4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Mrázek 29.7.2011 19:48

Lidovky.cz - mýlil se otec oteplování....

Je na nucené dovolené a stíhán za manipulování s daty.Neboli výmysl oteplování přestane (snad) vydělávat zeleným podvodníkům...

S. Rehulka 29.7.2011 14:50

Zajímalo by mě.....

....jestli lidé (?) druhu pana Rady, jen nekáží vodu a přitom pijí víno (jako na příklad Al Gore a Tim Flannery).

Pan Rada, i ostatní melouni, duháči i dítata země, by neměli rozdělávat žádný ohen, ale vše žrát syrové (oni přece ani maso), tedy ani kůže na boty, ani kožešiny (práva zvířátek), vyrývat kořínky (ale nepoškodit půdu), trhat bobule, lesní jahody, bukvice a oříšky (běda, veverky budou hladovět !), sem tam rybku (kapříka jako suši). Ti zručnější, mohou pazourkem (průmysl je škodlivý) vyrábět větrníčky (ale chyba, jak by se energie vedla, když vodivé kovy se nesmí dolovat ?), prostě, kdybyste pane Rado měl dodržovat kriteria pro sebe a sobě podobné, žil byste jako člověk jeskyní ! Dovolíte, abych Vám říkal Kopčeme ?

Z. Trunecek 28.7.2011 21:34

Zcela souhlasím s panem Kutílkem:

Klimaalarmisté si ze snah o omezování koncentrace CO2 v ovzduší udělali vynikající byznis. Přitom úplně ignorují, prokázané souvislosti mezi koncentrací CO2 a bohatostí (nebo spíš typem) převažující flory na téhle hliněné kuličce. Myslím prokázanou převahu savan, stepí a podobných typů ekosystémů v dobách s nižšími koncentracemi CO2 a a naopak větší rozšíření dřevin v dobách s koncentracemi vyššími, to vše v dobách, kdy ke zrodu zvířátka jménem homo sapiens ještě pár milionů let chybělo.

P. Rada 28.7.2011 23:02

Re: Zcela souhlasím s panem Kutílkem:

Pokud s ním zcela souhlasíte tak by jste mohl umět vysvětlit jak se kde změní chod srážek aby to přineslo celkové zvýšení úrodnosti planety. Podotýkám, že při teplotách vodz nad 30C přestává růst rýže jako základní potravina lidstva. Podle modelových předpovědí se  jižní část evropského kontinentu bude vysušovat a naopak severské země budou mít delší a vlhčí vegetační období ovšem se stejnou výškou slunce nad obzorem a menší plochou. Sever Kanady a dosud zamrzlá Sibiř se rozbahní na neprůchodnou a unikneli tam zadržovaný metan... pak na snahách o omezení skleníkových plynů už opravdu přestane záležet.

Všechny lokality pro život lidí jsou už obsazené a tak očekávaná migrace stovek milionů bude přinášet velké problémy. Začneli víc pršet třeba na Sahaře - a to je možné - pak to ještě neznamená, že tam záhy vznikne úrodná půda - na to jsou třeba tisíciletí - a to už lidsto, klima... bude v docela jiné situaci.

B. Rybák 28.7.2011 19:15

Zcela souhlasím s panem Kutílkem

Klimaalarmisté ignorují a falšují paleoklimatické výzkumy, dobře zdokumentované změny klimatu v posledním tisíciletí, vliv cyklických změn sluneční aktivity, parametrů Zemské dráhy, pohybů těžiště sluneční soustavy, tvorby různých typů oblaků, Zemského albeda...Nejsou ochotni připustit očividný fakt, že život na Zemi je mohutná síla (jakoby jeden obrovitý organismus), jejímž projevem je jako u každého organismu homeostáze (udržování důležitých parametrů v přijatelných mezích). Patří k nim pochopitelně teplota (určitě se brání jejímu zvyšování) a tím spíš hladina CO2, který je základní potravou rostlin.

