3.6.2023 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

ČTENÍ: Doktor Jekyll, Fantomas a jiný „brak“

Nejméně v jednom směru se mám nejlépe a dokonce se „tím směrem“ považuji za dítě. Za dítě štěstěny. Nevnucovali mi ani Babičku, ani Annu Kareninovou, ani Annu proletářku, ani Máj. Nic literárně podobného. Hlavně jsem si to ale nevnucoval v dětství sám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Žaloudek 20.3.2023 9:02

No jo: "en Aval Etretat" nebo tak nějak zněl ten rébus...

D. Polanský 20.3.2023 7:05

Ovšem zapomněl jste zcela na Maurice Leblanca a jeho Arséna Lupina. Vynikající četba. Hlavně jeho povídky jsou vtipné a nápadité.

P. Pospisil 20.3.2023 6:36

Trošku závidím. U nás doma se na nic moc zajímavého narazit nedalo. Z tohodle lehce pokleslého žánru snad jen Černý šíp a pak nějaký příběh snad Nicka Cartera (ovšem ten byl literárně nedostatečný i na moje 8-9leté nároky) a jinak jsem si musel vystačit s pověstmi (řeckými od Petišky, českými od Jiráska a v neposlední řadě indickými od Miltnera), jedinou verneovkou (Pět neděl v balónu), dokonce i literaturu faktu jsem z nouze a kvůli krásným obrázkům louskal (Za sedmi divy světa).

Otec byl vysazený na ty šestákové brožované detektivky (snad Magnet?) a to byla vesměs koncentrovaná nuda.

Obzory se mi otevřely, až když jsem začal dojíždět od páté třídy do vedlejšího městečka, tam měli v areálu renesančního zámku docela zajímavou knihovnu a tam už jsem se obsloužil sám.

L. Žaloudek 20.3.2023 9:09

To jsou, pane Pospíšile, nevýhody venkova. Já aspoň žil v Krajském městě, takže jsem byl návštěvníkem knihovny, hned jak jsem se naučil číst. Moje maminka byla odpůrkyní kupování knih, ale dodnes má pořád minimálně jednu rozečtenou (každý týden jinou).

I. Fencl 20.3.2023 11:04

Jo, ten Petiška mě taky moc bavil. Jen okolo roku 68 vyšel v Magnetu Goldfinger ́bondovka. I když krácená. Pod názvem Zlatý fantóm.

R. Toman 20.3.2023 18:42

Ano, tu Magnetku také vlastním. V roce 68-69 vycházel i na pokračování (nezkrácený) ve Svobodném slovu, táta to vystřihávál, mám to schované. A v Lidové demokracii vycházel Doktor No, toho mám také po tátovi. Sice na velmi nekvalitním novinovém papíru tehdejší doby, ale byly to první bondovky, které jsem si jako kluk přečetl, a je to vzpomínka na tátu. Fantomase kromě edice 3x, jsem si ještě kupoval ve Slovenské knize, asi dvě knihy. Slováci vydávali lepší knížky, dodnes je cca 20 % naší knihovny ve slovenštině.