti Cesi prisli do ceske kotliny oplyvajici mlekem a strdim a zili tam pokojne a stastne po mnoha stoleti. Tak to je dalsi nesmysl. V te dobe se takove udalosti udaly uplne jinak: Banda vybranych hrdlorezu Praotce Cecha udelala kratky proces s mistnimi Boji, muze porazila a udelala z nich otroky zatimco jejich manzelky pojali Cesi za konkubiny.

Kdyz uz jsme u toho otroctvi, nasi slovutni predci byli jak otrokari tak otroci. Tuto dlouhou historii zkratim jenom na to, ze Premysl Otakar II se vratil s bohatstvim pobaltskych Teutonskych otroku ze svoji krizove vypravy ve 13. stoleti pri ktere zalozil Konigsberg (Kaliningrad) a rovnez tak Jan cesky, zvany Jan lucembursky v ceske mythologii, kdyz se vratil ve 14. stoleti ze svych dvou krizackych vyprav proti pohanskym Litevcum. Ale ja odbocuji.

I. Orisek 22.11.2022 1:18

Pokracovani pro pana Vlka -1:

Jenomze ono to nebylo jine za nacisticke okupace. Zatimco nasi pocetni pribuzni umirali na bojistich Druhe svetove valky, v koncetracich a na popravistich, odporne kreatury jako Vlasta Burian, Jara Kohout, Antonin Zip (pozdejsi komunisticky Narodni umelec) a jini spilali Zidum a Spojencum v Ceskem protektoratnim rozhlase pod vedenim pana Oplustila a za reditelovani Huberta Masarika. Jan Masaryk a Churchill byli opilci a manzelka prezidenta Roosevelta byla "Zidovka s predkusem".

A stryc Vaclava Havla Milos natacel ve svych Barrandovskych atelierech grandiozni historicke sagy a vesele komedie coz se Nacistum naramne hodilo nebot to delalo dojem "normalnosti". Podobne, Lida Baarova byla milenkou Josepha Geobbelse se kterou mu Hitler nedovolil se ozenit.

Muj otec byla zatcen Gestapem az v rijnu 1944 pro skryvani "Kapitana Marka" hledaneho Gestapem. Po dvou mesicich muceni na Gestapu v Tabore ten nejslabsi z jejich skupiny Gestapu vse prozradil. Za jeho "dobre chovani" bylo dovoleno jeho mazelce ho ve vezeni navstivit. On ji rekl, ze ho Nemci tak bili, ze jim musel vsechno rici. Ona potom chodila po meste a vysvetlovala to kazdemu kdo to mel zajem vyslechnout. Po meste se potom rikalo, ze "stavitel Knakal vsechno vyknakal".

Na teto historce je poucne to, ze narodni hrdinka Inka Bernaskova popravena guillotinou v Berline, vychovana a vzdelana v USA kde jeji otec stryc Preissig, malir a grafik pracoval, byla zatcena uz v zari 1940 kdyz se mela setkat s Kapitanem Markem, ktery se nedostavil.

Je nam nyni jasne, ze Kapitan Marek musel byt udavacem Gestapa. Co je jeste vice pozoruhodne je to, ze Gestapo melo 80,000 takovych ceskych udavacu. A jeste pozoruhodnejsi je to, ze tyto udavace Gestapa prevzala hned v roce 1945 StB po pohruzkou perzekuce.

Vazeni, rika Vam ceska mythologie neco o techto straslivych udalostech? A na konec: Lenin, Sebrane spisy, strana 156 ruskeho vydani: "Teror musi zustat dulezitym nastrojem socialisticke revoluce."

I. Orisek 22.11.2022 1:00

Myslim, ze jsem jeste plne neuspokojil vyjadreny pozadavek pana Vlka na dalsi vysvetleni:

Predevsim, rad bych vedel, a mozna ze moje nadeje jsou,liche, kdy si Cesi uvedomi, ze komuniste byli stejni socialiste jako Naciste, ze to byli pokrevni bratri z ideologickeho pohledu, ze to byli smluvni spojenci na zaklade Molotov-Ribbentrop Pact podepsaneho pet mesicu po nacisticke okupaci Ceskoslovenska a ze Stalin dodaval olej a kovy spojenci Hitlerovi v dobe "Blitzu" kdyz Luftwaffe bombardovala Londyn a Coventry. Ze nacismus a komunismus byly podobne socialisticke a teroristicke rezimy jak pisi panove Hitler a Mussolini a ze komuniste meli byt vylouceni z verejneho zivota stejne tak jako byli Naciste vylouceni z verejneho zivota v Nemecku.

Misto toho, Cesi si zvolili byvale komunisty za prezidenta a predsedu vlady, pri cemz ten druhy je potvrzenym udavacem StB. To je mozne jenom proto, ze velka cast Cechu byla v teroristickem komunistickem rezimu namocena do te miry, ze v nem nevidi to co my. Jak mi napsala moje spoluzacka jejiz druhy manzel byl u StB: "Ty bys chtel uplnou dekomunizaci? To by postihlo 80% obyvatelstva"!