P. Rada 28.7.2011 23:15

Re: Zcela souhlasím s panem Kutílkem

Tak to jsem tedy alarmistou, který alarmuje v tom smyslu, že již nyní je výživová situace lidstva napjatá, značná část hladoví, úrodnost vyčerpaných půd je závislá na průmyslovém hnojení, pesticidech herbicidech... a to včetně rozvozu potravin závisí od dostupnosti ropy která mnohde už došla, jinde dochází a celosvětově se těží několikanásobně méně efektivněji jak před půlstoletím. jají dostupnost se odhaduj jen na několik málo dekád

Rostliny jsou navíc celého spektra typů a obecně neplatí, že i rychleji rostoucí jsou zároven houževnatější a odolnější vůči škůdcům i konkurenčním rostlinám. Např u dřevin takto roste lámavost.... viz častější polomy, nárůst kůrovcových kalamit... až likvidace smrkových porostů v celém klimatickém pásmu. Je ale skutečně celá řada okrasných či akvarijních rostlin, které se pěstují v umělých atmosférách do nádherných tvarů a barev.... kéž toto ale někoho nasytí.

B. Rybák 29.7.2011 10:52

Re: Zcela souhlasím s panem Kutílkem

Jakou bohatostí forem a gigantičností tvarů bujela příroda, v dobách, kdy hladina CO2 byla i řádově vyšší než dnes nás informují vykopávky, desítky metrů silné sloje uhlí, teratuny nafty a plynu. Také v těch dobách nebyly pravidelně se střídající doby ledové. Pokud nevíme, kdy přijde a proč přijde ta další, měli by proroci mlčet.

P. Fiala 28.7.2011 13:58

Reflexe současného lidského počínání

Již polovina lidí žije ve městech a velkoměstech. Ti nejchytřejší ve městech řídí lídry polituických stran a lídry ekonomik a lídrdy médií. To stačí k ovládnutí všech, včetně těch na bázi ideí komunismu. Polovina lidí ztratila vztah k půdě a životnímu prostředí vůbec, vše vnímají přes média a texty učebnic či texty všelijakých návodů jak žít (představte si to dostáváte návod, jak máte ve městě či velkoměstě žít). Na vesnicích kde se žije na půdě není problém s žitím, ale s těmi zmatenci z velkoměst, kteří řídí všechny lidi v celém státě dle nějakých příruček. A navíc podobně vytvářejí i zahraniční vztahy s podobnými zmatenci z jiných velkoměst.

Kdo je schopen toto detailněji popsat určitě dostane Nobelovu cenu za kriticky rozumně reálně, na bázi statistických dat, popsané konání lidí v různých národech a kulturách. Mohl by, ten někdo, přidat analýzu PROČ jsme na tomto světě a děláme takové vylomeniny, že v 3.tisicíletí občané států v EU nechávají zabíjet bez povšimnutí tisíce libyjců a afgánců a jsou zděšeni nad chováním jedince z Osla. Jsou asi zděšeni, že se k činu hlásí a oni k činům, které vedly k zabíjení libyjců a afgánců se nehlásí, neboť žijí "mimo" realitu. Co by oni mohli mít s tím společného? Oni jsou neviňátka. Ale mají s tím společného mnoho a nejsou žádná neviňátka, jenže jim to nikdo neřekl. Neumějí již kriticky hodnotit skutky jimi vyvolených lídrů ani těch lídrů v nejvyšších strukturách EU či NATO.

P. Rada 28.7.2011 17:29

Re: Reflexe současného lidského počínání

Já mám pane Fiala za to, že se chováme vesměs jako zdrogovaní lidé. Máme jiné vnímání světa stahujem se do měst v těsnějším světě pak více nabývá na významu sociální agresivita a to až k Libyjské či Norské patogenosti.... Někdo by ale totéž pravil mírněji jen jako adaptaci na současné prostředí a toky energií i zdrojů.

