16.4.2021 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

VĚDA: Může za sucho klima, nebo něco jiného?

Může za sucho „klimatická změna“, nebo něco jiného? A pokud je to něco jiného, jakou váhu mají tvrzení, že za klimatickou změnu může jenom, nebo především CO2, které produkuje člověk?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 21.8.2020 16:46

Prokazatelně jsi tady vykolejený především ty se svými směšnými odkazy často nesouvisejícímu s diskutovaným tématem, jejichž obsah sis ani nepřečetl... :-P:-P

L. Písařík 21.8.2020 19:21

https://cs.wikipedia.org/wiki/Globální_oteplování#Nejteplejší_roky_vs._celkový_trend

Zkuste číst kolik % představuje CO2 a kolik z toho představuje Evropa. Povšimněte si, že hlavním činitelem je vodní pára, to sám poznáte podle ranních teplot pod zataženou nebo jasnou oblohou.

V. Mertan 21.8.2020 19:37

Napriek tomu sa koncetrácia CO2 pohybuje niekde na hranici prežitia rastlín a historicky je najnižšia v dejinách Zeme. Takmer všetok CO2 je nenávratne uložený vo vápencoch a odtial ho len tak ľahko nedostaneme. Je dobré že človek uvoľnuje a navracia do atmosféry aspon to CO2 čo je uložené v uhlí aj ked je to oproti vápencovým usadeninám nepatrná časť.

P. Zinga 21.8.2020 12:19

„Není známo, jestli v Kalifornii chtěly všechny TESLY tankovat současně, ale v každém případě večer nebyl žádný proud. Slunce bylo pryč- miliony Kaliforňanů byly šokovány. Slunce zapadlo v 19:30 – tak, jak má ve zvyku, ale Kaliforňané na to nemysleli a nevypli klimošky, sporáky a lampy. Následek: asi dvou milionům Kaliforňanů musel být vypnut proud. Obyvatelé Bay Arey byli šokováni a naštvaní.“

Má poznámka: Naštvaní můžou být akorát na sebe, protože nikde jinde nežije tolik zelených magorů, než v „socialistické“ Kalifornii.

Zelená Kalifornie-slunce pryč-el. proud pryč.

https://www.tichyseinblick.de/kolumnen/aus-aller-welt/gruenes-kalifornien-sonne-weg-strom-weg/

R. Gramblička 21.8.2020 11:43

Autor má chybu již pod prvním grafem. Nejchladnější období během fanerozoika nebylo koncem Karbonu, ale koncem ordoviku, kdy se předpokládá téměř kompletní zalednění Země

P. Rada 21.8.2020 11:55

Ano - viz "Země jako sněhová koule".

https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_sn%C4%9Bhov%C3%A9_koule

Zajímavé ve vztahu k CO2 pak ale je, proč planeta v takovém ledovém sevření už na věky nezůstala. Postupně se hromadící plyny ze sopečné činnosti totiž posléze rychle změnou albeda vedly k výkyvu do opačného teplotního extrému pro velmi silný skleníkový efekt.

V. Mertan 21.8.2020 19:40

V ordoviku bolo tzv Saharské zaladnenie (Afrika bola súčasťou južného kontinentu Gondwana) velká doba ľadová pri 15 az 20 násobnej koncetrácii CO2 ako je dnes.

F. Svoboda 21.8.2020 11:03

Omlouvám se všem zeleným alarmistům, že jsem včera přispěl svým dílem ke zhoršení klimatu. Značně jsem se najedl hrášku, což mělo následně neblahé následky pro klima země .....

P. Rada 21.8.2020 11:41

Pane Svobodo svou omluvou spíše sdělujete jen nepochopení či neznalosti o svém vlastním trávicím mechanismu a jeho produktech. Možná si v tomto smyslu připadáte jako přežvýkavec vůl či kráva a nevylučuji že něco na tom může být.

Běžní lidé totiž mají plynatost složenou převážně s dusíku a vodíku které skleníkový efekt nevykazují.

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C4%9Btry

L. Novák 21.8.2020 16:52

Už zase lžeš! Na tom tvém odkaze je dobře vidět, že je to jinak.