A proto takove kreatury jako Karlicek Gottu, ktery "dekoval strane za to krasne prostredi ktere vytvorila" - viz YouTube - na tom nechvalne znamem shromazdeni umelcu v Narodnim divadle, plus Ja Werich, Milos Kopecky a 3000 dalsich kteri podepsali AntiChartu, zatimco spoluzak moji manzelky, pozdejsi prezident, Vaclav Havel, a muj spoluzak Jiri Miller, kteri byli ve vezeni nikoliv za to co udelali nybrz pouze za to co rekli, MAJI BYT NIKOLIV STREDEM OBDIVU VEREJNOSTI, ALE MAJI BYT RESOLUTNE ODMITNUTI.

Jenomze ono to nebylo jine za nacisticke okupace. Zatimco nasi pocetni pribuzni umirali na bojistich Druhe svetove valky, v koncetracich a na popravistich, odporne kreatury jako Vlasta Burian, Jara Kohout, Antonin Zip (pozdejsi komunisticky Narodni umelec) a jini spilali Zidum a Spojencum v Ceskem protktoratnim rozhlase pod vedenim pana Oplustila a za reditelova

H. Rybnická 22.11.2022 0:18

A co je na tom špatného pane Vlku? Správně by se mělo konat referendum kam ti tři miliony občanů chtějí a pokud by se chtěli připojit k Německu nebo k Rakousku tak se to dle demokratických zvyklostí mělo udělat. TEčka.

H. Rybnická 22.11.2022 0:15

A co tak pane Vlku uvést jednou vlastního historika? Co tak pana dr. Krystlíka? A opravdu jste tak nevychovaný, že myslíte že můžete někomu tykat jen proto že není Vašeho komunistického názoru ? A to ještě mizernou němčinou?

H. Rybnická 22.11.2022 0:10

Pane Vlku máte dojem že tyto publikace příp. osobnosti docela dobře neznám? Pana Prof. Brandese znám dokonce osobně. Tak prosím nepoučujte. Pokuste si představit, že o těchto souvislostech mám docela dobré ponětí a dokonce více než Vy. Ale myslím že Vám to nepůjde.

V. Vlk St 21.11.2022 23:35

Herr Orisek, vy nevíte nic a jen plácáte nesmysly. No, nějak jste si asi "nevšiml" , že už 21. ledna 1918, ve Vídni se sešli němečtí poslanci z českých zemí a schválili rezoluci, v níž žádali odtržení pohraničních území od vnitrozemí a utvoření samosprávné provincie Deutschböhmen. Dále pak němečtí poslanci rakouské Říšské rady , včetně těch zastupujích české Němce, ustavili Prozatímní národní shromáždění Německého Rakouska ve Vídni a zvolili pro tuto nově vzniklou německou zemi 21. října 1918 název „Německé Rakousko“. Následujícího dne prohlásili tento stát za republiku. Cílem státu Německé Rakousko bylo spojení těchto oblastí s Německou říší. Toto spojení však zakázala saintgermainská smlouva. Nárokoval si též velké části Československa, kde dle posledního sčítání lidu většinu tvořilo obyvatelstvo, jejichž obcovací řečí (Umgangssprache) byla němčina. Jednalo se převážně o pohraničí Zemí Koruny české a také o městské exklávy Brno, Olomouc a Jihlavu.

21. října 1918 též němečtí poslanci z českých zemí předem odmítli vznik samostatného Československa a oznámili úmysl české země rozdělit a takto vzniklou německou část připojit k Německému Rakousku.[3] 28. října 1918 Češi a Slováci vyhlásili vznik Československa.

V. Vlk St 21.11.2022 23:22

Paní Rybnická, Volker Zimmerman ist ein deutscher historiker. Von 1988 bis 1994 absolvierte Zimmermann ein Studium der Neueren Geschichte, Osteuropäischen Geschichte und Politikwissenschaft an der Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf. Nach einer mehrjährigen Tätigkeit als freier Journalist erfolgte 1998 die Promotion an der Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf mit einer Dissertation über „Die Sudetendeutschen im NS-Staat“.

Detlef Brandes : Detlef Brandes studoval mezi léty 1960–1967 historii, slavistiku, germanistiku a politologii v Mnichově. Mezi léty 1968–1972 pracoval v Collegiu Carolinu, poté až do roku 1984 na Svobodné univerzitě v Berlíně, kde také habilitoval (1984). V roce 1991 byl jmenován profesorem na Heinrich-Heine-Universität v Düsseldorfu.