Tím změněným prostředím je ale i především velký tok fosilní energie přes náš organismus či přes nástroje které používáme. Cítíme povznesení při akceleraci auta, letadla... cítíme se nasyceni potravou a spokojeně tloustnem.... ale proto, že převážnou část i běžného rohlíku už tvoří fosilní energie k jeho produkci nutná.

Tento fosilní zdroj je ale neobnovitelný a co více není za něj dosud stejně vydatné a efektivněji těžitelné náhrady. Přesto na jeho pozadí uvažujem jako by nebyl a vše co vzkonáváme bylo dáno výkonem a inteligencí organismu s průměrnou spotřebou cca 80W. Realita je ale mnohdy až o desítkách kilovatů pod kapotou... a to vše se pak jeví jako by se ten náš svět spolu s námi zmenšil až zbláznil protože přeci jen si ještě pamatujem a hlavně si neseme své atavizmy, zvyky... a ty pak v konfrontaci s realitou napovídjí, že někde je něco docela jinak i když v onom rohlíku tu chut nafty nevnímáme.

Vše prostupuje společností až tak, že ji považujem za normální, máme dokonce tendenci ji dávat ostatnímu světu za kýžený vzor.... Ten ale selže všude tam, kde se poměřují jen naše bytostné kvality s realitou ale bez fosilního dopingu.

Svého času byl o tomto paradoxu pohledu na svět natočen úsměvný ale trefný film "Bohové musejí být šílení". Obdivuji nadhled jeho autorů a Xi-Xao je mi dosud vzorem pro úvahy nad čirou lidskostí a kde že je jí vlastně víc?.

M. Prokop 28.7.2011 18:06

Re: Reflexe současného lidského počínání

Si vzpomínám, jak Cyrus Smith věštil vytěžení uhlí. On byl ovšem (tedy autor) na rozdíl od vás optimistický. Asi nežil ze strašení lidí GW , dříve před tím zase planetární zimou.

P. Rada 28.7.2011 22:41

Re: Reflexe současného lidského počínání

Na tu planetární zimu jednou taky dojde - viz Milankovičovi cykly.

B. Rybák 28.7.2011 18:51

Re: Reflexe současného lidského počínání

Kmen Xi-Xaa se teď živí paběrováním na městských smetištích, protože ohrožoval zvířátka ve vzniklé rezervaci (a tím i turistický eko-byznis). Je to jenom jeden z mnoha "zelených" zločinů mezi něž patří i bezohledné prosazování energetického ekobyznisu a nedemokratické politické zvůle pomocí falešných proroků klimatických katastrof.

Konstatuji, že Vy ani pan Fiala jste proti argumentům pana Kutílka nedokázali nic konkrétního a důležitého říct.

P. Rada 28.7.2011 23:27

Re: Reflexe současného lidského počínání

Pane Rybák ono to záleží na tom co vůbec jste ochoten přijmout za konkrétní a důležité. Je to třeba hlad v dnešním Somálsku? Nebo by to mohly být lonské povodně v Pakistánu a současné požáry v Rusku? Na jedné straně úroda hořela jinde ji splavila voda... ale průměr srážek asi zůstal stejný - jen ceny potravin stále rostou podobně jak koncentrace skleníkových plynů - ale připouštím, že i toto může být korelace zčásti náhodná. Přesto ji dávám k zamyšlení a za Kutílka doplnuji, že potravinový zdroj jsou nejen souše ale i oceány:

http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/236897-oceany-ohrozuje-masove-vymirani-druhu-jedno-z-nejvetsich-v-historii-planety.html

B. Rybák 30.7.2011 11:43

Re: Reflexe současného lidského počínání

Dobře víte, že náhodné výkyvy počasí nic nedokazují a seriózně zpracované statistiky žádný globální nárůst přírodních katastrof neprokázaly. Něco jiného, je ovšem "zelená katastrofa", v jejímž důsledku s místo potravin pěstují biopaliva, čehož nevyhnutelným důsledkem je globálně rostoucí počet hladovějících (a globální pokles biodiverzity).