J. Jurax 21.8.2020 19:06

Jo, pane Rado, já se dopustil něčeho hroznějšího - právě kouřím doutník, čímž nesporně produkuji zločinný kysličník. A kafe jsem si vařil na plynu! Planeta trpí ...

V. Mertan 21.8.2020 19:43

7% metanu. Tati a prdí taky hadi?

J. Nevrkla 21.8.2020 11:02

A dovede z těch všech cyklu někdo předpovědět, jak bude v dalších desetiletích? A kolik by na to byl ochoten vsadit ze svého? Očekávám, že nic.

P. Rada 21.8.2020 11:49

Samotné cykly ve svém průměru neovlivnují průměrnou teplotu. Navíc se průměrná glob teplota vypočítává za období většinu cyklů přesahující a prognostikuje jako např. 30ti letý průměr v budoucnu.

To co předpovědět s pravděpodobností přesahující 95% ale lze je např. to, že teplotní průměr každého následujícího desetiletí bude ještě po celé století postupně vyšší a vyšší. Viz scénáře IPCC.

https://www.mystika.cz/texty/cc_chap08.pdf

J. Nevrkla 21.8.2020 11:53

Scénáře IPCC jsou ujeté. Kolik byste vsadil? Oceňuji alespoň, že předpokladate ta příjemná oteplení bez ohledu na lidská konání. Lidi na to rozhodně mít vliv nebudou.

P. Rada 21.8.2020 12:01

"Ujeté" ty scénáře malinko jsou. Totiž v rom smyslu, že jsou i politickým konsensem a podmíněné chováním lidí do budoucna. Míru té "ujetosti" ale co pět let stále průběžně v opakovaných zprávách snižují a svou věrohodnost tak zvyšují už 30let. Před 30 lety např k dnešku předpověděli GW o 1C což se dnes relativně velmi přesně naplnuje.

https://www.novinky.cz/pocasi/511507-klimatolog-pred-30-lety-se-vedcum-smali-ze-prehaneji-ted-se-scenare-naplnuji.html

J. Nevrkla 21.8.2020 12:13

Předpovědi nejsou škodlivé, pokud ovšem nechtějí, aby lidi kvůli chymere zásadně změnili své chování a smirili se s chudobou. Verozvestove si ovšem samozřejmě bohatství zaslouží, že? Tak kolik byste na ta další oteplení vsadil?

P. Rada 21.8.2020 13:12

Vsadil?

"Sázím" - když už - zejména na to, že fyzikální zákony budou platit i další tisíciletí a více. Tedy i za situace na jiné planetě... - takto naprosto nezávisle na sázkách lidských.

Š. Hašek 21.8.2020 15:32

Malinko se mi pozdává, že třeba KateřinaBiomasaJauJau příliš mnoho fyzikálních zákonů nezná.

Její manžel něco jo.

Jedna podporovatelka těch obou ani neumí zapálit kamna a předpokládá, že v jejím digiplynovém kotli hoří udržitelněobnovovaná energie, kterou po večerech vyrábějí ve štrasbruseli.

A tak to tu máme každý den, pane Rado.

J. Nevrkla 21.8.2020 18:19

Já taky. Jenže tady nejde o žádný fyzikální zákon, o těch se nikde nehlasuje. Tady jde o politickou propagandu, která chce řídit člověka. Tak už přestaňte lidi strašit těmi pitomostmi, na které byste ve skutečnosti nebyl ochoten vsadit ani petnik.

P. Zinga 21.8.2020 12:22

Pane Rado, odvolávat se na scénáře IPCC m§ůže pouize klimaalarmista. Četl jste někdy kompletní zprávu anebo jenom to, co je shrnuto do příručky pro politiky? Anebo dokonce pouze to, co je v médiích?

Jste fanatický omezenec.

P. Rada 21.8.2020 13:29

Omezenost a třeba i ta fanatická se projevuje i tím, že si kritici dotyčné zprávy ani nepřečetli natož aby si je nastudovali nebo byli dokonce schopni v nich nalézt nepřesnosti až chybky.

Od Vás jsem žádnou faktickou argumentaci ohledně žádné s běžně dostupných zpráv IPCC nikde nečetl. Naopak mnohdy jste zde na NP tvrdil: ... "skleníkový efekt neexistuje" ... Proto spíše mohu usuzovat na vaši "fanatickou omezenost".