Eva Hahn - (roz. Schmidtová, do roku 1993 jako Schmidt-Hartmann; studovala v Praze, Stuttgartu a také na London School of Economics, kde promovala roku 1981. V letech 1981–1999 byla vědeckou pracovnicí Collegium Carolinum. Kdybyste to nevěděla, Collegium Carolinum bylo založeno bavorskou vládou v roce 1956 v Mnichově, na naléhání Sudetoněmeckého landsmanšaftu, kde sídlí dosud Jejím manželem je německý profesor historie Hans Henning Hahn ( 1947), se kterým na svých knihách spolupracuje - studierte Geschichte, Osteuropäische Geschichte, Germanistik und Völkerrecht an den Universitäten Köln und Freiburg. Im Jahr 1976 wurde er an der Kölner Universität bei Theodor Schieder promoviert. .. Die Habilitation erfolgte 1986 an der Universität zu Köln. In den Jahren von 1988 bis 1992 hatte er Lehrstuhlvertretungen an den Universitäten Heidelberg, Warschau, Bielefeld, Köln und Göttingen. Verstehst du diese gnädige Frau?

V. Vlk St 21.11.2022 23:08

Víte proč se to stalo? Zjistila jste si třeba, co dělali brněnští Němci za okupace, Že poslední transport smrti do Mauthausenu byl vypraven z Brna a když vězně velitel koncentráku Franz Ziereis nechtěl povraždit plynem, brněnské gestapo přes Berlín mu nařídilo všech 240 vězňů zplynovat? Víte, že Němci zavraždili a poslali do koncentráků víc než 500 lidí ze Zbrojovky Brno? Že do posledních dnů vraždili Brňany i na ulicích, když je předtím donutili vykopat si hroby? Víte, že vyhnání z Brna na rakouské hranice skončilo tím, že je Rakušané odmítli vpustit, a proto zůstali v Pohořelicích? Víte, že se čs. orgány snažily po vypuknutí epidemie vrátit co nejvíce vyhnaných zpět do Brna? Včetně odvozu náklaďáky? Víte o tom, že Rakušané nechali do Postupimské smlouvy zahrnout i odsun říšských Němců z Rakouska? Víte že Němců vyhnali Rakušané v letech 45 až 46 do Německa – podle jejích vlastních údajů – něco mezi 400 000, až podle některých rakouských historiků až téměř milion? Milá paní, vy jen opakujete henleinovské sudetoněmecké lži, které vyhlašují jen milovníci nacismu u nás a v Mnichově by se vám dnešní sudeťáci vysmáli?

I. Orisek 21.11.2022 22:25

No ano, jasne. Vyresi to az Blanicti rytiri, kteri vyjedou pod vedenim Sv. Vaclava az bude Cechum nejhure. Jenomze stale nevime co to "nejhure" znamena. Takze se muzeme u piva oddavat nezavaznemu stezovani na Zapad a na Vychod presne podle nize uvedeneho navodu aniz bychom museli hnout prstem.:

"Ani se mne nezeptas jak se mam?"

"Tak jak se mas?" "Ani se neptej", alternativne "Stoji to za h........"

Madari to delaji jeste lepe. Oni byli v obou svetovych valkach na chybne strane vzdy proti Spojencum a tudiz ztratili velkou cast Velkeho Madarska po kterem stale po vice nez sto letech touzi a jehoz mapu ma kazdy poradny Madar stale na stene.

A tak madarsky Parlament odhalil v zari sochu Regenta Horthyho, coz byl ten vytecnik, ktery poslal Madarskou armadu na vychodni frontu bojovat po boku Wehrmachtu proti spojenecke Rude armade a pritom vyjednaval se Spojenci za coz ho Naciste internovali ve vsem komfortu na zamku v Rakousku.

Slovaci udelali neco podobneho - jeden vytecnik z nich byl dokonce vojenskym guvernerem Dnepropetrovska kde predsedal zabijeni evropskych Zidu. Avsak nasledkem touhy Prezidenta Benese obnovit Ceskoslovensko v puvodnich hranicich a s puvodni fatalne chybnou narodnostni politikou nebyli tudiz nasi bratja Slovaci povazovani Spojenci za nepratelskou zemi. A oni tudiz vyvazli ze sveho spojenectvi s Hitlerem a z boju proti Rude armade snadno a bezbolestne, a bez placeni valecnych reparaci na rozdil od takovych Madaru.

Madarska mythologie to popisuje tak, ze Madari jsou vzdy a do dnesniho dne obetmi udalosti na ktere "nemaji vliv". A pan predseda vlady Orban v podobne historicky madarske politice vesele pokracuje.

Ona je totiz mythologie nekterych evropskych narodu tak prekroucena, ze asi nebude nikdy mozne ji rozkroutit, jak nam dokazuje autor tohoto clanku pan Vlk (starsi?).

H. Lukešová 21.11.2022 21:00

Ano, ty peníze často kazí charakter mnohých lidí.

J. Farda 21.11.2022 20:53

Protože Źidé před transporty mnohdy svým sousedům ve víře, že se vrátí, dali do úschov své cennosti. A po válce byly dle mnoha svědectví slyšet takovéto stesky:

"Vy to máte dobré, ale my máme smůlu - naši Židé se vrátili!" :-(