Tam, kde jako např. v Somálsku se k tomu navíc přidala anarchie způsobená prolhanou a zbabělou levicovou politikou (Clintona), jsou následky tragické.

B. Rybák 30.7.2011 12:18

Re: Reflexe současného lidského počínání

Vámi uvedený odkaz je bohužel pouze příkladem neseriozního alarmistického přístupu k těmto problémům. Žádné z velkých vymírání v historii Země (v nichž vyhynulo cca 99,9% druhů) nebylo totiž způsobeno okyselením moří (rozpuštěným CO2). V dobách, kdy CO2 bylo v atmosféře mnohem (řádově) víc než dnes, totiž život prokazatelně kypěl zdravím, jež se projevovalo giganticky velkými organismy a nepředstavitelně gigantickým celkovým množstvím organické hmoty, díky níž vznikly např. desítky metrů silné sloje uhlí. Vymírání jsou dávána nejčastěji do souvislosti s prudkým ochlazením (vyvolaném dopadem asteroidu, nebo sopečným prachem nebo i poklesem hladiny CO2).

M. Prokop 28.7.2011 18:04

Re: Reflexe současného lidského počínání

Dotaz: Co to hulíte? Takhle bláznit, to se jen tak nevidí.

"Neviňátka" v Afghanistánu, Libyi, dříve v Iráku, etc. se hubí převážně mezi sebou.

B. Pauk 28.7.2011 12:59

Sebezničující (a nejen sebe) šílenci

Kutílci, Klausíci, Bátoříci a další magoříci.

A. Reček 28.7.2011 16:45

Re: Sebezničující (a nejen sebe) šílenci

Pane Pauk, chce to upřesnit tu Vaši myšlenku.

M. Prokop 28.7.2011 18:07

Re: Sebezničující (a nejen sebe) šílenci

U něj? Spíš pochytit nějakou myšlenku.

A. Reček 28.7.2011 12:47

Záleží na úhlu pohledu.

Myslím si, že za tento problém u nás mohou už Habsburkové. Četl jsem minulý měsíc několik kronik měst severní Moravy a tam shodně se uvádělo, že v r.1904 a 1911 vůbec nezapršelo od konce května do poloviny září. Studny vysychaly, žně byly mizerné, okolo železničních tratí plno požárů na polích od jisker, dobytek strádal a navíc byl postižen kulhavkou a slintavkou, ceny potravin letěly nahoru. Muži v důsledku lenivé práce tehdejších médií, řešili vzniklé problémy večer co večer u piva a karet v hospůdkách a hlavně v srpnu se mohly feministky po večerech dosytosti vyřádit ve stodolách s cepy při mlácení obilí.  Zato velmi spokojení byli včelaři, protože v oba tyto roky pilně zapracovaly včely.  Smutek byl však i v palírnách, protože ovoce seschlo a nebylo možno z něj zhotovit tolik požadované medikamenty.  Ještěže mohla být medovina.  Takže je vidět, že globální oteplování bylo už tehdy a C.a K. věrchuška se na ten problém vybodla.

P. Rada 28.7.2011 7:38

Sebezničující šílenství

Sebezničujícím šílenstvím je především extenzivní rozvoj krmený stále větším množstvím energie odebírané na dluh a vedoucí nikoli ke radikálním změnám technologií ale jen k růstu  měrné spotřeboy při rostoucí populaci a ignoraci dalších limitů růstu. Sebezničujícím šílenstvím je také další zadlužování za stavu stagnace ekonomik - viz vizualizace dluhu USA