Š. Hašek 21.8.2020 15:48

Moje fanatická omezenost se třeba projevuje následovně:

1. Dojdu s papírama k autorizovanému kontejneru.

2. Chodím pěšky. A ve vlaku a tramvají nemusím být imrvére připojený na ministerstvo železnic a primátora Hřiba. Dobíječku mám doma, snad tam dorazí i něco Ampérů z Temelína.

3. Když se mrknu na hmotnost Země a atmosféry, tak se mi zdá ekopočínání jednoho vysokoškoláka vedle poněkud zpozdilé, on totiž si koupil dvě auta, protože to jedno staré ničilo všechno. Pije zásadně víno z Chile. A v srpnu letí do Řecka, Pak zas bude vyprávět, že museli bejt furt na klimatizovaným baráku, poněvadž se klima řítí do pr.....

.......

34. Nějak začínám považovat svoji školní docházku za zbytečnou, snad jen ty holčičí copy v páté cé.

35. Až vodlehne virovníkům, pojedu zas na Sibiř. Tedy pokud Sibiř ještě vůbec bude. Nora168 zas něco meldovala vo úbytku tamních burunduků (to je taková veverka, která si s Váma chce hned první večer tykat, chce voříšky a na klima docela se......).

Večer zaleju.

K. Ševčík 21.8.2020 10:24

... a teď by mne zajímalo co na to Český hydrometeorologický ústav. To asi budou oni, kteří přispěli k zamítnutí v časopise Vesmír, ne? A co na to naši mladí, ještě neodmaturovaní, zachránci planety Země? Mohou-li mi zveřejnit oponenturu k tomuto článku?

J. Ganaur 21.8.2020 10:01

Vzpomínky na budoucnost!;-D

S. Pavuk 21.8.2020 9:23

Velká vďaka za článok, je mimoriadne zaujímavý!

D. Polanský 21.8.2020 8:58

Marná sláva i na Marsu byla kdysi voda. A kde je? Holt suchu se také časem nevyhneme, přesněji generace po nás. My to ještě nějak doklepem. Vody určitě nebude přibývat. Na tom se snad shodneme?!

Š. Hašek 21.8.2020 9:02

No, řekl bych že je místy (!!!!) míň vody.

Ale dotace potřebují žít, dotace a politici potřebují SUCHO. Pokud možno všude. Asi se jim to sucho všude nepovedlo/nepovede.

P. Rada 21.8.2020 9:23

Neshodneme. Nespecifikoval jste kde a jak. Trochu upřesním.

Vody v oceánech bude obecně přibývat nejpravděpodobněji ještě deset tis let a to do doby než se ustálí horské zalednění zejména Gronska a Antarktidy.

Vody rozpuštěné v ovzduší bude obecně také přibývat a to do té doby dokud poroste průměrná teplota troposféry.

Voda v půdě - nad pevninou - bude naopak jak více kolísat vlivem narostlé dynamiky srážkovosti ale zároven v průměru spíše ubývat s rostoucím tempem odparu a obecným poklesem retenční schopnosti kterou bude zároven snižovat rostoucí eroze od vyšší dynamiky počasí.

Ubude dostupnost čisté pitné vody. Už dnes její cena oproti předlistopadové éře vzrosla v ČR zhruba stokrát.

Většinu rozsáhlých podzemních zásobníků už máme navíc v česku kontaminovanou rezidui pesticidů, herbicidů...

Většinu říční vody máme oproti desetiletí zpět sice nyní čistší od zbytů hnojení, praní... (eutrofizace) ale zato zatíženou obtížně odstranitelnými rezidui antibiotik, ibalginů, antikoncepcí či omamných drog jak nikdy v historii.

P. Zinga 21.8.2020 12:59

"Ubude dostupnost čisté pitné vody. Už dnes její cena oproti předlistopadové éře vzrosla v ČR zhruba stokrát."

Jste hlupák nebo manipulant? Odůvodnit stonásobné zvýšení ceny vody její dostupností je nehoráznost!

Proč nestoupla cena vody v Rakousku či Německu stonásobně? Nestoupla ani násobně!

Jste hlupák i manipulant.