http://www.wtfnoway.com/

B. Uhlich 28.7.2011 10:43

Re: Sebezničující šílenství

Dnes klidněji:   ono se to netýká jen energií ale i surovin,...ale je tady jeden zásadní problém, který Vy stále nějak nehodláte brát na vědomí - a to je model celosvětové ekonomiky, který je bohužel postaven výhradně na obludné spotřebě....na spotřebě jsou postaveny daně a daně plynou do sociálních systémů a pod....prostě celá ekonomika stojí a padá se spotřebou. Řekněte mi prosím, jak byste si představoval Vy model ekonomiky, kde prakticky nikdo nebude nic spotřebovávat a navíc výroba čehokoliv bude zatížena takovými ekologickými daněmi, že se prakticky nic vyrábět nevyplatí.... dále lidé budou odíráni nesmyslně vyšroubovanými cenami energií.....jak na tomhle chcete postavit jakou koliv ekonomiku. Pokud mi odpovíte, prosím Vás o srozumitelné názory nikoli propagandistické výkřiky....

Děkuji.

P. Rada 28.7.2011 12:51

Re: Sebezničující šílenství

Takový idealizovaný model si neumím představit bez současné změny celopopulační mentality nebo bez důsledného oddělení regionů na soběstačné kulturně oddělené části. Samovolná změna mentality je věc dlouhodobá a proto nereálná.. Trend na fragmentaci dnešního globálního světa na více oddělené části naopak už je na spadnutí. Dělení si zřejmě vynutí úbytek snadno dostupné ropy v návaznosti na nerovnoměrnost surovinových a potravinových zdrojů.

Prproč jsem pro uhlíkovou dan je ale to vědomí, že ještě právě dnes se máme relativně nejlépe za celou existenci lidstva a proto je rozumné a možné omezit zbytečnou spotřebu.a přimět se tak systémově ke střídmosti namísto obžerství.....  Snížením těžby se prodlouží i strategická vytrvalost zásob pro následující pokolení, kterým umožní vyzrávat ve společenskému systému - opakem může být neřízený kolaps.. Může být významnou pobídkou pro jiné druhy energetických zdrojů na jejihž externality se hledí dnes mimořádně přísně - např JE - a kladně ovlivní vývoj klimatu pokud se ale zavede celosvětově

Měla by se vést diskuse o její míře podobně jak se diskutuje sazba DPH.. Odmítnutí by bylo na místě ve chvíli očekávání oběvu radikálně nových technologií s vysokou efektivitou těžby energií. I kdyby se nějaká fůze prostřednictvím kamene mudrců podařila, pak by i tak uhelné zdroje nejspíš lépe posloužily jako chemická surovina.

Situace je ale dnes taková jako bychom v koloně vozidel rychle spěli k propastné průrvě v dálnici, víme o ní prakticky už s jistotou, vyhnout se není v toku času kam a my ji míníme zdolat přidáváním rychlosti - když druhý konec - jiná planeta k osídlení - je v nedohlednu! Proto považuji tempo našeho světa za šílené do kterého společnost otrokáři a zaslepenci dneška vybízejí. Reálněji uvažující ekonomové uvažují o blížícím se kolapsu už otevřeně.

http://theeconomiccollapseblog.com/archives/rich-dad-poor-dad-prepper-dad-even-rober-kiyosaki-is-warning-that-an-economic-collapse-is-coming

J. Schwarz 28.7.2011 13:02

Re: Sebezničující šílenství

Pane Rado, tu fragmentaci bych bral, ale jak to chcete zařídit, aby vám socánci dovolili se oddělit? Pokud budete už dnes žít skromně ve svém fragmentu bez energií, budete na tom stejně jako já po "celosvětovém energetickém krachu". Je to stejné jako by se ze strachu před smrtí už dneska oběsil. A to není moc dobrý nápad.

P. Rada 28.7.2011 16:02

Re: Sebezničující šílenství

Já něco takového jako umělou fragmentaci rozhodně nemíním "zařizovat" - takto se ale pravidelně spontáně v historii vytvářely oblasti spadající do jednoho panství, království...někdy to bylo završeno silovou akcí ale vždy to musel být životaschopný celek - jinak nevydržel konkurenční tlaky okolí. Jednou to může být - nadneseně řečeno - třeba i tak, že v okolí Temelína vznikne Jihočeské Království a brány elektrárny budou bránit Jihočeské Matky. To říkám nikoli s hecu ale proto, že myšlení lidí se bude muset měnit vzhledem k zásadním prioritám. Krach je sice silké slovo ale jsou studie které očekávajítrvalou úživnost planety Země na úrovni cca 1miliardy lidí a to už dnes překračujem cca 7x - to je ale velmi na pováženou! Proto mám za to, že rozumnější by bylo docílit tohoto stavu postupnou uvědomělou - chceteli řízenou transformací - jak spontálně násilným tedy destruktivním až válečným přechodem. Bouře v arabském světě zatím naznačují, že rozumné řešení je menšinové či dosud neuskutečnitelné - ale přesto jej alespon někde považuji za možné a efektivnější. Jedna s úvah nad populačním limitem:

http://ac.blog.sme.sk/c/271556/Kolko-ludi-moze-zit-na-Zemi-trvalo-udrzatelne.html

B. Uhlich 28.7.2011 13:27

Re: Sebezničující šílenství

Nezlobte se, ale Vy mi opravdu neodpovídáte. To, co píšete jsou proklamace, které mají sice určitou relevanci, ale oba víme - , že to řešení není. Nechme globální pohled....já se opravdu zabývám tím, kdyby lidé opravdu začali žít podle "nového zeleného údělu" co by to znamenalo pro ekonomiku....třeba tu naší..českou. Vždyť tady by se zhroutilo úplně všechno - od základního byrokratického řízení a státní správy, přes policii,armádu a zdravotníctví až po důchodový systém.... protože, kde byste na to chtěl brát peníze???? Přemýšlel jste někdy o tom, že ekonomika velmi propojený a uzavřený systém, který nelze jen tak třeba připravit o příjmy. My dva tady spolu sice bojujeme, ale já nemám úplně odlišné názory od Vašich - mě vadí, že naprosto nehodláte brát v potaz normální realitu. Dokud se svět nedohodne na změnách ekonomického modelu - tak jsou veškeré změny naprosto nereálné, proto jsou taky nesmyslné veškeré debaty, panely na téma GW a pod. Dokud politikové nepřichází s naprosto principiálními opatřeními jako třeba energetické příděly, surovinové příděly, omezení umělého světového obchodu a některých svobod lidí a pod, ..ale přemýšlí nad nesmysly jako zákaz žárovek, chytání prdů krav a pod a přitom nikomu nevadí, že se jinde neuvěřitelně plýtvá viz dnešní článek: http://byznys.lidovky.cz/milion-tun-potravin-konci-v-kosi-aby-se-nemusela-platit-dan-poz-/firmy-trhy.asp?c=A110728_110253_firmy-trhy_apa

A to je jen střípek z ekonomické reality dneška..... a víte co to je za naprosto obludnou ztrátu - vyhodit MILIÓN tun jídla. Víte, co to stálo energie, nafty, benzínu...vyrobit to, skladovat to, manipulovat s tím, chladit to.....já si to raději ani neopředstavuji...a to naprosto pomíjím zásadní morální problém samotného faktu, že se tady zahazuje jídlo jako takové....  Ale to jsem dost odbočil, pro mne jsou veškeré debaty zbytečné, dokud někdo nepřijde s takovým modelem ekonomiky, který by fungoval a zároveň respektoval environmentalistické zásady. Zatím žádný takový není.

P. Rada 28.7.2011 16:35

Re: Sebezničující šílenství

Pane Uhlich já neodpovídám za jakýsi "nový zelený úděl" ale za sebe. Můj výchozí postoj je ten, že pro přežití druhu homo je nutné sladovat jeho společenské zákony s těmi přírodnímy. Toto vyžaduje jak učení se tomu co ony zákony a častěji zákonitosti říkají a jak fungují a zároven kritický pohled na to proč a jak se vyvinuly ty naše společenské podle nihž se vesměs řídíme a to nás někam směruje. Příkladem je právě tápání vývoje v ekonomice, která se chová nepředvídatelně, dnes už nemá aktivní odezvu na výši investic...a jak se ukazuje je postavena na základech jež úzce platí jen pro situaci kdy hrstka lidí stojí neomezená prostorem, surovinami.... ale jen neznalostí technologií a stojí před extenzivním rozvojovým úkolem kde navíc i příroda je ještě protivníkem. Dnes už je situace ale docela jiná. Lidsto nabobtnalo početností, všechny podstatné technologie známe, dohlédnem dokonce až k samým hranicím vesmíru, docházejí ale zdroje surovin, energií i půdy...

Pam Kutílek se nad nedostatkem půdy také pozastavuje ale nevím kde bere naděje na ozelenění pouští... i kdyby to totiž měna atmosférické situace přivodila, tak dosud tradičně úrodné a obydlené oblasti zas zřejmě naopak vláhu ztratí a v  těch znovu zavodněných bude chybět půdní humus a další co pěstování plodin umožnuje. K tomu je nutné přičíst náklady na stěhování národů s celou infrastrukturou atd. Navíc současné biomy jsou adaptované na určité složení atmosféry, rostliny jsou přispůsobeny dávkám energií, živim ale i koncentraci CO2... a toto vše jak změní své hodnoty dojde k rozvratu včetně vazeb které se s prospěšných stanou škodlivé - např.kůrovec se s rostoucí tepltou a poklesem vlhkosti namnoží s spase smrky v celém mírném pásmu nebo podobně jako by v našem organismu došlo ke změnám poměru cukrů, kyselosti, počtu krvinek....

Toto systémové hledisko pan Kutílek pomíjí a bere si jen příklady kde evidentně např pěstováním květin v umělém prostředí rostou výnosy. Svět kolem nás ale není řízený skleník.

J. Schwarz 28.7.2011 12:55

Re: Sebezničující šílenství

Tak se do toho pusťte a vydumejte nám nějakou tu "radikální změnu technologií" - budete slavnej a bohatej. Pokud ale budete po mně chtít, abych vám vaše vynálezectví předem sponzoroval, se zlou se potážete. Tady je každá RADA drahá, že. Doufám, že se se zlou potáží i alarmisté a dočkají se podobného ocenění svých snah, jako "mladí socialisté" v Norsku. Howgh.

P. Rada 28.7.2011 17:38

Re: Sebezničující šílenství

Pane Schwarz já už jsem se do toho od mládí pustil, snil o cestách do vesmíru s jadernou energií za zády..... ale tyhle fantazie se zadrhly na přírodních zákonech a zákonitostech které jsem postupně objevoval a s nelibostí jsem se je učil postupně ctít.

Ted ale právě proto tvrdím, že cesta ke hvězdám nás v brzku rozhodně nečeká ale zato s vysokou pravděpodobností radikální společenská změna, problémy s přežíváním civilizace.. a jen když budeme dostatečně moudří i předvídaví tak to nebude ničivý kolaps.

J. Huml 28.7.2011 6:38

Z pousti tedy budou savany a lesy plne zvere..

Tedy za predpokladu, ze tam na te pousti a suchoparu bude dostatek vlahy, deste, vody. Zatim se zda, ze v oblastich pousti je vetsi sucho  a tepleji nez byvalo ( viz vychodni Afrika) a zvyseny odpar vody zpusobeny oteplenim se srazi jako privalove deste s povodnemi v krajinach pasma mirneho, kde to neni tak uplne zapotrebi (viz povodnova dan). Jak to tedy udelat, pane Kremilku, aby na Sahare casteji zaprselo?